Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Volumio Mini86 streamer

hunter
Posts: 13
Joined: Thu Jun 01, 2017 5:48 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #21 by hunter » Sat Aug 26, 2017 2:24 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση Χρήστο . Λοιπόν , το σύστημα ειναι σε φάση αλλαγών.
Ηχεια: Jamo Concert 11 ( d870 πλεον ) με αλλαγμένα τα woofer σε seas excel ( οπως τα mid bass δηλαδή). Εξωτερικά crossover με αναβαθμισμένα υλικά.
Προενισχυτης : Kora Crescendo
Τελικός: Crown xls 1502 .
cd player : marantz sa7001

Για dac που ψάχνομαι εχω ακούσει διαφορα ( north star impulso , teac ud 503 , msb analog dac , schiit gungnir multibit κλπ )
Περισσοτερο απο ολα μου άρεσε της msb και μετα της schiit. Το budget ομως ειναι μέχρι το gungnir.

Απο Linux δεν γνωρίζω αλλά εχω την διάθεση να ασχοληθώ , και με λίγη βοήθεια πιστεύω να τα καταφέρω.

Οπότε θέλω ενα mini pc / streamer κυρίως για audio αλλα αν γίνεται να παίζει και καμια ταινία ειναι ευπρόσδεκτο .

Αξίζει?

Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #22 by Chris1967 » Sat Aug 26, 2017 3:03 pm

Ενδιαφέρον σύστημα Άγγελε! Μπορείς και να μας το παρουσιάσεις και με φωτογραφίες στο αντίστοιχο νήμα.

Εμείς πιστεύουμε ότι αξίζει και πάρα πολύ μάλιστα, ακόμα και συγκρινόμενο με επώνυμα και ακριβά streamer.

Αν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς πιστεύω ότι θα ανταμειφτείς.

Δεν είναι τυχαίο που εγώ και ο Πάνος ακούμε με από Odroid C2. To Volumio είναι καλή λύση επίσης αλλά όχι τόσο απόλυτο σε καμιά περίπτωση. Στο σύστημα σου επειδή δεν έχει και την απεριόριστη αναλυτικότητα πολύ πιθανόν να σε αφήσει απόλυτα ευχαριστημένο το Volumio.
Χρήστος
hunter
Posts: 13
Joined: Thu Jun 01, 2017 5:48 pm

Re: [Hands On] Volumio Mini86 streamer

Unread post #23 by hunter » Sat Aug 26, 2017 3:29 pm

Ευχαριστώ !Όταν με το καλό ολοκληρωθεί θα κάνω μια παρουσίαση.

Ωραία! Τι ωρα που θα βόλευε να το είχε κάποιος Θεσσαλονίκη να το ακούγαμε πρώτα. Υπάρχει κανείς απο το audiohub?

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register