Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Reference recordings on vinyl

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Reference recordings on vinyl

Unread post #1 by Dr Pan K » Fri Apr 29, 2016 9:39 pm

Ηχογραφήσεις αναφοράς σε βινύλιο, για τους φίλους της κλασσικής μουσικής.

Δυο απο τους αγαπημένους μου δισκους, η μεταγραφή της Carmen του Bizet απο τον Rodion Shchedrin για για 47! κρουστά και έγχορδα και παντα απο EMI-Melodiya τα κουαρτέτα εγχορδων του Borodin απο το ομώνυμο κουαρτέτο θρύλος. Είχα παρακολουθήσει την συναυλία του Borodin Quartet στην Ρώμη πριν δέκα περίπου χρόνια με τον ανεξάντλητο Valentin Berlinsky να ηγείται του σχήματος λίγο πριν τον θάνατό του.

Όποιος θελει να διαβάσει για την σημερινή σύνθεση του κουαρτέτου εδώ.

carmen.JPG
carmen.JPG (30.54 KiB) Viewed 4099 times


borodin.JPG
borodin.JPG (18.19 KiB) Viewed 4099 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Apr 30, 2016 8:34 pm

O Jim ειχε φερει στο σπιτι μου τις τέσσερις εποχές με τον Giuliano Carmingnola και τους Sonatori della Gioiosa Marca, πολυ καλή σύγχρονη ηχογράφηση, χαμηλότατος θόρυβος επιφάνειας και κλασσική (καλη) ερμηνεία σε όργανα εποχής. Εγω πάλι πέρασα στην αντεπίθεση με την ηχογράφηση του 1970 της Argo (οβαλ ετικέτα) με τον Alan Loveday στο βιολί και την Ακαδημία του Αγιου Μαρτίνου των Αγρών υπο τον Marriner. Ίσως λιγο παραπάνω θόρυβο αλλα με τεράστια δυναμικά που ακομα σήμερα ισως να ειναι αξεπέραστα στο συγκεκριμένο έργο.

vivaldi argo.jpg
vivaldi argo.jpg (30.35 KiB) Viewed 4087 times


carmignola.jpg
carmignola.jpg (17.39 KiB) Viewed 4087 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon May 02, 2016 10:14 pm

Δεύτερη συμφωνία του Mahler, της Αναστάσεως. Klemperer στα καλύτερα του με την Philarmonia orchestra και GGG στον καταλογο Gramophone. H πρωτότυπη εκδοσή απο Columbia SAX εχει ξεφύγει σε τιμή, στην συλλογή μου εχω την πρώτη Αμερικανική Angel (γαλάζια ετικέτα) η οποία ειναι και αυτη πολύ καλή. Είχα την τύχη μάλιστα να την βρω σφραγισμένη πριν κάποια χρόνια.

mahler s2.JPG
mahler s2.JPG (1.26 MiB) Viewed 4076 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #4 by Dr Pan K » Fri May 20, 2016 10:59 pm

Το ακουσαμε πρόσφατα στο σπίτι του Ανδρεα, το πιάνο που άρεσε σε τόσους ηταν αυτό του Dan Achatz (Bis). Eναλλακτικά πολύ καλή ηχογράφηση για το ιδιο έργο (Liszt's Sonata in B minor) η ερμηνεία του Clifford Curzon σε Decca. Τις εχω και τις δυο, ειναι δίσκοι που δεν πρέπει να λείπουν απο καμια σοβαρή δισκοθήκη, ακομα και αν δεν είσαστε της κλασσικής.
curzon.jpg
curzon.jpg (23.78 KiB) Viewed 4047 times


achatz.jpg
achatz.jpg (8.6 KiB) Viewed 4047 times
Παναγιώτης
themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #5 by themiloc » Sun May 22, 2016 9:53 pm

