Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Mid/entry level turntable

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Mid/entry level turntable

Unread post #1 by Jim » Tue May 09, 2017 11:50 am

προτάσεις σε εύρος τιμής 1.5-2k ? (δεκτές και προτάσεις μεταχειρισμένων)

υπάρχουν 2 μονοπάτια,

α. κομπλέ (με βραχίονα) οπου παίζουν προτάσεις όπως τα
Funk Firm-Little Super Deck / F5ii
Mitchell tecnodec / rega

β. σκέτο πλατώ οπου θα μπει αρχικά ο jelco 750d (και θα ακολουθήσει στο μέλλον αναβάθμιση βραχίονα), όπου παίζουν πχ τα
kuzma stabi s
mitchell gyro se

γνώμες για τα παραπάνω ?

phono το asr mini basis exclusive, κεφαλή η denon 103r και επίκειται και νέα αγορά αναλόγως του πικαπ/βραχίονα (σκέφτομαι κάτι σε soundsmith carmen ή zyx)
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #2 by BityaBit » Tue May 09, 2017 2:01 pm

Υπάρχει εδώ στην κατηγορία αναλογικός ήχος μια εξαιρετικη παρουσίαση του VPI player το οποίο καλύπτει απόλυτα τις προδιαγραφές και τα στάνταρ σου.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #3 by Jim » Tue May 09, 2017 2:08 pm

δεν θέλω το ενσωματωμένο phono ...
το οποίο, από όσο γνωρίζω, δεν μπορείς να το παρακάμψεις ...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #4 by BityaBit » Tue May 09, 2017 2:18 pm

Υπάρχει το ανάλογο χωρίς (νομίζω αναφέρεται και στο νήμα της παρουσίασης) απευθύνσου στον αντιπρόσωπο.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #5 by Jim » Tue May 09, 2017 2:41 pm

σε σχέση με αυτά που αναφέρονται στο 1ο ποστ (funk, michell) πώς τα πάει το vpi ?
τακιμιάζει η denon 103r με τον βραχίονα στο vpi ?
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #6 by amanida » Tue May 09, 2017 3:15 pm

Θα πρότεινα το Rega RP8. Πρόσφατα αγόρασα το Rega RP10 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχω το ίδο phono και κεφαλή ZΥΧ R50 bloom3.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #7 by BityaBit » Tue May 09, 2017 5:13 pm

Το vpi υπαρχει να το δεις και να το ακουσεις για τα αλλα δεν ξερω. Επισης μια πολυ καλη λυση ειναι το Clearaudio concept επισης διαθεσιμο και αυτο για δοκιμη.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #8 by Dr Pan K » Tue May 09, 2017 6:12 pm

Jim wrote:προτάσεις σε εύρος τιμής 1.5-2k ? (δεκτές και προτάσεις μεταχειρισμένων)

υπάρχουν 2 μονοπάτια,

α. κομπλέ (με βραχίονα) οπου παίζουν προτάσεις όπως τα
Funk Firm-Little Super Deck / F5ii
Mitchell tecnodec / rega

β. σκέτο πλατώ οπου θα μπει αρχικά ο jelco 750d (και θα ακολουθήσει στο μέλλον αναβάθμιση βραχίονα), όπου παίζουν πχ τα
kuzma stabi s
mitchell gyro se

γνώμες για τα παραπάνω ?

phono το asr mini basis exclusive, κεφαλή η denon 103r και επίκειται και νέα αγορά αναλόγως του πικαπ/βραχίονα (σκέφτομαι κάτι σε soundsmith carmen ή zyx)


Ενδιαφέρον timing. Σήμερα ή αυριο περιμένω για δοκιμή το ProJect Classic με την Ortofon 2M- Silver (με λιανικη 1130 ευρω μαζι με την κεφαλη) και πάντα απο την Orpheus Audio θα κάνουμε και μια δοκιμή ενος Clearaudio της μεσαίας κατηγορίας με βραχίονα παράλληλης μετατόπισης (τιμη όμως λιγο πιο πάνω απο τα 2Κ που θέτεις σαν όριο Δημήτρη).

