Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ideon Audio 3R USB

bagkyr
Posts: 62
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #31 by bagkyr » Tue Apr 25, 2017 10:58 pm

Παναγιώτη ο Μιχάλης μας διαβαζει οποτε θα το ξερει
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #32 by Dr Pan K » Tue Apr 25, 2017 11:27 pm

bagkyr wrote:Παναγιώτη ο Μιχάλης μας διαβαζει οποτε θα το ξερει


[thumbup]
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #33 by MichaelV » Wed Apr 26, 2017 11:07 am

bagkyr wrote:
Βέβαια θα προσπαθήσω να πείσω και τον ιδιοκτήτη του συστήματος να κάνει εγγραφή και να γράψει τις απόψεις του και μάλλον θα βάλω και μέσον τον Γκαβάκο για να τον πείσoyme.
Παναγιώτη ο Μιχάλης μας διαβαζει οποτε θα το ξερει


Λοιπόν να ‘μια κι εγώ στην παρέα σας! Μετά από επίμονη προτροπή του bagkyr, αλλά και επειδή τελευταία παρακολουθώ το audiohub.gr στενά και με μεγάλη χαρά διαπιστώνω, ότι με πολλούς από την όμορφη και πολύ «ψαγμένη» παρέα σας, έχουμε “βίους παράλληλους” στην εξιταριστική τρέλα του Hi-End! Και επειδή μεταξύ πολλών άλλων, είμαι ένας από τους παλαιότερους ATC addicted «ψυχάκιας» (ο Θέμης θα’ χει πολλά να πει επ’ αυτού…), οπότε πιστεύω ότι πολλά θα ‘χουμε να πούμε με τον Παναγιώτη και τους λοιπούς ATCκηδες της παρέας στο αντίστοιχο «νήμα».
Προς το παρόν περιορίζομαι να ευχαριστήσω τον φίλο Βαγγέλη (bagkyr) για τα (υπερβολικά) καλά του λόγια, κάνοντας μόνο μερικές ψιλοδιορθώσεις στα γραφόμενά του σχετικά με το σύστημά μου, αλλά και σχετικές επισημάνσεις:
1. Προς το παρόν στο router μου (TP-Link Archer D9, ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτίωση σε σχέση με το generic της Wind) διατηρώ το εργοστασιακό τροφοδοτικό, το οποίο «άντεξε» σε σύγκριση με το iPower της ifi (που ήταν πιο ήσυχο, αλλά μου μαλάκωνε κάπως τα δυναμικά)! Εννοείται πως θα ξαναψαχτώ επί του θέματος, αλλά η πικρή πείρα μου έχει δείξει πως ενώ τα εξτρά γραμμικά τροφοδοτικά όντως έχουν να προσφέρουν πολλά, πολλές φορές, ιδίως τα DIY, αν δεν δοκιμαστούν-επιλεχθούν προσεκτικά, μπορεί να σου «μπατάρουν» τον ήχο προς κατευθύνσεις εντυπωσιακές μεν στην αρχή, αλλά όχι πάντα απ’ αυτές που τελικά αξίζουν μονιμοποίησης στο σύστημά σου!
2. Ομοίως και στο ifi USB3.0 micro (που προχθές «κοντραρίστηκε» με το IDEON στο συστημά μου) δεν έχω εξτρά τροφοδοτικό (προς το παρόν, αν και «ξύνομαι» εντόνως!), αλλά διατηρώ το (πολύ ήσυχο) εργοστασιακό ifi iPower που συνοδεύει στο κουτί του το ifi USB3.0 micro (και περιλαμβάνεται στην τιμή του).
3. Το ifi USB3.0 micro απεδείχθη ότι ευνοείται τα μέγιστα αν τροφοδοτείται με καλώδιο USB 3.0! Για παράδειγμα, συγκρίναμε (μεταξύ της USB 3.0 θύρας του laptop και του ifi USB3.0 micro) πολλά ονομαστά (και πανάκριβα) καλώδια USB 2.0 (AQ Diamond, Wireworld Platinum, Stealth, Curius, τα 3 τελευταία ευγενικά παρασχεθέντα για δοκιμή από την UltraAudioSoul) για να επικρατήσει τελικά (και να παραμείνει) το «ταπεινό» (σε κόστος) Wireworld Starlight USB 3.0! Εννοείται πως τα παραπάνω USB 2.0 καλώδια, κυριολεκτικά έλαμψαν μεταξύ ifi USB3.0 micro και DAC, το καθένα φυσικά με το δικό του «αποτύπωμα» Ευτυχώς το ήδη δικό μου AQ Diamond USB 2.0 δεν υστέρησε έναντι των υπολοίπων (χωρίς να σημαίνει ότι και υπερείχε, απλά ίσως το σύστημά μου να ήταν «κουρδισμένο» πάνω σ’ αυτό).
