Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DAC έως 1000€

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

DAC έως 1000€

Unread post #1 by pankon » Sun Oct 08, 2017 10:23 am

Έχω έναν καλό μου φίλο, ο οποίος δεν είναι μέλος (ακόμα) του AudioHub, οπότε γράφω αντ' αυτού.

Ενδιαφέρεται για ένα DAC έως 1000€, το οποίο να μπορεί να λειτουργήσει και σε συνδυασμό με το Synology, όπου έχει αποθηκευμένα πολλά FLACs, αλλά να προσφέρει και δυνατότητα Airplay. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αναζητήσει κι άλλες τεχνολογίες που συζητιούνται πρόσφατα, π.χ. Roon, MQA, κι όλα αυτά τα buzzwords που ακούμε τελευταία.

Όπως είναι προφανές, δυστυχώς η ψηφιακή αναπαραγωγή δεν είναι το φόρτε μου από άποψη γνώσεων, ώστε να μπορέσω να βοηθήσω τον φίλο μου. Κατά συνέπεια στρέφομαι στην κοινότητα του AudioHub για γνώμες και προτάσεις.

Τι καλό υπάρχει στην αγορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: DAC έως 1000€

Unread post #2 by BityaBit » Sun Oct 08, 2017 12:16 pm

Εγώ προτείνω αυτό https://ifi-audio.com/portfolio-view/micro-idsd-bl/ σε συνδυασμό με ένα raspberry pie http://www.e-shop.gr/mitriki-raspberry- ... AsOB8P8HAQ με moode player http://moodeaudio.org.

Eιναι η λύση που χρησιμοποιώ και εγώ στο ένα απο τα δύο συστήματα μου και δύσκολα θα την άλλαζα με κάτι του χιλιάρικου γιατι αμφιβάλλω οτι κάτι θα παίξει ουσιαστικά καλύτερα (το σετάκι σκοτώνει). Bάλε στα θετικά έξτρα την τρομερή ευελιξία και τον εξαιρετικό ενισχυτή ακουστικών. Πιθανόν να έχει και MQA κοντά στα χριστουγεννα αλλα δεν είναι επιβεβαιωμένο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #3 by pankon » Sun Oct 08, 2017 3:22 pm

BityaBit wrote:Εγώ προτείνω αυτό https://ifi-audio.com/portfolio-view/micro-idsd-bl/ σε συνδυασμό με ένα raspberry pie http://www.e-shop.gr/mitriki-raspberry- ... AsOB8P8HAQ με moode player http://moodeaudio.org.

Eιναι η λύση που χρησιμοποιώ και εγώ στο ένα απο τα δύο συστήματα μου και δύσκολα θα την άλλαζα με κάτι του χιλιάρικου γιατι αμφιβάλλω οτι κάτι θα παίξει ουσιαστικά καλύτερα (το σετάκι σκοτώνει). Bάλε στα θετικά έξτρα την τρομερή ευελιξία και τον εξαιρετικό ενισχυτή ακουστικών. Πιθανόν να έχει και MQA κοντά στα χριστουγεννα αλλα δεν είναι επιβεβαιωμένο.


Ευχαριστω για την απάντηση.

Μήπως θα είχες την καλοσύνη, να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες του τι κάνει το καθένα από τα τρία προτεινόμενα components;

Ευχαριστώ και πάλι.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #4 by Gojakla » Sun Oct 08, 2017 4:00 pm

Η πρότασή μου σε κάποιον νεοεισερχόμενο στα ψηφιακά και εντελώς plug 'n' play θα ήταν το Auralic Aries Mini.


Auralic Aries Mini.jpg
Auralic Aries Mini.jpg (24.97 KiB) Viewed 3184 times




SPECS

Streaming Services
Local uPnP/DLNA library content
TIDAL, Qobuz and WiMP online streaming
Internet Radio
AirPlay, Songcast and Bluetooth
USB hard drive files
Optional internal HDD/SSD

Supported File Types
AAC, AIFF, ALAC, APE, DIFF, DSF, FLAC,
MP3, OGG, WAV, WV and WMA

Sampling Rates
PCM in 44.1Khz - 384Khz at 16 - 32bits
DSD64, DSD128, DSD256

Control Software
AURALiC Lightning DS
OpenHome compatible software

Media Server Compatibility
Built-in Lightning Server
Minimserver, Twonky, Asset UPnP, JRiver
DLNA/uPNP compatible server software


Input
RJ45 Gigabit Ethernet
Dual-Band WiFi connection
USB 2.0 High-Speed for external disk

Output
USB 2.0 High-Speed for compatible DAC**
Coaxial, TOSLINK***

Power Consumption
Playback: 10W at max.

Dimension
Appox. 5.3"W x 5.3"D x 1.1"H (13.5cm x 13.5cm x 2.8cm)

Weight
0.5kg

** 'compatible DAC' means a DAC do not require a driver for Mac OS X
*** Sampling rate limited to 44.1K - 192K only



REVIEWS

DARKO

Audiostream

HiFi Pig


Κόστος περί τα €500.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Oct 08, 2017 5:32 pm

Η πρόταση του Gojakla είναι τρομερό vfm καθώς έχει streamer και dac μαζί σε τιμή χωμα. Για κάτι πιο "μεγαλο" θα σκεφτόμουν το Volumio mini86 σαν streamer που τα έχει όλα και είναι και plug n play μαζί με το DAC της Pioneer, ή το Teac 503, λίγο πιο πάνω το Questyle 600.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #6 by pankon » Sun Oct 08, 2017 8:52 pm

Dr Pan K wrote:Η πρόταση του Gojakla είναι τρομερό vfm καθώς έχει streamer και dac μαζί σε τιμή χωμα. Για κάτι πιο "μεγαλο" θα σκεφτόμουν το Volumio mini86 σαν streamer που τα έχει όλα και είναι και plug n play μαζί με το DAC της Pioneer, ή το Teac 503, λίγο πιο πάνω το Questyle 600.


