Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #1 by pankon » Thu Jun 01, 2017 10:42 pm

Από το 1989 διαθέτω το συνημμένο αξιαγάπητο Roksan Xerxes (orginal). Όταν το αγόρασα από την Αγγλία, ελαφρώς μεταχειρισμένο, εθεωρείτο ως το αντίπαλο δέος του Linn Sondek LP12. Τότε πήγαινε συνήθως με βραχίονα Artemiz και κεφαλή Shiraz. Το δικό μου ήρθε με βραχίονα Rega RB300 και κεφαλή, που δεν θυμάμαι ποια ήταν, αλλά σύντομα πέρασα σε Denon DL103. Επίσης αντικατέστησα και το original μοτέρ του Xrxes και το τροφοδοτικό του (XPS1), καθώς το τροφοδοτικό καιγόταν συχνά. Ο αντικαταστάτης ήταν το DC μοτέρ της Origin Live, με το αντίστοιχο τροφοδοτικό.

Για περίπου 10-12 χρόνια, το Xerxes έμεινε αχρησιμοποίητο, και πριν από τρία χρόνια αποφάσισα να το "αναστήσω". Άλλαξα βραχίονα και πήρα τον Audiomods Series V, χειροποίητο, κατασκευασμένο από τον Jeff Spall, ειδικά για την κεφαλή, που είχε επιλέξει, την Music Maker III, χειροποίητη κι αυτή, moving iron, από τον Leonard (Len) Gregory, γνωστού κι ως "The Cartridge Man".

Roksan_Xerxes_2.jpg
Roksan_Xerxes_2.jpg (909.73 KiB) Viewed 3142 times


Φυσικά καθάρισα το πηγάδι, έβαλα το απαραίτητο λαδάκι κι άλλαξα τον ιμάντα με έναν της Origin Live. Κι επίσης άλλαξα και τα αρθρώματα στήριξης ("blobs") του πάνω πλίνθου στον κάτω, με τα πιο μοντέρνα της Roksan, τα XB3i.

Εκείνο όμως που παρατήρησα ως το πλέον σοβαρό πρόβλημα, ήταν ότι ο πάνω πλίνθος του Xerxes είχε στραβώσει και παρουσίαζε μια διαφορά περίπου 0.5cm μεταξύ των δυο επιφανειών μεταξύ της τομής του πάνω πλίνθου.

Roksan_Xerxes_horizontal_screws_for_sag.jpg
Roksan_Xerxes_horizontal_screws_for_sag.jpg (1.21 MiB) Viewed 3142 times


Με μια αναζήτηση στο Internet, γρήγορα διαπίστωσα ότι επρόκειτο για γνωστό πρόβλημα του υλικού του Xerxes (MDF), το οποίο μπορεί κανείς να το βρει να αναφέρεται ως "Xerxes plinth sag". Μετά από αρκετή μελέτη για διάφορες λύσεις που πρότειναν οι διάφοροι κάτοχοι του συγκεκριμένου πικάπ, κατέληξα ότι η πιο απλή και λιγότερο παρεμβατική λύση θα ήταν μια μακριά ξυλόβιδα που θα κρατούσε τα δυο μέρη του πάνω πλίνθου στο ίδιο ύψος. (φωτό με διακεκομμένη γραμμή γύρω από την ξυλόβιδα).

IMG_1848.jpg
IMG_1848.jpg (1.26 MiB) Viewed 3142 times


Δυστυχώς όμως αυτή η προσέγγιση ακυρώνει (σε ποιον βαθμό άραγε;) το όφελος από την τομή που είχε σχεδιάσει η Roksan στον πάνω πλίνθο. Αφαιρώντας την ξυλόβιδα, επανέρχεται η ανεπιθύμητη διαφορά ύψους. Πιστεύω λοιπόν ότι ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τους πλίνθους (πάνω και κάτω) με νέους, από πιο ανθεκτικό υλικό, κατά προτίμηση με σημύδα (birch ply). Η Inspire Hi-Fi προσφέρει ένα πλίνθο για αντικατάσταση, αλλά δυστυχώς είναι αρκετά ακριβός (595 λίρες Αγγλίας). Κι εκτός αυτού έχω και μια άλλη φαεινή ιδέα. Μια που σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον πλίνθο, γιατί να μην προβλέψω και τη δυνατότητα για έναν δεύτερο βραχίονα;

Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι έναν μερακλή μαραγκό, ο οποίος να έχει την όρεξη και τη δυνατότητα να φτιάξει ένα ωραίο πλίνθο με την απαιτούμενη ακρίβεια.

