Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audeze iSine20

dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Audeze iSine20

Unread post #1 by dapost » Thu Jul 20, 2017 9:21 am

Πρόκειται για ενα καινοτόμο ζευγάρι in-ear ακουστικών ανοικτού τύπου με όλες τις τεχνολογίες της Audeze. Αρκετοί από εμάς το έχουμε ακούσει σε διάφορες περιστάσεις (ευχαριστούμε τους πολύ καλούς αντιπροσώπους) και μας έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

audeze-isine20-side-450x206.jpg
audeze-isine20-side-450x206.jpg (39.14 KiB) Viewed 3054 times

Ανέβηκε και στο στο wall of fame του innerfidelity με αστεράκι για χρήση χωρίς το dsp του cipher που δυστυχώς είναι μόνο για φορητές apple συσκευές.

https://www.youtube.com/watch?v=uMFvR0nwk6A&feature=youtu.be
Δημήτρης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audeze iSine20

Unread post #2 by Gojakla » Thu Jul 20, 2017 10:19 am

Οντως πολυ καλη υλοποιηση και οσες φορες τα ακουσα, τα προτιμουσα με το dsp ανενεργο.
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Audeze iSine20

Unread post #3 by dapost » Thu Jul 20, 2017 11:11 am

Δεν εκφράστηκα καλά, στο review αναφέρει ότι ακούγονται καλύτερα με το dsp.

Σε κάθε περίπτωση είναι εξαιρετικά ακουστικά και η χρήση του dsp είναι κάπως υποκειμενικό θέμα επειδή επηρεάζει την τονικότητα. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει η τονικότητα με σε άλλους χωρίς. Σε γενικές γραμμές όλα τα ακουστικά έχουν θέμα στον τομέα αυτό, έχουν μεγάλες αποκλίσεις στην τονικότητα.
Δημήτρης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audeze iSine20

Unread post #4 by Gojakla » Thu Jul 20, 2017 2:29 pm

Εμενα η μεγαλη διαφορα που προσεδιδε το dsp ηταν στις χαμηλες. Τις τονιζε υπερβολικα. Μου θυμιζε τη λειτουργια του loudness.


Εξαιρετικα ομως χωρις αμφιβολια. Ακομα και τα μικρα αδερφακια, τα 10ρια ειναι εξαιρετικη υλοποιηση.
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Audeze iSine20

Unread post #5 by dapost » Thu Jul 20, 2017 3:07 pm

Αυτό δείχνουν και οι μετρήσεις του Tyll. Το dsp αυξάνει τα μπάσα αλλά και αλλάζει την απόκριση στις μεσο-υψηλές και υψηλές, με ένα τρόπο που δε φαίνεται να στοχεύει στο ουδέτερο:

https://www.innerfidelity.com/content/a ... one-page-2

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι να κάνει κάποιος EQ σύμφωνα με τα γούστα του, ειδικά αν ακούει ψηφιακά και από υπολογιστή. Και φυσικά υπάρχουν ένα σωρό άλλα dac/ενισχυτές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν(*). Από την άλλη το cipher είναι ψιλο-τζάμπα.

(*) Το εξής ένα: chord mojo. :lol:
Δημήτρης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audeze iSine20

Unread post #6 by Gojakla » Thu Jul 20, 2017 8:55 pm

:mrgreen:
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audeze iSine20

Unread post #7 by Chris1967 » Sat Jul 22, 2017 1:58 pm

Τα ακουστικά αυτά είναι για "ειδικό" κοινό. Και σαν ειδικό κοινό, εννοώ άνθρωποι που μάλλον θα γίνουν αυτό το ειδικό κοινό αφού αποκτήσουν αυτή την σειρά ακουστικών, ερχόμενοι μάλλον από over ear (και μάλλον απίθανο από iem)και που θα ήθελαν κάτι ελαφρύτερο και φορητό χωρίς να χάσουν την πλατιά σκηνή των open back.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που χρησιμοποιούν iem's θέλουν εκτός από την φορητότητα την απομόνωση από εξωτερικούς θορύβους (πχ, επαγγελματίες ήχου, ταξιδιώτες σε αεροπλάνα κλπ.), οπότε δεν το βλέπω να έχουν πολύ μεγάλη χρησιμότητα για χρήση εκτός σπιτιού (ή ήσυχου γραφείου όπως πολύ σωστά λέει και ο Ταιλ).

