Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Pitch stability

DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Pitch stability

Unread post #1 by DrPo » Sat Sep 09, 2017 12:46 pm

Καθώς ακούω πολύ μουσική δωματίου, πιάνο (το πρόβλημα υπάρχει όμως και σε jazz η και συμφωνικά κομμάτια όπου υπάρχουν sustained notes για αρκετά δευτερόλεπτα - παράδειγμα το τέλος της Sechrezade) οι αλλαγές στην συχνότητα είναι πολύ ενοχλητικές.

Δεν έχω καταλάβει αν το θέμα οφείλεται σε έκκεντρους δίσκους ή σε εγγενή μηχανική αδυναμία του συστήματός μου ή σε εγγενές πρόβλημα στο μοτέρ.

Καταθέτω το παρόν κείμενο ως αφορμή για συστάσεις αλλά και για να δω κατά πόσον αφορά και άλλους.

Το σύστημά μου είναι όλο Clearaudio: Performance DC πλατώ με Magnify tonearm και DaVinci κεφαλή.

Ευχαριστώ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pitch stability

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Sep 09, 2017 2:10 pm

Το πιο σημαντικό τεστ που μπορεί να κανει κάποιος για να δει αν το πικάπ του εχει χαμηλό wow είναι η αναπαραγωγή μακρόσυρτων νότων πιάνου. Εχεις δίκιο, εκει ακούγεται και ο εγκέφαλος διαβάζει με μεγαλη ακρίβεια της επιβραδύνσεις, κάτι όντως πολύ ενοχλητικό.

Συνήθως ειναι θεμα κινητήρα ή κυκλώματος ελέγχου και μπορεί να μετρηθεί με μια μικρή εφαρμογή και το σχετικό app. Δεν θεωρώ οτι εχουμε απόλυτες μετρήσεις μεσω αυτού του set up αλλά μια ιδέα θα την πάρεις σίγουρα.

Το πικαπ σου ειναι απο σοβαρη εταιρια, δοκιμασες να μιλησεις με τον εδω αντιπροσωπο (Orpheus) ή τα κεντρικα της Clearaudio? Θεμα κεφαλης δεν μπορει να ειναι. Θεμα συντονισμού ανάμεσα στην κεφαλη και τον βραχίονα ναι, δλδ αν δεν ταιριάζουν μπορει να πάλλονται και αυτο θυμίζει wow χωρις βεβαια να ειναι το ιδιο πραγμα. Τέτοιος μηχανικός συντονισμός συνήθως ειναι ορατός με το ματι (ο βραχίονας κοσκινίζει δεξιά αριστερά). Δύσκολα ομως θα υπάρχει θεμα σε ομοσταυλη κεφαλή και βραχίονα.

Οι έκκεντροι δίσκοι ειναι ενα θεμα αλλα αμα συμβαίνει σε αρκετούς δίσκους προφανώς δεν ειναι αυτοί το πρόβλημα.
Παναγιώτης
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Pitch stability

Unread post #3 by DrPo » Tue Sep 19, 2017 8:45 pm

Ευχαριστώ, έχω το app και περιμένω να δανειστή τον δίσκο με τo 3150 Hz κομμάτι για να μετρήσω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pitch stability

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Sep 19, 2017 10:41 pm

Δεν θα αργήσει να κυκλοφορήσει και αλλος ενας δίσκος δοκίμων (με την σχετική εφαρμογή) με καλύτερη ποιότητα απο εναν φιλο και συνάδελφο στο Part Time Audiophile.
Παναγιώτης
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Pitch stability

Unread post #5 by DrPo » Mon Sep 25, 2017 12:29 pm

το Σ/Κ έκανα καποιες μετρήσεις (ευτυχώς που προλαβα γιατι έκανα upgrade σε iOS 11 χτες το βράδυ και το PlatterSpeed app δεν είναι συμβατό!) τις οποίες και παραθέτω καθόσον δεν έχω καλή εμπειρία αξιολόγησής τους

Mat Clamp <frequency(Hz)> raw frequency max deviation low pass filtered frequency
On On 3,158.5________________ -0.36% - 0.35% _____________ -0.05% - 0.03%
On Off 3,151.9________________ -0.28% - 0.30% _____________ -0.02% - 0.02%

Μου έκανε εντύπωση ότι

1. αφαιρώντας το clamp η μέση συχνότητα πέφτει (και είναι πιο κοντά στην σωστή 3150) - θα περίμενα να μεγαλώνει καθώς η μάζα του πλατώ συνολικά μεγαλώνει (παρεμπτιπτόντως είδα παρόμοια συμπεριφορά σε δοκιμή του VPI Prime Scout με και χωρίς clamp στο τελευταίο Stereophile)

2. Η απόδοση φαίνεται καλύτερη χωρίς το clamp

Αν οι μετρήσεις αυτες δείχνουν αξιοπρεπή απόδοση τότε δεν ξέρω τι μέθοδος υπάρχει για περαιτέρω βελτίωση γιατί σίγουρα διακυμάνσεις του 0.02% είναι απολύτως "διακριτές" - και επομενως ενοχλητικές (για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ ότι έχω "καλό αυτί" - για παράδειγμα αδυνατώ να εντοπίσω σε ABX ανάλυση όχι μόνο hi res vs CD αλλά ακόμη και mp3 320 vs CD quality)...

Θα μπορούσε ένα γραμμικό τροφοδοτικό να βοηθήσει (αντικαθιστώντας το smps του κατασκευαστή);

ευχαριστώ εκ των προτέρων
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Pitch stability

Unread post #6 by BityaBit » Mon Sep 25, 2017 12:53 pm

Καλημέρα και απο εμένα. Δοκίμασες να παίξεις τους ίδιους δίσκους χωρις το clamp?