Υπάρχουν τυχόν προτάσεις για έναν (ή περισσότερους) "μερακλήδες";

Νομίζω ότι το πικάπ μου αξίζει λίγη φροντίδα. Τα γέρικα άλογα δεν τα σκοτώνουμε όταν γεράσουν, ειδικά όταν μας έχουν πάει τόσες (μουσικές) βόλτες...!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Jun 01, 2017 10:58 pm

To Xerxes σε καμια περίπτωση δεν το δινεις, ουτε το πετάς σε καμια αποθήκη. Πρεπει να το κανεις καινούργιο!

Το θέμα ειναι πως να το κάνεις, και δεν ξέρω αν θες μαραγκό ή CNC για νεο πλίνθο, η κάποιον aftermarket ετοιμο. Γιατι αν πας να φτιάξεις μονο σου (με κάποιον μάστορα) ενα πλίνθο μηπως με τα βαφτικά σου ερθει ακριβότερα απ οτι ενας έτοιμος?

Εχεις σκεφτεί Παναγιωτη αν θες να κρατήσεις την αρχικη εμφάνιση ή αν θες να αλλάξεις στυλ (λακα πχ?) Δεδομενου οτι δεν υπαρχει ο αρχικος βραχιονας δεν βλεπω τον λογο να μείνεις με τον καπλαμα, θα μπορούσες να κανεις κατι πιο εντυπωσιακό, ισως και ριζική αλλαγή.

(Ειδικο στα CNC εχω να σου προτείνω, εχει κανει τα δικα μου αλλα δεν ασχολείται με το σχεδιο, πρεπει να του πεις εσυ τι ακριβώς θέλεις)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #3 by pankon » Thu Jun 01, 2017 11:44 pm

Dr Pan K wrote:To Xerxes σε καμια περίπτωση δεν το δινεις, ουτε το πετάς σε καμια αποθήκη. Πρεπει να το κανεις καινούργιο!

Το θέμα ειναι πως να το κάνεις, και δεν ξέρω αν θες μαραγκό ή CNC για νεο πλίνθο, η κάποιον aftermarket ετοιμο. Γιατι αν πας να φτιάξεις μονο σου (με κάποιον μάστορα) ενα πλίνθο μηπως με τα βαφτικά σου ερθει ακριβότερα απ οτι ενας έτοιμος?

Εχεις σκεφτεί Παναγιωτη αν θες να κρατήσεις την αρχικη εμφάνιση ή αν θες να αλλάξεις στυλ (λακα πχ?) Δεδομενου οτι δεν υπαρχει ο αρχικος βραχιονας δεν βλεπω τον λογο να μείνεις με τον καπλαμα, θα μπορούσες να κανεις κατι πιο εντυπωσιακό, ισως και ριζική αλλαγή.

(Ειδικο στα CNC εχω να σου προτείνω, εχει κανει τα δικα μου αλλα δεν ασχολείται με το σχεδιο, πρεπει να του πεις εσυ τι ακριβώς θέλεις)


Παναγιώτη,

ευχαριστώ για την απάντηση. Συνημμένες κάποιες φωτογραφίες από τον πλίνθο που προσφέρει η Inspire Hi-Fi ειδικά για το original Xerxes. Ο πάνω πλίνθος είναι από ρωσική σημύδα (russian birch ply) και ο κάτω από MDF (προφανώς για μείωση του κόστους).

P1090824.jpg
P1090824.jpg (253.67 KiB) Viewed 3131 times

P1090695.jpg
P1090695.jpg (233.11 KiB) Viewed 3131 times

P1080303.jpg
P1080303.jpg (150.42 KiB) Viewed 3131 times

P1080563.jpg
P1080563.jpg (50.36 KiB) Viewed 3131 times


Οπτικά μου αρέσει η προσέγγιση, αλλά δεν βλέπω κάποια διάθεση από τον κατασκευαστή να μεγαλώσει τη διάσταση του πλίνθου για να φιλοξενήσει κι έναν δεύτερο βραχίονα. Κι αυτό είναι κάτι που θα ήθελα, μιας και μπαίνω στον κόπο (και το κόστος) να επενδύσω σε έναν νέο πλίνθο...

