Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Software Player" War!

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

The "Software Player" War!

Unread post #1 by Gojakla » Wed May 18, 2016 3:27 pm

Καλησπέρα στην κοινότητα... :-D


Θέλω να κάνουμε μια συζήτηση για τις επιλογές που έχουμε κάνει σχετικά με το software player που χρησιμοποιούμε για τις άυλες απολαύσεις μας.

Χρήσιμο θα ήταν να εξηγήσουμε ο καθένας και τί μας οδήγησε στην επιλογή του.
Καθαρά ηχητική υπεροχή? Πρακτικά ζητήματα, όπως συμβατότητα πλατφόρμας (mac/win/linux)? Library Management?

Όλα αυτά έχουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ίσως λύσουν και απορίες σε πολλούς επίδοξους χρήστες.


Ας ξεκινήσουμε με μια απλή παρουσίαση των πλέον διαδεδομένων ανα πλατφόρμα:


Windows

FOOBAR

Foobar Screenshot.png
Foobar Screenshot.png (98.79 KiB) Viewed 4991 times






JRiver

JRiver Screenshot.png
JRiver Screenshot.png (771.01 KiB) Viewed 4991 times






MusiCHI

MusiCHI Screenshot.png
MusiCHI Screenshot.png (915.41 KiB) Viewed 4991 times






Mac

Amarra

Amarra Screenshot.png
Amarra Screenshot.png (937.57 KiB) Viewed 4979 times






Audirvana+

Audirvana Screenshot.png
Audirvana Screenshot.png (677.33 KiB) Viewed 4991 times






JRiver

JRiver Screenshot.png
JRiver Screenshot.png (771.01 KiB) Viewed 4991 times






Pure Music

Pure Music Screenshot.jpg
Pure Music Screenshot.jpg (194.48 KiB) Viewed 4978 times






Vox

VOX Screenshot.jpg
VOX Screenshot.jpg (83.83 KiB) Viewed 4991 times






Linux

Moode Audio Player

Moode Audio Player Screenshot.png
Moode Audio Player Screenshot.png (293.3 KiB) Viewed 4991 times






Music Player Daemon (MPD)
(Λειτουργεί με clients. Screenshot απο τον YMPD)

YMPD Screenshot I.png
YMPD Screenshot I.png (101.78 KiB) Viewed 4991 times






Archphile
(Λειτουργεί με clients. Screenshot απο τον YMPD)

YMPD Screenshot II.png
YMPD Screenshot II.png (84.65 KiB) Viewed 4991 times






Multi - Platform

Roon Audio

Roon Screenshot.png
Roon Screenshot.png (384.64 KiB) Viewed 4991 times






HQPlayer

HQPlayer Screenshot.png
HQPlayer Screenshot.png (42.95 KiB) Viewed 4991 times
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: The "Software Player" War!

Unread post #2 by andreasecon » Wed May 18, 2016 3:57 pm

Πριν καταλήξω στο Aurender έπαιζα με Mac, είχα αγοράσει και τους τρεις players (Amarra, Audirvana, Pure Music), είχα ακούσει εκτεταμένα και από τους τρεις, ανα περιόδους κάποιος εναλλασσόμενα είχε λίγα περισσότερα facilities από τους άλλους, αλλά πάντα στο τέλος γύρναγα στο Amarra γιατί είχε τον πιο ολοκληρωμένο ήχο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #3 by Dr Pan K » Wed May 18, 2016 4:04 pm

Foobar παίζουμε σπάνια αλλα με το σαφώς πιο όμορφο dark one skin..

Απο θεμα ηχου το foobar ειναι μια πολυ καλη περίπτωση για οσους ειναι σε Windows, εχει mobile apps, καλη διαχείριση μεγαλης βιβλιοθήκης και ικανοποιητικά ουδέτερο ηχο. Σε σχεση με λυσεις οπως headless linux/ MPD ομως καποιοι χρωματισμοί γίνονται αισθητοί, μια ιδεα λεπτομέρειας σαν να χάνετε απο το τελικο αποτελεσμα.

dark one foobar.jpg
dark one foobar.jpg (30.79 KiB) Viewed 4977 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #4 by Gojakla » Wed May 18, 2016 4:33 pm

Εγώ χρησιμοποιώ Mac για την αναπαραγωγή.
Έχω δοκιμάσει Amarra / Audirvana + / JRiver / Vox

Εξ' αυτών:

1. Amarra

Θετικά
Ηχητικά είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο

Αρνητικά
Δεν μου αρέσει το UI (User Interface) του.
Δεν έχει application για απομακρυσμένο έλεγχο.

