Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Vinyl records sales trend

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Vinyl records sales trend

Unread post #1 by BityaBit » Wed Sep 21, 2016 12:43 pm

Άν και μεγαλωμένος με το βινύλιο που το έχω και θα το έχω πάντα στην καρδιά μου δεν το κρύβω το γεγονός οτι η τρέχουσα "ανναγεννηση" του φορμάτ πιό πολλή ανησυχία μου προκαλούσε παρά χαρά.

Οκ το ομολογώ πως και εγώ έχω παρασυρθεί και έχω αγοράσει κάποια διακάκια ειδικά φέτος αλλα καθαρά για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τις ηχητικές επιδόσεις του μέσου αν και σε πολλές περιπτώσεις το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Το θέμα όμως είναι πως το βινύλιο γνωρίζει αυτήν την ύστερη δόξα του κυρίως ως μόδα πλέον και όχι σαν κυρίαρχο μέσον αναπαραγωγής. Στατιστικές μάλιστα δείχνουν οτι πάνω απο τους μισούς αγοραστές βινυλίων δεν τα ανοίγουν κάν και τα έχουν απλά κάτι σαν φιλοτελιστικά αντικείμενα.. Σίγουρα στο αισθητικό θέμα το βινύλιο είναι αξεπέραστο και στι ηχητικό έχει σίγουρα ξεπεράσει κατα πολύ τον εαυτό του όμως αρκούν αυτά για να στηρίξουν μακροπρόθεσμα ένα φορμάτ λίγο πολύ ξεπερασμένο (τουλάχιστον όσον αφορά την μάζα) και πολύ ακριβό; (η μέση τιμή ενός βινυλίου έχει όσο τρείς μήνες spotify ή δυο μήνες Τιdal..)

Γενικά τα διάφορα περίεργα φαινόμενα που συνοδεύουν το καταναλωτικό αυτό φαινόμενο το 2016 αλλα κυρίως η ραγδαία άνοδος των τιμών και των δίακων αλλα και των παρελκομένων τους δείχνουν στατιστικά μια εξέλιξη φούσκας με τα γνωστά επακόλουθα αργά η γρήγορα...

Όλα αυτά που τα έχω ξαναγράψει και αλλού τα ξαναθυμήθηκα διαβάζοντας το εξής ανησυχητικό άρθρο που επικολλώ παρακάτω οπου ούτε λίγο ούτε πολύ ανακοινώνεται σημαντική κάμψη στις πωλήσεις βινυλίων για πρώτη φορά απο το 2012 που ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία, 9.1% πτώση δεν το λές και λίγο... λές τελικά να έχω δίκιo (πάνω που άρχιζα να πιστεύω το αντίθετο); Προφανώς θα ξέρουμε σύντομα..

http://www.digitalmusicnews.com/2016/09 ... 9-us-2016/

Μήπως ήρθε ο καιρός να πουλήσουν ότι έχουν να πουλήσουν όσοι προλαβαίνουν και να αγοράσουν αντίστοιχα όσοι θέλουν κάτι όσο υπάρχει διαθέσιμο; Kάτι μου λέει πως όσοι κινούνται βινυλιακά τουλάχιστον σε πρόσφατες κυκλοφορίες θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες στο κοντινό μέλλον..
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #2 by Jim » Wed Sep 21, 2016 1:23 pm

κάτι δε λέει καλά το άρθρο ..
καταρχάς έχει στοιχεία εξαμήνου και όχι έτους, αλλά κυρίως αναφέρεται μόνο σε αμερική και (από όσο καταλαβαίνω) μόνο σε νέες κυκλοφορίες
δλδ
αφήνει έξω ευρώπη, ασία κλπ
και κυρίως αφήνει έξω την αγορά του μεταχειρισμένου (παζάρια, ebay, discogs, αγγελίες κλπ κλπ)
είναι κοινό μυστικό, οτι οι νέες παραγωγές - εκτός ορισμένων εταιρειών που πουλάνε και ακριβά- είναι συνήθως για τα μπάζα, ας ακούσει κάποιος ένα blue note του 50-60 (πρώτη-δεύτερη κόπια) ή ακόμα από Liberty, king records κλπ και να προσπαθήσει να το συγκρίνει με μία νέα επανέκδοση των 15-20 ευρώ ... δίσκοι που έχουν κοπεί από mp3 και βγαίνουν σε χαμηλή τιμή μόνο και μόνο επειδή το βινύλιο είναι λίγο στη μόδα και πουλάει ...
-εξαιρούνται προσεγμένες επανεκδόσεις από π.χ. mfsl, music matters, ap κλπ που όμως πουλιούνται ακριβά και δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινο-

