Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Mid/entry level turntable

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #11 by BityaBit » Tue May 09, 2017 7:55 pm

Υπαρχει και αυτο το οποιο εχω και εγω για μια πενταετια σαν δευτερο πικαπ και μπορω να πω με σιγουρια πως το δικο μου (χωρις cmb) κοιταει με θρασος στα ματια το "καλο μου πικαπ" το clearaudio performance του 2006. Με την προσθηκη του cmb που εχει το συγκεκριμενο στην αγγελια δεν θα δισταζα να πω οτι το φτανει κιολας αλλα με μικροτερο κοστος ακομα και σε μτχ ( το performance που εχω αυτην την στιγμη πουλιεται μτχ γυρω στα 1700 με 1500 ευρω χωρις κεφαλη καο σπανια μενει για καιρο στις αγγελιες ) γενικα κια πολυ σοβαρη προταση για μτχ.

http://www.orpheusaudiostock.gr/product_view.php?id=707
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue May 09, 2017 7:58 pm

Εμενα η Rega παντα μου αρεσε στα οικονομικά πικαπ της, σχεδον μονόδρομος θα ελεγα. Το πρώτο μου ψιλοσοβαρο πικάπ ηταν ενα Goldring Rega αλλα οταν περνάμε τα 1000 ευρω ισως να κοιταζα και αλλου. Οχι πως δεν μου αρεσει το RP8, κουκλάκι ειναι αλλα σε αυτη την κατηγορία τιμής κοιτας και αλλα.

Το ProJect μολις το παραλάβω θα ενημερώσω στο νημα των ακροάσεων μήπως θελει κανένας να ερθει να το ακούσει. Μια μινι ακροασουλα, καλη ευκαιρία για μάζωξη. To 9.2 ειναι διαφορετικό, πιο μοντέρνο σε αισθητική. Και τα δυο εχουν τους τελευταίους βραχίονες της Pro Ject που εχουν βελτιωθεί παρα πολυ.

Οι βραχίονες με κινούμενη μαζα στο ραβδί ηταν και φοβάμαι πως παραμένουν ψιλοαποτυχια, δεν θα τους κοίταγα.

Michell με Jelco +103 μου ακούγεται μια χαρά. Για το σφυρι Kuzma κραταω καποιες μικρες επιφυλαξεις, θα κοιταζα για κανενα 2ο χερι Stabi M/ ref
Παναγιώτης
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #13 by amanida » Tue May 09, 2017 8:40 pm

Έχω ακούσει to Project RPM10 carbon με την Ortofon Cadenza blue δίπλα με το Clearaudio performance dc με βραχίονα ΤΤ5 parallel tracking και κεφαλή την essence MC. Phono το τελευταίο ASR mini basis exclusive με το διακόπτη on-off. Ενισχυτικό ο Symphonic Line RG 9 MKiV και ηχεία τα Αudio Physic classic 20.

Το RPM10 carbon είχε πιο ζεστό ήχο με πλούσιο μπάσσο. Το performance dc ήταν πιο αναλυτικό και με καθαρότερο ήχο, χωρίς την έκταση του μπάσσου του RPM10 carbon. Γενικά ο ήχος του είχε λιγότερο συναίσθημα (θα έλεγα έφερνε πιο πολύ σε cd).

Σε κλασική, jazz και rock μου άρεσε περισσότερο η παρουσίαση του performance dc. Σε ακουστικό υλικό, γυναικεία φωνητικά το RPM10 carbon ήταν καλύτερο, για τα δικά μου γούστα πάντα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #14 by Dr Pan K » Wed May 10, 2017 4:42 pm

20170510_163430.jpg
20170510_163430.jpg (747.25 KiB) Viewed 2798 times


Ξεπακεταρω το Pro Ject. Θα ακολουθήσει hands on review το συντομότερο.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #15 by BityaBit » Mon May 15, 2017 9:04 am

[beer]
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #16 by Jim » Tue Jul 25, 2017 1:33 pm

happy end (I hope) .....

τελικά προέκυψε κάτι που δεν είχε αναφερθεί καθόλου στο παρόν νήμα ...
θα ενημερώσω σύντομα :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #17 by Dr Pan K » Tue Jul 25, 2017 2:14 pm

Κάποιοι ξέρουν ήδη και αν όλα πάνε καλά είναι πολύ καλή επιλογή και σε λογικοτατη τιμή. Θα δέσει καλά και με τον υπάρχοντα Jelco 750
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #18 by Jim » Tue Jul 25, 2017 5:07 pm

κοντός ψαλμός Παναγιώτη ...
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #19 by Jim » Sat Jul 29, 2017 11:33 am

τετάρτη ..
τελετή άφιξης :P
Attachments
ad.jpg
ad.jpg (217.8 KiB) Viewed 2694 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mid/entry level turntable

Unread post #20 by Dr Pan K » Sat Jul 29, 2017 12:11 pm

Εν αναμονή του Avid λοιπόν, το οποίο απ ότι έχω μάθει έρχεται με το κατάλληλο armboard για Jelco οπότε θα μπει άμεσα σε χρήση χωρίς περαιτέρω έξοδα και τρέξιμο. Ό βραχίονας ταιριάζει πολύ καλά με τα Avid ενώ στο μέλλον υπάρχει και δυνατότητα αναβάθμισης σε κάποιο SME.

Αυτό που μου αρέσει με τα πικάπ της Avid είναι το εξωτερικό κύκλωμα ελέγχου του κινητήρα. Βελτιώνει σοβαρά το imaging και την σκηνή. Δεν μπορώ να φανταστώ σοβαρό πικάπ χωρίς αξιοπρεπές motor controller.

Και κάτι τελευταίο, η Avid είναι σε σταθερα ανοδική τροχιά έχοντας μόλις πρόσφατα στην έκθεση του Μονάχου παρουσιάσει τους δικούς της βραχίονες μετά από ηχεία και reference ενισχυτικά. Έχουν κάνει μεγάλες επενδύσεις οι οποίες δείχνουν να αποδίδουν.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register