Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Συναυλίες Τζαζ

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Συναυλίες Τζαζ

Unread post #1 by Dr Pan K » Sun Apr 17, 2016 10:29 am

sanchez + migration.jpg
sanchez + migration.jpg (74.31 KiB) Viewed 4309 times


Στις 22-4 το Gazzarte φιλοξενεί τον μεξικανό drummer Antonio Sanchez με την Migration band, γνωστό στο ευρύ κοινό για το soundtrack της ταινίας Birdman και βραβευμένο με 4 Grammy. Eχει συμμετάσχει σε εκατοντάδες album και έχει συνεργαστεί με μερικά από τα πιο σπουδαία ονόματα της jazz όπως οι: Chick Corea, Michael Brecker, Charlie Haden, Gary Burton και Toots Thielmans ενώ αποτελεί σταθερό συνεργάτη του Pat Metheny..

http://gazarte.gr/index.php?option=com_ ... =3&lang=el

Παναγιώτης
kostass
Posts: 1
Joined: Sun Apr 17, 2016 8:25 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #2 by kostass » Sun Apr 17, 2016 8:29 pm

See you there!
freefreedom
Posts: 1
Joined: Wed Apr 20, 2016 10:43 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #3 by freefreedom » Thu Apr 21, 2016 2:16 pm

απόψε, Πέμπτη 21 Απριλίου, η ενδιαφέρουσα jazz funk-fusion μπάντα hip pockets παίζει στο αγαπημένο μας la soiree de votanique. Ώρα έναρξης 22:00
Attachments
13015265_10209185422938476_7248142182208706554_n.jpg
13015265_10209185422938476_7248142182208706554_n.jpg (50.52 KiB) Viewed 4287 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #4 by Dr Pan K » Sun Jun 05, 2016 11:05 am

Alex Drakos Trio - «Circle»

Την Πέμπτη 9 Ιουνίου, στις 8 το βράδυ στις νέες κτηριακές εγκαταστάσεις της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος, καθώς και το καταπράσινο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, το Alex Drakos Trio παρουσιάζει τη μουσική παράσταση «Circle», ένα ταξίδι στα εσωτερικά στάδια αναζήτησης της ψυχής. Με αφετηρία την jazz, η μουσική του Alex Drakos Trio αποτελεί μια σύνθεση στοιχείων rock, pop και electro με ελληνικούς ήχους, ενσωματώνοντας αποσπάσματα προηχογραφημένης αφήγησης και ποίησης.

Όποιος θέλει να έρθει για παρέα ενημερώνει (υποψιν, είσοδος ελεύθερη, καλη ευκαιρία να δουμε και τον νεο χώρο του Ιδρυματος Νιαρχου)

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #5 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 10:45 pm

Στο πλαίσιο των συναυλιών της ΕΡΤ θα πάμε να ακούσουμε τον Σταύρο Λαντσια με τον Haig Yadzdijan (19-7). Και άλλες βραδιές έχουν ενδιαφέρον ενώ η είσοδος είναι ελεύθερη.

ERT-programme-v5.jpg
ERT-programme-v5.jpg (179.2 KiB) Viewed 4225 times
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #6 by Kostas k » Wed May 03, 2017 4:13 pm

Image
Kamasi Washington
4 Ιούλη Τεχνόπολις Γκάζι

Ο Καμάσι γεννήθηκε στο Λος Άντζελες το 1981 και ήταν ένα από τα επτά παιδιά του σαξοφωνίστα Rickey Washington. Σε ηλικία 11 ετών ξεκίνησε μαθήματα κλαρινέτου. Δύο χρόνια αργότερα, ο πατέρας του τού χάρισε ένα σοπράνο σαξόφωνο. Όπως αναφέρει ο ίδιος, ήταν «ένας έρωτας με το πρώτο φύσημα, θεία φώτιση, περίπου όπως όταν πρωτογνωρίζεις τον άνθρωπο που θα παντρευτείς»!

Μεγάλωσε στα προάστια του Λος Άντζελες, τη δεκαετία του 1980, σε μια εποχή και περιοχή με πολλά περιστατικά βίας – κάποια στιγμή, μάλιστα, βρήκε έναν άνθρωπο σκοτωμένο στην αυλή του σπιτιού του. Αυτό συνέβαλε στην πολιτικοκοινωνική αφύπνισή του. Πήγε στο φημισμένο γυμνάσιο Hamilton και, ως έφηβος, περιόδευε με την μπάντα του πατέρα του, αλλά και με το –αναπάντεχα τζαζιστικό– γκρουπ του διάσημου ράπερ Snoop (Doggy) Dogg. Σπούδασε στο UCLA εθνομουσικολογία, και πιο συγκεκριμένα τις μουσικές παραδόσεις της Ινδίας, της Ινδονησίας και της Γκάνας. Πρωτοεμφανίστηκε στο δίσκο Young Jazz Giants το 2004 και συνεργάστηκε με μεγάλα ονόματα, όπως ο Wayne Shorter, ο Kenny Burrell, ο Herbie Hancock, ο George Duke, ο Stanley Clarke, η Chaka Khan, η Lauryn Hill, αλλά και η Beyonce.

