Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Odroid C2 streaming computer

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #111 by Dr Pan K » Wed Dec 20, 2017 7:15 pm

DomieMic65 wrote:Παναγιώτη ερώτηση...
Το regulator της ΤΙ το χρησιμοποιείς τελικά;
Θα έχω σε λίγο ένα γραμμικό τροφοδοτικό για το raspberry και αναρωτιέμαι αν θα έχει νόημα να το χρησιμοποιήσω δεδομένου ότι δεν δίνει τα απαραίτητα Αμπέρ


Όχι γιατί δεν αρκούν τα αμπερ. Κοιτάω για κάτι άλλο..
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #112 by Chris1967 » Wed Dec 20, 2017 7:36 pm

Συνέχισα τα πειράματα, και διαπίστωσα τα εξής:

Soekris με Diyinhk xmos, παίζει μέχρι 24/192 άψογα DSD ΔΕΝ πάιζει.

Mojo παίζει μέχρι 24/192 άψογα DSD αρχίζει να παίζει με κομπιάσματα και μετά σταματάει και τσιρίζει στσττστστττσσσσσσσσ.

Ένα δανεικό εμπορικό dac με cmedia receiver δεν παίζει τίποτε σωστά, 16/44,1 με κάτι κλικ, και μετά το χάος με συνεχή παράσιτα. DSD ούτε καν.

Το γνωστό ΑΚΜ 4396 του Βούλγαρου (JLSounds) με το γνωστό δικής του κατασκευής xmos receiver, είναι το μόνο που καταφέρνει να παίξει όλες τις δειγματοληψίες αλλά μερικά DSD παίζουν σφυρίζοντας.

Από αυτό αντιλαμβανόμαστε ότι το Odroid C2 δεν έχει την απαιτούμενη υποστήριξη από την Linux επειδή προφανώς δεν ασχολούνται και πολύ οι κατασκευαστές του (Hardkernel).

Και να ήθελε τι να προγραμματίσει ο Ιταλός (Volumio)?.

Επειδή πραγματικά δεν έχω απολαύσει μουσική από τότε που το πήρα μάλλον τέλος εποχής και Rpi3 για να μπορέσω να ακούσω λίγο χωρίς προβλήματα.

Θεωρώ ότι ο Πάνος είναι πολύ τυχερός που του έκατσε απροβλημάτιστα με το Archphile.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #113 by Dr Pan K » Thu Dec 21, 2017 9:11 pm

Tuxx wrote:...Το μειονέκτημα είναι ότι επίσημα υποστηρίζεται από έναν πολύ παλιό kernel (3.14) και ως εκ τούτου του λείπουν καλούδια. Tώρα γίνεται προσπάθεια να υποστηριχθεί από τον mainline kernel και να έρθει στα ίσια του. Παρότι ο κερνελ είναι παλιός, έχουν γίνει backport πράγματα όπως πχ υποστήριξη native dsd.

- To πρόβλημα είναι ότι ο driver του usb προκαλεί πολλά interrupts και αυτό ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να δημιουργήσει dropouts και τίποτε άλλο. Αυτό ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ οτι θα λυθεί με τον mainline kernel αλλά δεν το δένουμε και κόμπο.

Πάμε τώρα στο USB του DIYINHK. Επειδή φοράω τέτοιο στο diy dac μου... Φοράει την παλιά την πράσινη πλακέτα του diyinhk με τη γαλβανική απομόνωση. Αυτή τη στιγμή, όχι απλά παίζει DSD αλλά μάλιστα παίζει και NATIVE.

1. Υποστηριζόμενα formats (εδώ φαίνεται ότι υποστηρίζει native dsd):

Card 1, ID `D20', name `DIYINHK USB Audio 2.0'
Device 0, ID `USB Audio', name `USB Audio', 1 subdevices (1 available)
2 channels, sampling rate 44100..384000 Hz
Sample formats: S16_LE, S32_LE, SPECIAL, DSD_U32_BE
Subdevice 0, name `subdevice #0'


2. Αναπαραγωγή dsd μέσω DoP:

Παίζει εξαιρετικά και μάλιστα χωρίς θορύβους (έχει σωστό DSD silence) σε play/pause, αλλαγή τραγουδιών κλπ.