Όσον αφορά την ερώτησή σου, δεν έχω κάποιο κόλλημα να κρατήσω το παλιό look. Form follows function!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Jun 01, 2017 11:53 pm

Εχω μικρη εμπειρία με τα Roksan αλλα αν θυμάμαι καλα στον κατω πλινθο παταγε ο κινητηρας και στον επανω το πηγαδι με τον βραχιονα. Για εξτρα μείωση της μεταφοράς κραδασμων ο βραχίονας ειχε εκεινο το κόψιμο προς την μερια του πλατο. Διόρθωσε με αν κανω λαθος.

Το κοψιμο στον βραχίονα δεν πολυ-χρειαζεται (εως καθολου) οποτε αυτο απλοποιεί την κατασκευή. Ο πάνω πλινθος θελει ελάχιστα για να γινει. Να τι θα εκανα εγω: Θα ξήλωνα τα παντα, θα αντέγραφα χωρις το κόψιμο τον επάνω πλινθο και μετα απο καλο ξύσιμο και ασταρι θα έριχνα και στους δυο λακα (μαυρη, λευκη, κόκκινη..). Ναι μενεις με ενα βραχιονα αλλα η κατασκευή ειναι απλη και καλαίσθητη. Κόστος κατω απο 200 ευρώ (μαζι με το χρώμα)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #5 by pankon » Fri Jun 02, 2017 6:17 am

Dr Pan K wrote:Εχω μικρη εμπειρία με τα Roksan αλλα αν θυμάμαι καλα στον κατω πλινθο παταγε ο κινητηρας και στον επανω το πηγαδι με τον βραχιονα. Για εξτρα μείωση της μεταφοράς κραδασμων ο βραχίονας ειχε εκεινο το κόψιμο προς την μερια του πλατο. Διόρθωσε με αν κανω λαθος.

Το κοψιμο στον βραχίονα δεν πολυ-χρειαζεται (εως καθολου) οποτε αυτο απλοποιεί την κατασκευή. Ο πάνω πλινθος θελει ελάχιστα για να γινει. Να τι θα εκανα εγω: Θα ξήλωνα τα παντα, θα αντέγραφα χωρις το κόψιμο τον επάνω πλινθο και μετα απο καλο ξύσιμο και ασταρι θα έριχνα και στους δυο λακα (μαυρη, λευκη, κόκκινη..). Ναι μενεις με ενα βραχιονα αλλα η κατασκευή ειναι απλη και καλαίσθητη. Κόστος κατω απο 200 ευρώ (μαζι με το χρώμα)


Παναγιώτη,

ευχαριστώ για τις ιδέες που προτείνεις. Σε πολύ μεγάλο βαθμό με βρίσκουν σύμφωνο. Η διάταξη των στοιχείων είναι όπως την περιγράφεις (κινητήρας στον κάτω πλίνθο, πηγάδι και βραχίονας στον πάνω)

Πιθανώς να κάνω μια "πατιτούρα" του υφιστάμενου πλατώ, ώστε να μπορέσω να το μεταφέρω αυτούσιο σε ένα νέο πλίνθο. Ελπίζω να αποδειχτεί τόσο εύκολο όσο το φαντάζομαι.

Όσον αφορά όμως την τομή του πάνω πλίνθου, να πω την αλήθεια, θα ήθελα να την κρατήσω και στο νέο πλίνθο, ώστε να μην ακυρώσω μια βασική ιδέα του σχεδιαστή (Touraj Moghaddam), που υποτίθεται μειώνει τις ροπές στρέψης από το μοτέρ (λέμε τώρα...), όπως φαίνεται στο συνημμένο σχεδιάγραμμα της Roksan.

d_41_5.jpg
d_41_5.jpg (874.52 KiB) Viewed 3119 times


Την ιστορία του σχεδιασμού του Xerxes, και στην ουσία της δημιουργίας της Roksan, μπορεί να τη βρει κανείς στη Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Roksan_Xerxes).

