Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βέλτιστη είσοδος για DAC

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #11 by pankon » Sat Nov 18, 2017 9:10 am

Chris1967 wrote:Από την θεωρία στην πράξη.

Από τα προτεινώμενα DAC έχω ακούσει τα δύο M2Teck και Questyle.

Δεν είναι υψηλή κατηγορία, είναι επαρκέστατα.

Τα ακούς αν σου αρέσουν τα αγοράζεις. Το θέμα της υλοποίησης της USB δεν έχει να κάνει με την ηχητική απόλαυση που θα σε κάνει να τα επιλέξεις. Θα δεις όμως αν αρχίσεις να ψάχνεσαι και να δοκιμάζεις πράγματα ότι ο ήχος θα αλλάζει.

Αυτό είναι ένα πράγμα που συμβαίνει και δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις, έτσι είναι. Δεν θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου αν η υλοποίηση είναι ή δεν είναι βέλτιστη από την στιγμή που αυτό που ακούς σε ικανοποιεί.

Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Τώρα στα DAC που έχεις εντοπίσει υπάρχουν όλων των ειδών οι είσοδοι οπότε έχει ευελιξία να συνδέσεις ότι θες. USB για τα άυλα και το streaming, coaxial (ή optical) για το CD σου, και είσαι κομπλέ.


Χρήστο,

Θα με ενδιέφερε να κάνω μια άμεση σύγκριση του Questyle με το M2Tech στο δικό μου σύστημα, για να δω αν κάποιο ξεχωρίζει στα αυτιά μου. Ένας πολύ καλό μου φίλος αγόρασε το πολύ φρέσκο M2Tech Young III (στην ουσία εγώ του το αγόρασα), αλλά δεν πρόλαβα να το ακούσω αρκετά για να σχηματίσω άποψη.

Εσύ τι γνώμη έχεις μεταξύ των δυο; Τα άκουσες σε άμεση σύγκριση;

Ευχαριστώ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #12 by Dr Pan K » Sat Nov 18, 2017 9:27 am

To Marantz και γενικά τα CD Player έχουν χάσει σε μεγάλο βαθμο το νόημα τους, απλά γιατί μπορούμε να βρούμε τις ίδιες ηχογραφήσεις σε μεγαλύτερη δειγματοληψία. Εγώ το CD μου το έχω στην αποθήκη (ένα Pioneer 7100 με ladder DAC και απίστευτο transport) γιατί τα πάντα τώρα βρίσκονται μέσα στο NAS
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #13 by pankon » Sat Nov 18, 2017 9:43 am

Dr Pan K wrote:To Marantz και γενικά τα CD Player έχουν χάσει σε μεγάλο βαθμο το νόημα τους, απλά γιατί μπορούμε να βρούμε τις ίδιες ηχογραφήσεις σε μεγαλύτερη δειγματοληψία. Εγώ το CD μου το έχω στην αποθήκη (ένα Pioneer 7100 με ladder DAC και απίστευτο transport) γιατί τα πάντα τώρα βρίσκονται μέσα στο NAS


Παναγιώτη,

έχεις δίκιο. Άλλωστε δεν έχω πολλά CD, για να με απασχολεί το transport. Κι επίσης, στο γραφείο έχω ένα rack με ένα επαγγελματικό Synology NAS με 16ΤΒ χωρητικότητα.

Άρα απλά θα πρέπει να συνδεθεί το NAS με το DAC. Λες μέσω ενός Volumio ή κάτι άλλο;

Π.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #14 by Chris1967 » Sat Nov 18, 2017 9:49 am

pankon wrote:
Chris1967 wrote:Από την θεωρία στην πράξη.

Από τα προτεινώμενα DAC έχω ακούσει τα δύο M2Teck και Questyle.

Δεν είναι υψηλή κατηγορία, είναι επαρκέστατα.

