Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ideon Audio 3R USB

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Ideon Audio 3R USB

Unread post #1 by Dr Pan K » Fri Dec 23, 2016 7:32 pm

Ideon-Audio-3R.jpg
Ideon-Audio-3R.jpg (186.98 KiB) Viewed 4124 times


Η Ideon Audio μετά το Ayazi DAC λάνσαρε μια πολυ ενδιαφέρουσα συσκευή, το 3R USB. Τα 3 R προέρχονται απο την λειτουργιά του η οποια σύμφωνα με τον σχεδιαστή ειναι αυτή του Redrive, Reclock και Regenerate. Απο το site της Ideon:

Ideon Audio's 3R USB Revive connects between the digital output (host) and the Dac. It achieves excellent sound performance by uncovering lost detail, enhancing dynamics, re-clocking the signal using ultra-low jitter oscillators, and minimizing transmission losses.


Εδω και λιγες ώρες έχω ενα επάνω στο σύστημα μου και το δοκιμάζω (δλδ ακούω μουσική..)

Stay tuned for more..

http://www.ideonaudio.com/product/3r-usb.html
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Jan 07, 2017 8:05 pm

Περάσαν κάποιες ημερες μαζι με το 3R οποτε θεωρώ οτι εχει στρώσει (αν ηθελε καποιο στρώσιμο, ισως οι πυκνωτές του?). Οπως και να εχει κάποια συμπεράσματα εχουν βγει.

Πρώτα απ ολα το σύστημα με το 3R ακούγεται διαφορετικά. Αρα κάτι κάνει.. Το γράφω γιατι δεν ειναι δεδομένο οτι ενα reclocker και ηλεκτρικό isolator της USB θα κάνει κατι, πολλοί φίλοι ειναι μαλλον δύσπιστοι σε αυτο το θεμα. Το οτι αλλάζει ο ηχος του συστήματος ειναι αρκετά εμφανές για να μην χωράει αμφισβήτηση.

Το θέμα λοιπόν ειναι πως αλλάζει. Στο σύστημά μου αυτο που ξεχώρισε ειναι ο ογκος χαμηλά. Αυξανεται, κατι αισθητό σε ροκ αλλα και μεγάλα κλασσικά εργα. Σαν να αποκτά κάποιο reverb στους 30-50 κύκλους. Ταυτόχρονα θα έλεγα οτι κάτι παραπλήσιο παρατηρείται και στις ανω οκτάβες. Ανοίγει κάπως η σκηνή.

Οι διαφορές ειναι αρκετά μεγάλες ωστε να μου προκαλούν περίεργο συναίσθημα. Δεν ειμαι βέβαιος οτι μου αρέσει το αποτέλεσμα, δλδ με ξενίζει κάπως. Νιώθω οτι το χαμηλο δεν ειναι το γνώριμο του συστήματος και των ηχογραφήσεων που δοκίμασα και γνωρίζω καλα.

Σήμερα το πρωί ήρθαν απο εδώ και μερικοί φιλοι, ο andreasecon, o dapost και ο pankar0, με τους οποιους κάναμε καποια A-B-Γ. Το Α ας πούμε οτι ηταν το σύστημα χωρις τίποτα περαν των γνωστών (δλδ Synology NAS > Cat8 cables > Baaske filter > Rpi2 > Rockna DAC), το B ήταν το Ideon 3R και το Γ το iFi iUSB 3.0.

To iFi iUSB 3.0 κοστίζει λιγο παραπάνω απο τα διπλάσια, έρχεται και αυτό με SMPS τροφοδοτικό (το γνωστό iPower που απο μόνο του κοστολογείται 50ευρω) και προσφέρει και αυτο σύμφωνα με τον κατασκευαστή λειτουργίες οπως Reclock, Rebalance, Regenerate καθώς και ενεργη αφαίρεση του θορύβου ενω είναι συμβατό και με ταχύτητες USB 3.0. http://ifi-audio.com/portfolio-view/micro-iusb3-0/

20170107_144446.jpg
20170107_144446.jpg (657.67 KiB) Viewed 4066 times


Σε γρήγορες εναλλαγές ανάμεσα στις 3 επιλογές το iFi ακούστηκε πιο ομαλο στην επίδραση του επάνω στο σύστημα. Το σημείο που ξεχώριζε ηταν οι μεσαίες, η εντύπωση ειναι οτι ήρθαν λιγο πιο μπροστά σε σχέση με το Ideon 3R. Δεν μπορώ να πω οτι άλλαξε κατι ιδιαίτερα αισθητά σε λεπτομέρεια ή σε μέγεθος σκηνής.

