Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DAC έως 1000€

User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #21 by Zakman35 » Thu Oct 12, 2017 12:28 am


Παναγιώτη,

Μια ερώτηση είναι αν o φίλος μου που έχει Synology, τελικά χρειάζεται και streamer ή μπορεί το Synology να λειτουργήσει ως streamer, με αποτέλεσμα απλά να χρειάζεται μόνο ένα DAC, που να έχει είσοδο Ethernet.

Τι λέτε;


Θα προσπαθήσω να εξηγήσω χοντρικά τις δύο πιθανές εκδοχές σε αυτό που ρωτάς.

Α) Media server / Renderer / Dac.
Το Synology και γενικότερα τα NAS μπορούν να χρησιμοποιηθούν πέρα από δικτυακά μέσα αποθήκευσης δεδομένων και ως media/servers με το κατάλληλο software. Χρειάζεται βέβαια επιπλέον και μια συσκευή η οποία θα μετατρέπει το δικτυακό stream/data σε κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας που να μπορεί να δεχτεί το dac, δηλαδή σε usb ή spdif. Η συσκευή αυτή ονομάζεται Renderer, τα ποιο γνωστά Renderer είναι τo microRendu και το Sotm SMS-200.

Υπάρχουν βέβαια και dac (πολύ λίγα) που έχουν θύρα LAN δηλαδή εμπεριέχουν ένα Renderer, οπότε μπορούν να δεχτούν σήμα κατευθείαν από ένα media server.

Το βασικό πλεονέκτημα της χρήσης server είναι ότι ο server μπορεί να ελέγχεται ταυτόχρονα από διαφορετικούς χρήστες και να στέλνει δεδομένα ταυτόχρονα σε διαφορετικούς παραλήπτες (renderer's).

B) NAS / Streamer / Dac.
Βεβαίως μπορείς να αποφύγεις όλο το παραπάνω και να κάνεις την δουλειά σου αγοράζοντας κάποιο από τα Streamer που σου πρότειναν τα παιδιά . Η διαφορά είναι ότι σε αυτήν την περίπτωση το Synology χρησιμοποιείται σαν ένας δικτυακός δίσκος (NAS), οπότε το "μειονέκτημα" αυτής της λύσης είναι ότι παραλήπτης θα είναι μόνο ένας, δηλαδή το streamer σου.

Στην περίπτωσή σου πιστεύω η λύση B θα σε καλύψει, οπότε θα συμφωνήσω και με τις προτάσεις που έχουν είδη γραφτεί για την αγορά streamer.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #22 by Jim » Thu Oct 12, 2017 10:03 am

το φρέσκο-φρεσκότατο PROJECT PRE-BOX S2 DIGITAL τι λέει ?

dsd, mqa με έξτρα εισόδους coax & optical (εκτός usb) για να συνδέσουμε και κανα cd player ..
με ενισχυτή ακουστικών και τηλεχειρισμό ..
αναβαθμίσιμο (?) με κάποιο εξωτερικό τροφοδοτικό
και έγχρωμη οθονίτσα για κερασάκι [thumbup]
στα 350 ευρώ φαίνεται (πολύ) καλή ευκαιρία (νομίζω οτι ο τηλεχειρισμός είναι κανα 30άρι ευρώ έξτρα) ...

με ένα τέτοιο πάνω σε ένα streamer τύπου rpi, ondroid κλπ νομίζω οτι αποκτά κανείς τρομερή ευελιξία ...
στο θέμα ποιότητας ήχου δεν ξέρω , δεν το έχω ακούσει ...

http://www.box-designs.com/main.php?pro ... ne&lang=en
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #23 by pankon » Thu Oct 12, 2017 10:15 am

Jim wrote:το φρέσκο-φρεσκότατο PROJECT PRE-BOX S2 DIGITAL τι λέει ?

dsd, mqa με έξτρα εισόδους coax & optical (εκτός usb) για να συνδέσουμε και κανα cd player ..
με ενισχυτή ακουστικών και τηλεχειρισμό ..
αναβαθμίσιμο (?) με κάποιο εξωτερικό τροφοδοτικό
και έγχρωμη οθονίτσα για κερασάκι [thumbup]
στα 350 ευρώ φαίνεται (πολύ) καλή ευκαιρία (νομίζω οτι ο τηλεχειρισμός είναι κανα 30άρι ευρώ έξτρα) ...

