Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #1 by BityaBit » Sun Oct 16, 2016 9:58 pm

Tα τελευτασία χρόνια ένα underground κίνημα έχει εξαπλωθει στην Αμερική στο οποίο μικρά label κυκλοφορούν σε κασέτες αλμπουμ underground ή τοπικών καλλιτεχνών σε μικρό αριθμό αντιτύπων.

6e2167f1898ed30ca656173e3791297a_XL.jpg
6e2167f1898ed30ca656173e3791297a_XL.jpg (82.83 KiB) Viewed 4839 times


Κάτι που παρατήρησα και ο ίδιος όσες φορές έχω πάει Αμερική είναι οτι στην συνείδηση των Αμερικάνων η κασέτα δεν έχει πεθάνει αφου σε παζάρια η αποθήκες βινυλίων πάντα έβλεπες κόσμο να αγοράζει κασέτες απο τις συγκριτικά λιγότερες που υπήρχαν διαθέσιμες σε σχέση με τους άπειρους δίσκους.
Ρωτώντας έναν απο αυτους μια μέρα γιατί αγοράζει κασέτες μου απάντησε οτι είναι φτηνότερες απο ότιδήποτε άλλο και τις μετατρέπει σε mp3 απο κάποιο φτηνο κασετόφωνο (τύπου lidl) για να τις ακούει. Έτσι συμπέρανα οτι δεν ενδιαφέρονται οι audiophiles για τις κασέτες (κάτι που θα ήταν περίεργο αν ενδιαφέρονταν) αλλα ούτε μόνο οι ρομαντικοί νοσταλγικοί τύποι (σαν κι' εμένα) αλλα ο απλός κόσμος.... (!!!!)....

Παρότι περνούσα την βινυλιακή-αναλογική μου φάση τότε ομολογώ οτι το βρήκα πολύ περίεργο..

Παρακολουθώντας χαλαρά το φαινόμενο παρατηρώ οτι διακριτικά μέν και η κασέτα κάνει ένα comeback αφου ακόμα και εδώ στην χώρα μας βλέπει κανείς κάποιες λίγες δεν λέω αλλα ολοκαίνουριες κυκλοφορίες σε κασσέτες σε μικρά "βινυλιάδικα" ενώ όταν κάνουν την εμφάνισή τους τίποτα άγραφες σε λογικές τιμές ειδικά αν είναι typeII κυριολεκτικά εξαφανίζονται..

Συμπέρασμα υπάρχουν κάποιοι σαφώς όχι πολοί που ασχολούνται με αυτό το σπόρ. Επίσης η ενασχόληση με αυτό (όπως φαντάζομαι και οτιδήποτε φαντάζει retro στα μάτια του εικοσάρη millenial) παρουσιαζει μια διακρίτική αλλα αισθητή αύξηση.. Για παράδειγμα ξαναεμφανίστηκαν κενές κασσέτες σε μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρομάγαζων στην Αμερική κάτι πραγματικά το αξιοπρόσεκτο αφου εκεί σίγουρα δεν πάνε οι "ψαγμένοι" και σίγουρα κάποιος τις αγοράζει..

Παρόλα αυτά θεωρούσα το όλο φαινόμενο συμπαθητικό και την κασέτα ουσιαστικά τελειωμένη σαν format μέχρι που διάβασα αυτήν την ανακοίνωση και έμεινα "κόκκαλο"..

http://www.hxoseikona.gr/nea/4582-maxell-ud.html

Τι συμβαίνει εδω πέρα ρε παιδιά; Δέν λέω, επειδή ασχολούμαι με το σπόρ απο φετίχ και απωθημένο χάρηκα που το διάβασα αλλα δεν παυει να μου φαίνεται περίεργο και too good to be true..

Τέλος αν γνωρίζει κάπποιος ας με πληροφορήσει για τα καινούρια deck που αναφέρει η δημοσίευση οτι παρουσιάστηκαν..

Όλα αυτά μου θυμίζουν μια φράση που άκουσα στην πρόσφατη ομιλία του Brian Eno στο Ίδρυμα Ωνάση.
"Πρίν κάποια μεγάλη αλλαγή οι πολιτισμοί περνάνε μια φάση που κοντοστέκονται και κοιτάνε πίσω" είπε..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Oct 16, 2016 10:38 pm

tape-03969.jpg
tape-03969.jpg (163.88 KiB) Viewed 4826 times


Εγω εκανα ενα flash back πέρυσι με το Travelling Tapes project που εξελίσσεται ακόμα μεσω του Vinyl Engine forum και του φίλου Rob. Ενα κουτι με κασέτες ταξιδεύει απο χωρα σε χώρα, έχοντας περάσει απο Ευρώπη, Βόρειο και Νοτειο Αμερική, Ασια αλλα και Αυστραλία με το κάθε μέλος να προσθέτει 3 κομμάτια μουσικής απο δίσκους του.

