Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #21 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 9:16 pm

Εγώ θα πήγαινα σε 2.5, οπως ηταν αρχικά δλδ γιατι ακόμα και με μικρή αύξηση της επιφάνειας για τον δεύτερο βραχίονα θα εισαι και παλι εντός των specs στα blobs.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #22 by pankon » Thu Jun 08, 2017 9:22 pm

Dr Pan K wrote:Εγώ θα πήγαινα σε 2.5, οπως ηταν αρχικά δλδ γιατι ακόμα και με μικρή αύξηση της επιφάνειας για τον δεύτερο βραχίονα θα εισαι και παλι εντός των specs στα blobs.


Η επιφάνεια προβλέπεται αυξηθεί από 45x35 σε 50x40, δηλαδή από 1575cm2 σε 2000cm2, κατά συνέπεια περίπου 27%. Και μετά έχουμε και το βάρος του βραχίονα...

Λες να παραμείνω στα 2.5cm πάχος πλίνθου; Θα κοιτάξω τότε να βάζω δίσκους που να μην είναι 180g για να κάνω εξοικονόμηση του βάρους ;-)

Ευχαριστώ για τις οδηγίες!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #23 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 9:27 pm

Το βαρος δεν με ανησυχεί τοσο πολύ, αυτο που με βαζει σε σκέψεις ειναι τα σημεία που θα μπουν τα blob. Αλλάζει η κατανομη του βαρους και πρεπει να το δούμε λίγο απο την αρχή το σχέδιο (το που θα πατήσει το πάνω επίπεδο οταν θα εχει αλλη επιφάνεια = βαρος και διαφορετική κατανομή λογω δεύτερου βραχίονα)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #24 by pankon » Thu Jun 08, 2017 9:39 pm

Σωστή σκέψη! Και πώς αποφασίζουμε πού πρέπει να τοποθετήσουμε τα blobs στο νέο πλινθο;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #25 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 9:57 pm

pankon wrote:Σωστή σκέψη! Και πώς αποφασίζουμε πού πρέπει να τοποθετήσουμε τα blobs στο νέο πλινθο;


Τώρα θες να σου όλα τα "μυστικά του επαγγέλματος"... υπάρχει τρόπος πάντως, τον ειχα σκεφτεί οταν σχεδίαζα το δικό μου πικάπ (το μαύρο)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #26 by pankon » Wed Jun 14, 2017 11:47 pm

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:Σωστή σκέψη! Και πώς αποφασίζουμε πού πρέπει να τοποθετήσουμε τα blobs στο νέο πλινθο;


Τώρα θες να σου όλα τα "μυστικά του επαγγέλματος"... υπάρχει τρόπος πάντως, τον ειχα σκεφτεί οταν σχεδίαζα το δικό μου πικάπ (το μαύρο)


Τον παρήγγειλα τον πλίνθο από Αγγλία. Φινίρισμα καρυδιάς. Για να δούμε τι θα έρθει κι αν άξιζε ο κόπος (δηλ. το κόστος, γιατί ο κόπος δεν προβλέπεται να είναι και τόσο μεγάλος).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #27 by Dr Pan K » Thu Jun 15, 2017 12:06 am

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:
pankon wrote:Σωστή σκέψη! Και πώς αποφασίζουμε πού πρέπει να τοποθετήσουμε τα blobs στο νέο πλινθο;


Τώρα θες να σου όλα τα "μυστικά του επαγγέλματος"... υπάρχει τρόπος πάντως, τον ειχα σκεφτεί οταν σχεδίαζα το δικό μου πικάπ (το μαύρο)


Τον παρήγγειλα τον πλίνθο από Αγγλία. Φινίρισμα καρυδιάς. Για να δούμε τι θα έρθει κι αν άξιζε ο κόπος (δηλ. το κόστος, γιατί ο κόπος δεν προβλέπεται να είναι και τόσο μεγάλος).