Παρατηρήσεις
Ομολογώ όμως πως έχω τουλάχιστον 2 χρόνια να ασχοληθώ μαζί του. Οπότε το θέμα μου με το UI του μπορεί και να μην ισχύει πλέον. Όταν βρώ χρόνο ίσως ξανασχοληθώ μαζί του.


2. Audirvana +

Θετικά
Ηχητικά είναι ίσως το πιο "αυστηρό/αληθινό".

Αρνητικά
Δεν έχει application για απομακρυσμένο έλεγχο.


3. JRiver

Θετικά
"Ευχάριστος" / Πιο στρογγυλεμένος ήχος
Τρομερή διαχείριση library.
Ποικιλία application (iOs & Android) για απομακρυσμένο έλεγχο.

Αρνητικά
Δεν είναι dedicated audio player, κατ' επέκταση έχει παρα πολλές λειτουργίες που προσωπικά μου είναι άχρηστες.


4.Vox

Θετικά
ΔΩΡΕΑΝ Full Έκδοση
Τρομερή απλότητα.
Πολύ άμεσο.
Πολύ γρήγορο.
Πολύ ελαφρύ.
Πλήρες λειτουργιών.
Απομακρυσμένη λειτουργία απο το τηλεχειριστήριο της Apple.

Αρνητικά
Lifestyle oriented αλλα με πολυ ευχαριστο ηχο.
Δεν έχει διαχείριση library ακριβώς... αλλά φτιάχνεις on the fly playlists/collections.



Εν τέλει έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ το Vox για "γρήγορες" ακροάσεις και το JRiver για τις πιο "ιδιαίτερες" (μέχρι να ολοκληρώσω την library στο Α+).
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #5 by Gojakla » Wed May 18, 2016 7:37 pm

Στους επομενους μηνες καποια στιγμη θα ασχοληθω σοβαρα με το Roon.

Ισως λογω επαγγελματος ή λοξας, αλλα ειναι αυτο που με ελκει απιστευτα για το interface του.

Αν παιζει καλα και εχει εστω μια αξιοπρεπη library, τοτε δεν με βλεπω να το αλλαζω.

Ισως στην καλοκαιρινη μου αδεια κατεβασω το free trial.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #6 by BityaBit » Thu May 19, 2016 9:12 am

Άς αναφερθώ και εγώ στην δική μου εμπειρία.

Κατ αρχάς έχω καταλάβει οτι η επίδραση του software player (ή του ψηφιακού transport για όσους χρησιμοποιούν κάποιο streamer) είναι καταλυτικη στό τελικό αποτέλεσμα.

Άν και χρησιμοποιώ Mac σταθερά εδώ και 13 χρόνια έχω και μια μικρή εμπειρία απο PC όσον αφορά το θέμα.

Πάμε λοιπόν.

J River
Μονόδρομμος στο PC καλούτσικο στο Μac οπου ενώ έχει πολύ καλή διαχείριση βιβλιοθήκης μου ακούγεται ψεύτικο σε σχέση με το A+

Foobar
Eπειδή πιστεύω οτι τα μηχανήματα και κατ επέκταση και τα λογισμικά θα πρέπει να είναι υπηρέτες των ανθρώπων και όχι το αντίθετο το βρίσκω απορριπτέο απο τα αποδυτήρια. Η όλη διαδικασία του να το στήνει κανείς ουσιαστικά απο την αρχή σπαταλώντας άπειρο χρόνο που θα μπορούσε να ακούει μουσική και μετά απο λίγο καιρό να κάνει παλι τα δικά του (και άντε να βρείς τι φταίει) μου φαίνεται απωθητική, όκ μπορεί να είναι τσάμπα αλλα τελικά πληρώνει κανείς με αυτό που δεν πληρώνεται. Με χρόνο απο την ζωή του. Ηχήτικά το βρίσκω μέτριο, υπάρχουν πολύ καλύτερα.

Αmarra.

Πολύ καλό ηχητικά αλλα με πολύ μυστήριο και απλοικό GUI πολύ πίσω απο την εποχή του. Μου λενε οτι έχει βελιτωθεί στις νεότερες εκδόσεις στο θέμα αυτό αλλα προσωπικά δεν με "κέρδισε" . Παρόλα αυτά είναι πολύ σοβαρό και ισορροπημένο ηχητικά αν και δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη γιατί δεν έχω ασχοληθεί και πολύ μαζί του, το βρίσκω επίσης πολύ ακριβό για τα προσφερομενα.