Εκείνο το οποίο με προβληματίζει είναι ότι αν αλλάξω το υλικό του πάνω ξύλου και πάω από MDF σε σημύδα, και μάλιστα και σε μεγαλύτερη διάσταση, π.χ. 50x40cm (από 45x35cm, που είναι τώρα), ώστε να μπορώ να τοποθετήσω και δεύτερο βραχίονα, και λαμβάνοντας υπόψη και το επιπρόσθετο βάρος του δευτερου βραχίονα, τα blobs να είναι αναγκασμένα να λειτουργούν με υπερβολική συμπίεση του ελαστικού υλικού τους και κατά συνέπεια εκτός των σχεδιαστικών προδιαγραφών τους.

Only_blob_small.jpg
Only_blob_small.jpg (128.45 KiB) Viewed 3120 times


Όσον αφορά το φινίρισμα, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Βέβαια θα προτιμούσα την όψη του φυσικού ξύλου με ένα καλό βερνίκι (ματ ή γυαλιστερό) από την λακαρισμένη επιφάνεια, που είναι πολύ συνηθισμένη στα μοντέρνα πικάπ. Είμαστε και λίγο ρετρό, τι να κάνουμε...
Attachments
d_41_5.pdf
(65.74 KiB) Downloaded 120 times
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #6 by pankon » Fri Jun 02, 2017 6:28 am

Και τελικά, η όλη η φασαρία του νέου πλίνθου είναι για να κρατήσω την τομή στον πάνω πλίνθο χωρίς να έχω την ξυλόβιδα που έχω τώρα (και συνδέει οριζόντια τα δυο τμήματα). Αν ο νέος πλίνθος είναι να μην έχει αυτήν την τομή, θεωρώ ότι θα μπορούσα να κρατήσω τον πλίνθο που έχω τώρα χωρίς να μπω στον μπελά των τροποποιήσεων... Σωστά;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Jun 02, 2017 8:51 am

Σωστοί οι προβληματισμοί όσον αφορά τα blobs. Όλα τα ελατήρια και ελαστομερη έχουν ιδανικό εύρος λειτουργίας πέραν του οποίου γίνονται τόσο σκληρά που παύουν να αποσβενουν. Το κόντρα πλακέ σημυδας όμως δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερα μεγαλύτερο ειδικό βάρος από το mdf οπότε αν μείνεις στις αρχικές διαστάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν το κάνεις πιο παχύ ή φαρδύ τότε αλλάζει. Η λύση είναι να υπολογίσεις αναλογικά πόσο βάρος έβλεπε το κάθε blob και βάσει των νέων απαιτήσεων να προσθέσεις άλλο ένα ή το πολύ δύο. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι 4 ή 5 δεν ορίζουν εύκολα επίπεδο ενώ 3 ορίζουν πάντα και εξ ορισμού. Επίσης προσθέτοντας έξτρα blob και εφόσον ο αρχικός σχεδιαστής είχε κάνει σωστά την δουλειά του αλλάζεις τα σημεία διοχέτευσης της ενέργειας.

Άλλη λύση είναι να πάρεις blob ιδίων διαστάσεων και λιγων durometer παραπάνω.

Παρολαυτα όπως είπα το ειδικό βάρος δεν θα είμαι τόσο διαφορετικό και κατά πάσα πιθανότητα εντός του range απόσβεσης των υπαρχόντων blob.

Ο παλιός πλινθος είναι για πέταμα καθώς δεν ορίζει επίπεδο σε σχέση με τον δίσκο άρα και το επίπεδο ανάγνωσης, πράγμα που συνεπάγεται δύναμη στρέβλωσης επί της ανάρτησης της βελόνας με ολέθρια αποτελέσματα τόσο για την βελόνα όσο και για τα βινύλια σου.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #8 by pankon » Fri Jun 02, 2017 9:04 am