Εδώ είναι το output με DοP και DSD64:

[root@archphile ~]# cat /proc/asound/card*/pcm*p/sub*/hw_params
closed
access: RW_INTERLEAVED
format: S32_LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 176400 (176400/1)
period_size: 22050
buffer_size: 88200


3. Αναπαραγωγή Native DSD:

Αφαιρούμε το dop "yes" (βάζουμε δλδ ένα #), κάνουμε restart τον mpd και voila το ίδιο 64ρι:

[root@archphile ~]# cat /proc/asound/card*/pcm*p/sub*/hw_params
closed
access: RW_INTERLEAVED
format: DSD_U32_BE
subformat: STD
channels: 2
rate: 88200 (88200/1)
period_size: 11025
buffer_size: 44100

Εδώ παίζει μια χαρά, αλλά με θορύβους (τους κλασικούς) σε αλλαγές κομματιών κλπ, play/pause κλπ (αυτό είναι και θεμα receiver και θεμα dac και θέμα software).


4. Αναπαραγωγή 16/44.1, 24/96, 24/192, DXD

Έπαιξε άψογα τα πάντα.


5. Το γεγονός ότι το CMEDIA του έπαιξε μπουρδέλο, δεν είναι θέμα του Odroid αλλά κακό support του CMEDIA σε Linux. Αυτό ενδέχεται να έχει φτιαχτεί πχ στον mainline kernel, αλλά πολύ αμφιβάλλω.


Εν ολίγοις, ο τύπος που απαντάει στο volumio forum και φτιάχνει το image τα έχει κάνει προφανώς σκατά και δεν παίζει τίποτα και η εύκολη λύση είναι να λέει ότι φταίει το Odroid :-D


Τάδε έφη Μιχαλης aka Tuxx σε προσωπικό μήνυμα πριν απο λίγο [oldtimer]
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #114 by Chris1967 » Fri Dec 22, 2017 4:02 pm

Δηλαδή το μόνο λειτουργικό Linux για Odroid C2 που λειτουργεί αψεγάδιαστα είναι του Tuxx.

Θα πρέπει να τον αγγαρέψω να μου τα φτιάξει (ή εσένα κάποια μέρα), έχω προσπαθήσει παλαιότερα αλλά δεν μπόρεσα να τα προγραμματίσω όλα (συν η κακοτυχία του τροφοδοτικού που έκανε corrupt το λειτουργικό πολλές φορές στο παρελθόν, ελπίζω σχετικά σύντομα σε 3Αμπερο ultra low noise).

Εννοείτε ότι τα εδέσματα και τα σκοτσέζικα ροφήματα δικά μου όλα [beer]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #115 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 1:17 pm

Ο Μιχάλης μου εστειλε και ενα μήνυμα απο δικο του post στο Penguin για το θέμα του DSD σε Linux headless OS. Όποιος εχει ορεξη να μάθει λιγο περισσότερα επι του θεματος διαβάζει εδω http://thepenguin.eu/2017-12-22-mpd-and-dsd-files/

Ακομα πιο σημαντικό, το Odroid C2 απέκτησε επιτέλους τον τελευταίο mainline kernel και ειναι ηδη υπο δοκιμη. Σε λιγες ημέρες θα τον εχουμε για Archphile/ Odroid C2 !!!
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #116 by Chris1967 » Sat Dec 23, 2017 1:58 pm

Ωραία!!
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #117 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 7:00 pm

Dr Pan K wrote: Ακομα πιο σημαντικό, το Odroid C2 απέκτησε επιτέλους τον τελευταίο mainline kernel και ειναι ηδη υπο δοκιμη. Σε λιγες ημέρες θα τον εχουμε για Archphile/ Odroid C2 !!!


