Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Roon

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 10:34 am

Κάποιες παρατηρήσεις. Πρωτα απ'ολα το Roon δεν υποστηρίζει SACD.iso αρχεία. Για πολλούς δεν εχει καμία σημασία, για τους περισσότερους θα έλεγα αλλα για εμένα και κάποιους λίγους ακομα φίλους της κλασσικής μουσικής ειναι κρίσιμο μια που ακομα δεν εχω καταφέρει να μετατρέψω ολα μου τα αρχεία σε DFF/ DSF DSDs οπότε θα είχα ενα θεματακι αν αποφάσιζα να το κρατήσω μόνιμα.

Επίσης το PC που θα έχει εγκατεστημένο το core του Roon θα υποφέρει λιγο σε resources. Αυτή ειναι ξεκάθαρα σχεδιαστική επιλογή καθώς οι προγραμματιστές προτίμησαν να ρίξουν ολες τις λειτουργίες επάνω σε μια κεντρική συσκευή και να απαλλάξουν απο το βάρος του decoding, επεξεργασία κτλ τις περιφερικές που αναμενόμενα θα ειναι πιο αδύναμες. Ετσι μπορούμε να έχουμε Roon ακόμα και σε "απλα" ασύρματα ηχεία αλλα το κεντρικό PC θα υποφέρει λίγο. Στο δικό μου βλέπω μέσω του task manager περίπου 0.7GB μνήμη και χρήση 20%+ CPU. Όπως είπα είναι παλιό το laptop αλλά παραμένει ενα στοιχείο που δεν πρέπει να παραβλέψουμε. Ισως να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση οταν τελειώσει η σάρωση της βιβλιοθήκης του NAS.

Στο θεμα του interface τώρα, παρότι εχει πολλά φίλτρα δεν εχει κατι απλό οπως να βλέπεις τα folder άμεσα. Χωρίζει τα πάντα ανα είδος μουσικής ενώ έχω συνηθίσει να ανοίγω τον φάκελο με την κλασσική πχ και απο εκεί να επιλέγω οτι θελω να ακούσω ανάλογα με τα κεφια μου. Στους διαχωρισμούς κάνει κάποια σφαλματακια, πχ βρήκα κλασσικές συνθέσεις μεσα στις καρτέλες της Pop αενω ανακάλυψα ο Ludwig van Beethoven είναι και παραγωγός μουσικής..

Screenshot_20170905-101000.png
Screenshot_20170905-101000.png (253.34 KiB) Viewed 11151 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 10:42 am

Τρεις λειτουργίες που πολλοί θα αγαπήσουν ειναι το radio, το Internet radio και οι προτάσεις.

Όταν τελειώνει η αναπαραγωγή μιας λίστας ή ενως δίσκου και δεν έχουμε επιλέξει κατι άλλο να ακολουθήσει το Roon απο μόνο του επιλεγεί παραπλήσια μουσική με αυτή που ακούγαμε και συνεχίζει να παίζει. Την δοκίμασα και πέφτει 100% μέσα καθώς τα tag που χρησιμοποιεί ειναι πολλά οπότε διασταυρώνοντας τα εχει μεγάλη επιτυχία.

Στις προτάσεις τα πράγματα ειναι απλά, δίνει επιλογές απο album που έχουμε στην δισκοθήκη μας αλλα και βάσει του Tidal με το οποίο εχει καλό integration.

Screenshot_20170905-104407.png
Screenshot_20170905-104407.png (557.32 KiB) Viewed 11150 times


Υπάρχει και δυνατότητα ακρόασης ιντερνετικου ραδιοφώνου. Το Roon λέει οτι ειναι σε beta αλλά μια γρήγορη δοκιμή έδειξε οτι λειτουργεί κανονικά. Ο χρήστης μπορει να εισάγει manualy οτι σταθμό επιθυμεί σε mp3 ή AAC format.

Screenshot_20170905-112202.png
Screenshot_20170905-112202.png (440.05 KiB) Viewed 11145 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #13 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 11:06 am

Τι μένει λοιπόν, ο ήχος!

Εδώ περνάμε σε φιλοσοφικό επίπεδο γιατί ο ήχος του Roon τα σπάει.