Δυστυχώς ομως οι παράγοντες που πρέπει να μελετηθούν ειναι πολλοι. Ο Geopolitis που το 3R το εχει ηδη αγοράσει μου ελεγε οτι αλλάζοντας θεση στα 2 διαφορετικά USB καλώδια που χρησιμοποιεί αλλάζει και η συμπεριφορά του 3R. Επίσης, καλα τα πακακια αλλα ισως ακομα καλύτερα τα γραμμικα τροφοδοτικά. Αποφασισα να μην δοκιμάσω γραμμικό (τουλάχιστον μεχρι τώρα) γιατι ο υποψήφιος αγοραστής θα τα χρησιμοποιήσει με οτι έρχεται στο κουτι, δλδ SMPS.

Ειναι δύσκολο να καταλήξει κάποιος σε σαφες συμπέρασμα του κατα πόσο ενα USB isolator, reclocker κτλ θα βοηθήσει στην βελτίωση του ηχου του ψηφιακού front end οποιουδήποτε συστήματος γενικά και αόριστα. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ναι, η αγορά αξίζει αλλα οπως παντα κατόπιν ακρόασης. Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι σε συστήματα που ενδεχομένως να πάσχουν λιγο στο χαμηλό (σε όγκο και έκταση) το 3R θα βοηθήσει αρκετά.

Δεν ξερω πόσο ρόλο μπορει να παίζει η υλοποίηση του ιδιου του DAC που ακολουθεί. Στο δικο μου το receiver ειναι πολυ καλο και σχεδιασμένο επάνω σε FPGA με isolation και FIFO reclocking. Ο σχεδιαστής VasiLis μου έλεγε οτι μεγάλες διαφορές ακούγονται μαζι με XMOS receiver (που είναι και η πιο διαδεδομένη λύση).

Επίσης τι γίνεται με τον θόρυβο που έρχεται απο το streamer/ PC? To Rpi2 που χρησιμοποιώ έχει γραμμικό τροφοδοτικό και πιστεύω (ή εστω ελπίζω) οτι δεν ξερνάει κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο (καθόλου?) επάνω στο USB, οπότε μπορεί εν μέρει το όφελος των συγκεκριμένων συσκευών να εξανεμίζεται.

Θα ακολουθήσει και μια δοκιμή με το σύστημα ακουστικων: PC Win7/ Foobar > Chord Mojo > Abyss 1266 που είναι σχεδόν όσο αποκαλυπτικό είναι και το δικαναλο.

Αν κάποιος θέλει να περάσει για ακρόαση του 3R προτού επιστραφεί στον Βασιλη μπορούμε να κανονίσουμε κατι για την ερχόμενη Παρασκευή. Θα προσπαθήσω να εχω και κάποιο αλλο DAC για να δουμε πως τα παει και με αλλο συνδυασμό.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #3 by BityaBit » Sat Jan 07, 2017 9:13 pm

Ειχα και εγω κατι φεγγαρια το i USB 3.0 με αναλογα αμφλεγομενες εντυπωσεις. Αν και κατι σιγουρα εκανε πολλες φορες εως και εντυπωσιακο δεν σημαινε πως αυτο το κατι μου αρεσε κιολας αφου σε καθε περιπτωση ( ειδικα επανω στο Mytek Brooklyn) αλλαζε δραστικα τον ηχητικο χαρακτηρα της συσκευης ενω στο ομογαλακτο ifi i dsd mico μεν εφερνε μια βελτιωση ομως οχι τετοια που τουλαχιστον για το συγκεκριμενο να αξιζε τα εξοδα του. Αντιθετως το i purifier2 στο ifi ηταν πολυ πιο αποτελεσματικο και εδωσε πραγματικα ουσιαστικη βελτιωση ειδικα σε σχεση με το χαμηλο του κοστος και ενα σαφως ισορρπημενο αποτελεσμα που δεν αλλαζε τον χαρακτηρα του ντακ (Στο Brooklyn δεν εφαρμοζεται λογω βυσματος)

Εχω την εντυπωση οτι εκει που αυτες οι συσκευες ειτε λαμπουν ειτε πονανε ειναι στο Reclocking. Πιστευω ακραδαντα οτι στα συγχρονα ασυγχρονα ντακ το πιο βασικο κομματι ειναι η υλιποιηση του receiver ειδικα στο ψηφιακο τους μερος. Το reclocking ουσιαστικα επεμβαινει δραστικα σε αυτην την διαδικασια ουσιαστικα "μπερδευοντας" αυτην την θεμελιωδη λειτουργια εστω και αν το αποτελεσμα μπορει να μας φανει ευχαριστο.. Η κατασταση αυτη περιπλεκεται ακομα περισσοτερο οσο πιο προηγμενα ειναι τα receiver και transport που χρησιμοποιουνται με λιγα λογια το reclocking ειναι δικοπο μαχαιρι και πιστευω οτι πιο ευεργετικο θα ηταν σε λιγοτερο ποιοτικες η πιο ξεπερασμενες τεχνολογικα καταστασεις..

