Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Kronos Sparta

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

[Hands On] Kronos Sparta

Unread post #1 by Dr Pan K » Thu May 19, 2016 12:11 am

Kronos Sparta_Intro.jpg
Kronos Sparta_Intro.jpg (499.3 KiB) Viewed 5048 times



Μια εξαιρετική βραδιά παρεα με φίλους, τον κατασκευαστή του περίφημου Sparta Kronos και άφθονη ποιοτική μουσική ολοκληρώθηκε πριν λίγο.

Kronos Sparta I.jpg
Kronos Sparta I.jpg (783.25 KiB) Viewed 5048 times


Μετά την έκθεση του Μονάχου όπου τα πικάπ του Καναδου Louis Desjardins, σχεδιαστή των πικαπ Kronos έπαιξαν σε κάποια απο τα καλύτερα δωμάτια, μας δωθηκε η ευκαιρια να θαυμασουμε το Sparta και εδω στην Αθηνα.

Το πικαπ έπαιξε στον χώρο του Ανδρεα με κορυφαία συνοδα:

Ηχεία: Avalon Eidolon Vision
Pre amp: Tidal Preos D
Power amp: MSB S201
Phono stage: Wavac LCR-X2 (με τα εξωτερικά τροφοδοτικά)
Cartridge: ZYX Omega
Καλωδια: Argento, Transparent
Rack: HRS
Φίλτρο ρεύματος: Torus

Set Up.jpg
Set Up.jpg (993.93 KiB) Viewed 5048 times


Ο Louis μας παρουσίασε το δημιούργημά του, εξηγώντας πως εφτασε στην σύλληψη της βασικης ιδεας ενος suspended πικαπ με δεύτερο πλατο που περιστρέφεται κατω απο το βασικο πλατο, ακυρώνοντας τους κραδασμούς που δημιουργεί η περιστροφή αυτού. Η λογική ειναι οτι καθε δράση εχει μια ίση και αντίστροφη αντίδραση, οποτε το δεύτερο πλατό θα ακυρώσει οτι δονήσεις δημιουργεί η περιστροφή του πρώτου.

Louis Desjardins.jpg
Louis Desjardins.jpg (803.9 KiB) Viewed 5048 times


Το πικάπ είναι κατι παραπάνω απο άρτιο σαν μηχανολογική κατασκευή, δύσκολα θα βρει κάποιος το παραμικρό ψεγάδι. Με τον βραχίονα του Helena (unipivot απο ανθρακονήματα) και το εξωτερικό τροφοδοτικό αποτελούν ενα άψογο πακέτο, αισθητικά και λειτουργικά.

Helena Tonearm.jpg
Helena Tonearm.jpg (687.14 KiB) Viewed 5048 times


Θεωρώ πολυ ενδιαφέρον οτι, παρα τον κόσμο και την καποια φασαρια που είχαμε, οι διαφορες οταν ο Louis εβγαζε τον ιμαντα του δεύτερου πλατο ηταν αισθητές. Η αναπαραγωγή καθάριζε, τα όργανα ειχαν πιο σαφή περιγραφή και τα σώματα λιγο πιο "γεμάτα".

Το πρώτο μερος της ακρόασης εγινε με το Wavac phono stage, σχεδιο του Shishido, στην συνέχεια και αφου έφυγαν κάποιοι απο τους καλεσμενους δοκιμάσαμε και το ενσωματωμένο phono του Tidal Pre. Διαφορετικό άκουσμα, ριζικα θα έλεγα. Το Wavac μας εδωσε μια ευχάριστη και ζεστη αναπαραγωγή με ενα μικρο roll off στις ψηλές ενω το Tidal ηταν πιο authoritative εκδοχη των ιδιων δίσκων με μεγαλύτερη εμφαση στα δυναμικά, την ανάδειξη της λεπτομέρειας και την ταχύτητα. Ο Louis προτιμούσε το λαμπατο, εγω μαλλον το sold state Tidal γιατι αναδείκνυε κατα την γνώμη μου τις αρετές της ΖΥΧ.

Kronos Sparta II.jpg
Kronos Sparta II.jpg (410.9 KiB) Viewed 5048 times


Η τιμη του Sparta Kronos με τον βραχιονα Helena ειναι στις 30Κ ευρω. Σαν αναβάθμιση η Κronos προσφέρει ενα μεγαλύτερο εξωτερικό κύκλωμα ελεγχου με 18Farad εξομάλυνση (supercaps) που υπόσχεται ακόμα χαμηλότερο flutter (+12Κευρω).