Ωραια, μενει να δούμε πως θα σου φανεί σε σχέση με τον κλασσικό που ειχες. Είναι για 2 βραχίονες?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #28 by pankon » Thu Jun 15, 2017 12:16 am

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Dr Pan K wrote:
pankon wrote:Σωστή σκέψη! Και πώς αποφασίζουμε πού πρέπει να τοποθετήσουμε τα blobs στο νέο πλινθο;


Τώρα θες να σου όλα τα "μυστικά του επαγγέλματος"... υπάρχει τρόπος πάντως, τον ειχα σκεφτεί οταν σχεδίαζα το δικό μου πικάπ (το μαύρο)


Τον παρήγγειλα τον πλίνθο από Αγγλία. Φινίρισμα καρυδιάς. Για να δούμε τι θα έρθει κι αν άξιζε ο κόπος (δηλ. το κόστος, γιατί ο κόπος δεν προβλέπεται να είναι και τόσο μεγάλος).


Ωραια, μενει να δούμε πως θα σου φανεί σε σχέση με τον κλασσικό που ειχες. Είναι για 2 βραχίονες?


Ναι, για δυο βραχίονες. Πάχος πλίνθου 2.3cm. Ο Εγγλέζος λέει ότι το επιπλέον βάρος του πάνω πλίνθου δεν είναι σημαντικό για να επηρεάσει τη λειτουργία των blobs.

Σε σχέση με τον original πλίνθο, οι βασικές διαφορές είναι τρεις:

1) υλικό νέου άνω πλίνθου: Russian birch ply αντί για MDF
2) μη ύπαρξη ξυλόβιδας, που αυτή τη στιγμή έχω στον πλίνθο για να ακυρώνει το στράβωμα (plinth sag)
3) ποδαράκια sorbopad κάτω από τον κάτω πλίνθο, αντί για σκληρά πλαστικά στο (σημερινό κάτω πλίνθο).

Επίσης θα φροντίσω να κάνω την καλύτερη δυνατή στήριξη του μοτέρ στον κάτω πλίνθο. Έκανε σημαντική διαφορά, όταν τη στήριξη του μοτέρ τη μετέφερα από τον πάνω πλίνθο στον κάτω. Αυξήθηκε η λεπτομέρεια του ήχου, ενώ ο background θόρυβος μειώθηκε.

Είμαι κι εγώ περίεργος για το αποτέλεσμα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #29 by Dr Pan K » Thu Jun 15, 2017 7:14 pm

Η λογική του μοτέρ σε ξεχωριστό πλίνθο ή βάση από το πλατό είναι μονόδρομος για κορυφαίο πικάπ. Μειώνεται σημαντικά το rumble και αυξάνεται η λεπτομέρεια κατά την αναπαραγωγή. Στο άρθρο που ετοιμάζω για το Project Classic, το οποίο είναι εμπνευσμένο από το Xerxes ια κάνω σχετική αναφορά.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #30 by pankon » Thu Jun 15, 2017 7:26 pm

Dr Pan K wrote:Η λογική του μοτέρ σε ξεχωριστό πλίνθο ή βάση από το πλατό είναι μονόδρομος για κορυφαίο πικάπ. Μειώνεται σημαντικά το rumble και αυξάνεται η λεπτομέρεια κατά την αναπαραγωγή. Στο άρθρο που ετοιμάζω για το Project Classic, το οποίο είναι εμπνευσμένο από το Xerxes ια κάνω σχετική αναφορά.


Έχεις απόλυτο δίκιο και επιβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία. Μεγάλη βελτίωση όταν το μοτέρ δεν στηρίζεται στον πλίνθο του πλατώ!

Συνημμένη μια εικόνα από τον νέο πλίνθο μου, όπως αναμένω να μοιάζει. Φινίρισμα καρυδιάς...

P1080341.jpg
P1080341.jpg (194.3 KiB) Viewed 2515 times


Αλήθεια, από ποιο Xerxes έχεις εμπνευστεί το άρθρο που γράφεις;

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register