Αντιθετως το purifying δηλαδη η απαλλαγη του σηματος απο τον θορυβο που σαφως και εχει αρνητικες επιδρασεις στο ιδιο ακριβως σημειο (receiver clock) ειναι πιο ισορροπημενη σαν επεμβαση σαν παθητικη που ειναι ως προς τo ψηφιακο σημα αφου απαλασει το υπαρχον συστημα απο "Βασσανα" χωρις να προσπαθει να του φορτωσει αλλα για να το ...βελτιωσει..
VasiLis
Posts: 10
Joined: Thu Apr 21, 2016 7:46 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #4 by VasiLis » Tue Jan 10, 2017 9:52 am

Παιδιά να σας δώσω 2 τεχνικές πληροφορίες ως αναφορά την αρχή λειτουργείας ,, μόνο και μόνο για να μην μπερδέυεστε ,,,

Πρώτη λειτουργεία είναι η ενεργή δίορθωση χαρακτηριστικών του διαύλου USB τα οποία διαβάλονται μέσω των βυσμάτων και των καλωδίων , απάραιτητο δλδ σε συνδέσεις πάνω απο 2 μέτρα , αποτελεσμάτικό ακόμα και σε κλασικές " κοντές " συνδέσεις

Δευτερον είναι η μεταφορά τών δεδομένων σε ένα υπερμοντέρνο USB controler με asynchronous end poin buffers , το οποίο είναι φροντισμένο με τροφοδοτικά υπερχαμηλού θορύβου , καθως δε χρονίζεται και απο ταλαντωτή υπερχαμηλού jitter

δλδ πρακτικά μιλάμε για μια καινούργια USB πόρτα φροντισμένη και απαλαγμένη απο τα προβλήματα που υπάρχουν σε μια κλασική consumer ? να το πώ ... πόρτα ενός PC


αυτό που σας έλεγα μην μπερδέυεστε ,, όλλα τα παραπάνω συμβαίνουν σε επίπεδο RF digital domain που λειτουργεί δλδ η USB ,

δεν έχει να κάνει δλδ τίποτα εντελώς με τις γνωστές στην audio κοινότητα συχνότητες και σε εκείνο το επίπεδο , αλλα σε επίπεδο computer engineer ..

ένα καλό τέστ για να δείτε τα εφέ γρήγορα , είναι να πάρετε το πιο " αφρόντιστο " λάπτοπ , και να το ακουσεται μετα την παρέμβαση

αυτά ...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #5 by BityaBit » Tue Jan 10, 2017 10:32 am

Τα ίδια λέμε πρόκειται για ενεργή διόρθωση με τρόπο καθαρά επεμβατικό που σε κάτι αφρόντιστο σίγουρα η βελτίωση θα είναι δεδομένη. Στα φροντισμένα είναι που χωράει συζήτηση το πόσο απαραίτητη είναι μια τέτοια συσκευή αν και εκεί σίγουρα επιδρά ξεκάθαρα. Το πόσο η επίδραση αυτή θα αρέσει μόνο με μια δοκιμή από τον άμεσα ενδιαφερόμενο μπορεί να ξεκαθαριστεί.
VasiLis
Posts: 10
Joined: Thu Apr 21, 2016 7:46 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #6 by VasiLis » Tue Jan 10, 2017 10:39 am

Στο επίπεδο της φροντίδας λοιπόν λαμβάνει τον χώρο της μια καθαρή θύρα , πάντως το feedback στα πρώτα 100 κομμάτια που ήδη είναι έξω είναι no way back ,, :mrgreen:
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #7 by BityaBit » Tue Jan 10, 2017 10:40 am

Καλή επιτυχία..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue Jan 10, 2017 11:05 pm

Τνχ για τις διευκρινήσεις Βασίλη.

Μια δοκιμή με το PC > foobar > 3R θα ακολουθήσει το συντομότερο.
Παναγιώτης
VasiLis
Posts: 10
Joined: Thu Apr 21, 2016 7:46 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #9 by VasiLis » Sat Jan 14, 2017 6:17 pm

Image

Image

CES 2017, Las Vegas. Photos from the 3R demo room.

IDEON audio, along with Sonneteer & Arcadia Audio Marketing will be on display in the Well Rounded Sound (WRS) room

:mrgreen:
VasiLis
Posts: 10
Joined: Thu Apr 21, 2016 7:46 pm

Re: Ideon Audio 3R USB

Unread post #10 by VasiLis » Sat Jan 14, 2017 6:22 pm

Image

From Japan campaign

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register