4. Βέβαια η ifi μόλις ανακοίνωσε το νέο ifi iGalvanic3.0 που λέει ότι μπαίνει ανάμεσα από το Laptop και το ifi USB3.0 micro (φοβάμαι ότι κάνει ότι και το USB3.0 micro με επι πλέον γαλβανική απομόνωση, ίδομεν!) και λέει ότι κάνει «παπάδες» (κι άλλους??, με κι άλλα ενδιάμεσα USB cables??)! Τελικά με τόσους παπάδες και «άμφια» φοβάμαι ότι στο τέλος θα έχουμε νέα «Ιερά Σύνοδο»! Τέλος πάντων αναμένουμε για δοκιμή…
5. Και για να προλάβω πιθανά σχετικά ερωτήματα (αλλά και ίσως για να ..πυροδοτήσω ακόμα περισσότερα) παραθέτω το σημερινό σύστημά μου:
Analog Sources: VPI 5 Hot Rod turntable - SDS motor power supply, VPI JMW 12,5 tonearm, Lyra Titan Cartridge, Furutech Ag12 RCA Phono Cable, TEAD Groove Plus SRX Phono preamp,
Digital Sources: Sim Audio, Moon evolution 650D DAC/CD Transport
Computer Music Sources: TP Link Archer D9 Modem Router, Vovox Textura Ethernet Cable, Giso GB Ethernet Galvanic Filter-Isolator, Sony Vaio i5 Laptop, Wireworld Starlight USB 3.0 Cable, ifi USB3.0 micro, AudioQuest Diamond USB 2.0 Cable, M2Tech Evo Interface
Preamp: Sim Audio Moon Evolution 740P
Power supply for both Preamp-DAC: Sim Audio Moon Evolution 820S
Power Amp-Loudspeakers (τα καμάρια μου!): ATC Active SCM 100 ATSL (discrete active crossover and amps)
Interconnects: Everywhere, AudioQuest Niagara XLR (RCA only between TEAD phono to preamp)
AC Cables: Virtual Dynamics Master with Furutech gold plated pure copper terminals.
Πολύμπριζο: DIY, παντού με σούκο Furutech gold plated pure copper. Το πολύμπριζο τροφοδοτείται με μία dedicated φάση αποκλειστικά για το στέρεο, απ’ ευθείας από τον μετρητή ΔΕΗ (χωρίς καμία ενδιάμεση διακοπή), με καλώδιο Virtual Dynamics με δυνατότητα ρύθμισης του θωράκισής του (βαρύτερη-ελαφρότερη) με DIY ποτενσιόμετρο αντιστάσεων που παρεμβάλλονται μεταξύ θωράκισης και γης.
Racks: Finite Elemente Pagode Master Reference, 3 tier Rack
Turntable Racks: Finite Elemente Pagode Master Reference, Platform. Χωριστή βάση Tandem για το μοτέρ-flywheel.
Acoustical Treatment: RPG (diffusers, abfusers, ceiling clouds and bass traps) in a ~140 m3 room.
Κι επειδή «γρατσουνάμε» και καμιά χορδή:
Ηλεκτροακουστική Κιθάρα Ibanez AEL30 SE, με ενισχυτή ZAR A-40R και καλώδια Ibanez.
Ηλεκτρική Κιθάρα Ibanez AS73T Archtop (σκαφάτη), Πενταλιέρα BOSS GT-6, Ενισχυτής Fender Princeton 65 και καλώδια Ibanez.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #34 by Gojakla » Wed Apr 26, 2017 11:15 am

Καλώς ήρθες Μιχάλη και enjoy your stay!
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #35 by MichaelV » Wed Apr 26, 2017 11:35 am

Gojakla wrote:Καλώς ήρθες Μιχάλη και enjoy your stay!