Τα ακούς αν σου αρέσουν τα αγοράζεις. Το θέμα της υλοποίησης της USB δεν έχει να κάνει με την ηχητική απόλαυση που θα σε κάνει να τα επιλέξεις. Θα δεις όμως αν αρχίσεις να ψάχνεσαι και να δοκιμάζεις πράγματα ότι ο ήχος θα αλλάζει.

Αυτό είναι ένα πράγμα που συμβαίνει και δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις, έτσι είναι. Δεν θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου αν η υλοποίηση είναι ή δεν είναι βέλτιστη από την στιγμή που αυτό που ακούς σε ικανοποιεί.

Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Τώρα στα DAC που έχεις εντοπίσει υπάρχουν όλων των ειδών οι είσοδοι οπότε έχει ευελιξία να συνδέσεις ότι θες. USB για τα άυλα και το streaming, coaxial (ή optical) για το CD σου, και είσαι κομπλέ.


Χρήστο,

Θα με ενδιέφερε να κάνω μια άμεση σύγκριση του Questyle με το M2Tech στο δικό μου σύστημα, για να δω αν κάποιο ξεχωρίζει στα αυτιά μου. Ένας πολύ καλό μου φίλος αγόρασε το πολύ φρέσκο M2Tech Young III (στην ουσία εγώ του το αγόρασα), αλλά δεν πρόλαβα να το ακούσω αρκετά για να σχηματίσω άποψη.

Εσύ τι γνώμη έχεις μεταξύ των δυο; Τα άκουσες σε άμεση σύγκριση;

Ευχαριστώ.


Όχι δεν έχω ακούσει το M2Tech στο σύστημα μου, το άκουσα μόνο με ακουστικά στο κατάστημα του αντιπροσώπου.

Και τα δύο είναι πολύ καλά. Εγώ λόγω ακουστικών θα προτιμούσα το Questyle.

Στην κατηγορία αυτή και στα λεφτά αυτά όλα καλούτσικα είναι, πχ όπως το νέο Mytek που επίσης μου άρεσε.

Ο Πάνος έχει δίκιο, και εγώ έχω ένα καλό τρανσπορτ της Meridian για CD, αλλά ακούω από κει σπανιότατα, και μόνο κανα CD που δεν υπάρχει σε ψηφιακή μορφή επίσημη. Γενικά είναι άχρηστο.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #15 by Dr Pan K » Sat Nov 18, 2017 10:48 am

Volumio mini86, Auralic Aries mini, Innuos για λογικές τιμές.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #16 by BityaBit » Sat Nov 18, 2017 11:13 am

Μια χαρα transport εχει το Marranz.
To Dac αρχικα μπορεις να το ταιζεις streaming με την βοηθεια ενος υπολογιστη η ακομα και του ipad. Προσωπικα χρησιμοποιω ενα mac mini με Αudirvanna plus και παροτι θεωρω εξισου ικανοποιητικη την χρηση ενος linux streamer η ελειψη ευελιξιας ως προς το streaming εκτος εαν καποιος τα ακουμπησει χοντρα για Aurender με εχει κρατησει στο mac.

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι με το καταλληλο ντακ και ενα αξιοπρεπες υπολογιστη θα αναθεωρησεις πολλα για την ποιοτητα του streaming

Kαι εγω εχω 1200 lps ενα πολυ καλο πικαπ και αλλα τοσα Cds που αν και τα εχω ριπαρει σχεδον ολα διατηρω και ενα φτηνο Teac cd player σαν Transport παρολα αυτα δεν μπορω να ξεκολλησω απο το streaming και την ψηφιακη μου βιβλιοθηκη!.. Και οσον αφορα την ποιοτητα ειναι τις περισσοτερες φορες καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #17 by pankon » Tue Nov 21, 2017 7:37 am

BityaBit wrote:Μια χαρα transport εχει το Marranz.
To Dac αρχικα μπορεις να το ταιζεις streaming με την βοηθεια ενος υπολογιστη η ακομα και του ipad. Προσωπικα χρησιμοποιω ενα mac mini με Αudirvanna plus και παροτι θεωρω εξισου ικανοποιητικη την χρηση ενος linux streamer η ελειψη ευελιξιας ως προς το streaming εκτος εαν καποιος τα ακουμπησει χοντρα για Aurender με εχει κρατησει στο mac.