Dr Pan K wrote:Σωστοί οι προβληματισμοί όσον αφορά τα blobs. Όλα τα ελατήρια και ελαστομερη έχουν ιδανικό εύρος λειτουργίας πέραν του οποίου γίνονται τόσο σκληρά που παύουν να αποσβενουν. Το κόντρα πλακέ σημυδας όμως δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερα μεγαλύτερο ειδικό βάρος από το mdf οπότε αν μείνεις στις αρχικές διαστάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν το κάνεις πιο παχύ ή φαρδύ τότε αλλάζει. Η λύση είναι να υπολογίσεις αναλογικά πόσο βάρος έβλεπε το κάθε blob και βάσει των νέων απαιτήσεων να προσθέσεις άλλο ένα ή το πολύ δύο. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι 4 ή 5 δεν ορίζουν εύκολα επίπεδο ενώ 3 ορίζουν πάντα και εξ ορισμού. Επίσης προσθέτοντας έξτρα blob και εφόσον ο αρχικός σχεδιαστής είχε κάνει σωστά την δουλειά του αλλάζεις τα σημεία διοχέτευσης της ενέργειας.

Άλλη λύση είναι να πάρεις blob ιδίων διαστάσεων και λιγων durometer παραπάνω.

Παρολαυτα όπως είπα το ειδικό βάρος δεν θα είμαι τόσο διαφορετικό και κατά πάσα πιθανότητα εντός του range απόσβεσης των υπαρχόντων blob.

Ο παλιός πλινθος είναι για πέταμα καθώς δεν ορίζει επίπεδο σε σχέση με τον δίσκο άρα και το επίπεδο ανάγνωσης, πράγμα που συνεπάγεται δύναμη στρέβλωσης επί της ανάρτησης της βελόνας με ολέθρια αποτελέσματα τόσο για την βελόνα όσο και για τα βινύλια σου.


Παναγιώτη,

θα ψάξω λίγο τα ειδικά βάρη της σημύδας σε σύγκριση με το MDF και θα υπολογίσω πόσο βάρος παραπάνω θα έχω αν μεγαλώσω τις διαστάσεις του πλίνθου για τον δεύτερο βραχίονα. Βέβαια, για αντιστάθμιση, θα μπορούσα να σκεφτώ να πάρω κάπως πιο λεπτή σημύδα (σε πάχος), π.χ. κατά 0.5cm λεπτότερη, ώστε τελικά το βάρος που θα προκύψει να είναι το ίδιο με του τωρινού μου πλίνθου.

Ο τωρινός μου πλίνθος, καθώς έχει την ξυλόβιδα, είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένος ως επίπεδο, οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη βελόνα. Αν όμως βγάλω την ξυλόβιδα, άσε...

Από πού άραγε θα μπορούσα να προμηθευτώ καλής ποιότητας σημύδα; Όσον αφορά το φινίρισμα, π.χ. οξιά, καρυδιά, τριανταφυλλιά, κτλ, υπάρχουν ήδη έτοιμα ή είναι κάτι που πρέπει να προσθέσω εγώ πάνω στη σημύδα;

Μάλλον όλο αυτό πρέπει να το αναθέσω στον μαραγκό, δίνοντας από πλευράς μου μόνο τις προδιαγραφές...

Π.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #9 by Dr Pan K » Fri Jun 02, 2017 9:18 am

Το κόντρα πλακέ σημυδας δεν έχει καλό φινίρισμα, είναι φτηνό ξύλο που χρησιμοποιούμε γιατί δεν στρεβλωνει. Καπλαμα θα πρέπει να τον αγοράσεις έξτρα και να τον σιδερωσεις. Επειδή η επιφάνεια είναι σχετικά μικρή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με φυσαλίδες.

Και σε μάστορα να πας πάλι φτηνά θα σου έρθει γιατί είναι ένα μικρό κομμάτι.

Οι καλύτερες ποιότητες κόντρα πλακέ είναι από Βαλτική και Ρωσία (ειναι και αυτες που θα βρεις). Οσο λιγότερες φυσαλίδες και κενα έχει τόσο καλύτερη. Θες τόσο λίγο ξύλο που ψάχνεις για ρετάλια καθώς οι μπαφλες είναι διαστάσεων πόρτας. Μια ολόκληρη μπάφλα 30 χιλιοστών κοστίζει περίπου 100 ευρω
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση πλίνθου Roksan Xerxes original

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Jun 02, 2017 9:22 am

Υγ Αν μου δώσεις τις διαστάσεις ίσως να έχω κόντρα πλακέ να σου δώσω από δικές μου κατασκευές. Αρκεί να έρθεις να το πάρεις από το σπίτι.. ευγενική χορηγία του Audiohub ;-)
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register