Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ideon Audio 3R USB

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #11 by Gojakla » Sat Jan 14, 2017 6:31 pm

Καλη τυχη να εχει το μηχανακι... κατι πηρε το αυτι μου πως καπου στην Κυψελη κατι αγιογραφιες δακρυσανε, κατι κουφοι ξαναβρηκαν την ακοη τους...

:lol: :lol: :lol:
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #12 by dapost » Sat Jan 14, 2017 6:36 pm

Εύχομαι καλή επιτυχία στην αξιέπαινη προσπάθεια του Βασίλη και των συνεργατών του! Παράδειγμα προς μίμηση!
Δημήτρης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #13 by Chris1967 » Sat Jan 14, 2017 7:05 pm

Gojakla wrote:Καλη τυχη να εχει το μηχανακι... κατι πηρε το αυτι μου πως καπου στην Κυψελη κατι αγιογραφιες δακρυσανε, κατι κουφοι ξαναβρηκαν την ακοη τους...

:lol: :lol: :lol:


:lol: χμμμ... ναι,... οι πρώτες ακροάσεις που έχω κάνει στο κυρίως σύστημα μου είναι αρκετά θετικές.

Θα επανέλθω σύντομα με λεπτομέρειες.

Στο μεταξύ θα αρκεστώ να πω συγχαρητήρια στον Βασίλη για την προσπάθεια του, και τις ευχές μου η Ideon να πάει καλά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό!
Χρήστος
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #14 by dapost » Sat Jan 14, 2017 8:09 pm

Δε μας ενδιαφέρει κύριε για το κυρίως συστημα... [musicphones] [musicphones] [musicphones]
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #15 by Dr Pan K » Sat Jan 14, 2017 8:31 pm

Gojakla wrote:Καλη τυχη να εχει το μηχανακι... κατι πηρε το αυτι μου πως καπου στην Κυψελη κατι αγιογραφιες δακρυσανε, κατι κουφοι ξαναβρηκαν την ακοη τους...

:lol: :lol: :lol:


Κατι τέτοια πήρε και το δικό μου αυτί..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #16 by Dr Pan K » Wed Apr 19, 2017 11:56 am

9.jpg
9.jpg (397.67 KiB) Viewed 3108 times


Ο Glen Wagenknecht εκανε ενα review για το 3R και το Ayazi DAC στο6moons. Περαν του οτι το συγκεκριμένο περιοδικό δεν θα το εμπιστευόμουν ουτε για να τυλίξω γαύρους απο την ψαραγορά (βγαινει μονο διαδικτυακά αλλα λέμε τώρα) ο reviewer δημιουργει μαλλον ανάμικτα συναισθήματα.

Τεχνικά μιλώντας ο συνδυασμός Wyred4Sound Music Server & Ayazi δεν δουλεψε. Δεν ξέρω σε ποιον απο τους δυο κατασκευαστές μπορει να αποδοθεί καθως δεν εχω χρησιμοποιήσει τον αμερικανικό σερβερ ποτέ. Απ οτι θυμαμαι στις δικες μας δοκιμές πρόβλημα με το Ayazi δεν είχαμε.

Μετά αναφέρει θέματα με κραδασμούς στο σασι.
The first was mechanical. The Ayazi is vibration sensitive and prior to addressing the issue exhibited midbass prominence, congealing of fine detail and loss of spatial cues.


Μετα αναφερει και θεμα συμβατότητας αναμεσα στο Ayazi και το 3R, πραγμα το λιγοτερο εντυπωσιακο αφου προφανως τα παιδια της Ideon θα τα εχουν δοκιμάσει μαζι ενα εκατομμύριο φορες.
Unfortunately adding the company's own 3R device created a situation where the PC had difficulty recognizing the DAC and corrupted the Ayazi driver in the process.


Το 3R δημιουργησε προβλημα και σε αλλο DAC..
The Renaissance 3R/Grant Fidelity tube DAC-11 combination encountered occasional dropout with the PC and an oddity where the Wyred server no longer recognized the DAC-11 after the 3R inserted.
Και παλι δεν ξερω γιατι τοσα προβληματα, θεωρητικά απ οτι μας ειχε πει ο Βασιλης το 3R ειναι μια ποιοτική USB θυρα και σαν τετοια δεν θα επρεπε να εχει θεματα συμβατότητας. Ο reviewer αναφερει οτι ειναι γκαντέμης αλλα σαν αιτιολογία μαλλον ειναι λίγη.