βέβαια η πηγή είναι το digitalmusic οπότε λογικό είναι ένα αποσπασματικό ποσοστό να το κάνει σημαία ... ;)

ο χρόνος θα δείξει
πάντως ανεξάρτητα από το μέσο αυτό που έχει σημασία είναι να ακούμε μουσικούλα ... :)
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #3 by BityaBit » Wed Sep 21, 2016 2:05 pm

Η αγορά των μεταχειρισμένων όντως είναι εκτός θέματος ενώ οι audiophile εκδόσεις είναι έτσι κι'αλλιώς αμελητέες σε πωλήσεις για να επηρρεάσουν τις όποιες στατιστικές. Εγώ ανεβασα το λινκ ως αφορμή για επαγρυπνηση όπως διευκρύνησα στην τελευταία παράγραφο και όχι για να εξάγω πρόωρα συμπεράσματα (η προσωπική μου οπτική σαφώς και δεν καθορίζει τίποτα).. Τα συμπεράσματα θα μας τα δώσει η αγορά we shall see.. :)
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #4 by Jim » Wed Sep 21, 2016 2:44 pm

το οτι ειναι μοδα δεν το αμφισβητει κανεις
το οτι αρκετοι νεοι στο αθλημα θα απογοητευτουν απο την ποιοτητα των δισκων μαζικης παραγωγης και που δεν θα εχουν την υπομονη που απαιτει το σπορ ειναι επισης γεγονος
αρα ειναι λογικο να υπαρξει καμψη των πωλησεων στις νεες κοπες ....
μακαρι αυτο να λειτουργησει θετικα στους πιστους του μεσου
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #5 by BityaBit » Wed Sep 21, 2016 2:56 pm

Mακάρι να μην επηρρεαστεί αρνητικά το βινύλιο σαν μεσον απο όλη αυτή την "στρεβλή" κατάσταση που πολύ σωστά περιέγραψες..
Οι μόδες πάνε και έρχονται..

Το βινύλιο σαν μεσον έχει κατα την αποψη μου σίγουρα μια εικοσαετία περίπου ακόμα δυναμικής παρουσίας στην αγορά σαν niche προιόν.
Να το πούμε διαφορετικά βλέποντας ένα άλλο παράδειγμα, επειδή τα Quartz ρολόγια λόγω υψηλής ακριβείας και χαμηλού κόστους κατέκλυσαν την αγορά δεν εξαφανίστηκαν τα κλασικά κουρδιστά και τα αυτόματα που διατηρουν την γοητεία και το κοινό τους..

Κάπως έτσι και με το βινύλιο θα γίνει πιστεύω.. απλά τέτοιες καταναλωτικές φούσκες όπως αυτή που το βρήκε πρόσφατα μπορουν να κάνουν τόσο κακό όσο και καλό στο φορμάτ αυτό..

Αν μη τι άλλο η αμερόληπτη παρακολούθηση τέτοιων αξιοπρόσεκτων καταναλωτικών φαινομένων έξει ξεχωριστό ενδιαφέρον για εμάς που το αγαπήσαμε και το ζήσαμε στην εποχή του..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed Sep 21, 2016 7:58 pm

Η ιστορία του αν το 2016 οι πωλησεις ειναι πάνω ή κατω εχει και αλλα επεισόδια.

