Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #131 by angpsi » Wed Feb 14, 2018 11:23 pm

Κάτι μου λέει ότι το Lab12 παραμένει η πιο ενδιαφέρουσα πρόταση, ειδικά για τα λεφτά που ζητάει. Το Questyle δεν το έχετε πια για ακρόαση και σύγκριση, έτσι; Ίσως τότε κάτι από μνήμης;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #132 by Dr Pan K » Thu Feb 15, 2018 12:08 am

Άγγελε ο Πανος δανείστηκε σχεδόν ολα τα DAC της ακρόασης για να τα ακούσει στο σπίτι του (καθώς ειναι στην διαδικασία αναζήτησης DAC). Μάντεψε ποιο θα αγοράσει......
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #133 by angpsi » Thu Feb 15, 2018 12:20 am

Αρχίζει από ‘L” και τελειώνει σε “ab12 SE”;
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #134 by pankon » Thu Feb 15, 2018 8:45 pm

Dr Pan K wrote:Άγγελε ο Πανος δανείστηκε σχεδόν ολα τα DAC της ακρόασης για να τα ακούσει στο σπίτι του (καθώς ειναι στην διαδικασία αναζήτησης DAC). Μάντεψε ποιο θα αγοράσει......


Ο κύβος ερρίφθη! I jumped the gun.

Ο Άγγελος έχει μαντικές ικανότητες (LOL)!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #135 by angpsi » Thu Feb 15, 2018 9:47 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Άγγελε ο Πανος δανείστηκε σχεδόν ολα τα DAC της ακρόασης για να τα ακούσει στο σπίτι του (καθώς ειναι στην διαδικασία αναζήτησης DAC). Μάντεψε ποιο θα αγοράσει......


Ο κύβος ερρίφθη! I jumped the gun.

Ο Άγγελος έχει μαντικές ικανότητες (LOL)!

Κάτσε, έπαιξα και Τζόκερ για την σημερινή κλήρωση. ΑΝ μου κάτσει τότε θα συμφωνήσω μαζί σου, κατ' αρχήν ως προς τις μαντικές ικανότητες και πιθανώς και για το DAC!

Στο σύστημα του Αντρέα πάντως (που τα ξεμπροστιάζει όλα) ήταν για όλους μας στις πρώτες προτιμήσεις, ιδίως από την ώρα που έπαιξε με το προενισχυτικό στάδιο του Questyle. Είμαι περίεργος να δω πώς παίζει μέσα από τα Croft (για τα Harbeth δεν έχω αμφιβολία), αν και αφού σου άρεσε τόσο ώστε να το αγοράσεις η γνώμη των υπολοίπων περισσεύει!

Καλορίζικο, αν μη τι άλλο είναι καταπληκτικό vfm στην τιμή του!

Υ.Γ. Θα πάρεις και το Knack; Το δοκίμασες με απλό καλώδιο ρεύματος; Γενικά είδαμε ότι είναι αρκετά επιρρεπές στις αλλαγές στα περιφερειακά του παραφερνάλια και την συνέργεια μεταξύ τους.
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #136 by dapost » Fri Feb 16, 2018 12:02 am

Καλοριζικο Πανο!!!
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #137 by pankon » Fri Feb 16, 2018 12:11 am

angpsi wrote:...
Στο σύστημα του Αντρέα πάντως (που τα ξεμπροστιάζει όλα) ήταν για όλους μας στις πρώτες προτιμήσεις, ιδίως από την ώρα που έπαιξε με το προενισχυτικό στάδιο του Questyle. Είμαι περίεργος να δω πώς παίζει μέσα από τα Croft (για τα Harbeth δεν έχω αμφιβολία), αν και αφού σου άρεσε τόσο ώστε να το αγοράσεις η γνώμη των υπολοίπων περισσεύει!

Καλορίζικο, αν μη τι άλλο είναι καταπληκτικό vfm στην τιμή του!

Υ.Γ. Θα πάρεις και το Knack; Το δοκίμασες με απλό καλώδιο ρεύματος; Γενικά είδαμε ότι είναι αρκετά επιρρεπές στις αλλαγές στα περιφερειακά του παραφερνάλια και την συνέργεια μεταξύ τους.


Ήταν μεγάλη ευκαιρία και τύχη, που μπόρεσα να έχω πολλά DACs ταυτόχρονα στο χώρο μου, για να κάνω άμεση σύγκριση. Ευχαριστώ τον Παναγιώτη γι' αυτό. Φωτό για του λόγου το αληθές (με το Roksan στην πρωτοκαθεδρία, και τα DACs από πίσω στοιβαγμένα)!

IMG_2685.jpg
IMG_2685.jpg (1 MiB) Viewed 2883 times


Η απόφαση ήρθε αρκετά αβίαστα για μένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα DACs δεν ήταν καλά, απλά εγώ επέλεξα αυτό που στα δικά μου αυτιά φάνηκε καλύτερο. Άλλωστε, (my) perception is (my) reality.

Και ο βασικός λόγος της επιλογής μου ήταν ότι ο ήχος του Lab12 ήταν -συγκριτικά- ο πλέον αβίαστος. Και ταίριαξε πολύ καλά με το υπόλοιπο σύστημα μου. Έπαιξε χωρίς πρόβλημα από το Mac (USB-A to USB-B), από το iphone (Lightning to USB-B), όπως και με το Marantz CD6005 ως transport (coaxial out to coaxial in).

Και για να μην ξεχνιόμαστε, υπάρχει και η λάμπα (E88CC) για να έχουμε να παίζουμε με το βάλε-βγάλε (valve-rolling).

Για το καλώδιο ρεύματος δεν έχω σκεφτεί ακόμα. Όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία, η ποιότητα των καλωδίων και των πολύμπριζων, που χρησιμοποιώ, δεν επιδέχονται σχόλια...! Αναρωτιέμαι αν υπάρχει περιθώριο οποιασδήποτε βελτίωσης στα ρεύματά μου... ;-)

IMG_2683.jpg
IMG_2683.jpg (974.99 KiB) Viewed 2883 times


Θα οργανώσουμε βραδιά πικάπ σύντομα. Και φυσικά θα κανονίσουμε και ψηφιακή βραδιά.

Αυτά προς το παρόν. Καλή ξεκούραση σε όλους.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #138 by pankon » Fri Feb 16, 2018 12:15 am

dapost wrote:Καλοριζικο Πανο!!!


Ευχαριστώ, Δημήτρη! [musicphones]
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #139 by Gojakla » Fri Feb 16, 2018 9:15 am

Καλοριζικο σου εχω πει εδω και μερες!!!!!

:-D
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακρόαση] Mid Level DACs Chapter II

Unread post #140 by pankon » Fri Feb 16, 2018 9:21 am

Gojakla wrote:Καλοριζικο σου εχω πει εδω και μερες!!!!!

:-D


Να 'σαι καλά, Αντώνη. Αν και νόμιζα ότι αναφερόσουν στο Hugo 2. -))

Βέβαια, σύντομα ανοίγει νέο κεφάλαιο. Ποια είναι η πιο καλή (NOS) λάμπα E88CC... :shock:

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register