Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #111 by Gojakla » Mon Feb 05, 2018 12:22 pm

dapost wrote:Τελικά, ποιά από τα μετρήσιμα χαρακτηρστικά ακούγονται και κάτω από ποιές συνθήκες;



Και η ερωτηση μου: Μηπως οι μετρησεις δειχνουν το δρομο αλλα η ακροαση να ειναι επιβεβλημενη διαδικασια τελικα;
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #112 by dapost » Mon Feb 05, 2018 2:09 pm

Ε, ολα χρειαζονται. Απλα εγω προσωπικα παντα ψαχνω να δω αν υπάρχει συσχετιση μετρησεων με ακουστικες εντυπωσεις και ποιων ακριβως μετρησεων.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #113 by Dr Pan K » Mon Feb 05, 2018 4:49 pm

Μηπως μετραμε λάθος πράγματα? Στατικούς τόνους αντι για cluster ή πραγματικό μουσικο πρόγραμμα? Οποιος δει τις μετρησεις μιας οποιασδήποτε σαύρας και μετα βαλει να την ακούσει καταλαβαίνει οτι οι αριθμοί δεν φέρνουν παντα ευτυχία.. Εκτός και αν κάποιοι ακούνε τόνους στο 1Κηζ οπότε παω πάσο.
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #114 by dapost » Mon Feb 05, 2018 8:22 pm

Ενα ειναι αυτο που λεει ο Παναγιώτης, ενα αλλο ειναι οτι απο κάποιο όριο και μετα οι καλύτερες μετρήσεις, ειδικα στα ψηφιακά, μαλλον δεν ακούγονται. Τι να την κανεις π.χ. τη δυναμική περιοχή 125db οταν το υλικο και το υπολοιπο συστημα/ χωρος την πνίγουν;
Απο την αλλη υπάρχουν πραγματα που και μετριούνται και ακουγονται, π.χ. το pre ringing στα φιλτρα.
Δημήτρης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #115 by dapost » Mon Feb 05, 2018 8:25 pm

...Η ακρόαση του lab12 με κανει να υποψιαστώ οτι τελικα ισως και το jitter δεν ακούγεται όσο νομίζαμε ;-)
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #116 by Dr Pan K » Mon Feb 05, 2018 8:44 pm

dapost wrote:...Η ακρόαση του lab12 με κανει να υποψιαστώ οτι τελικα ισως και το jitter δεν ακούγεται όσο νομίζαμε ;-)


Εγώ το πιστεύω πολύ το θέμα του Jitter, της απόρριψης του και της γενικότερης σημασίας του αλλά και εδώ κατι δεν πάει καλά με τις εταιρίες και τις σχετικές δηλώσεις. Δεν αρκεί ένα καλό ρολόι για να πετύχεις χαμηλό jitter. Τρανταχτό παράδειγμα το Rockna που για τα σημερινά δεδομένα έχει καλό αλλά όχι κάτι απίστευτο σε ρολόι (300fs) και στήνει την καλύτερη σκηνή που έχω ακούσει. Έχω διαβάσει διαφορές θεωρίες και δεν θα επεκταθώ αλλά σίγουρα κάτι διαφεύγει σε κάποιους..

Μεγάλη, τεράστια απάτη είναι τα ατομικά Ρολόγια rubidium και το τεράστιο oscillation που παρουσιάζουν. Μας τα πλασάρουν σαν πανάκεια αλλά είναι ακατάλληλα για ψηφιακές εφαρμογές που απαιτούν χαμηλό jitter. Ειναι εξαιρετικά για άλλες εφαρμογές όπως timekeeping σε βάθος χρόνου αλλά άχρηστα σε DAC.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #117 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Feb 06, 2018 10:51 am

Τα καλά λόγια που ακούω για το lab12 μου δίνουν ελπίδες ότι θα άρεσε και το δικό μου diy 1702 με το λαμπάτο στάδιο εξόδου....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #118 by Dr Pan K » Mon Feb 12, 2018 5:11 pm

Σήμερα θα έχουμε συνέχεια του συγκριτικού καθώς ο Πάνος έχει δανειστεί το Chord Hugo2. Θα το βάλουμε δίπλα στα αλλά DAC της ακρόασης και θα μεταφέρουμε τις σχετικές εντυπωσεις..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #119 by angpsi » Mon Feb 12, 2018 6:38 pm

Αυτό ρε φίλε είναι η επιτομή του short notice! Προτείνω να κάνετε live stream στο Facebook!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #120 by Dr Pan K » Mon Feb 12, 2018 7:00 pm

angpsi wrote:Αυτό ρε φίλε είναι η επιτομή του short notice! Προτείνω να κάνετε live stream στο Facebook!


Live stream δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αλλά με τόσες μετατροπές δεν θα καταλάβεις και πολλά από ήχο.

Υπάρχει θέμα με τον χρόνο (όπως λέει και το γνωστό σλόγκαν: ζορίζομαι) οπότε θα είναι μόνο ο Πάνος που έχασε την πρώτη γύρα.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register