Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #11 by pankon » Fri Jun 02, 2017 9:51 am

Dr Pan K wrote:Αν μου δώσεις τις διαστάσεις ίσως να έχω κόντρα πλακέ να σου δώσω από δικές μου κατασκευές. Αρκεί να έρθεις να το πάρεις από το σπίτι.. ευγενική χορηγία του Audiohub ;-)


Οι διαστάσεις που εκτιμώ ότι μου κάνουν είναι είτε 50x40cm, είτε 50x45cm. Πρέπει όμως να δω ποιο είναι το ιδανικό πάχος, ώστε το βάρος που θα προκύψει να είναι κοντά στο βάρος του παλιού πάνω πλίνθου. Ο παλιός πλίνθος (MDF) έχει πάχος 2.5cm και είναι διαστάσεων 40x35cm. Οι αναφορές λένε ότι η πυκνότητα του συγκεκριμένου πλίνθου ήταν 700-800kg/m3. Άρα, το βάρος που προκύπτει είναι 2.45-2.8kg για τον παλιό πλίνθο.

Για να μείνω σ' αυτά τα πλαίσια βάρους (2.8kg) με ρωσική σημύδα (πυκνότητας 680-700kg/m3) πρέπει οι διαστάσεις να είναι 50x40cm με πάχος 2cm.

Και θα χρειαστώ δυο κομμάτια (πάνω και κάτω), αν υπάρχουν. Πάντως, αν τύχει να έχεις κομμάτια που δεν χρειάζεσαι κι έρθω από κει, πρέπει να γίνει και μια σύντομη ακρόαση. Τόσα αγγλικά μηχανήματα (Garrard, ATC, ...) και να μην πάρουμε μια μυρωδιά;

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #12 by Dr Pan K » Fri Jun 02, 2017 11:39 am

Είμαι εκτός και δεν μπορώ να μετρήσω αλλά από μνήμης θαβελεγα ότι το εμβαδόν το έχουμε. Σε πάχος πρέπει να είναι πιο χοντρά τα ξύλα που είχα κόψει, οπότε θα σου πω με σιγουριά μόλις επιστρέψω.

Ακρόαση επιβάλλεται.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #13 by pankon » Fri Jun 02, 2017 12:15 pm

Dr Pan K wrote:Είμαι εκτός και δεν μπορώ να μετρήσω αλλά από μνήμης θαβελεγα ότι το εμβαδόν το έχουμε. Σε πάχος πρέπει να είναι πιο χοντρά τα ξύλα που είχα κόψει, οπότε θα σου πω με σιγουριά μόλις επιστρέψω.

Ακρόαση επιβάλλεται.


Ναι, ακρόαση επιβάλλεται, ακόμα και χωρίς να είναι διαθέσιμα τα ξύλα [musicphones]. Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Π.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #14 by pankon » Wed Jun 07, 2017 5:28 pm

Dr Pan K wrote:Είμαι εκτός και δεν μπορώ να μετρήσω αλλά από μνήμης θαβελεγα ότι το εμβαδόν το έχουμε. Σε πάχος πρέπει να είναι πιο χοντρά τα ξύλα που είχα κόψει, οπότε θα σου πω με σιγουριά μόλις επιστρέψω.

Ακρόαση επιβάλλεται.


Συνονόματε Ντόκτορ,

καλησπέρα. Σου έστειλα ένα PM σχετικά με το θέμα του νήματος, αλλά δεν ξέρω αν το πρόσεξες ή σου διέφυγε.

Αναμένω με ενδιαφέρον την τοποθέτησή σου.

Ευχαριστώ.

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #15 by Dr Pan K » Wed Jun 07, 2017 6:07 pm

Εδώ είμαι Παναγιώτη, επέστρεψα. Λοιπόν το birch plywood που έχω ειναι 570x480x34mm. Απ οτι θυμάμαι ηταν το πιο χοντρό που ειχα βρει στην καλύτερη ποιότητα που ειχαν, με αυτο εχω κατασκευάσει τους πλίνθους των δίδυμων Garrard (γιατι υπάρχει και ενα δεύτερο φτιαγμένο απο έμενα για ενα φιλο, σε μαύρη λακα και με πολυ προσεγμένο τρίποδο τραπεζι στήριξης απο μασιφ καδρόνια).