Ευχαριστώ! Θα χαρώ πολύ να μοιράζομαι μαζί σας τις (παλαιότερα με ..αίμα, ιδρώτα, αυπνίες και λοιπές α...ίες, αλλά και με περισσή απόλαυση τελευταία) αποκτηθείσες και αποκτούμενες εμπειρίες...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #36 by Dr Pan K » Wed Apr 26, 2017 6:22 pm

Καλώς ήρθες Μιχάλη.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες με τα ψηφιακά reclocker & isolators όπως και κάποιες επιλογές (ξεχωρίζω το Tandem rack και την Titan). Για να μην βγούμε εκτός θέματος γιατί δεν ανοίγεις ένα νήμα στις παρουσιάσεις συστημάτων;

Το Archer TP link router και σε εμένα έκανε πολύ μεγάλη διαφορά. Του έχω βάλει ενα γραμμικο αλλα δεν αλλαξε καυι ουσιαστικο. Δες το νημα με το digital audio tweeking
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #37 by MichaelV » Thu Apr 27, 2017 1:05 am

Παναγιώτη ευχαριστώ!
Sorry για την εκ παραδρομής παρουσίασή μου εδώ, αλλά τώρα μαθαίνω τα «κατατόπια» σας. Θα το περάσω στις «Παρουσιάσεις Συστημάτων».

Γιά το "Tandem": Το VPI πατάει πάνω στο Finite Elemente Platform που πατάει στο πάτωμα από μωσαικό (το VPI λόγω βάρους και μεγέθους, αλλά λαι της όλης διάταξης του συστήματος, δεν μορούσε -ούτε ήθελα- να μπεί στο πάνω ράφι του Rack Finite Elemente, ούτε σε χωριστό επιτοίχιο ράφι).
Επειδή όμως το μοτέρ-flywheel πάνω στην κεντρική πλάκα τtης FE Platform όπου πατάει και το πλατό, μετέφερε το (απειροελάχιστο έστω) θόρυβο περιστροφής στην κεφαλή (αχρηστεύοντας εν μέρει την τεχνολογία της Finite Elememte), σχεδίασα μια απλή πατέντα που μου την υλοποίησε ο Μιχελιός της Tandem ώστε μοτέρ-flywheel να πατάνε τελείως χωριστά από το πλατό, κι αυτά στο πάτωμα χωρίς όμως καμμιά επαφή με την FE Platform. Όμως μη φανταστείς κάτι από τις πανάκριβες και πολύ hi tech υλοποιήσεις της Tandem. Είναι κάτι πολύ πιο απλό, αλλά και συνάμα λειτουργικό!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #38 by Dr Pan K » Thu Jan 04, 2018 8:18 pm

Πολυ θετικό review απο το Absolute Sound για το 3R. Συγχαρητήρια στην Ideon!

The bottom line is that the Ideon 3R USB Renaissance will step up the sound quality heard through the USB outputs of most rendering computers, and at a very affordable cost. It’s been a long time since I introduced a component into my system that brought about this degree of sonic improvement and that didn’t require hand truck usage. Sometimes, big things come in small packages. Anyone using a USB DAC, especially if the data source is a standard-issue computer, should make a point of investigating this small wonder.


http://www.theabsolutesound.com/article ... e-usb-hub/
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #39 by Dr Pan K » Thu May 31, 2018 11:42 pm

Αλλο ενα θετικό review για το 3R απο τον φιλο David Blumenstein στο Dagogo

https://www.dagogo.com/ideon-3r-renaiss ... rs-review/
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register