Α+

Εξαιρετικός ήχος και μεγάλη ευελιξία. Πλέον στριμάρει και απο Τidal και απο Quobuz ενώ αναμένεται και το DSD upasmpling για τους φίλους της ιδέας. Καλή διαχείριση βιβλιοθήκης που όμως χρειάζεται δουλειά όσον αφορά την ταχύτητα και κάποια glitches που παρουσιάζει. Έχει και δυνατότητα headless ελέγχου (χωρίς οθόνη) μέσω app στο ιοs που λειτουργεί ικανοποιητικά.

Συνολικά η πιό ολοκληρωμένη λύση, ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας και τον φανταστικό του ήχο στο Mac. Aν όπως αναμένεται βελτιωθεί και η διαχείριση της βιβλιοθήκης του θα μιλάμερ για τον τελειότερο και πιό ολοκληρωμένο software player για υπολογιστή.

Αξίζει να αναφέρω οτι παίζει καλύτερα απο την βιβλιοθήκη στο Tidal σε σχέση με το ίδιο υλικό ριπαρισμένο απο εμένα διαφορά που είναι το αντίθετο που είχα εώς τώρα σαν εμπειρία σε σχέση με την αναπαραγωγή απο την εφαρμογή του TIDAL σε σχέση με το Α+.

VOX

To έμαθα απο αυτό εδώ το νήμα και με έχει ενθουσιάσει.

Αν και σαφώς υποδεέστερο απο το Α+ ηχητικά παίζει μιά χαρά και είναι αστραπιαία γρήγορο και απλό με φανταστικό GUI.
Πολύ μου αρέσει!. Πραγματικά θα ήμου7ν περίεργος αν κάποιος το χρησιμοποιεί και στο Ios να μοιραστεί την εμπερία του.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #7 by Gojakla » Thu May 19, 2016 10:06 am

"Φωναζω" πολυ καιρο για το Vox, αλλα οι high-endαδες ουτε που να ακουσουν για lifestyle app.

Ελα ομως που στις τελευταιες εκδοσεις εχει προσθεσει πολλα audiophile features οπως να φορτωνει το κομματι στη μνημη, exclusive access κλπ high-end στοιχεια.

Επειδη το χρησιμοποιω πολυ καιρο, εχει κανει τρομερα αλματα μπροστα. Δεν θα μου κανει εκπληξη αν καποια στιγμη παιζει στα ισα με τα υπολοιπα.

Χαιρομαι που το βρηκες ενδιαφερον Πετρο!
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #8 by BityaBit » Thu May 19, 2016 12:01 pm

Έχω την εντύπωση οτι το Vox παίζει τουλάχιστον το ίδιο καλά (άν όχι καλύτερα) με το Foobar το οποίο πολοί audiophiles προτιμούν και χρησιμοποιούν σαν βασικό Player. Για το θέμα της πρακτικότητας ούτε λόγος βέβαια εκτός και άν κάνω λάθος δεν υπάρχει για PC οπότε δεν έχουν και άλλη επιλογή όσοι προτιμούν τα Windows.

Πιστεύω οτι πολύ σύντομα θα ανοίξει η αγορά των audiophile streamers και οτι το Android και οι παραλλαγές του (με τις ανάλογες εφαρμογές) θα παίξουν βασικό ρόλλο σε αυτήν την ακόμα αναπτυσσόμενη αγορά η οποία όμως είναι η επόμενη φάση τεχνολογικά και εμπορικά στο Computer Audio. Γιαυτό και η συμβατότητα με OTG, Linux και ΙΟS χωρίς την ανάγκη drivers νομίζω είναι θεμελιώδης στα καινούριας γενιάς ντάκ.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #9 by DomieMic65 » Thu May 19, 2016 2:09 pm

Πέραν όλων των παραπάνω δεν έχει αναφερθεί για την Mac πλατφόρμα το Decibel (http://sbooth.org/Decibel/)!
Είναι ένας πολύ απλοϊκός Player που δεν παίζει καθόλου άσχημα!
Ως εναλλακτική στο Vox πχ! Βέβαια δεν είναι δωρεάν.

