Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MQA vs Flac

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

MQA vs Flac

Unread post #1 by Dr Pan K » Tue Dec 26, 2017 12:12 pm

Σκεφτομαι την επομενη ακροαση μας, MQA vs Flac.

Oι προβληματισμοί μου ειναι διάφοροι, εξηγούμαι. Το βασικο προβλημα ειναι το υλικο. Θα μου πει κανεις εχουμε τονους υλικο με το Tidal αλλα δεν ειναι τοσο απλο. Πρωτα απ ολα το Tidal δεν φτανει σε πραγματικά μεγαλες δειγματοληψίες σε Flac, δεύτερον εχει digital watermark επανω σε πολλα Flac για να τους αλλοιώσει τον ηχο και τριτον, ισως το πιο σημαντικο, δεν μπορουμε να ξερουμε οτι ακουμε το ιδιο μαστερ.

Γιατι ανάμεσα σε 2 διαφορετικά μαστερ, το ενα πχ πουσαρισμενο και το άλλο ρολαρισμενο τι διαφορές να πας να ακούσεις? Το οτι κάποιο απο τα 2 θα ακούγεται καλύτερα εχει να κανει με το μαστερ και οχι με το είδος αρχείου. ΕΙναι να γελάς με αυτα που γράφονται στο ιντερνετ οταν σχεδόν κανεις δεν εχει κανει Α-Β με πραγματικά το ιδιο αρχείο.

Υπάρχει βεβαια η 2L records που δινει MQA και DSD, FLAC απο την ιδια ηχογράφηση και θεωρητικά με το ιδιο μαστερ. Δεν ειναι ακριβώς ετσι γιατί οπως θα δειτε για τα MQA που διαφημίζει έκανε νεο remaster (προς όφελος του MQA). Ειναι ομως οτι καλυτερο εχουμε, δλδ με εξαιρεση τον Mozart μπορουμε να κανουμε Α-Β με τα αλλα αρχεια ελπιζωντας οτι δεν μας κρυβει κατι.

Screenshot-2017-12-26 2L High Resolution Music free TEST BENCH.png
Screenshot-2017-12-26 2L High Resolution Music free TEST BENCH.png (87.47 KiB) Viewed 3665 times


Υπαρχει και το θεμα του DAC που θα χρησιμοποιησουμε. MQA ready DACs δεν ειναι και τοσο πολλα, στην κατοχη μου εχω το Brooklyn DAC+ που ειναι το τελευταιο μοντελο της Mytek και μπορουμε να παρουμε και το M2Tech Young III απο την Audio Soul, λιγο χαμηλοτερης κατηγοριας τιμης. Δεν ξερω κατα ποσο αυτα τα DAC μπορουν να θεωρηθουν 100% ικανα να αποδωσουν σωστα στο συγκρητικο μας.

Αν τα μέλη πιστεύουν οτι αυτό το συγκριτικό εχει νόημα το οργανώνουμε.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #2 by Gojakla » Tue Dec 26, 2017 2:15 pm

Εμένα μου αρέσει το concept έστω και με τις παραδοχές του.
Επίσης πάντα καταλήγουμε σε φαγοπότι, οπότε δεν χρειάζομαι κανένα άλλο κίνητρο!!!!
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA vs Flac

Unread post #3 by BityaBit » Wed Dec 27, 2017 11:34 pm

Ένα δείγμα στο οποίο είναι ιδιαίτερα προφανής η deblurring επεξεργασία είναι αυτό που έχω αναφέρει στο post διπλανού νήματος που έχω αναφέρει και έχω κάνει Quote παρακάτω. Το 24/44.1 MQA έχει προκύψει απο μια 16bit master εγγραφή απο DAT και τουλαχιστον προσωπικά βρίσκω τα ευρήματα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

Για συμπεράσματα ούτε λόγος απλά η διαφορά εδω είναι προφανέστατη και επειδή το αρχικό υλικό είναι ψηφιακό και μάλιστα χαμηλότερης ανάλυσης (είναι μία απο τις περιπτώσεις που το MQA έχει μεγαλύτερο μέγεθος απο το πρωτότυπο!..) είναι ένα δείγμα ιδανικό για curiosity seeking αλλα και για παρατήρηση ως δείγμα.