So what can we actually say about vinyl? Is it time to place the final coffin? In this writer’s opinion, I would only cautiously warn that we take a closer look at the full results of 2016. Vinyl sales do appear to have slowed down, but not enough to dismiss the format yet. I would actually be more inclined to believe that the CD may be wiped out before vinyl based not only on these numbers, but also financial reports from other countries.

http://www.digitalmusicnews.com/2016/09 ... s-up-down/

Προσωπικά θα ηθελα το βινύλιο να μην πουλούσε, να τσακιστούν κυριολεκτικά οι πωλήσεις, να σταματήσουν οι νεες παραγωγές μουφα απο ψηφιακές μήτρες και να μείνουμε εμείς που το ακούμε σαν κορυφαίο format (για να ηρεμήσουν λιγο και οι τιμες που τελευταία εχουν ξεφύγει μαζι με το στυλακι κάποιων ηλίθιων εμπόρων εδω στην Αθήνα που νομίζουν οτι έχουν πιάσει τον Πάπα απο τα @@)
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #7 by BityaBit » Wed Sep 21, 2016 9:47 pm

+1000 Στην τελευταια παραγραφο σου Παναγιωτη!.. Οσο για το μεσον σαφως και εχει ζωη ακομα ασχετα με την οποια μοδα.. Η παρουσα κατασταση το μονο καλο που εκανε ειναι οτι συστησε το μεσο σε μια γενια που ενηληκιωθηκε πολυ μετα απο την ακμη του και που κανονικα θα αγνοουσε την υπαρξη του. Καιρος ειναι τωρα να ξεφουσκωσει το πραγμα στις αληθινες του διαστασεις γιατι αν συνεχισει να φουσκωνει ετσι σε λιγο ολοι παλιοι και νεοι φιλοι του θα εχουμε προβλημα.. Χαιρομαι που ενα θεμα "καυτη πατατα" εγινε αφορμη για μια ομορφη και υγιη συζητηση εδω στο Audiohub κατι ενδεικτικο για την ποιοτητα των μελων και των συντελεστων του.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Sep 26, 2016 11:46 pm

Ο μεγαλύτερος παραγωγός στην Ευρωπη (GZ) βλέπει αύξηση 40% σε σχεση με το 2015. Παράγωγη 25.εκατ δίσκων απο ενα εργοστάσιο, δεν τα λες και λίγα.

With upward trends continuing, GZ Media will produce 25m records this year, a 40% increase on 2015 figures.

https://www.theguardian.com/world/2016/ ... are_btn_fb
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Are vinyl records slipping in 2016?

Unread post #9 by BityaBit » Tue Sep 27, 2016 9:34 am

Άσχετα με τις όποιες στατιστικές αισιόδοξες ή μη, αν κρίνω απο τις επανεκδόσεις μόνο που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν φέτος μιλάμε για πράγματα και καταστάσεις που θα ήταν αδιανόητες πρίν απο 8 χρόνια.

Επίσης προς μεγάλη μου έκπληξη έχει βελτιωθεί και η ποιότητα και του mastering αλλα και της κοπής των μητρών με αποτέλεσμα ότι έχω πάρει τελευταία (γύρω στα 10 κομμάτια απο το καλοκαίρι) να ειναι απο πολύ καλό εώς εξαιρετικό.

Είναι γενικά καλή εποχή για να κλείσει κανείς τρύπες στην δισκοθήκη του ή να ..ανοίξει καινούριες.. αν δεν έχει ασχοληθεί με κάποιο είδος μουσικής. Οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα αλλα με την αφραγκία που υπάρχει γενικώς επενδύσεις βαρέως τύπου δύσκολα θα μπορούν να γίνουν μιάς και το εικοσάρικο είναι εισαγωγική τιμή.. Εχω την εντύπωση οτι τέτοια ποικοιλία διαθέσιμη είναι ένα παροδικό φαινόμενο οπότε όποιος θέλει κάτι πολύ καλό θα ήταν να το πάρει για να μην το βλέπει στο ebay σε τρία τέσσερα χρόνια στα 150 ευρώ και κλαίει.. Όπως και να έχει ο αριθμός των αντιτύπων ανάλογα και την κυκλοφορία δεν είναι και πολύ μεγάλος οπότε..

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register