Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Odroid C2 streaming computer

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #81 by Dr Pan K » Sat May 06, 2017 4:54 pm

Τόσο πάει το Odroid C2 από Κορέα. Στον Χρήστο βγήκε λίγο πιο ακριβό γιατί του ζήτησαν και δασμούς εισαγωγής. Δες με προσοχή το πρώτο ποστ για να καταλάβεις τι ακριβώς χρειάζεσαι Θοδωρή
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #82 by farflung » Sat May 06, 2017 5:13 pm

ναι ταχω δει εδω και πολυ καιρο εσυ τι κουτι πηρες βλεπω εχεις κανει μοντιφια με τις τροφοδοσιες σε αυτα δεν τοχω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #83 by Dr Pan K » Sat May 06, 2017 5:36 pm

Εγώ πήρα αρκετά ευρύχωρο κουτί για να μπορέσω να τοποθετήσω μέσα και γραμμικό τροφοδοτικό με 50VA toroidal transformer. Υπάρχουν κουτάκια από πλαστικό με κόστος κάτω των 10 ευρώ. Εξαρτάται τι θες να φτιάξεις Θοδωρή. Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις γραμμικό γιατί το έξτρα κόστος είναι αλλά 50 ευρω μόνο
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #84 by farflung » Sat May 06, 2017 5:45 pm

ok υπο σκεψιν
το audiophile linux τοχει δοκιμασει κανεις?
http://www.ap-linux.com/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #85 by Dr Pan K » Sat May 06, 2017 8:08 pm

Το ΑΡ όχι, εγώ είχα δοκιμάσει το Daphile αλλά ήταν ασταθές από έκδοση σε έκδοση. Τώρα λένε ότι τα πάει καλύτερα. Δοκίμασε με κάποιο live CD, δεν έχεις και τίποτα να χάσεις
Παναγιώτης
hunter
Posts: 13
Joined: Thu Jun 01, 2017 5:48 pm

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #86 by hunter » Fri Jun 02, 2017 4:25 pm

Καλησπέρα στην παρέα του audiohub!
Λοιπόν θα ηθελα να μου λύσετε μερικες απορίες. Πρώτη φορα θα ασχοληθω με mini pc και linux.
Τώρα χρησιμοποιώ ενα laptop για να παίζω τα άυλα αρχεία μου μεσω usb dac αλλα δεν ειμαι ευχαριστημένος. Εχω πάρει μια βάση με ανεμιστήρες για το laptop και οταν την συνδεω ακούγονται απο τα ηχεία και γενικοτερα εχει θόρυβο. Οπότε θελω ησυχία και πρακτικότητα αφου θα είναι μονιμα στο σαλονι συνδεδεμενο με dac και tv. Με ενδιαφερει πρωτα για μουσική και μετα για ταινίες. Θα με καλυψει το odroid c2?
Η παραγγελία γίνεται μονο απο Αμερική?
Θελω γραμμικο τροφοδοτικό σίγουρα. Πως θα φορτώσω το ubuntu? Υποστηριζει το foobar? Το archphile που διαβαζω οτι χρησιμοποιετε πως θα το εγκαταστησω;φαίνεται οτι εχει κλεισει η ιστοσελιδα.
Ευχαριστώ !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #87 by Dr Pan K » Fri Jun 02, 2017 7:05 pm

To Archphile και ο Tux μας αφήνουν, φαντάζομαι λόγω έλλειψης χρόνου. Θα μιλήσω μαζί του το συντομότερο για περισσότερες πληροφορίες.

Από τεχνικής πλευράς το Odroid C2 σε υπερκαλύπτει για ήχο και εικόνα αλλά θα πρέπει αν δεις τι λειτουργικό θα τρέξεις. Παραγγελία από Κορέα, εκεί κατασκευάζεται. Όλες οι πληροφορίες στο πρώτο ποστ. Foobar δεν χρησιμοποιούμε, τα Linux παίζουν στην πλειοψηφία τους με MPD που έχει πιο καθαρό ήχο αλλά και λίγες απλουστευμενες λειτουργίες. Μπορεί και να μην σε καλύπτει σε όλα οπότε πριν προβεις σε αγορά μελέτησε λίγο τις παραξενιές των μίνι PC.

Και εδώ είμαστε να τα δούμε βήμα βήμα. Καλως ήρθες στο audiohub
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #88 by Dr Pan K » Fri Jun 09, 2017 10:16 pm

Μια ενημέρωση για το Archphile.

Ειχα μια σύντομη επικοινωνία με τον Μιχαλη (Tux) και το project εχει παγώσει. Απ οτι καταλαβαίνω δεν υπαρχει χρόνος για επίσημο support και οι όποιες εξελίξεις θα ειναι περιορισμένες. Το καλό ειναι οτι ξαναανεβασε την σελίδα με τα tips n tricks ενω τα images ειναι στο sourceforge.net οποτε δεν θα χαθεί τίποτα. Μου έδωσε την αδεια να τα ανεβάσω και εδω στο audiohub αλλα απο την στιγμή που εχουν επιστρέψει στην επίσημη σελίδα δεν βλέπω τον λογο. Στο μέλλον ίσως να έχουμε και μια νεα έκδοση με τον τελευταίο kernel και κάποια άλλα καλούδια αλλά δεν θα εχει το γνωστό (κορυφαίο) επίσημο support.

Είναι μια καλή ευκαιρία για να τον ευχαριστήσω και παλι για τις πολλές ωρες που αφιέρωσε στο Archphile καθώς και για την βοήθεια προς όλους τους n00bιδες χρήστες σαν και εμένα. Το Archphile παραμένει οτι πιο σταθερό και καλύτερο υπάρχει ηχητικά για steaming, bar none.

http://archphile.org/

fish.jpeg
fish.jpeg (54.74 KiB) Viewed 3056 times
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #89 by Perister » Fri Jun 09, 2017 11:50 pm

Dr Pan K wrote:Είναι μια καλή ευκαιρία για να τον ευχαριστήσω και παλι για τις πολλές ωρες που αφιέρωσε στο Archphile καθώς και για την βοήθεια προς όλους τους n00bιδες χρήστες σαν και εμένα. Το Archphile παραμένει οτι πιο σταθερό και καλύτερο υπάρχει ηχητικά για steaming, bar none.


+1 και από μένα, εδώ μου έκανε support remotely στο Bristol!
εγώ το Archphile δεν το βγάζω από ρο rpi2 μου,
Χίλια ευχαριστώ Μιχάλη [beer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #90 by Dr Pan K » Sun Sep 03, 2017 2:27 pm

Έχω εξαιρετικά νέα! Ό Μιχάλης κυκλοφόρησε νέα έκδοση για Odroid C2 με ενσωματωμένο Spotify player και τον τελευταίο MPD core. Εκκρεμούν λίγες δοκιμές και μετά θα ανέβει.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register