Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Garrard 401 'Green Field' project

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #11 by Dr Pan K » Wed May 17, 2017 10:58 pm

Perister wrote:Απο τα 3 που βρηκες το Layers of Beauty εχει μεγάλη τρυπα και παίρνει αρκετα σχέδια (αλλα παλι με 2 απλες βιδες για το δεσιμο του armboard)

Στο θέμα του arm board, για πες καμιά λεπτομέρεια παραπάνω. από ότι κατάλαβα τα arm board του layers of beauty (Russ Colinson) παίρνουν ότι βραχίονα θέλεις (9'' και 12''). που είναι το μειονέκτημα ? ιάνει καλύτερα να πάω σε πλίνθο με 'μονιμες' τρύπες? αυτό είναι και περιορισμος


Θεωρω την σύζευξη βραχίονα - πλίνθου πολυ σημαντική και αυτη ειναι η λυση που σχεδίασα για το δικο μου (πρωτα την ειχα υλοποιήσει για το DIY πικαπ μου και μετα για το Garrard). Περαν των μηχανικών ιδιοτήτων εχω και δυνατότητα μεταβολής του pivot to spindle (γιατι οταν τρυπάς armboard που δεν εχει δυνατότητα αλλαγής pivot to spindle πάντα θα εχεις μια μικρή αλλα ουσιαστική απόκλιση αρα και μέτρια γεωμετρία, πράγμα που συνεπάγεται και εξτρα παραμόρφωση)

20170517_230518.jpg
20170517_230518.jpg (713.27 KiB) Viewed 2733 times
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #12 by Perister » Thu May 18, 2017 1:45 am

από ότι βλέπω έχεις φτιάξει ένα σύστημα παρόμοιο με του SME?
οπότε αν αποφάσιζα να βάλω SME, τότε αυτό δεν θα ήταν 'Θεμα'
άλλα μπορεί να λέω και βλάκιες, άλλα δεν με παρεξηγείς (ελπιζω!)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #13 by Dr Pan K » Thu May 18, 2017 4:11 am

Όπως τα λες είναι. Με SME δεν έχεις θέμα. Υπάρχουν και προσαρμογές που από SME βάζεις άλλο βραχίονα αλλά δεν είναι διαβόλους τους βραχίονες. Είναι κατι που καλό θα ήταν να προσέξεις από πριν
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #14 by Jim » Thu May 18, 2017 9:01 am

Perister wrote:Φαίνονται πολύ κάλα!
από τιμές δεν κατάλαβα, που έχει τιμοκατάλογο?
ΟΚ από facebook δεν καταλαβαίνω και πολλά :-)


o Carl πουλάει κατά καιρούς και μέσω ebay (cellis1940)
http://www.ebay.co.uk/sch/cellis1940/m. ... 7675.l2562
το καλό, εκτός του οτι είναι σχετικά κοντά σου (Manchester), είναι οτι μπορείς να ζητήσεις κάτι διαφορετικό (μεγαλύτερο/ψηλότερο/βαρύτερο κλπ) ...
ενώ όσοι έχουν πάρει πλίνθο του Carl στο lencoheaven είναι πολύ ευχαριστημένοι,
εγώ τον είχα βρει μέσω του Ale (mogliaa από το diyaudio.com)
http://www.bartola.co.uk/valves/2013/06 ... 75-plinth/
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #15 by Perister » Thu May 18, 2017 2:25 pm

Jim wrote:
Perister wrote:Φαίνονται πολύ κάλα!
από τιμές δεν κατάλαβα, που έχει τιμοκατάλογο?
ΟΚ από facebook δεν καταλαβαίνω και πολλά :-)


o Carl πουλάει κατά καιρούς και μέσω ebay (cellis1940)
http://www.ebay.co.uk/sch/cellis1940/m. ... 7675.l2562
το καλό, εκτός του οτι είναι σχετικά κοντά σου (Manchester), είναι οτι μπορείς να ζητήσεις κάτι διαφορετικό (μεγαλύτερο/ψηλότερο/βαρύτερο κλπ) ...
ενώ όσοι έχουν πάρει πλίνθο του Carl στο lencoheaven είναι πολύ ευχαριστημένοι,
εγώ τον είχα βρει μέσω του Ale (mogliaa από το diyaudio.com)
http://www.bartola.co.uk/valves/2013/06 ... 75-plinth/