Η νεα έκδοση του Archphile εχει κυκλοφορήσει εδω και λιγες ήμερες σε alpha αλλα υπάρχει ενα θεμα με το SACD.iso (οχι με κανονικα DSD/DSF/DFF) και ο Μιχαλης ψαχνει να βρει τι φταίει (το πρόβλημα το αντιμετωπίζω εγω, ο ιδιος δεν το εχει.. αλλα θα βρεθεί η λύση και τοτε θα ανεβεί και επίσημα η έκδοση αυτη). Τα FLAC και τα DSD παίζουν κανονικότατα (και ισως και λιγο καλύτερα απο την προηγούμενη με τον παλιό kernel)

edit Το πρόβλημα το έχουν οσα SACD.iso εχουν συμπίεση DST. Οσα ειναι ασυμπίεστα δεν εχουν θέμα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #118 by Dr Pan K » Fri Dec 29, 2017 4:56 pm

Βρεθηκε και η λυση στο προβλημα με τα SACD.iso. Ο Μιχαλης εχει σεταρει τις τελευταιες εκδοσεις του Archphile να παιζουν με 1 πυρηνα για το MPD και στους αλλους να γινονται αλλες διεργασιες και να σκανε και τα interrputs της USB. H αποσυμπίεση των DST (μορφη συμπιεσης που χρησιμοποιειτε στα πολυκαναλα DSD κατα κυριο λογω αλλα και σε πολλα δικαναλα απ οτι ανακαλυψαμε) χρειαζεται πολλα resources και τραβάει ευκολα 20-30% CPU απο τον καθε πυρήνα, οποτε σε μονοπύρηνη χρηση εκανε διακοπες.

Μολις απενεργοποιήθηκε η μονοπύρηνη λειτουργία τα πραγματα επέστρεψαν στην κανονικότητα τους. Ο Μιχαλης δεν εχει πολλα sacd.iso για τις δοκιμες του και ετυχε αυτα που εχει να ειναι ανευ συμπιεσης, οποτε δεν ειχε συναντησει προβλημα.

Η νεα έκδοση του Archphile θα ειναι διαθέσιμη λίαν συντόμως, οποιος ενδιαφέρεται μπορει να μιλήσει με τον ιδιο ή να μου το γράψει εδω στο νήμα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #119 by Dr Pan K » Sat Feb 24, 2018 2:11 am

Κάναμε άλλη μια δοκιμή, ανάμεσα στο τροφοδοτικό μου και το νέο τροφοδοτικό του Chris by Β. Τουνας (σαφώς πιο ακριβό και με ιδιαίτερα ποιοτικά υλικα), με το δεύτερο να παίζει καλύτερα. Ψάχνω να δω τι θα κάνω με το τροφοδοτικό, βλέπω ότι παίρνει μια μικρή βελτίωση ακόμα

20180223_221147.jpg
20180223_221147.jpg (745.45 KiB) Viewed 2600 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #120 by angpsi » Tue Apr 24, 2018 3:30 pm

Μεταφέρω εδώ το πακέτο των αποριών μου για το streamer, ειδικότερα σε ό,τι αφορά στο Odroid. Κρίνοντας από τις τελευταίες εξελίξεις το Odroid πλέον υποστηρίζεται κανονικά και παίζει απροβλημάτιστα με Archpile.

Επειδή προσπαθώ να κρατήσω τα πράγματα low cost, σκεφτόμουν μήπως χρησιμοποιήσω το κουτί από εκείνο το φίλτρο ρεύματος που είχα αγοράσει κάποτε προκειμένου να του φορέσω γραμμικό τροφοδοτικό, και να βάλω το Odroid ξεχωριστά σε δικό του κουτί. Το διαθέσιμο κουτί έχει διαστάσεις 6x10x17cm (ύψος / πλάτος / μήκος) και έχει ήδη πάνω του το Olflex καλώδιο για ρεύμα. Υποψιάζομαι ότι το τροφοδοτικό του Chris χωράει ίσα ίσα. Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι η άλλη πλευρά έχει ήδη τρύπα για πρίζα και δεν ξέρω πώς να την κουμαντάρω για να στείλει ρεύμα στο Odroid. Φυσικά μια λύση είναι να κόψω ένα νέο καπάκι σε κάποιο CNC και να τελειώνω.

Τι λέτε γενικά, παίζει η ιδέα μου;

IMG_7547.JPG
IMG_7547.JPG (1.04 MiB) Viewed 2515 times
IMG_7542.JPG
IMG_7542.JPG (1.2 MiB) Viewed 2515 times
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register