Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Software Player" War!

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #31 by BityaBit » Sun Feb 05, 2017 4:28 pm

Εγω παλι γιατι βιωνω το ακριβως αντιθετο;..
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #32 by Chris1967 » Sun Feb 05, 2017 5:46 pm

Εγώ είμαι με τον Πάνο.

Το θέμα το αντιλαμβάνομαι ότι σαν streamer πάω για κάτι value for money που αντικειμενικά παίζει καλά (βλ. rp2i και σύντομα Odroid C2), μέχρι και έως ότου ωριμάσει η τεχνολογία και ο ανταγωνισμός βγάζει τα τύπου Aurender φτηνότερα και καλύτερα.

Και το PC (διότι απλά δεν μεταχειρίζομαι Mac) θα παίζει τυπικά από Foobar όχι επειδή είναι το καλύτερο ηχητικά αλλά επειδή το ξέρω καλά, είναι δωρεάν, και είναι η μεγαλύτερη υποστηριζόμενη εφαρμογή που υπάρχει. Έχω σταματήσει να ψάχνομαι στο pc. Έχω ένα σχετικά τούμπανο desktop και για τα laptop δεν με πολυενδιαφέρει.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #33 by Gojakla » Sun Feb 05, 2017 8:27 pm

Dr Pan K wrote:Δεν μπορείς να τα εχεις ολα κύριος. Η Mac ή πολλες επιλογές σε software και ήχο.. [duel]


To Musichi δεν μπορει να χαρακτηριστει σαν "ολα"... :-D

Εχω τεραστια ποικιλια με το mini και παιζω και ταινιες/σειρες σε φουλ HD!

Σταθμος ευχαριστησης σου λεω!
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #34 by fragoulisnaval » Sun Feb 05, 2017 8:50 pm

Ξέχασα και ακόμα ένα σημείο πολύ σημαντικό.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ο ήχος του σε κάθε αναβάθμιση!

Ισως είναι χαζό αυτό που λέω, όμως επειδή παρακολουθώ όλα τα νήματα των software players σε άλλα forums, ένα από τα πολλά κοινά παράπονα των χρηστών είναι ότι αλλάζει ο ήχος μετά από κάθε αναβάθμιση.

Το χειρότερο όλων δε, το JRiver, είναi η χαρά του γκρινιάρη.

Η παρουσίαση θα γίνει πάνω όταν παραγγείλω δύο παραφερνάλια για πλήρη γαλβανική απομόνωση της Ethernet θυρας μαζι με τα γραμμικά τροφοδοτικά τους. Τώρα είμαι στο demi...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #35 by Dr Pan K » Sun Feb 05, 2017 9:21 pm

fragoulisnaval wrote:Ξέχασα και ακόμα ένα σημείο πολύ σημαντικό.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ο ήχος του σε κάθε αναβάθμιση!

Ισως είναι χαζό αυτό που λέω, όμως επειδή παρακολουθώ όλα τα νήματα των software players σε άλλα forums, ένα από τα πολλά κοινά παράπονα των χρηστών είναι ότι αλλάζει ο ήχος μετά από κάθε αναβάθμιση.

Το χειρότερο όλων δε, το JRiver, είναi η χαρά του γκρινιάρη.


Σε αυτο δεν εχεις καθολου αδικο. Όταν ειχα δοκιμάσει το Daphile ειχα παρατηρήσει τεράστια αλλαγή απο την μια εκδοση στην αλλη, οποτε και το κατάργησα αμεσα (κατόπιν το πηρε χαμπαρι και ο Σταυρος ο οποίος ακολουθησε). Το καλο ειναι οτι το Foobar και ακομα περισσότερο τα MPD based media player/ streamer ειναι σταθερότατα.

fragoulisnaval wrote:Η παρουσίαση θα γίνει πάνω όταν παραγγείλω δύο παραφερνάλια για πλήρη γαλβανική απομόνωση της Ethernet θυρας μαζι με τα γραμμικά τροφοδοτικά τους. Τώρα είμαι στο demi...


Εγώ εχω αυτό της Baaske, εχει αποκοπή 5ΚV. Δες το σχετικό νημα:

viewtopic.php?p=2164#p2164

viewtopic.php?p=2420#p2420
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #36 by farflung » Sun Feb 05, 2017 10:33 pm

Χαιρεται,
ας πω κι εγω τις εμπειριες μου

pc:
Οταν λοιπον ειχα καλο ντακ και εκανα σοβαρες ακροασεις ειχα συναρμολογησει ενα htpc φτιαγμενο απο το προηγουμενο τουμπανο πισι που ειχα,
δηλαδη του ειχα βγαλει τα εντοσθια και τα ειχα βαλει σε htpc κουτι.

Αυτο ηταν αφιερωμενο μονο σε μουσικη και ταινιες,
δεν το συνεδεα στο νετ και δεν ειχα antivirus.
Ειχα κλεισει manual ολα σχεδον τα services και εκανα και την υπερβολη αποπανω με το fidelizer.