Ρωτάω επειδή σαν κάτοχος και εγώ ενος performance (πρώτης γενιάς) είχα παρατηρήσει οτι η χρήση βαρέως τύπου clamp αλοίωνε την τονικότητα του πικάπ (στα αυτιά μου ακουγόταν "πιό αργό" ) φαινόμενο που εξαφανίστηκε με την χρήση ελαφρού πλαστικού clamp η και καθόλου .

Το performance πέρα απ την υψηλή μηχανολογική ακρίβεια και πολύ μικρές ανοχές γαι τις οποίες έτσι και αλλιώς είναι γνωστή η κατασκευαστρια εταιρία είναι αυστηρά ζυγισμένο απο τον κατασκευαστή, για παράδειγμα στο δικό μου έχει και ένα μικρό σημαδάκι στο ακρυλικό πλατώ που πρέπει να είναι πάντα ευθυγραμισμένο με το αντίστοιχο υποπλατώ-πηγάδι που κουμπώνει.

Συνεπώς οποιαδήποτε απότομη προσθήκη μάζας στο βασικό αυτό κινουμενο κομμάτι αν δεν είναι αντίστοιχα υπολογισμένη είναι πιθανόν να προκαλεί αλοιώσεις στην τονικότητα αν συνυπολογίσει κανείς και τις σχεδόν ανύπαρκτες τριβές απο το μαγνητικό πηγάδι που εξαλείφουν αντιστασεις και τριβές που σε συνδυασμό με την αδράνεια πιθανόν να εξάλειφαν το φαινόμενο.

Με λίγα λόγια το πικάπ αυτό είναι πολύ ντελικάτο και θέλει προσοχή στο πείραγμα οπότε γιαυτό έκανα την ερώτηση που έκανα στην αρχή. Σε αντίθεση με άλλα πικάπ μάζας με κλασσικό πηγάδι δεν χρησιμοποιεί μόνο την μάζα του πλατώ για να διατηρεί σταθερή την ταχύτητα αλλα και τις σχεδόν ανύπαρκτες τριβές που το κάνουν να παίρνει πιό εύκολα φόρα με αποτέλεσμα καλύτερα δυναμικά και μπάσο αλλα απο την άλλη το κάνουν πιό ευαίσθητο στις παρεμβολές. Εγώ και ας ακούγεται υπερβολικό έχω ακούσει διαφορές και με διαφορετικό λιπαντικό στο πηγάδι απο του κατασκευαστή (που δέν μου άρεσαν) [wavegreen]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Pitch stability

Unread post #7 by Chris1967 » Mon Sep 25, 2017 2:18 pm

DrPo wrote:
Θα μπορούσε ένα γραμμικό τροφοδοτικό να βοηθήσει (αντικαθιστώντας το smps του κατασκευαστή);



Ναι
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pitch stability

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Sep 25, 2017 7:24 pm

H μάζα του clamp δεν παιζει σχεδόν κανένα ρολο σε αυτή την περίπτωση γιατί είναι ολη στο κέντρο περιστροφής και δεν δημιουργεί διαφορά στην στροφορμή.

Το 0.02 ειναι αξιοπρεπέστατη μέτρηση αλλα πρέπει να δούμε και το flutter, αν θες ανέβασε το screenshot απο την εφαρμογή. Το πρόβλημα σου πάντως μάλλον δεν ειναι το πικάπ.

+1 για το γραμμικό τροφοδοτικό
Παναγιώτης
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Pitch stability

Unread post #9 by DrPo » Mon Sep 25, 2017 8:00 pm

FFCE2903-4FF9-4B0F-9B90-F6DCE8BAF440.png
FFCE2903-4FF9-4B0F-9B90-F6DCE8BAF440.png (418.37 KiB) Viewed 3567 times


93E417FA-E5BF-4AE8-A86F-24DA75306A4D.png
93E417FA-E5BF-4AE8-A86F-24DA75306A4D.png (408.29 KiB) Viewed 3567 times


Ως φυσικός «αγοράζω» το επιχείρημα περί μάζας στο κέντρο :-) εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί με το clamp ανεβαίνει η συχνότητα!

DrPnak τα μόνα Screenshots που έχω είναι τα παραπάνω:
Attachments
081232E7-8A88-470C-A786-86B59E0BAD8A.png
081232E7-8A88-470C-A786-86B59E0BAD8A.png (410.26 KiB) Viewed 3567 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pitch stability

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Sep 25, 2017 8:11 pm

Οι μετρήσεις ειναι απόλυτα φυσιολογικές και μια χαρα. Δεν βλέπω καποιο πρόβλημα στην σταθερότητα περιστροφής.

Σαν φυσικός ξερεις πολυ καλα οτι μια μαζα, οσο πιο κοντά στο κεντρο περιστροφής τοσο λιγότερο επηρεάζει, οποτε το clamp που ειναι 300 γρ και στο κεντρο περιστροφής δεν κανει σχεδον τπτ. Και ενα τόνο να βάζαμε αν ήταν στο ακριβές κέντρο δεν θα άλλαζε τπτ. Αυτος είναι και ο λόγος που ολοι οι σοβαροί σχεδιαστές πικαπ δεν ποντάρουν επανω στο απόλυτο βάρος του πλατό αλλα στην κατανομή του βάρους αυτου στην ακρα περιφέρεια (τα γράφω και ενημερωτικά για τους φίλους που μας διαβαζουν)
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register