σε ευχαριστώ πολύ,
θα του στείλω μήνυμα να μου δει μια τιμή, από ότι φαίνεται όντως οι τιμές του είναι λογικές.
BTW το Μάντσεστερ δεν είναι και πολύ κοντά στο Μπριστόλ ;-) άλλα αν χρειαστεί το ταξίδι γίνεται (κι συνδυάζεται και με αναρρίχηση στο Peak District!!)
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #16 by Perister » Thu May 18, 2017 2:26 pm

αλλά δεν είναι διαβόλους τους βραχίονες.

Μόνο και πάντα Διαβόλους, τίποτε άλλο :lol:
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #17 by Jim » Thu May 18, 2017 2:50 pm

ναι,
το "σχετικά κοντά" το είπα γιατί δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις πολλά στα μεταφορικά ...
αλλά αφού παίζει και ταξιδάκι ακόμα καλύτερα, να δεις τους πλίνθους και από κοντά και να γλυτώσεις τυχόν εκπλήξεις,.
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #18 by Perister » Mon May 29, 2017 5:24 pm

Κατόπιν ‘ωρίμου’ σκέψεως, και λαμβάνοντας υπόψιν το οικονομικό του θέματος και του γεγονότος ότι επίκειται μετακόμιση, σκέφτηκα την εξής ‘ενδιάμεση’ λύση.
Αγόρασα ένα κομμάτι Birch Plywood και το έκοψα σε 12 τεμάχια 40cm x 52 cm. έχω λοιπόν 12 τέτοια κομμάτια. Κόστος 32 Λίρες Αγγλίας. Οπότε και να ‘πεταχτεί’ σε 6 μήνες το κόστος δεν θα είναι μεγάλο.
Από αυτό θα κατασκευάσω έναν απλό πλίνθο, το βάρος το υπολογίζω στα 21 με 22 κιλά.
Για βραχίωνα σκέφτομαι ένα (καινούργιο) Jelco 750b, λόγω κόστους (430 Λίρες) και λόγω της καλής ‘συνεργιας’ με την Denon 103r.
Οπότε με την κατεύθυνση για πλίνθο δεδομένη, για πείτε την γνώμη σας για τα παρακάτω:
1. Είναι καλή επιλογή ο Jelco?
2. Οδηγίες για κατασκευή πλίνθου υπάρχουν πολλές στο νετ, καμία ‘σπέσιαλ’ συμβουλή?
3. Έχω βρει διάφορες πηγές με οδηγίες για βασικό σέρβις (που μπορώ να κάνω μόνος μου) αλλά δεν είμαι σίγουρος πια είναι η καλύτερη, αν έχετε υπόψιν καλή ‘πηγή’ μου λέτε!

Εννοείται ότι όποια άλλη πληροφορία/συμβουλή είναι πολύ ευπρόσδεκτη
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #19 by Dr Pan K » Mon May 29, 2017 7:39 pm

+1 για Jelco 750, αποδεδειγμένη αξία και ματσαρισμα με την 103

Καλη ξυλοκολλα (βινυλικη) αφου πρώτα εχουν κοπει τα pattern για να μπει το πικάπ στην θεση του και η τρυπα του βραχίονα. Μετα δεν ειναι εύκολο να γίνει τπτ. Μην ανησυχείς για ατέλειες, θα τις φας μετα στο grinder. Για να δεσει το κόλλημα θέλεις σωστο σφίξιμο αλλα απαγορεύονται οι βίδες.

Και οπως πάντα μετράς 2 φορές πριν τρυπήσεις οτιδήποτε.
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Garrard 401 'Green Field' project

Unread post #20 by Perister » Tue May 30, 2017 1:17 am

Θενκς!!!
εχω τα ξυλα μπροστα μου, και αν τα βαλω ολα θα βγει λιγο 'Θηριο' αλλα μου αρεσει η ιδεα.

για βασικο σερβις, τι να κοιταξω?

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register