Παναγιώτη,

είμαι πολύ αδιάβαστος στα "άυλα" θέματα... Έχω μείνει κολλημένος στους δίσκους (μαύρους κυρίως, αλλά ακόμα και ασημένιους).

Θέτοντας την ποιότητα ήχου ως πρώτη προτεραιότητα και ως δεύτερη την ευκολία χρήσης, ποιο από τα προτεινόμενα μοντέλα θα ήταν στην κορυφή της λίστας;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Π.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #7 by Gojakla » Sun Oct 08, 2017 9:03 pm

pankon wrote:Θέτοντας την ποιότητα ήχου ως πρώτη προτεραιότητα και ως δεύτερη την ευκολία χρήσης, ποιο από τα προτεινόμενα μοντέλα θα ήταν στην κορυφή της λίστας;



Αν τιθεται πρωτιστως η ποιοτητα, θα πηγαινα σε Odroid + Questyle αν και ξεπερναει κατα τι το αρχικο μπατζετ.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #8 by pankon » Sun Oct 08, 2017 9:23 pm

Gojakla wrote:
pankon wrote:Θέτοντας την ποιότητα ήχου ως πρώτη προτεραιότητα και ως δεύτερη την ευκολία χρήσης, ποιο από τα προτεινόμενα μοντέλα θα ήταν στην κορυφή της λίστας;



Αν τιθεται πρωτιστως η ποιοτητα, θα πηγαινα σε Odroid + Questyle αν και ξεπερναει κατα τι το αρχικο μπατζετ.


Αν καταλαβαίνω καλά, αυτός ο συνδυασμός δεν προσφέρει wifi streaming, σωστά;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAC έως 1000€

Unread post #9 by Dr Pan K » Sun Oct 08, 2017 10:55 pm

To Odroid C2 εχει δυνατότητα wifi αλλα αν επιλεχθει το Archphile (οποτε μιλάμε για το απόλυτο σε ηχο) o χρηστης πρεπει να ειναι διατεθιμενος να ασχοληθει λιγο με το στήσιμο του (οχι και τοσο δύσκολο αλλα θέλει λιγο διάβασμα τον πρωτο καιρο)

Το Volumio mini86 ειναι οτι πρέπει (λογικοτατη τιμη, τα κανει ολα και συμφερει -και wifi με διπλες κεραιες- )

Στο θεμα του νηματος που ειναι τα DAC κατω απο 1000 ευρω το Pioneer 05 ισως να ειναι η κορυφαια λυση, λιγο πιο πανω το Questyle i600 με κλειστα ματια. Βεβαια οσο ανεβαινει κανεις τοσο βελτιωνει τον ηχο του, στα 1500 πχ υπαρχει και το ολοκαινουργιο M2Tech Young DSD 3 που απ οτι μαθαίνω παιζει εξαιρετικά, παιζει τα πάντα (συμπεριλαμβανομένου MQA), εχει πρωτοπόρο app για το κινητό και σε βάθος χρονου μπορεί να αναβαθμιστεί με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Ambiente-Rockstars-3.jpg
Ambiente-Rockstars-3.jpg (59.49 KiB) Viewed 3127 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: DAC έως 1000€

Unread post #10 by pankon » Tue Oct 10, 2017 4:14 pm

Dr Pan K wrote:To Odroid C2 εχει δυνατότητα wifi αλλα αν επιλεχθει το Archphile (οποτε μιλάμε για το απόλυτο σε ηχο) o χρηστης πρεπει να ειναι διατεθιμενος να ασχοληθει λιγο με το στήσιμο του (οχι και τοσο δύσκολο αλλα θέλει λιγο διάβασμα τον πρωτο καιρο)

Το Volumio mini86 ειναι οτι πρέπει (λογικοτατη τιμη, τα κανει ολα και συμφερει -και wifi με διπλες κεραιες- )

Στο θεμα του νηματος που ειναι τα DAC κατω απο 1000 ευρω το Pioneer 05 ισως να ειναι η κορυφαια λυση, λιγο πιο πανω το Questyle i600 με κλειστα ματια. Βεβαια οσο ανεβαινει κανεις τοσο βελτιωνει τον ηχο του, στα 1500 πχ υπαρχει και το ολοκαινουργιο M2Tech Young DSD 3 που απ οτι μαθαίνω παιζει εξαιρετικά, παιζει τα πάντα (συμπεριλαμβανομένου MQA), εχει πρωτοπόρο app για το κινητό και σε βάθος χρονου μπορεί να αναβαθμιστεί με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Ambiente-Rockstars-3.jpg


Παναγιώτη,

Μια ερώτηση είναι αν o φίλος μου που έχει Synology, τελικά χρειάζεται και streamer ή μπορεί το Synology να λειτουργήσει ως streamer, με αποτέλεσμα απλά να χρειάζεται μόνο ένα DAC, που να έχει είσοδο Ethernet.

Τι λέτε;

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register