Αν σου κανει δικα σου και τα 2 κομμάτια.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #16 by pankon » Wed Jun 07, 2017 6:52 pm

Dr Pan K wrote:Εδώ είμαι Παναγιώτη, επέστρεψα. Λοιπόν το birch plywood που έχω ειναι 570x480x34mm. Απ οτι θυμάμαι ηταν το πιο χοντρό που ειχα βρει στην καλύτερη ποιότητα που ειχαν, με αυτο εχω κατασκευάσει τους πλίνθους των δίδυμων Garrard (γιατι υπάρχει και ενα δεύτερο φτιαγμένο απο έμενα για ενα φιλο, σε μαύρη λακα και με πολυ προσεγμένο τρίποδο τραπεζι στήριξης απο μασιφ καδρόνια).

Αν σου κανει δικα σου και τα 2 κομμάτια.


Παναγιώτη,

ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευγενική σου προσφορά. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα, και θα έλεγα να ρίξω μια ματιά από κοντά (έχεις ακούσει που λένε "του χαρίζανε γάιδαρο, τον κοιτούσε στα δόντια" :lol: ).

Για να πω την αλήθεια, είναι και μια πολύ καλή αφορμή για μια ακρόαση! [dance]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #17 by Dr Pan K » Wed Jun 07, 2017 8:15 pm

Τα ξυλα ειναι το λιγοτερο, ενας πλινθος θελει βασικα χρονο για να γινει σωστος. Οταν ειχα κανει τον δικο μου ειχα παρει μια ολοκληρη μπαφλα (για 2 πλινθους) και μετα:

- Πρώτο χερι γυαλόχαρτο για τα χοντρά
- CNC σχεδιασμός custom κώδικα και κόψιμο
- Τρυπημα βοηθητικων οδηγων
- Κόλλημα με βιομηχανικη κολλα και σύσφιξη για ημέρες
- Grinder
- 4 χέρια στόκο και ξύσιμο με ντουκοχαρτο (ενα μηνα καθε ΣΚ έκανα αυτή την δουλειά)
- Ασταρι και τελικα βαψιμο
- final assembly με μελετημένα υλικά σε κρίσιμα σημεία για περαιτέρω στοχευμενο damping

Στο σύνολο 2 μήνες..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #18 by pankon » Thu Jun 08, 2017 8:44 am

Dr Pan K wrote:Τα ξυλα ειναι το λιγοτερο, ενας πλινθος θελει βασικα χρονο για να γινει σωστος. Οταν ειχα κανει τον δικο μου ειχα παρει μια ολοκληρη μπαφλα (για 2 πλινθους) και μετα:

- Πρώτο χερι γυαλόχαρτο για τα χοντρά
- CNC σχεδιασμός custom κώδικα και κόψιμο
- Τρυπημα βοηθητικων οδηγων
- Κόλλημα με βιομηχανικη κολλα και σύσφιξη για ημέρες
- Grinder
- 4 χέρια στόκο και ξύσιμο με ντουκοχαρτο (ενα μηνα καθε ΣΚ έκανα αυτή την δουλειά)
- Ασταρι και τελικα βαψιμο
- final assembly με μελετημένα υλικά σε κρίσιμα σημεία για περαιτέρω στοχευμενο damping

Στο σύνολο 2 μήνες..


Παναγιώτη,
καλημέρα. Πραγματικά πολλή δουλειά χρειάζεται ένα πλίνθος, έτσι όπως την περιγράφεις. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήξερα ότι όντως χρειάζεται τόση προσπάθεια.

Ο συνδυασμός καλής μηχανικής συμπεριφοράς, αλλά και όμορφης εμφάνισης, προφανώς δεν είναι κάτι εύκολο. Για να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα χρειάζονται γνώση, εργαλεία και πρωτίστως σχεδιασμό.

Κάποια γνωστή εταιρία (δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα), όχι από το χώρο από του hi-fi, έλεγε "building the plane, while we are flying it". Τελικά, θεωρώ ότι εδώ δεν μπορεί να έχει κανείς τέτοια "ευελιξία". Το σχέδιο είναι το πιο σημαντικό από όλα! Σωστά;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 6:38 pm

Καποια απο τα παραπανω περασματα ειναι και για αισθητικους λογους αλλα τα συστηματα πρωτα παιζουν στα ματια και μετα στα αυτια. Η λακα ειναι συνήθως πιο ακριβή απο τον καπλαμά αλλα και αυτος αν ειναι ποιοτικός και δεν τραβάει με τις αλλαγές θερμοκρασίας/ υγρασίας κοστίζει. Και πρεπει και παλι να σιδερωθεί σωστα που αν και ακούγεται σχετικά απλο εχει τα μυστικά του.

