Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναβάθμιση RB 700

spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Αναβάθμιση RB 700

Unread post #1 by spyhar66 » Thu Oct 26, 2017 8:06 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Λόγω της γενικής κατάστασης που επικρατεί δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση και ψυχολογία για μεγάλες αλλαγές και έτσι σκέφτηκα να αναβαθμίσω λίγο το ταπεινό πικαπάκι μου (Rega P5). Έχοντας ήδη ως βασικές αναβαθμίσεις το TT PSU, το Groovetracer subplatter και το Turboweight της Clearaudio, η επιλογή μου ήταν η αναβάθμιση του RB 700. Οι επιλογές μου είναι οι εξής :

1. Αποστολή του βραχίονα στην Origin Live για ανακαλωδίωση και αλλαγή αντίβαρου (κόστος περίπου €300).

2. Αγορά ενός μεταχειρισμένου RB 1000. Αυτή είναι μάλλον θεωρητική επιλογή αφού δεν υπάρχουν στην αγορά. Μόνο έναν μεταχειρισμένο βρήκα σε ιταλικό site χωρίς πολλές πληροφορίες και στα €900 που τα θεωρώ πάρα πολλά. Επίσης, εάν δεν ξέρεις τον πωλητή υπάρχει ο κίνδυνος να είναι ταλαιπωρημένος ο βραχίονας.

3. Αγορά του Origin Live Silver MKIIIA ή του Audio mods 5 στα €750.

4. Αγορά ενός Moth OEM (RB1000) μεταξύ €950 και €1200 ανάλογα με την καλωδίωση. Εδώ υπάρχει η παραφιλολογία ότι οι ΟΕΜ βραχίονες της Rega είναι χαμηλότερων προδιαγραφών από τους original κυρίως λόγω χαλαρότερων ποιοτικών ορίων. Κάτι σαν Β' διαλογής. Γι' αυτό είναι και φθηνότεροι. Οι απόψεις διίστανται.

5. Αγορά ενός καινούργιου RB1000. Επίσης θεωρητική επιλογή αφού δεν διατίθενται καινούργιοι και η τελευταία τους τιμή ήταν κοντά στου καινούργιου RB2000.

6. Τέλος, η αγορά ενός καινούργιου RB2000 στα €1350-1400 ή αντίστοιχης τιμής Origin Live βραχίονα.

Ελπίζω να μη σας κούρασα....

Επειδή ξέρω ότι πολλοί φίλοι έχουν κάνει "διατριβές" σ' αυτά τα θέματα, θα εκτιμούσα πολύ την άποψή σας λαμβάνοντας κυρίως υπόψη τον value for money παράγοντα.

Ευχαριστώ και καλό βραδάκι.

spyhar66
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #2 by Chris1967 » Thu Oct 26, 2017 8:53 pm

Audiomods series 5 στην βασική του μορφή (χωρις micrometer), και τέλος.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #3 by Dr Pan K » Thu Oct 26, 2017 9:31 pm

Δεν ξερω αν θα πήγαινα σε Rega των 1000+ ευρω, υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές.. Η σκέψη για Jeff και Audiomods δεν ειναι καθόλου άσχημη καθώς ειναι drop in replacement, ισως ομως να τον έπαιρνα με την μικρομετρικη ρύθμιση για πιθανη μελλοντική χρήση και σε αλλο πλατό. Γενικά δυσκολεύομαι να φανταστώ πικαπ Rega με άλλης μαρκας βραχιονα οποτε δεν μπαινω στην διαδικασία να προτείνω καποια αλλη απο τις λύσεις αυτης της κατηγορίας τιμης (αν και τα εχουμε ξαναγράψει σε αλλο νήμα)

Ο φίλος Pankon εχει Audiomod και απ οσο ξερω τον λατρεύει, και εγω ημουν πολυ κοντά στο να αγοράσω εναν πριν απο χρονια.
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #4 by spyhar66 » Thu Oct 26, 2017 10:40 pm

Απ' ότι καταλαβαίνω ο Audiomods 5 μάλλον κερδίζει hands down τον ανταγωνισμό. Παναγιώτη δεν ξέρω για ποιο νήμα λες. Για αυτόν τον βραχίονα έχω δει κάποια σχόλια στην αναβάθμιση του Xerxes του φίλου Pankon.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τα σχόλιά σας.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #5 by Dr Pan K » Thu Oct 26, 2017 11:29 pm

Κοιτα, ενα πικάπ οπως το Π5 μπορείς να το αναβαθμίσεις οπως εχεις κάνει ήδη (υποπλατο, μοτερ, βραχίονα) αλλα θα φτάσει μέχρι εκει που μπορεί να φτάσει, μετα αν θες κατι ακόμα (και υπάρχουν περιθώρια για πολλά ακόμα) κοιτάς πιο μεγάλο πλατό, ισως και απο άλλη εταιρία. Απο την στιγμή που δεν ειναι περίοδος για μεγαλα ανοίγματα, θα πήγαινα στον Audiomod, με ή χωρις μικρομετρικη ρύθμιση και στο μέλλον βλέπουμε. Αυτοι οι βραχίονες κρατάνε καλα την μεταπωλητική αξια τους οπότε αν και όποτε αποφασίσεις για κατι αλλο δεν θα χασεις και πολλά.

Υπόψιν, λογω σχεδιασμού σημαντική αναβάθμιση για τις Ρεγγες ειναι μια επιτοιχια βάση (ή πολυ καλή στήριξη)
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #6 by spyhar66 » Thu Oct 26, 2017 11:41 pm

Παναγιώτη η αλήθεια είναι ότι ξεκινώντας μια σημαντική αναβάθμιση (π.χ. ένα πικάπ της τάξης των €3000-4000) αναπόφευκτα θα ακολουθήσουν και οι επόμενες (phono stage, κεφαλή, καλώδια κ.ο.κ) και όπως καλά ξέρεις the sky is the limit. Πιστεύω ότι, για τα δεδομένα μου, μια αναβάθμιση όπως αυτή που προτείνατε με τον Chris θα κρατήσει τη φλόγα αναμμένη μέχρι να δούμε που θα πάει η γενικότερη κατάσταση.

Και πάλι ευχαριστώ και καλό βράδυ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #7 by Dr Pan K » Thu Oct 26, 2017 11:57 pm

Ναι, το αναλογικό είναι πηγάδι δίχως πάτο.. Και εγώ ετοιμάζω αλλαγή βραχίονα στο δικό μου και ήδη σκέφτομαι τι κεφαλή θα μπει επάνω.. Έλα όμως που κάθε φορά που το ανάβω με μαγεύει όπως ποτέ μέχρι τώρα το ψηφιακό.
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #8 by spyhar66 » Fri Oct 27, 2017 9:14 am

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μη μου πεις ότι ο 4Point "τελείωσε" κιόλας ?????? Για τους περισσότερους αυτός ο βραχίονας είναι "end of the road"....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #9 by Dr Pan K » Fri Oct 27, 2017 9:22 am

spyhar66 wrote:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μη μου πεις ότι ο 4Point "τελείωσε" κιόλας ?????? Για τους περισσότερους αυτός ο βραχίονας είναι "end of the road"....


Όχι βέβαια, ό 4point δεν αλλάζει. Βγαίνει από το πλατό ο Saec 308L και την θέση του θα πάρει ο SME V-12 απο τον οποίο περιμένω πολλά..
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αναβάθμιση RB 700

Unread post #10 by spyhar66 » Fri Oct 27, 2017 9:54 am

Όμορφα πράγματα. Με το καλό λοιπόν και θα περιμένουμε εντυπώσεις !!!

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register