Αυτο που ακούω με το γνωστό σε πολλούς φίλους του Audiohub σύστημα (ATC, ASR, Rockna, Odroid, Synology) ειναι μια πιο γεμάτη, audiophile εκδοχή της μουσικής μου. Είναι σαν να έχει κάποιος προσθέσει λιγο αρμονικό πλούτο, λιγο bass και presence μαζί σε όλες τις ηχογραφήσεις. Πιο εντυπωσιακό? Σίγουρα. Σωστό? Μάλλον όχι.

Το σημείο αναφοράς για εμένα εδω και κάποια χρόνια ειναι ο MPD, ο λόγος δεν είναι οτι "αυτό ξέρετε, αυτό εμπιστεύεστε" αλλα το οτι το MPD πέραν του οτι το έχουν εμπιστευτεί πολλοί σοβαροί κατασκευαστές DAC και streamer ειναι Open Source και εγγυημένα δεν μαγειρεύει την μουσική. Θα ηταν εύκολο για την διεθνή κοινότητα να βρει μέσα στον κώδικα τυχών highendαδικες ατασθαλίες.

Οπότε είναι φιλοσοφική η προσέγγιση. Αν κάποιος προτιμάει να ακούει την μουσική όπως είναι αποθηκευμένη στον σκληρό του δίσκο παει σε MPD, στην περίπτωση μου Archphile και Volumio. Αν θέλει να εντυπωσιάσει του φίλους ή και τον εαυτό του το Roon ειναι πραγματικά απίθανο. Δεν αλλοιώνει χροιές και δεν θολώνει ηχογραφήσεις, προσθέτει ενα κατιτίς απο γλασο στην συνταγή που τα κάνει ολα πιο "μεστά".
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #14 by DomieMic65 » Tue Sep 05, 2017 11:32 am

Εχε λίγο τον νου σου αν έχεις οργανωμένη την βιβλιοθήκη σου με metadata όπως τα θες κλπ να μην το αφήσεις να επέμβει .... μπορεί να αλλάξει πολύ σοβαρά την κατάσταση αν το αφήσεις να κάνει ότι θέλει!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #15 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 11:39 am

Μιχαλη προς το παρόν δεν βλεπω κάποια αλλαγή. Θα μου πεις οταν την δεις θα ειναι αργά. Αυτο που νομίζω οτι κάνει ειναι να δημιουργεί μεσα στο Core (laptop) την κατηγοριοποίηση που θέλει και να αφήνει το NAS στην ησυχία του. Θα δω και τις επιλογές βιβλιοθήκης πάντως για να ειμαι σίγουρος.

ΥΓ Το εχεις δοκιμάσει?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #16 by DomieMic65 » Tue Sep 05, 2017 11:50 am

Πριν αρκετό καιρό όταν είχε πρωτοκυκλοφορίσει!
Σίγουρα θα έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε!
Μάλιστα όταν ακύρωσα την συνδρομή πριν λήξει το trial μου είχαν κάνει και μια αρκετά καλή προσφορά αλλά και πάλι ήταν πολύ ακριβό για εμένα!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #17 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 12:35 pm

Εξερευνώ κάποιες αλλες δυνατότητες, η μια που δειχνει ενδιαφέρουσα ειναι να ανεβάσει κάποιος το Core στο NAS. Τα QNAP και Synology έχουν έτοιμες εφαρμογές και τεχνική υποστήριξη αλλα η Roon συστήνει να ειναι κάποιο δυνατό μοντέλο NAS με τελευταίας γενιάς επεξεργαστή και αρκετή μνήμη. Επίσης υπάρχει σύσταση για τοποθέτηση του Core σε SSD δισκο για πιο γρήγορη προσπέλαση πληροφοριών. Το ολο σύστημα συμφωνά με την Roon θα έχει κόστος περίπου 2.000$. Περισσότερες πληροφορίες εδω: http://kb.roonlabs.com/Roon_Server_on_NAS

Δοκιμάζω επίσης την λειτουργία DoP και παρατηρώ κάτι που ειχε καιρό να μου συμβεί, κάποια (λίγα) package drops σε DSD64. Έχω τσιμπήσει μερικά "κλικ" που δεν θα έπρεπε να είναι εκει, το αποδίδω στην επεξεργαστική ισχύ και μνήμη του laptop μου. To συμπέρασμα όμως είναι οτι το Roon core χρειάζεται καλό hardware και δεν αρκεί ενα παλιό PC ξεχασμένο κάπου στο σπίτι. Βρίσκω λογικό βάσει του multizone και των διάφορων (αδύναμων) τερματικών που μπορεί να χρησιμοποιηθούν να πέφτει όλο το επεξεργαστικό βάρος στο Core αλλά αν κάποιος δεν έχει multiroom ανάγκες ή δεν θέλει να επενδύσει σε ενα μάλλον σοβαρό PC τοτε ισως το Roon να μην κάνει για αυτόν.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #18 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 12:41 pm