Το 2015 συμμετείχε στο μνημειώδη δίσκο To Pimp a Butterfly του Kendrick Lamar, ο οποίος περιλάμβανε στίχους που έγιναν συνθήματα κατά της αστυνομικής βίας, ενώ τιμήθηκε και με Γκράμι. Την ίδια χρονιά, μετά από πολύμηνες ηχογραφήσεις, ολοκλήρωσε το προσωπικό ντεμπούτο άλμπουμ του, The Epic, μια υπερπαραγωγή με ορχήστρα και χορωδία, όπου διακρίνονταν σημαντικές καταβολές και επιδράσεις, τόσο μουσικές (Coltrane, Sanders, Blakey, Sun Ra) όσο και ιδεολογικές (Malcolm X). Το τρίωρο αυτό άλμπουμ χαρακτηρίστηκε αριστούργημα από τους περισσότερους κριτικούς, βρέθηκε στην κορυφή δεκάδων iTunes Jazz Charts και τιμήθηκε με το American Music Prize.

πηγή: Στέγη Γραμμάτων κ Τεχνών http://www.sgt.gr/gre/SPG1908/


φώτο από live για το αριστουργηματικό κατά πολλούς αλμπoυμ The Epic

Image
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed May 03, 2017 11:57 pm

Το "Το Pimp A Butterfly" το εχω ακομα και εγω που ειμαι άσχετος. Θα κατεβάσω και καμιά δικια του δουλειά να τον τσεκάρω Κωστα, τνχ για το τιπ

Και βλέπω οτι υπαρχει early bird προ-προπωληση σε λογικότατες τιμες

EARLY BIRD προπώληση 21 ΑΠΡ – 21 MAΪ (περιορισμένος αριθμός θέσεων):
Χώρος VIP (Γενικό κοινό & Φίλοι): 25 €
Χώρος VIP (AMEA & Άνεργοι): 20 €
Χώρος γενικής εισόδου (Γενικό κοινό και Φίλοι): 19 €
Χώρος γενικής εισόδου (ΑΜΕΑ & Άνεργοι): 15 €
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #8 by Kostas k » Thu May 04, 2017 4:45 pm

Παναγιώτη μην σε πάρω και στον λαιμό μου. Το ανάρτησα πιο πολύ για ενημερωτικούς σκοπούς μιας και είναι ένα hot πρόσωπο της jazz που μας επισκέπτεται.

Έκανα 2 προσπάθειες να ακούσω το album του στην δουλειά και δεν άκουσα κάτι που με ξετρέλανε. Δεν είναι άσχημο, αλλά ύστερα από τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί γύρω από το the epic περίμενα περισσότερα (έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως ο jazz δίσκος της 10έτιας). Προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στα reviews, όμως ένας πολύ παλιός και καλός μου φίλος με παράλληλη διαδρομή στην μουσική και κοινά ακούσματα, με ενημέρωσε ότι κίνησε γη και ουρανό να αλλάξει την καλοκαιρινή του άδεια ώστε να πεταχτεί από Γαλλία στην Ιταλία να τον ακούσει. Στο ερώτημα μου «τόσο καλός;» μου απάντησε «τον αγαπάω. Άκουσε τον μερικές φορές και τα ξαναλέμε»

Πράγματι λογικότατες οι τιμές αν και τείνω να πιστεύω ότι τα εισιτήρια για τέτοιου είδους θεάματα πρέπει να είναι ακριβά, προκειμένου να έρχονται κυρίως όσοι πραγματικά θέλουν να ακούσουν μουσική. Ανοίγω μεγάλο θέμα και σόρρυ και δεν το συνεχίζω, αλλά πόσες φορές έχω ντραπεί τον καλλιτέχνη για την συμπεριφορά των ομοεθνών συνακροατών μου δεν λέγετε.
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #9 by Jazzer » Sat May 06, 2017 8:50 pm

Αγόρασα ήδη εισιτήριο για τη συναυλία του Kamasi Washington. Πρόκειται για μεγάλο μουσικό, τη συναυλία του οποίου δεν πρέπει να χάσουμε για κανένα λόγο !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Συναυλίες Τζαζ

Unread post #10 by Kostas k » Tue May 09, 2017 11:52 am

Aυτή η spiritual/funk/soul/R&B jazz ύστερα από κάποια ώρα με κουράζει.
Όμως συμφωνώ ύστερα από 3-4 ακροάσεις του δίσκου ότι πρόκειται για εξαιρετικό μουσικό τόσο ως ενορχηστρωτής όσο και ως σαξοφωνίστας (το σόλο του στο change of the guard ή στο Askim ή στο the magnificent 7 μου ξύπνησε συναισθήματα Coltrane στα καλύτερα του).
Μάλλον θα πάω αν με αφήσει η κόρη.

Return to “Μουσική”



Login · Register