Από κει και πέρα εγώ παίζω με πολλούς!
Στο Mac που είναι και η dedicated πηγή του συστήματος παίζω με Αudirvana Plus και JRiver.
Mου αρέσουν και τα δύο!
Σε bit perfect αναπαραγωγή έχω μια τάση προς το JRiver. Μου ακούγεται πιο "ανθρώπινο" σε σχέση με το Α+ που είναι σαφώς πιο σωστό με audiophile κριτήρια αλλά και ίσως και πιο ψυχρό ενίοτε! A, επίσης το JR έχει remote apps για Android ενώ το Α+ όχι και δεν βπέπω κάποια διάθεση από τον δημιουργό του να ασχοληθεί με το θέμα!
Σε upsampling mode πλέον το Α+ έχει φύγει πολύ μπροστά με την πλέον επίσημη 2.5.1.3 έκδοσή του που κάνει upsampling μέχρι DSD256! Παίζει πάρα πολύ καλά αν και χρησιμοποιεί αρκετούς πόρους ειδικά στην αρχή της επεξεργασίας! Όσο προχωράει και δεν αλλάζεις συνεχώς άλμπουμς πέφτει σε πολύ νορμάλ επίπεδα τόσο σε σχέση με την θερμοκρασία του επεξεργαστή όσο και με το CPU load (το ίδιο πράγμα είναι δλδ :) )
Όπως και να έχει δοκιμάστε το...!!!!!!
Έχω δοκιμάσει και Roon και HQplayer τα οποία ναι μεν έχουν πολλά καλά ειδικά υποθέτω ο συνδυασμός τους (δεν τον έχω ακούσει) αλλά που ταυτόχρονα είναι αρκετά ακριβά και δεν είμαι σε θέση να δώσω και άλλα χρήματα για S/W players!
Το Amarra στην τελευταία επίσημη έκδοση που είχα δοκιμάσει σαφώς παίζει πάρα πολύ όμορφα αλλά πέραν του GUI που δεν... θεωρώ πως έχει μια τάση να ομογενοποιεί τον ήχο! Σαν να τα παίζει όλα ίδια.... όμορφα αλλά ίδια! Δεν ξέρω μπορεί πλέον να κάνω και λάθος γιατί είναι καιρός που δεν το έχω ακούσει αλλά σε αυτό το συμπέρασμα είχα καταλήξει! Επίσης είναι εξαιρετικά ακριβό, αν θελήσεις να πάρεις το full featured πακέτο!

Στο PC (laptop γενικής χρήσης αλλά και πηγή όταν δεν είμαι εκτός Αθήνας) χρησιμοποιώ JRiver κυρίως αλλά και Foobar! To πρώτο σαφώς πιο ολοκληρωμένο media center αλλά με πολύ ωραίο ήχο το δεύτερο ίσως πιο ουδέτερο αλλά και κάπως ζόρικο στο στήσιμο! Αν το στήσεις βέβαια μια φορά μετά και η όλη διαδικασία είναι πιο εύκολη και εντάξει δεν είναι πια και Η επιστήμη! ΟΚ κάποιες φορές μπορεί να κολλήσεις αλλά με τόσους on line οδηγούς που κυκλοφορούν το στήνεις σχετικά εύκολα! Όπως και να έχει κυρίως χρησιμοποιώ το JR!

Aυτά μέχρι να μου την δώσει και να αγοράσω κανένα RPi ή κάτι αντίστοιχο και εκεί να δεις μπλέξιμο.... χεχεχ
User avatar
ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
Posts: 9
Joined: Mon May 09, 2016 2:44 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #10 by ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ » Sun May 22, 2016 1:33 pm

Ως κλασικός μακάκιας έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά με A+. Το vox το γνώριζα από πριν , αλλά δε με ικανοποιούσε λειτουργικά. ΟΙ σημαντικές βελτιώσεις έγιναν αφού αγόρασα το Α+. Αν έψαχνα τώρα για software player για Mac δε θα πήγαινα πιο πέρα από το Vox, το καλύτερο VFM. Τα σχετικά πλεονεκτήματα του Α+ είναι στη διαχείριση βιβλιοθήκης την οποία εγώ δε χρησιμοποιώ, θεωρώ ότι το finder του mac με καλύπτει απόλυτα.

Θα είχα μείνει στο Α+ αν δεν αναγκαζόμουνα για διαφόρους λόγους να παραχωρώ το macmini στην κόρη μου. Οπότε έψαξα για άλλη λύση. Μετά από διάφορες αποτυχημένες προσπάθειες με συσκευές android κατέληξα στο raspberry pi. Φόρτωσα πρώτα το archphile, το οποίο όμως είχε προβλήματα συνέργειας με το dac μου, LHLabs Geek Pulse Sfi. Συγκεκριμένα, προκαλούσε το γνωστό γδούπο του on/off που όλοι ξέρουμε από κάποια ενισχυτικά ή dac. Όταν είχα το archphile το άκουγα πάντα, όταν γύριζα κάποιο κουμπί στο dac, όταν άλλαζα πηγή στον ενισχυτή, όταν, όταν....Τελικά φόρτωσα το Moode και ησύχασα. Και από αυτό ακούω τώρα.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register