Η 103R θελει βαρύ βραχίονα και στην κατηγορια τιμης των 1-2Κ ευρω δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πικαπ που να ερχεται με τετοιο. Ισως να ειναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τον υπάρχοντα Jelco.

Tα Funk Firm ειχαν δημιουργήσει ονομα για κακη αξιοπιστια, δεν ξερω πως τα πανε τωρα. Το Michell εμενα παντα μου αρεσε αλλα ο Rega που αναφερεις δεν κανει (ιδανικα) για Denon 103R.

To μικρο Kuzma εχει πλάκα, αλλα δεν ξερω αν θα σε καλύψει ηχητικά σε βαθος χρονου. Θα σκεφτόμουν σοβαρα το Michell γιατι εχει αρκετα καλο ηχο και εμφανισιακά ειναι ιδιαιτερο αλλα χωρις τον rega. Θυμάμαι βεβαια και φιλο που ειχε περασει απο Michell σε Clearaudio και ελεγε οτι η διάφορα ηταν πολυ μεγαλη.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #9 by Jim » Tue May 09, 2017 7:43 pm

Παναγιώτη είμαι σίγουρος οτι θα είναι καλό το project, για την κατηγορία τιμής του πιστεύω οτι θα είναι κελεπούρι,
σε αυτά τα χρήματα (λίγο πιο πάνω) παίζει και το 9,2

τώρα,
το little super deck της funk έχει πολύ ενδιαφέρον, εκτός από τα πολύ θετικά ριβιού έχει και ωραίο βραχίονα, ο f5ii έχει ένα κινουμενο δαχτυλίδι κατά μήκος του σωλήνα που ρυθμίζει εκτός από το tr.force και την eff.mass του βραχίονα γεγονός που επιτρέπει την χρήση μεγάλης γκάμας κεφαλών -παρόμοια μόντα είχε και ο micro seiki ma707- ενώ ο συνδυασμός με την 103 θεωρείται από όλους εξαιρετικός ...
http://www.thefunkfirm.co.uk/arms/F5.html

για το μιτσελάκι (το τεκνο) συμφωνώ με οτι είπες για τον rega,
η σκέψη μου είναι κυρίως στο gyro se, με ειδική βάση για τον jelco, και μελλοντικά καλύτερο βραχίονα ...

για το kuzma τώρα, που αρχικά θα παίξει και αυτό με τον jelco, πιστεύεις οτι μελλοντική αναβάθμιση με ομόσταβλο βραχίονα δεν θα δώσει αποτέλεσμα που θα με καλύψει σε βάθος χρόνου ? 1-2 φορές που το έχω ακούσει έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα ..

για το rega rp8 που προτάθηκε το κακό είναι οτι είναι πάνω από το χρηματικό όριο που έχω θέσει, στα 2,3κ μπαίνουν και άλλες υλοποιήσεις στην λίστα ...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #10 by BityaBit » Tue May 09, 2017 7:48 pm

Το michell technodec αν μπορει να βρεθει ειναι πρωτης ταξεως πικαπ με rega βραχιονα. Το Gyrodec αν και απο τα τελειοτεςρα πικαπ αναρτησης εχει καποιες ιδιαιτεροτητες στον ηχο του (ειναι υπερ του δεοντος αερινο αλλα του λειπει κλωτσημα μεσοχαμηλα) και νομιζω οτι πρεπει μα το ακπυσει καποιος πρωτα οπωσδηποτε αφου αν και παιζει ομορφα μπορει να μην το βρει του γουστου του.
Και η pro-ject εχει κανεισηματκες προοδους και εχει παρουσιασει σοβαροτατες προτασεις στην κατηγορια κρατωντας τα καλα (γλυκα και σωμα ) και αφαιρωντας τα κακα (μια αισθηση πεπλου σε σχεση με τον ανταγωνισμο και ενα ανεπαισθητο γρεζακι) των παλαιοτερων υλοποιησεων της στην κατηγορια (τα οικονομικα της παντα επαιζαν μονα τους μπαλα για τα λεφτα τους).

Παναγιωτη αναμενουμε με ενδιαφερον τις δοκκμες και του προτζεκτ και του απογονου του δικου μου αν καταλαβα καλα..

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register