Για όσους βριούνται να ψάξουν το Quote παρακάτω το άλμπουμ υπάρχει και στο TIDAL και στις δύο εκδόσεις απο ότι θυμάμαι tidal.com/album/55671890 άντε να μας πει κάποιος αν ακούει και το watermarking σε σχέση με το "αγνό" δείγμα της 2L.

BityaBit wrote:Carl Nielsen - Piano Music

tidal.com/album/55671890

2L120.jpg



Aπο τα πρώτα MQA που κυκλοφόρησαν σαν δείγματα απο την 2L θυμάμαι την πιό χτυπητή διαφορά μεταξύ αυθεντικού αρχείου (απο Dat 44/16) σε MQA (Flac 24/48 unfolded) ήταν στο συγκεκριμένο άλμπουμ. Εδώ η επίδραση της διόρθωσης του αρχικού Α/D μετατροπέα "βγάζει μάτι" αφου η αφαίρεση των ψηφιακών artefacts και της σκληράδας της αυθεντικής πρώιμης ψηφιακής εγγραφής κυριολεκτικά έκαναν την μουσική να αναπνεύσει και να ελευθερωθεί. Η χαμηλή δειγματοληψία του αυθεντικού υλικού σε συσνδυασμό με το αρκετά δύσκολο περιεχόμενο ( πιάνο σονάτες ) δίνουν ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον στο πρίν και μετά.

Δυστυχώς δεν βρήκα και το απλό redbook στο TIDAL όπως σε άλλα (ίσως και για τους λόγους που ανέφερα) όμως υπάρχει ακόμα το δείγμα στο δειγματολόγια της 2L για κατέβασμα εδώ http://www.2l.no/hires/ πέμπτο απο πάνω.
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: MQA vs Flac

Unread post #4 by farflung » Wed Dec 27, 2017 11:43 pm

ενδιαφερον ακουγεται ασε που θελω να ακουσω και αυτα τα ντακ
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #5 by Chris1967 » Thu Dec 28, 2017 9:47 am

χμ... θα έχει φαγοπότι μετά ε? :lol: [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #6 by Gojakla » Thu Dec 28, 2017 11:56 pm

ΘΑ ΕΧΕΙ!


:lol:
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #7 by DomieMic65 » Sat Dec 30, 2017 2:06 pm

Νέο Mytek ακούω...
M2Tech ακούω... (με το τροφοδοτικό ελπίζω)
Φαγοπότι ακούω....
Η όλη ιστορία με το mqa με αφήνει σχεδόν αδιάφορο!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ..... (αν υπάρχει χώρος)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Jan 29, 2018 9:39 pm

Έβαλα να ακούσω ένα MQA από την 2L. Το Mytek το αναγνωρίζει σαν 24/352.8 και το αρχείο είναι μόλις 95ΜΒ για 9 λεπτά μουσική. Το 24/96 Flac είναι 175ΜΒ και ακούγεται λιγότερο εντυπωσιακό.

20180129_212927.jpg
20180129_212927.jpg (610.04 KiB) Viewed 3550 times
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: MQA vs Flac

Unread post #9 by AthanasiosL » Mon Jan 29, 2018 11:11 pm

Παναγιώτη τι λέει το phono του mytek +? (P MC βλέπω)
Στην περίπτωση των ακουστικών πάντως το Brooklyn παίζει πολύ καλύτερα με την διπλοκαλωδίωση.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA vs Flac

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Jan 29, 2018 11:42 pm

AthanasiosL wrote:Παναγιώτη τι λέει το phono του mytek +? (P MC βλέπω)
Στην περίπτωση των ακουστικών πάντως το Brooklyn παίζει πολύ καλύτερα με την διπλοκαλωδίωση.


Βγαίνουμε εκτος θέματος και θα τα γράψω στο σχετικό review αλλα για ενσωματωμένο δεν τα παει καθόλου άσχημα. Δεν εχει πολλες δυνατότητες ματσαρισματος και εγω παιζω με ιδιόρρυθμες (δυσκολες) κεφάλες, αλλα για κάποιον που δεν εχει και τις απόλυτες απαιτήσεις ειναι καλο.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register