Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #11 by BityaBit » Fri Jan 19, 2018 8:55 am

Για όσους κάνουν όνειρα για φτηνό Dragon φοβάμαι οτι άργησαν..
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from ... n&_sacat=0
Απο την άλλη δεν είναι και απαραίτητο κάτι τόσο εξωτικό.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #12 by angpsi » Fri Jan 19, 2018 12:43 pm

Ε, ναι, χαμηλή δεν την λες για κανένα λόγο!...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #13 by angpsi » Fri Jan 19, 2018 12:45 pm

Ο τύπος πάντως έχει και αρκετά reel to reel decks, αν και δεν έχω γνώση για να κρίνω αν είναι καλά τα μηχανήματα που έχει ή είναι σωστές οι τιμές του. Ενδιαφέρον site για vintage gear.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #14 by Chris1967 » Fri Jan 19, 2018 12:53 pm

Επειδή παλαιότερα είχα "εντρυφήσει" στο θέμα κασέτας, έχω να πω για αυτό το κασετόφωνο, ότι είναι ΟΤΙ καλύτερο για playback κασέτας, μηδενός άλλου εξαιρετέου κασετοφώνου.

Αν λοιπόν κάποιος έχει μια μεγάλη συλλογή από κασέτες και θέλει να εξαγάγει το μέγιστο από την ταινία τότε είναι μονόδρομος.

Το auto azimuth που έχει το κάνει εφικτό.

Οπότε δεν το βρίσκω ακριβό ένα πολύ καλά refurbished/serviced να κάνει 2 χιλιάρικα.

Μιλάμε για hiend πάντα.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #15 by Chris1967 » Fri Jan 19, 2018 1:15 pm

Το hiend κασετόφωνο που αξιώθηκα να αγοράσω (μεταχειρισμένο) πριν καμιά 20ετία, ήταν το Tandberg 3014A
cassette-deck-tandberg-3014.jpg
cassette-deck-tandberg-3014.jpg (59.87 KiB) Viewed 3785 times


Ισότιμο με τα Nakamichi σε ήχο.

Είχε manual ρύθμιση αζιμούθιου, οπότε και αυτό έπαιζε ότι κασέτα είχες ηχογραφημένη από οποιοδήποτε άλλο κασετόφωνο τέλεια, αλλά ήταν μπελάς να το ρυθμίζεις για κάθε κασέτα.

Επίσης ρυθμίσεις bias (με κατσαβιδάκι, δεν ξέρω τι σκεφτόντουσαν όταν το έκαναν αυτό) και έβλεπες την απόκριση συχνοτήτων στα όργανα και μπορούσες να ρυθμίσεις για τελείως φλατ, με ευκολία (σχετικά).

Δεν είχε πορτάκι, μοτεράκια ευθυγράμμιζαν την κασέτα και την "μάγκωναν" στην σωστή θέση ώστε να μην μετακινείται το κέλυφος της κασέτας για μέγιστη απόδοση και ευθυγράμμιση της ταινίας.

Με TDK MA XG (μετάλου) έκανε θεϊκές ηχογραφήσεις που δυσκολευόμουν να καταλάβω την πηγή από την ηχογράφηση.

Δυστυχώς παρουσίασε μια μικροδιαφορά στην στις στάθμες των καναλιών και δεν μπόρεσαν το φτιάξουν επειδή δεν υπήρχε επίσημο σέρβις τότε εκεί που βρισκόμουν. Το πούλησα για καλά λεφτά, αλλά το έχω μετανοιώσει.

Σήμερα είναι πιο ακριβό και από κάποια Nakamichi.
http://vintagehifiplovdiv.com/en/home/2 ... -3014.html
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #16 by BityaBit » Fri Jan 19, 2018 5:31 pm

Πωπωωωω! Ωραια κομματια ρε παιδια.. Συμφωνω για το Dragon και εγω αμα τα ειχα θα τα εδινα χαλαρα απλα δεν το λες και προσιτο για ενα χομπι που πλεον κανεις κανει πιο πολυ για τον χαβαλε του αντε και για λογους αρχειοθετησης.

Παντως ειναι γεγονος οτι στο θεμα της αντοχης στον χρονο οι κασετες εχουν αποδειχτει πολυ πιο ανθεκτικες απο οτιδηποτε αλλο comsumerαδικο εχει κυκλοφορησει ποτε στην αγορα.

Προσφατα ανακαινισα το Sony Deck μου και με μεγαλη μου εκπληξη καποιες κασετες που ακουγα πριν 34 χρονια επαιξαν σαν καινουριες! Δεν μπορω να πω το ιδιο ουτε για τα Cdr οπου η συντριπτικη πλειοψηφια οσων ειχα γραψει πριν 15 χρονια εχει καταληξει στην ανακυκλωση αλλα ουτε για τα minidisc οπου τα πραγματα ηταν ακομα χειροτερα με δισκακια ακομα και πανακριβα δηθεν επαγγελματικων στανταρ μετα απο δεκα+ χρονια να μην παιζουν κυριολεκτικα τιποτα.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #17 by BityaBit » Wed Feb 14, 2018 1:39 pm

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #18 by angpsi » Fri Feb 16, 2018 10:55 am

Δεν μπορούσα να αντισταθώ, όπως λέει και ο Audiophile Man. Ιδού το Elbow, το walkman του 21ου αιώνα! (Νομίζω ότι το έχουν κλείσει το μαγαζί, δεν πρέπει να τα κατάφεραν να το σχεδιάσουν τελικά)
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #19 by angpsi » Fri Feb 16, 2018 10:57 am

Δωράκι από το YouTube, δεν ήξερα γι αυτό αλλά μου το σέρβιρε ο αλγόριθμος. Όλος ο κόπος, κανένα από τα πλεονεκτήματα!
Άγγελος
delamostre
Posts: 6
Joined: Sat Apr 14, 2018 12:27 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #20 by delamostre » Sat Apr 14, 2018 1:27 pm

Η αλήθεια είναι ότι η μαγνητική ταινία είναι το πιο ασφαλές μέσο αποθήκευσης, όταν πληρούνται οι σωστές προϋποθέσεις φυλαξης.
Οι κασέτες δεν πρόκειται να πάθουν ποτέ βλάβη αν είμαστε προσεκτικοί στο μέσο αναπαραγωγής (σωστή συντήρηση κασσετοφωνου και σωστή αποθήκευση των κασετών)

Όσον αφορά την ηχητική ποιότητα οι μύθοι πάνε κι έρχονται... (για όλα ισχύει αυτό, πόσο μάλλον σ ένα χόμπι όπως το δικό μας).

Οταν έχεις πολύ καλή ποιότητα κασέτας και πολύ καλό κασετόφωνο, είναι δύσκολο να καταλάβεις διαφορές με άλλο μέσο...
Όταν κάνεις και άμεση σύγκριση με τηλέφωνο που παίζει flac εκεί κι αν βγάζει "αυτιά που γελάνε" το αποτέλεσμα!

Θα επανέλθω αργότερα για τα περεταίρω.... [musicphones]
Από τη συλλογή μου...

20161008_211533.jpg
20161008_211533.jpg (645.02 KiB) Viewed 3703 times

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register