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι με το καταλληλο ντακ και ενα αξιοπρεπες υπολογιστη θα αναθεωρησεις πολλα για την ποιοτητα του streaming

Kαι εγω εχω 1200 lps ενα πολυ καλο πικαπ και αλλα τοσα Cds που αν και τα εχω ριπαρει σχεδον ολα διατηρω και ενα φτηνο Teac cd player σαν Transport παρολα αυτα δεν μπορω να ξεκολλησω απο το streaming και την ψηφιακη μου βιβλιοθηκη!.. Και οσον αφορα την ποιοτητα ειναι τις περισσοτερες φορες καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο!


Ναι, όντως! Παρόλο που κι εγώ είμαι φίλος του (μαύρου) δίσκου, για να επιτευχθεί πολύ καλός ήχος, δεν αρκεί απλά καλή αναλογική αλυσίδα, αλλά κατά βάση καλές ηχογραφήσεις, που να έχουν περάσει σωστά στο δίσκο, κάτι που δεν είναι καθόλου δεδομένο. Φαίνεται ότι πολλές από τις σύγχρονες εκδόσεις δίσκων είναι ψηφιακά επεξεργασμένες, οπότε αναρωτιέται κανείς "προς τι όλη η φασαρία με τον αναλογική στροφή".

Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ κι εγώ ότι ο συνδυασμός ποιότητας ήχου (για μεγάλο εύρος ηχογραφήσεων) κι ευκολίας των άυλων αρχείων καταλήγουν να προσφέρουν μια συνολικά πολύ ελκυστική λύση για καθημερινή χρήση, ακόμα κι αν θεωρητικά δεν φτάνει κανείς το top-end του αναλογικού ήχου.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #18 by Gojakla » Tue Nov 21, 2017 7:59 am

Ισως ειναι καλο να ειπωθει σε αυτο το σημειο πως η σημασια τοσο της ηχογραφησης οσο και του ιδιου του αρχειου ειναι μεγίστης σημασιας και για την ψηφιακη αναπαραγωγη.

Μη νομιζει κανεις δλδ πως περναει στην αυλη εποχη και ξενοιασε.

[oldtimer]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #19 by pankon » Tue Nov 21, 2017 8:03 am

Gojakla wrote:Ισως ειναι καλο να ειπωθει σε αυτο το σημειο πως η σημασια τοσο της ηχογραφησης οσο και του ιδιου του αρχειου ειναι μεγίστης σημασιας και για την ψηφιακη αναπαραγωγη.

Μη νομιζει κανεις δλδ πως περναει στην αυλη εποχη και ξενοιασε.

[oldtimer]


Σαφές, σαφές, συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά κι από την άλλη δεν ισχύει ότι αν κανείς αρχίσει να ακούει βινύλιο, έχει πετύχει την ακουστική νιρβάνα... ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βέλτιστη είσοδος για DAC

Unread post #20 by Dr Pan K » Tue Nov 21, 2017 9:37 am

Οι ηχογραφήσεις της ψηφιακής περιόδου είναι σαφώς υποδεέστερες από τις αναλογικές λόγω εισαγωγής νέας τεχνολογίας αρχικά και loudness war μεταγενέστερα. Ακόμα και σήμερα που οι περισσότερες ξεκινούν ως ψηφιακές είναι ανώτερες γιατί καλώς ή κακώς γίνετε καλύτερη δουλειά στο mastering, λόγω του ότι οι δίσκοι είναι premium product που δεν έχει ανάγκη να πουσαριστει για χρήση σε Spotify κτλ.

Αρκετά όμως με το off topic, οι παραβάτες θα τιμωρηθούν με 3ωρο συγκριτικό αναλογικών και ψηφιακών ηχογραφήσεων καθώς και με διαγραφή των ποστ.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register