Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Reference recordings on vinyl

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #21 by Dr Pan K » Fri Feb 10, 2017 8:09 pm

Η δυο αγαπημένες (και θα ελεγα κορυφαίες) ερμηνειες για τα έργα του Eric Satie, απο τους Reinbert de Leeuw και Aldo Ciccolini. Οι δουλείες του Leeuw ειχαν αρχικά ηχογραφηθεί για την μικρη αλλα εξαιρετική εταρια Harlekijn, υπάρχουν και επανεκδόσεις Philips (η οποία ειχε κανει και την αρχικη εκτύπωση των έργων). Καθως εχω και τις δυο σειρές μπορω να πω τι οι διαφορές ειναι απειροελάχιστες.

satie leeuw.jpg
satie leeuw.jpg (327.73 KiB) Viewed 1951 times


ciccolini satie.jpg
ciccolini satie.jpg (154.59 KiB) Viewed 1951 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #22 by Dr Pan K » Thu Feb 16, 2017 7:42 pm

Ισως η αγαπημένη μου σειρα δίσκων, EMI Melodiya. Οτιδήποτε εχει πεσει στα χέρια μου αγγιζει το τέλειο, ερμηνευτικά αλλα και ηχητικά καθως περαν των εξαιρετικών μουσικών η ποιότητα εκτύπωσης ειναι η Αγγλική και οχι η γνωστή Ρωσικη (με τα τικ και ποπ να πηγαίνουν σύννεφο). Επιλεγω 3 δισκους που δεν πρεπει να λειπουν απο καμία συλλογή:

borodin string quartets.jpg
borodin string quartets.jpg (13.55 KiB) Viewed 1939 times

Γνωστο για την συνεργασια τους με τον Shostakovich, το Borodin Quartet αποτελεσε σημειο αναφορας για 50 χρονια. Ειχα την τυχη να τους ακουσω λιγο πριν φυγει απο την ζωη ο Valentin Berlinsky, συναυλία απο αυτες που δεν ξεχνας ποτε. Η ερμηνεία των 2 κουαρτέτων του Borodin ειναι απλά η κορυφαία.

Golden Cockerel.jpg
Golden Cockerel.jpg (134.34 KiB) Viewed 1939 times

Μουσικη επιλογή με κινηματογραφικό χαρακτήρα (βλεπε Polanski), πολυ ήσυχος δίσκος με κορυφαία σκηνικη έκταση και βάθος.

Frank Brahms.jpg
Frank Brahms.jpg (14.12 KiB) Viewed 1939 times

Τα λογια περιττά, απο την ιδια συνεργασία εχει κυκλοφορήσει και δίσκος με Bartok και Prokofiev (πρακτικά το ιδιο εξώφυλλο)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #23 by Dr Pan K » Tue Apr 25, 2017 11:10 pm

Το αναφέραμε στο νήμα περι μονοφωνικών, οτι καλύτερο έχω σε FFRR DECCA (πορτοκάλι ετικέτα με ασημί γράμματα). Rafael Fruhbeck de Burgos με Nati Mistral, ανατριχίλα

amor brujo.jpg
amor brujo.jpg (1.06 MiB) Viewed 1926 times
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #24 by leonidasgr » Sat Sep 16, 2017 3:35 pm

άρχισα να ψάχνω και την κλασική μουσική και δεν μιλάω για pink Floyd ! Έχω 0 δίσκους όποιος έχει όρεξη ας μου προτείνει το τοπ 10 και από που μπορώ να τους βρω !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #25 by Dr Pan K » Mon Nov 06, 2017 10:25 pm

Απο την τελευταια εξόρμηση, περιεχει την καταπληκτική τοκατα του Charles Marie Widor απο την 5η συμφωνία του (εκτος απο την γνωστή τοκατα του Bach και το Carillon de Westminster του Vierne).

alain toccatas.jpg
alain toccatas.jpg (51 KiB) Viewed 1789 times
Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register