Εκει λοιπον καλυτερo απο ολα με πιο ζεστο ή στρογγυλο ηχο αν θελετε ηταν to Jriver,
παρατηρουσα οτι ειχε και πιο τρισδιαστατο ηχο απ τα υπολοιπα.

Δευτερο και καταιδρωμενο ηταν το foobar τουμπανιασμενο βεβαια οπως παντα,
εκει ειχα κανει πραγματα που ουτε θυμαμαι να τα ξανακανω.
Το προβλημα μου δεν ηταν οτι δεν επαιζε καλα ή με ακριβεια,απλα εμενα μου εδινε μια αισθηση ψυχροτητας και ψηφιακιλας.

Ειχα δοκιμασει και το jplay αλλα απορριφθηκε παραυτα λογω θεματων συμβατοτητας,ακουγοταν πολυ καθαρο αλλα δεν αξιζε την ταλαιπωρια.

Επισης υπερβολικα καλα ακουγοταν ενα προγραμμα που ειχε συνθεση και προγραμματισει απο διαφορα subprograms ο Νικος Πετραλιας,
αλλα το gui του ηταν αστα...

mac:
Τα players αυτης της πλατφορμας ειχαν γενικα μια ανωτεροτητα,
πιστευω λογω πιο ψαγμενου προγραμματισμου τους και εσωτερικων ψηφιακων φιλτρων,με λιγα λογια χρωματιζαν καλυτερα τον ηχο απ οτι τα πισια.

Καλυτερο το amarra, all around ηχος για ολα τα ειδη της μουσικης,γεματος χορταστικος.

Μετα το Α+ ακριβεστατος αναπαραγωγος αλλα σε καποια ειδη μουσικης εχανε πολυ,εξυνε ρε παιδι μου ενα πραγμα.

Τελος το puremusic πολυ καλο αλλα πολλες sub ρυθμισεις και κολλαγε το midi section για να αλλαξεις πλαιερ ηθελε restart,
μετα μπορει να το φτιαξαν, εγω απο καποια εκδοση και υστερα εγκατελειψα.
Σε ολα ειχα και control απ το κινητο μου στα συν αυτο.

Linux:
τοτε δεν ειχα καβατζα σκληρο και χωρο στο κουτι του htpc οποτε για ενα συντομο χρονικο διαστημα που ειχα βαλει ubuntu μου ειχε φαει τον χρονο μου να ψαχνω τις εντολες του,
εβαλα καποια προγραμματα ουτε θυμαμαι πως τα λεγαν,
τιποτε συνταρακτικο σε σχεση με τον χρονο που αφιερωσα,και το χειροτερο ειναι που μου εβγαλε την ψυχη να τον γυρισω τον σκληρο σε ntfs τεσπα ουτε που ξανασχοληθηκα.

Τωρα περιμενω το ammara 4 και για μακ και για πισι αυτο πρεπει να εχει ενδιαφερον.
this is my five cents [oldtimer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #37 by Dr Pan K » Sun Feb 05, 2017 11:26 pm

farflung wrote:
Τωρα περιμενω το ammara 4 και για μακ και για πισι αυτο πρεπει να εχει ενδιαφερον.
[oldtimer]


Το δοκίμαζε σήμερα o Lee, συνεργάτης και φιλος απο το Part Time Audiophile..

amarra 4 list.jpg
amarra 4 list.jpg (49.8 KiB) Viewed 3562 times


amarra 4.jpg
amarra 4.jpg (27.56 KiB) Viewed 3562 times



Edit, απ οτι βλεπω κυκλοφορεί κανονικά
http://app.streamsend.com/s/1/9h99/mr68lpX/vo8fp
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #38 by fragoulisnaval » Sun Feb 05, 2017 11:54 pm

Η trial version στο pc δεν μου ξεκινάει καν.... Το πέταξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αρκετά buggy απ' ότι διαβάζω
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #39 by farflung » Tue Feb 07, 2017 8:59 pm

ναι εχεις δικιο δεν δουλευει τιποτα το εβγαλα κι εγω,
αναμενω καλυτερη εκδοση,
στο μακ ακομη δεν το δοκιμασα.
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #40 by Zakman35 » Sun Feb 12, 2017 8:40 pm

https://www.daphile.com/
Δωρεάν λειτουργικό βασισμένο στο Squeezebox Server, Squeezelite and Linux.
Διαθέτει remote για Android.

Το χρησιμοποιώ τα τελευταία δύο χρόνια και παρά τα κάποια σκαμπανεβάσματα που είχε σε κάποιες εκδόσεις, είναι πλέον σταθερό και με πολύ καλό ήχο.


https://www.clementine-player.org/about
Δωρεάν player για Windows, OSx και Linux.
Διαθέτει remote για Android.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μιας και στο OSx δεν υπάρχουν πολλές δωρεάν λύσεις, νομίζω αξίζει να αναφερθεί.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register