Σε θεμα πάχους, αν ο αρχικός πλίνθος ηταν 25mm και τωρα πας σε 20 (αρα -20%) τοτε μπορείς χωρις να χρειάζεται αλλαγή των blob να πάρεις ειτε 20% μεγαλύτερο εμβαδό (για δευτερο βραχιονα) ειτε 20% μεγαλύτερο ειδικο βαρος.

Εδώ ειναι το ωραίο, το MDF (medium density fibreboard) εχει specific gravity περιπου 600–800 kg/m³ (ανάλογα με τα ποσοστά των υλικών, ρητίνες κτλ) ενω το birch plywood εχει και αυτό κάπου εκει, 650-700, οποτε εσυ δίνεις την διάφορα στο εμβαδό/ παχος και εισαι ΟΚ με τα blob. Ασε που πιστεύω οτι και το ιδιος πάχος να κρατήσεις πρόβλημα δεν θα εχεις, το εύρος λειτουργίας των blob θα συμπεριλαμβάνει με άνεση ενα +20% +1Κγρ για τον δεύτερο βραχίονα

Υποψιν, ο δεύτερος βραχίονας αν μπει οπως συνηθίζεται επανω αριστερά δεν θελει +20% στην επιφάνεια του πλίνθου, ισως +10-15% να ειναι πιο ρεαλιστικό.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #20 by pankon » Thu Jun 08, 2017 8:55 pm

Dr Pan K wrote:Καποια απο τα παραπανω περασματα ειναι και για αισθητικους λογους αλλα τα συστηματα πρωτα παιζουν στα ματια και μετα στα αυτια. Η λακα ειναι συνήθως πιο ακριβή απο τον καπλαμά αλλα και αυτος αν ειναι ποιοτικός και δεν τραβάει με τις αλλαγές θερμοκρασίας/ υγρασίας κοστίζει. Και πρεπει και παλι να σιδερωθεί σωστα που αν και ακούγεται σχετικά απλο εχει τα μυστικά του.

Σε θεμα πάχους, αν ο αρχικός πλίνθος ηταν 25mm και τωρα πας σε 20 (αρα -20%) τοτε μπορείς χωρις να χρειάζεται αλλαγή των blob να πάρεις ειτε 20% μεγαλύτερο εμβαδό (για δευτερο βραχιονα) ειτε 20% μεγαλύτερο ειδικο βαρος.

Εδώ ειναι το ωραίο, το MDF (medium density fibreboard) εχει specific gravity περιπου 600–800 kg/m³ (ανάλογα με τα ποσοστά των υλικών, ρητίνες κτλ) ενω το birch plywood εχει και αυτό κάπου εκει, 650-700, οποτε εσυ δίνεις την διάφορα στο εμβαδό/ παχος και εισαι ΟΚ με τα blob. Ασε που πιστεύω οτι και το ιδιος πάχος να κρατήσεις πρόβλημα δεν θα εχεις, το εύρος λειτουργίας των blob θα συμπεριλαμβάνει με άνεση ενα +20% +1Κγρ για τον δεύτερο βραχίονα

Υποψιν, ο δεύτερος βραχίονας αν μπει οπως συνηθίζεται επανω αριστερά δεν θελει +20% στην επιφάνεια του πλίνθου, ισως +10-15% να ειναι πιο ρεαλιστικό.


Παναγιώτη,

αν υπήρχε η δυνατότητα να επιλέξω το πάχος του birch plywood πλίνθου μεταξύ 2.0 και 2.5cm, και κατά συνέπεια να επηρεαστεί το βάρος του πλίνθου, αλλά χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία των blobs, πιστεύεις ότι θα έπρεπε να επιλέξω το μικρότερο ή το μεγαλύτερο πάχος;

Αν τελικά βγάλω άκρη και προχωρήσω με την Εγγλέζικη λύση, θα βγάλω φωτογραφίες από την όλη διαδικασία της μεταμόσχευσης των εξαρτημάτων από τον παλιό πλίνθο στον καινούργιο και θα τις ανεβάσω.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register