Δεν ειμαι βέβαιος και για το τι ακούει ο reviewer καθως βρίσκει το Ayazi ιδιαίτερα γλυκο και στρογγυλεμένο...
The tonal character in the early stages of the Ayazi was very warm, descending from the lower midband and upper bass and graduating to rotund in the lower bass. Luckily, this excess gradually lessened although ultimately remained a touch voluptuous
Οταν το ειχαμε ακουσει σπιτι μου αλλα και σε αλλες περιπτώσεις, εκθεσεις κτλ γλυκο και στρογγυλεμενο δεν ηταν οι πρωτες λεξεις που το χαρακτηριζαν. Δεν εχει την σκληράδα αλλων σαυρων (καλο αυτο) αλλα οχι και στρογγυλεμένο. Ειναι να απορείς με κάποια review και reviewer.
The Ayazi overall presented a tubular/vinyl style firmly centered in the mid and lower midrange


Για το 3R γραφει τα εξης:
After some break-in, the most obvious contribution of the 3R/PC/USB configuration was a subtle change in tonal balance. It shifted mental focus very slightly further into the upper mids. This increased transparency and air around instruments as well as injected somewhat more leading-edge definition on instruments like cymbals. The entire spectrum gained a subtle extension in contrast but in the process lost a small amount of the Wyred's regular density in the lower mids and upper bass against the stock PC/DAC-2 connection. Extreme low bass lost a tiny bit of definition but didn't change level
και θα συμφωνήσω για την απώλεια στο definition του χαμηλού, ηταν κατι που ακούσαμε και εμεις εδω σε παραπάνω απο μια περίπτωση. Σε κάποιους αυτο ομως άρεσε (και γι'αυτο το εχουν ηδη στο σύστημά τους)

Φυσικα τα remarks στο κλείσιμο ειναι οπως παντα θετικα
The 3R USB Renaissance demonstrated the ability to push USB to near I²S quality, making it an extremely worthwhile addition and at its inexpensive cost, an easy recommendation for those who want to hear better USB sound
αλλα ερχονται μετα απο τεχνικα προβληματα και ηχητικες εντυπωσεις που απεχουν αρκετα απο τις δικες μας εδω. [shrug]
Παναγιώτης
bagkyr
Posts: 62
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #17 by bagkyr » Wed Apr 19, 2017 1:15 pm

Το 3R IDEON ήρθε προχθές για δοκμή και δεν ξαναφεύγει απο το ρακ μακάρι να φτάσουν οι υλοποιήσεις των usb να είναι σωστές και ίδιες και να μην έχουν λόγο ύπαρξης τα RRR, μέχρι τότε όμως έχουν λόγο ύπαρξης. Άλλωστε και η τιμή είναι τόσο χαμηλή που δεν το πολυσκέφτεσαι.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #18 by Dr Pan K » Wed Apr 19, 2017 1:42 pm

bagkyr wrote:Το 3R IDEON ήρθε προχθές για δοκμή και δεν ξαναφεύγει απο το ρακ μακάρι να φτάσουν οι υλοποιήσεις των usb να είναι σωστές και ίδιες και να μην έχουν λόγο ύπαρξης τα RRR, μέχρι τότε όμως έχουν λόγο ύπαρξης. Άλλωστε και η τιμή είναι τόσο χαμηλή που δεν το πολυσκέφτεσαι.


Βαγγελη με ποιο DAC παιζεις?
Παναγιώτης
bagkyr
Posts: 62
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #19 by bagkyr » Wed Apr 19, 2017 6:36 pm

προς το παρών με το ifi nano.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #20 by Dr Pan K » Wed Apr 19, 2017 7:12 pm

bagkyr wrote:προς το παρών με το ifi nano.


Αν βρεις χρονο δωσε μας μια περιγραφή του πως αλλάζει ο ηχος με το 3R και το iFi Βαγγελη
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register