Official site: http://www.kronosaudio.com/sparta.html

Hey there!.jpg
Hey there!.jpg (643.89 KiB) Viewed 5048 times


Να ευχαριστήσω και απο εδω τον Ανδρέα και την συζυγο του για την εξαιρετική φιλοξενία αλλα και να τον συγχαρώ για το κορυφαίο σύστημα που εχει στήσει. Θελω να δω πως θα νιώσει οταν το πικαπ φύγει απο εκεί...

The Gang.jpg
The Gang.jpg (1010.51 KiB) Viewed 5048 times
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #2 by Geopolitis » Thu May 19, 2016 7:49 am

Ήμουν και εγώ παρόν στην συγκεκριμένη ακρόαση. Ακούσαμε πολύ διαφορετικό ήχο με τα δυο,phono stage πράγμα που δείχνει και ποσό σημαντικό είναι αυτό το κομμάτι της αλυσίδας. Και στις δυο περιπτώσεις ήταν σοκαριστική ησυχία του συγκεκριμένου πικαπ. Νόμιζε κανείς ότι ακούει ψηφιακά αρχεία υψηλής ανάλυσης με γεύση βινυλίου.

Με το solid state phono που είναι πιο κοντά στα γούστα μου ο ήχος είχε τα πάντα. Απίστευτα δυναμικά, ανάλυση, soundstage. Άκουσα ένα από τα πιο συγκλονιστικά πιάνα που έχω ακούσει σε οποιοδήποτε σύστημα ανεξαρτήτως κόστους. Ο χαρακτήρας του πικαπ είναι ανύπαρκτος σε συνδυασμό μιας εκ των κορυφαίων κεφαλών στον κόσμο σου επέτρεπε να ακούσεις κάθε λεπτομέρεια της εγγραφής με πλήρη όμως απουσία θορύβου.

Γενικά ήταν μια φανταστική εμπειρία σε ένα σύστημα με πραγματικά κορυφαία σύνοδα σε κάθε επίπεδο.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #3 by BityaBit » Thu May 19, 2016 8:42 am

Mπράβο παιδιά!.. Κρίμα που δέν κατάφερα τελικά να έρθω.. Θα ήταν πραγματικά μοναδική εμπειρία.. :(
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu May 19, 2016 8:47 am

Η ησυχία κατά την αναπαραγωγή ήταν όντως αξιοπροσεκτη. Το βινύλιο για πιάνο ήταν η σονάτα του Λιστ με τον Dan Achatz, σε Bis.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #5 by andreasecon » Thu May 19, 2016 9:43 am

θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω όλους τους φιλους που παρευρέθηκαν χθες στην ωραία βραδιά.

Πολύ ενδιαφέρουσα εβδομάδα αφού είχα την ευκαιρία να ακούσω εκτεταμένα το πικάπ και με τα δύο phono stages.
Η ησυχία κατά την αναπαραγωγή είναι σοκαριστική και αρχικά ξενίζει αφού έχεις την εντύπωση ότι δεν ακούς βινύλιο. Το πικάπ είναι εντελώς διάφανο και γιαυτό το λόγο ακούστηκαν πολύ καθαρά οι διαφορετικές φιλοσοφίες των δύο phono stages.

Old school με μαλακό και ευχάριστο (αλλά όχι τόσο δυναμικό) ήχο το wavac πιο δυναμικό και σπινθηροβόλο το tidal.
Attachments
IMG_5593.JPG
IMG_5593.JPG (739.31 KiB) Viewed 5071 times
IMG_5598.JPG
IMG_5598.JPG (625.79 KiB) Viewed 5071 times
IMG_5597.JPG
IMG_5597.JPG (649.11 KiB) Viewed 5071 times
IMG_5596.JPG
IMG_5596.JPG (712.5 KiB) Viewed 5071 times
IMG_5595.JPG
IMG_5595.JPG (650.91 KiB) Viewed 5071 times
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #6 by Zakman35 » Thu May 19, 2016 1:06 pm

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές του event με ιδιαίτερη μνεία στην φιλοξενία του Ανδρέα και της Μαρίας, αλλά και στην πολύ καλή παρέα.

Το σύστημα του Ανδρέα απλά Εξαιρετικό και ιδανικό για την περίπτωση, μιας και μπορεί εύκολα να αναδεικνύει των "χαρακτήρα" των συσκευών.