Καθως το τελευταίο κασετόφωνο μου ειναι στο εξοχικό, πέρυσι ηρθαν απο εδω ο Στέλιος με τον Δημήτρη με τα δικά τους (ενα Teac και ενα Technics), οι κασέτες μετα έφυγαν για Ολλανδία.. Τωρα εχουν επιστρεψει Αγγλια και περιμενουμε την κληρωση (γιατι ενας απο τους συμμετέχοντες θα τις κερδίσει).

Το ειχα διασκεδάσει πραγματικά πολύ αλλα δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι η κασετα με τα προβλήματα της εχει το οποιοδήποτε μέλλον

tape-03970.jpg
tape-03970.jpg (199.72 KiB) Viewed 4826 times


tape-03997.jpg
tape-03997.jpg (177.16 KiB) Viewed 4826 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #3 by BityaBit » Mon Oct 17, 2016 12:36 am

Μαζι σου Παναγιωτη. Ουτε εγω το πολυπιστευω αλλα θα δειξει..
Ισως εδω ο καταλυτης να ειναι μια γενια που εξιδανικευει ρομαντικα μια εποχη στην οποια η κασετα ουσιαστικα ηταν κυριως καταπιεση ενω τωρα απλα ειναι επιλογη... Εξαλου οταν υπαρχει καλο deck διαθεσιμο ισχυει 100% αυτο που εγραψες οτι το παιχνιδι με τις κασετες (απο επιλογη και υπο τους δικους μας ορους) μπορει πραγματικα να ειναι πολυ διασκεδαστικο.

Αν μη τι αλλο αλλο ενα παραδοξο καταναλωτικο φαινομενο σε μια τρελλη εποχη με χαμενες αξιες που ψαχνει να βρει τον εαυτο της, το οποιο απο χομπιστικης πλευρας ειναι αξιοπεριεργο και ενδιαφερον να παρακολουθηθει.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Nov 05, 2017 6:23 pm

Άρθρο της WSJ για την έλλειψη μαγνητοταινίας..

The growing popularity of cassettes in the music industry is creating a serious tape shortage. One die-hard supplier, National Audio Co. in Springfield, Mo., sees an opportunity

Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #6 by BityaBit » Thu Nov 09, 2017 9:56 pm

Έτσι για πλάκα παράγκειλα και παρέλαβα την πρώτη μου καινουρια κυκλοφορία σε κασέτα εδώ και 26 χρόνια...

IMG_1802.JPG
IMG_1802.JPG (1.13 MiB) Viewed 4642 times
IMG_1801.JPG
IMG_1801.JPG (1017.61 KiB) Viewed 4642 times


Χωρίς βέβαια να συγκρίνεται με το βινύλιο και το CD τα οποία είχα επίσης παραγκείλει μιάς και ήταν γραμμένη σε απλή (ferric) κασέτα χωρίς dolby (το δεύτερο λόγω οτι δεν μπορεί πιά να χρησιμοποιηθεί λόγω απουσίας copyright) το αποτέλεσμα ήταν ανέλπιστα καλό λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω και σίγουρα έφερε στο μυαλό αναμνήσεις..

Λινκ με την μουσική εδώ:

https://ghostbox.greedbag.com/buy/outward-journeys-0/
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #7 by BityaBit » Thu Jan 18, 2018 1:40 pm

To παρακάτω βίντεο είναι μόνο για τρελούς και ρομαντικούς..

bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #8 by bagkyr » Thu Jan 18, 2018 8:37 pm

Μήπως πρέπει να πάρουμε κανένα Nakamichi Dragon τώρα που είναι ακομη φτηνά?
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #9 by angpsi » Thu Jan 18, 2018 11:12 pm

ή ίσως κάτι τέτοιο; (πάλι σε Νακαμίτσι) http://www.audioscope.net/nakamichi-100 ... -2406.html

Image
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: H κασέτα επιστρέφει (wtf?)...

Unread post #10 by Dr Pan K » Thu Jan 18, 2018 11:19 pm

angpsi wrote:ή ίσως κάτι τέτοιο; (πάλι σε Νακαμίτσι) http://www.audioscope.net/nakamichi-100 ... -2406.html

Image


Αυτο το εχω δει και ακούσει. Σκοτώνει αλλα η τιμη δεν ειναι καθολου χαμηλή ακομα και τωρα που η κασετα ειναι στα τάρταρα.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register