Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Odroid C2 streaming computer

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #71 by Dr Pan K » Thu Mar 02, 2017 11:18 pm

DomieMic65 wrote:http://archimago.blogspot.gr/2017/01/measurements-raspberry-pi-3-as-usb.html

Για ιδέες....


Καπου τον εχασα τον Archimago. Στις μετρησεις διαφορες δεν βρισκει, καταληγει οτι αν κατεβασεις την ταχυτητα της CPU το Rpi3 παιζει καλυτερα. Μαλιστα γραφει και κατι σαλτσες μεταξυ σοβαρου και αστείου..

Don't worry about the science, my friends... It just sounds much better now that I have tweaked the parameters. Bass is deeper. Treble even more trebly. Soundstage goes back a mile with 360° envelopment. Vocalists sound like they have become incarnate. Smooth as Louis XIII cognac. Thick curtains I was literally blind to were lifted.

Η CPU στο Ρπι2 επεφτε μονη της στα 600MHz, διαφορά στον ηχο ομως δεν θυμαμαι να εχω παρατηρήσει. Αντίθετα τωρα στο Odroid C2 o ηχος ειναι απλα καλύτερος με τον επεξεργαστή να ειναι ισχυρότερος και προφανώς να μην χρησιμοποιείτε ουτε στο 3%.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #72 by DomieMic65 » Fri Mar 03, 2017 12:23 am

αυτό λέω μήπως αν "πέσει" και στο C2 που έχει ακόμα πιο καλό HW, θα υπάρχει περαιτέρω βελτίωση...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #73 by Dr Pan K » Fri Mar 03, 2017 12:27 am

Να κατεβάσεις το ρολόι οταν η CPU ειναι στο τίποτα% ? Δεν ξερω αν υπαρχει κατι ουσιαστικο ή ειναι @@ αλλα θα το συζητήσω με τον Tux να δω τι γνώμη εχει αυτός.

Εγω αυτό που περιμένω ειναι το core desigantion και τον νεο MPD, πράγματα ουσίας. (γιατι εχω την εντύπωση οτι ο Archimago εξελίσσετε σε χειρότερο highendα απο τους γραφικούς που κορόιδευε παλιά)
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #74 by DomieMic65 » Fri Mar 03, 2017 12:44 am

Dr Pan K wrote:Να κατεβάσεις το ρολόι οταν η CPU ειναι στο τίποτα% ? Δεν ξερω αν υπαρχει κατι ουσιαστικο ή ειναι @@ αλλα θα το συζητήσω με τον Tux να δω τι γνώμη εχει αυτός.

Εγω αυτό που περιμένω ειναι το core desigantion και τον νεο MPD, πράγματα ουσίας. (γιατι εχω την εντύπωση οτι ο Archimago εξελίσσετε σε χειρότερο highendα απο τους γραφικούς που κορόιδευε παλιά)

χαχα... δεν έχω άποψη. Τώρα πρωτομπήκα στο μπλογκ του

κάποιοι κάνουν και undervoltage

Πριν λίγο διάβαζα ένα νήμα στο φόρουμ του Rune που αναφέρεται στο θέμα αυτό ακριβώς με τους cores..
στο Rune γίνεται και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή (http://www.runeaudio.com/forum/the-new- ... erry#p5401)... θέλω μόνο να ξεκαθαρίσω τα βήματα πιο πολύ!
τώρα έχουν βγαλει και ένα νέο beta image που είναι μια χαρά
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #75 by Dr Pan K » Mon Mar 06, 2017 8:34 pm

Εχω ενα σημαντικο Update:

Ειναι πια δυνατή η dedicated core MPD λειτουργία του Archphile. Με αυτο τον τρόπο εξασφαλίζεται οτι ο καθε ενας απο τους 4 πυρήνες κανει μια ξεχωριστή διεργασία και ο ενας απο αυτούς (o δεύτερος) αναλαμβάνει τον MPD χωρις να σταματά ποτέ για κατι αλλο.

Εκανα τις αλλαγες πριν λιγο, οποτε το set up τωρα εχει τον MPD κλειδωμενο σε ενα core ενω ταυτόχρονα διατηρούνται οι λειτουργίες για SACD.iso και ffmpeg για τα μικρα codec. Το buffering ειναι στο 30%, static IP και φυσικά NAS storage.

Επίσης, για οσους εχουν μεγαλες βιβλιοθηκες μπορουμε να παρουμε database back up με filezilla και να το ξαναπερασουμε μεσα στο νεο Image χωρις να χρειαστεί να ξαναγίνει scan.

Για όποιον θελει να κανει αυτες τις ρυθμίσεις ας με ενημερώσει να του δώσω οδηγίες.

Με αυτο το set up έκανα το πρώτο σετ δοκιμων με native DSDx1, native DSDx2, DoP x DSDx4, DXD, SACD.iso και ολα τρέχουν ρολόι. Ο ήχος απλά κορυφαίος. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο τοσο διάφανο, γρήγορο και λεπτομερές, με εύρος σκηνής και ροη οσο το συγκεκριμένο set up.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #76 by Dr Pan K » Sat Mar 11, 2017 12:56 am

Έχοντας βομβαρδίσει τον Tux με email εμαθα και κάποια πολυ ενδιαφέροντα νεα για το Archphile. Περαν του οτι ετοιμάζεται νεο πακέτο με τον τελευταίο MPD core και συμβατό με SACD.iso θα εχουμε στο προσεχές μελλον και δυνατότητα για Roon και Spotify. O συνδυασμός Odroid C2 με Archphile εξελίσσεται στην καλύτερη δυνατή λύση.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #77 by Gojakla » Sat Mar 11, 2017 1:19 am

Bravo στον Tuxx.
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #78 by farflung » Sat May 06, 2017 12:02 pm

Λοιπον επειδη βλεπω οτι με βαζετε σιγα σιγα στο τρυπακι λεω να κανω πρωτα μια δοκιμη στο πισι μου,
οποτε για να βαλω το arch πρεπει να εχω εγκαταστησει ubuntu ή ειναι ξεχωριστη ανεξαρτητη διανομη,
σορρυ για την ερωτηση αλλα δεν εχω παρακολουθησει το θεμα απ την αρχη με το arch.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #79 by Dr Pan K » Sat May 06, 2017 1:25 pm

Archphile παίζει μόνο σε μίνι PC όπως το raspberry pi και το Odroid C2. Κόστος περίπου 50 ευρω για το hardware
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #80 by farflung » Sat May 06, 2017 4:49 pm

ok εριξα μια ματια ειναι arm based θα δω μηπως φορτωσω το archlinux ή εστω το ubuntu που το ξερω κιολας αν βρω χρονο και ορεξη.
Παντως και παλια που ειχα ασχοληθει με το θεμα linux δεν ειχα ακουσει και παπαδες,ουτε καν τις παπαδιες ισως ναχουν προοδευσει τα πραγματα ας του δωσω δευτερη ευκαιρια.
Ερωτηση δευτερη ειδα οτι περιπου με ενα 75 τα αγοραζεις ολα τα συμπραγκαλα
+μεταφορικα+τελωνειο πόσο παει παραπανω?

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register