Kronos Sparta
μου έκανε και εμένα εντύπωση η απόλυτη απουσία αναλογικού θορύβου (dead silent), επίσης με εντυπωσίασαν τα δυναμικά και η λεπτομέρεια του, που παρέπεμπαν σε ψηφιακό χωρίς όμως να χάνει τις χροιές, την ζεστασιά του αναλογικού.

Μου άρεσε κυρίως με το solid state phono της Tidal.

Δεν είμαι φίλος των πικάπ ούτε και εχθρός βέβαια, αλλά το Kronos Sparta με έκανε να αναθεωρήσω την άποψή μου για τις αναλογικές πηγές.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #7 by johnVO » Thu May 19, 2016 10:56 pm

Και η δική μου άποψη, δεν διαφέρει από των προηγούμενων...το πικάπ έβγαζε μια "ψηφιακή" ησυχία, αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αβίαστη αναπαραγωγή με όλα τα θετικά επακόλουθα.
Πάντως θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο phono που θα καλεστεί να "τρέξει" με το συγκεκριμένο πλατώ...Οι παρευρισκόμενοι είδαμε ή μάλλον ακούσαμε, δραματικές διαφορές μεταξύ των phono κάτι που μάλλον θα απασχολήσει τους υποψήφιους αγοραστές.
Κλείνοντας θα ήθελα να αναφερθώ σε 3 σημεία:
1) στην άψογη συμπεριφορά του Louis(κατασκευαστής) ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός εγκάρδιος και επεξηγηματικός...μάλιστα μου τόνιζε την απορία του,για το πως γίνεται να υπάρχουν τόσοι Έλληνες στον Καναδά την ίδια στιγμή που έχουν μια τόσο υπέροχη χώρα...όταν του είπα ότι έχουμε μεγάλα οικονομικά προβλήματα μου απάντησε ότι και στον Καναδά δεν είναι όλα τέλεια όπως νομίζουμε. Είπα να του εξηγήσω τί σημαίνει ΕΝΦΙΑ αλλά μετά σκέφτηκα να τον αφήσω με την αρχική του εντύπωση...
2) Αξίζει ένα μπράβο στην obscure audio που κατάφερε να οργανώσει ένα τέτοιο ωραίο event τούτες τις δύσκολες εποχές και
3) Διπλό ή και τριπλό μπράβο στο μέλος andreasecon( μετά της οικογενείας του) που διέθεσε το σπίτι του, το χρόνο του και κυρίως την ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΡΑ του για να γίνει η εκδήλωση.
Ο Αντρέας συμμετείχε ενεργά στις ετοιμασίες αρκετές μέρες πριν, κάτι που απαιτεί πολύ κούραση και υπομονή...
User avatar
Δημοκηδής
Posts: 19
Joined: Mon Apr 18, 2016 4:13 pm

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #8 by Δημοκηδής » Fri May 20, 2016 10:42 am

Πολύ ωραία πράγματα, σε δύσκολες εποχές ... εύγε σε όλους ...

Άσχετο, ο κύριος Ανδρέας άλλαξε χώρο ; θυμάμαι [από φωτος παλαιότερων παρουσιάσεων στην οικία του], έναν διαφορετικό και πολύ επιμελημένο χώρο ...
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #9 by andreasecon » Fri May 20, 2016 10:53 am

Δημοκηδής wrote:Άσχετο, ο κύριος Ανδρέας άλλαξε χώρο ; θυμάμαι [από φωτος παλαιότερων παρουσιάσεων στην οικία του], έναν διαφορετικό και πολύ επιμελημένο χώρο ...


Καλημέρα, ο χώρος είναι ο ίδιος από την εποχή των εκδηλώσεων στο avclub, άλλαξαν μόνο τα χρώματα και κάποια έπιπλα....

Αν παρατηρήσεις υπάρχουν στο πίσω τοίχο και στο ταβάνι διάφορες παρεμβάσεις κυρίως από την RPG που αφορούν απορρόφηση και διάχυση (μελέτη είχε γίνει από τον Χάρη Μωραϊτη)
User avatar
Δημοκηδής
Posts: 19
Joined: Mon Apr 18, 2016 4:13 pm

Re: [hands on] Kronos Sparta

Unread post #10 by Δημοκηδής » Fri May 20, 2016 5:02 pm

Ευχαριστώ και συγνώμη για το οφ-τόπικ ...

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register