με ένα τέτοιο πάνω σε ένα streamer τύπου rpi, ondroid κλπ νομίζω οτι αποκτά κανείς τρομερή ευελιξία ...
στο θέμα ποιότητας ήχου δεν ξέρω , δεν το έχω ακούσει ...

http://www.box-designs.com/main.php?pro ... ne&lang=en


Δημήτρη,

όντως φαίνεται ενδιαφέρον, με πολλά σύγχρονα χαρακτηριστικά.

Το βασικό ερώτημα είναι να δούμε πώς συγκρίνεται ηχητικά το συγκεκριμένο Project S2 με τα δυο επιλεγμένα και (πολύ) ακριβότερα DACs, δηλαδή το Questyle CMA600i και το M2Tech Young MkIII.

Έχεις κανείς ακούσει το Project S2 για να μας δώσει μια γνώμη;
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #24 by Jim » Thu Oct 12, 2017 10:22 am

δύσκολο, είναι πολύ πολύ φρέσκο ..
ίσως ο αντιπρόσωπος να το έχει για ακρόαση ..
διαβάζω ένα νήμα τώρα που συμμετέχει και ο σχεδιαστής John Westlake ..
επίσης στην συσκευασία υπάρχει remote (ένα μικρό πλαστικό), έξτρα είναι ένα αλουμινίου ..

τώρα, για την σύγκριση που λες, το ένα κάνει 350 ευρώ και τα άλλα 1,5κ ..
λογικά θα παίζουν καλύτερα (?) ... το πόσο καλύτερα και το αν αξίζει η διαφορά είναι -από ένα σημείο και πέρα- καθαρά υποκειμενικό ζήτημα..


http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... p?t=201691
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #25 by pankon » Thu Oct 12, 2017 10:30 am

Jim wrote:δύσκολο, είναι πολύ πολύ φρέσκο ..
ίσως ο αντιπρόσωπος να το έχει για ακρόαση ..
διαβάζω ένα νήμα τώρα που συμμετέχει και ο σχεδιαστής John Westlake ..
επίσης στην συσκευασία υπάρχει remote (ένα μικρό πλαστικό), έξτρα είναι ένα αλουμινίου ..

τώρα, για την σύγκριση που λες, το ένα κάνει 350 ευρώ και τα άλλα 1,5κ ..
λογικά θα παίζουν καλύτερα (?) ... το πόσο καλύτερα και το αν αξίζει η διαφορά είναι -από ένα σημείο και πέρα- καθαρά υποκειμενικό ζήτημα..


http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... p?t=201691


Δημήτρη,

έχεις απόλυτο δίκιο για το κόστος και τη μεγάλη διαφορά μεταξύ των εναλλακτικών λύσεων. Από την άλλη βέβαια, το ακριβότερο δεν σημαίνει πάντα και το καλύτερο.

Το Project είναι τόσο φθηνό, που θα μπορούσε να το αγοράσει κανείς, χωρίς να νιώθει ότι δεσμεύει πολλά χρήματα και χωρίς να έχει ουσιαστικό ρίσκο αποτυχημένης επιλογής.
Αναμένουμε input από όποιον έχει περισσότερα στοιχεία ή ιδανικά προσωπική εμπειρία.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #27 by Dr Pan K » Thu Oct 12, 2017 7:45 pm

Jim wrote:δύσκολο, είναι πολύ πολύ φρέσκο ..
ίσως ο αντιπρόσωπος να το έχει για ακρόαση ..
διαβάζω ένα νήμα τώρα που συμμετέχει και ο σχεδιαστής John Westlake ..
επίσης στην συσκευασία υπάρχει remote (ένα μικρό πλαστικό), έξτρα είναι ένα αλουμινίου ..