Παναγιώτη μια παρατήρηση για την ηχογράφηση που ακούσατε στου Αντρέα του Dag Achatz. Η ηχογράφηση αυτή του '83 από τον Robert von Bahr έγινε με το πρώτο 14μπιτο A/D, SONY PCM-F1 σε ΒΕΤΑ βίντεο, που είχα κι εγώ εκείνο τον καιρό. Ήθελα λοιπόν να πω ότι, η κατά τα άλλα πολύ καλή τεχνικά δουλειά του Bahr, δεν έχει τίποτα να προσφέρει από βινύλιο, και μάλιστα σε ένα τέτοιο πικάπ, όταν για να φτάσει στο κοπτικό πέρασε όπως καταλαβαίνεις από το 14μπιτο D/A και κομπρεσαρίστικε για να "χωρέσει". Φυσικά και θα ακούσατε πιστεύω και άλλα αναλογικά βινύλια, χωρίς υποθέτω ψηφιακό remastering, για να ξεδιπλωθούν όλες οι αρετές ενός τέτοιου πικάπ. Σε κάποια επόμενη σύναξη, πες μου να φέρω και μερικά ιδιαίτερα βινύλια που δεν υπάρχουν πια και έχω κι εγώ καιρό να ακούσω.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #7 by Dr Pan K » Mon May 23, 2016 12:05 am

themiloc wrote:Παναγιώτη μια παρατήρηση για την ηχογράφηση που ακούσατε στου Αντρέα του Dag Achatz. Η ηχογράφηση αυτή του '83 από τον Robert von Bahr έγινε με το πρώτο 14μπιτο A/D, SONY PCM-F1 σε ΒΕΤΑ βίντεο, που είχα κι εγώ εκείνο τον καιρό. Ήθελα λοιπόν να πω ότι, η κατά τα άλλα πολύ καλή τεχνικά δουλειά του Bahr, δεν έχει τίποτα να προσφέρει από βινύλιο, και μάλιστα σε ένα τέτοιο πικάπ, όταν για να φτάσει στο κοπτικό πέρασε όπως καταλαβαίνεις από το 14μπιτο D/A και κομπρεσαρίστικε για να "χωρέσει". Φυσικά και θα ακούσατε πιστεύω και άλλα αναλογικά βινύλια, χωρίς υποθέτω ψηφιακό remastering, για να ξεδιπλωθούν όλες οι αρετές ενός τέτοιου πικάπ. Σε κάποια επόμενη σύναξη, πες μου να φέρω και μερικά ιδιαίτερα βινύλια που δεν υπάρχουν πια και έχω κι εγώ καιρό να ακούσω.


Οχι, δεν ισχύει τίποτα απο τα παραπάνω για τον συγκεκριμένο δίσκο. Δεν συνηθίζω να ακούω ψηφιακές ηχογραφήσεις πρεσαρισμένες σε βινύλιο..

Αν είχες προσέξει το εξωφύλλο θα ειχες δει οτι ειναι μια παλαιότερη ηχογράφηση του 1979 που εχει γίνει σε Revox A-77, ταινια Agfa στα 15ips και χωρις dolby. Τεχνικός οπως πάντα ο von Bahr. Για οσους ενδιαφέρονται (αν και το ειχα αναφέρει στην ακρόαση μας) το πιάνο ειναι Bosendorfer.

DSC04782.JPG
DSC04782.JPG (1.27 MiB) Viewed 4025 times
Παναγιώτης
themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #8 by themiloc » Mon May 23, 2016 1:40 am

Οκ σόρρυ, προφανώς μίλαγα για άλλο δίσκο του ίδιου πιανίστα της ΒΙS (http://www.bis.se//index.php?op=album&aID=BIS-CD-244)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #9 by Dr Pan K » Sat Jun 11, 2016 10:10 pm

Για όσους αγαπούν το κλαρινέτο.. Hyperion στα καλύτερά της

hyperion clarinet.jpg
hyperion clarinet.jpg (237.66 KiB) Viewed 3971 times
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Reference recordings on vinyl

Unread post #10 by Jim » Wed Aug 31, 2016 9:09 pm

δεν ξέρω αν είναι reference, καθώς υπάρχουν και άλλες εξαιρετικές ηχογραφήσεις όπως του Bοulez (1969), του Solti (1974), του Bernstein (1958) κ.α.
αλλά σίγουρα είναι μία από τις καλύτερες αλλά και από τις πιο ιστορικές ..

Stravinsky conducts Stravinsky (Columpia Masterworks ‎– D3S 614 @ 1960)) σε στέρεο εγγραφή - υπάρχει και μία μονο του 1940

εδώ μαζί με κάτι άλλα δισκάκια που παρελήφθησαν ταυτόχρονα :)
Attachments
cl.jpg
cl.jpg (546.35 KiB) Viewed 3929 times

Return to “Μουσική”



Login · Register