Κατι ενδιαφέρον και χρήσιμο, το Roon ελέγχει αν η αλυσίδα μας ειναι lossless. Στην δίκη μου περίπτωση πχ βλέπει οτι η πηγή ειναι αρχείο DSD DSF 2ch, το Archphile δεν επηρεάζει κάτι, μετα (?) γίνετε το encapsulation σε DoP οποτε καταλήγει στην ALSA του Linux. Αν το σχεδιάγραμμα ισχύει τότε το encapsulation δεν γίνετε στο Roon Core αλλα επάνω στο Linux streamer.

Screenshot_20170905-123811.png
Screenshot_20170905-123811.png (191.34 KiB) Viewed 11132 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #19 by Dr Pan K » Tue Sep 05, 2017 2:56 pm

Screenshot_20170905-143303.png
Screenshot_20170905-143303.png (353.82 KiB) Viewed 11123 times


H παρουσίαση δεν θα ηταν πλήρης χωρίς μια δοκιμη με Tidal. Η Roon πρέπει να το εχει σε μεγάλη εκτίμηση καθως το πρώτο που σου ζητάει να σεταρεις είναι ο λογαριασμός σου στο Tidal. Spotify απο την άλλη δεν παίζει.

To integration ανάμεσα στο Tidal και το Roon ειναι άψογο. Κανενα απολύτως πρόβλημα. Μολις μπήκαν οι κωδικοί άνοιξε και το σχετικό παράθυρο στις επιλογές. Υπάρχουν όλες οι γνωστές επιλογές και προτάσεις, playlist, αγαπημένα κτλ. Αν βαλουμε και το dark skin νομίζει κανείς οτι χρησιμοποιεί την εφαρμογή της Tidal με κάποια εξτρα.

Στις αναζητησεις το Roon απαντάει με δίσκους απο την βιβλιοθήκη και δίπλα τα αποτελέσματα απο το Tidal. Μπορούν ετσι να γίνουν και γρηγορες εναλλαγές/ συγκρίσεις ανάμεσα στα αποθηκευμένα album και τα διαδικτυακά του Tidal. Εκανα δλδ και κάποιες λίγες δόκιμες, οι διαφορές ειναι στο όριο του ανεπαίσθητου, σιγουρα ο ηχος του Tidal μεσω Roon ειναι σκάλες ανώτερος απο αυτόν της standalone εφαρμογής που έδινε η Tidal πριν κάνα χρόνο.

To πακέτο Roon & Tidal ειναι μάλλον must.

Screenshot_20170905-144928.png
Screenshot_20170905-144928.png (392.5 KiB) Viewed 11124 times


Screenshot_20170905-145049.png
Screenshot_20170905-145049.png (169.04 KiB) Viewed 11124 times


Φωτογραφίες απο Samsung Galaxy tablet

Screenshot_20170905-143318.png
Screenshot_20170905-143318.png (328.42 KiB) Viewed 11123 times


Screenshot_20170905-143442.png
Screenshot_20170905-143442.png (339.04 KiB) Viewed 11123 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #20 by Gojakla » Tue Sep 05, 2017 4:02 pm

Το ROON μάλλον θα αποτελέσει το απόλυτο reference, τουλάχιστον αν μιλάμε για τον λόγο ευκολία/ευχρηστία προς ποιότητα ήχου.

Και το είδαμε και στο Μόναχο φέτος. Έπαιζε πολύ.
Και διαβάζω και τους περισσότερους reviewers να στρέφονται σε αυτό. Darko, Lavorgna και λοιπούς της γνωστής κομπανίας.




* Και λίιιιγο off topic, αλλά ορμώμενος απο την περίπτωση του ROON.
Δεν χρειάζεται τη σήμερον ημέρα να ψαχνόμαστε ντε και καλά για παρθενογένεση (εκτός αν το last name σας είναι Musk :-D ). Αρκεί να πάρεις μια ιδέα και να την υλοποιήσεις καλύτερα απο τους άλλους. Το Roon ήρθε "τελευταίο" και μάλλον πήρε τα σκήπτρα απο τον ανταγωνισμό.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register