τώρα, για την σύγκριση που λες, το ένα κάνει 350 ευρώ και τα άλλα 1,5κ ..
λογικά θα παίζουν καλύτερα (?) ... το πόσο καλύτερα και το αν αξίζει η διαφορά είναι -από ένα σημείο και πέρα- καθαρά υποκειμενικό ζήτημα..


http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... p?t=201691


Ok, συμπαθητικό δείχνει αλλά δεν νομίζω να κάνει για τον φίλο. Κάποιος που μπορεί να φτάσει τα 1000+ για dac δύσκολα να αρκεστεί στον ήχο μιας σαφώς μικρότερης συσκευής. Οι ίδιοι οι σχεδιαστές λένε


Its a good little DAC, Dual ESS9038Q2M, Multi regulated PSU, Polypropylene capacitors and precision MELF resistors etc... but you have to consider its small size and theres only so much that can be squeezed into such as design and yet still keeping it simple for production in Europe.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #28 by Jim » Thu Oct 12, 2017 8:52 pm

αν κάποιος το ακούσει και μάλιστα συγκριτικά με μεγαλύτερα θα είναι πολύ χρήσιμο το feedback ...

σου θυμίζω τα στριμεράκια τύπου rpi, odroid κλπ που με ελάχιστο κόστος προσφέρουν πολλά,
και νομίζω οτι είναι αρκετοί αυτοί που θα μπορούσαν να έχουν ένα [αρκετά] ακριβότερο στρίμερ αλλά βολεύονται μια χαρά με τα πλακετάκια αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για πιο ακριβή υλοποίηση ...

το κουτάκι της project είναι τούμπανο, τα έχει όλα και τα παίζει όλα
εάν ο ήχος του είναι αξιοπρεπής και μπει σε ένα "λογικό" σύστημα το βρίσκω μια καλή λύση

δλδ, θα μπορούσε να είναι σε μεγαλύτερο κουτί, να έχει και καμία έξοδο xlr ή μεγαλύτερη οθόνη και να παίζει στο 1-1,5 χιλιάρικο
θα άλλαζε κάτι στον ήχο του ? ίσως .. θα άξιζε 1 χιλιάρικο παραπάνω ? δεν ξέρω ...

τεσπα

ακόμα δεν έχει καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός με το mqa ...
τουλάχιστον το προτζεκτάκι από αυτή την οπτική είναι future proof (όσο future proof μπορεί να είναι οτιδήποτε ψηφιακό) ..
και με πολύ λογικό κόστος μπορεί κάποιος να δοκιμάσει ότι φορμά σχεδόν κυκλοφορεί στην αγορά ..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #29 by Dr Pan K » Thu Oct 12, 2017 9:11 pm

Δημήτρη η σύγκριση με τα Linux streamer ειναι άτοπη γιατι τα μεν ειναι DIY project, τα δε ειναι εμπορικά προϊόντα με εγγύηση, οθόνες, service κτλ. Ο σχεδιαστής λεει οτι κάνανε οτι μπορούσαν για τον συγκεκριμένο ογκο συσκευής (το απαιτεί η Pro Ject για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα της σειράς). Δεν ειναι κάτι παραπάνω απο ενα DAC των 350 ευρώ. Για κατι παραπανω και η ιδια η Pro Ject ζηταει περισσοτερα χρηματα.

Υπενθυμίζω οτι giant killer δεν υπάρχουν, ουτε θα υπάρξουν στον αιώνα τον άπαντα.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #30 by Jim » Thu Oct 12, 2017 9:19 pm

Συμφωνώ για τα giant killer ...
θεωρώ όμως οτι καλό είναι να το ακούσει κάποιος στο σύστημα του αφού ίσως και να τον καλύπτει πλήρως ,

αν τώρα μιλάμε για συστήματα αξιώσεων και υπεραναλυτικά, τότε ναι, καλό θα είναι να κοιτάξει πιο ψηλά ...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register