Το γεγονός της πλατιάς εικόνας είναι εντυπωσιακότατο βέβαια, και δεν έχω προσωπικά ακούσει κάτι καλύτερο σε iem. Αλλά η πλατύτερη δυνατή εικόνα δεν είναι πάντοτε εκείνο το κριτήριο που θα πρέπει (μιλάω προσωπικά πάντα) να μας επηρεάζει πρωταρχικά στην εκτίμηση της ποιότητας του ήχου που θέλουμε να ακούμε ειδικά με τα iem.

Δυστυχώς (και όπως ανακάλυψα μετά από πολύωρη ακρόαση* και των δύο μοντέλων isine10 και isine20) το καλώδιο σύνδεσης με το dsp παίζει πράγματι καλύτερα από το σκέτο.
*(Οι ακροάσεις μου έγιναν με το FiioX3 σε λειτουργία transport και του Chord Mojo σαν ψηφιακού αποκωδικοποιητή/ενισχυτή και με το iphone του Μάριου, στο κατάστημα του αντιπροσώπου).

Αυτό το γεγονός περιορίζει αφάνταστα τις επιλογές των φορητών συσκευών και η επιπρόσθετη ανάγκη ισοστάθμισης (για να πλησιάσουμε σε μια πιο γραμμική απόκριση) είναι μάλλον μπελάς (επαναλαμβάνω για μένα), και σε αναγκάζει να κινηθείς σε συσκευές "i" της Apple αν θες να τα ακούς όπως τα σχεδίασαν.

Όσο και αν το σκέπτομαι το μυαλό μου επιστρέφει στην πρώτη πρόταση αυτού του ποστ, και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ο Ταιλ, τα είπε καλά, και συμφωνώ, απλά τα ακουστικά αυτά δεν κάνουν για μένα, και μάλλον δεν κάνουν για κάποιον που έχει συνηθίσει να ακούει με iem (και ακόμη περισσότερο αν τα iem αυτά είναι μέσης ή μεγάλης κατηγορίας).

Τα μεγάλα μοντέλα δεν τα έχω ακούσει αλλά και πάλι στα 2500 υπάρχουν πολλές ναυαρχίδες iem που παίζουν πολύ καλά. Είμαι όμως περίεργος να τα ακούσω με την πρώτη ευκαιρία.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audeze iSine20

Unread post #8 by Dr Pan K » Sat Jul 22, 2017 3:26 pm

Εμένα μου αρέσει ολόκληρη η σειρά της Audeze. Τα μικρά i10 είναι ήδη πολύ καλά, με ανοιχτό ήχο, μεγάλη σκηνή και σωστή τονικότητα. Για την τιμή τους τα θεωρώ αχτυπητα. Τα i20 έχουν, στ δικά μου αυτιά τουλάχιστον, χαμηλότερη παραμόρφωση οπότε παρουσιάζουν μεγαλύτερη ακρίβεια κατά την αναπαραγωγή. Κοστίζουν όμως κάτι παραπάνω. Αν ήταν να τα χρησιμοποιήσω μόνο με ένα κινητό θα πήγαινα στα μικρά, αν έβαζα στο παιχνίδι και ένα Chord Mojo η το iFi DSD black θα πήγαινα στα εικοσαρια.

Έχοντας ακούσει και τα μεγάλα LCDi4 εκτίμησα ακόμα περισσότερο τα i20. Οι ναυαρχιδες προσθέτουν μια σαφώς πιο εντυπωσιακή μεσαία, ο ήχος είναι καθαρα high end. Επειδή όμως μου αρέσει λίγο πιο φλατ θεωρώ χρυσή τομή τα 20.

Στο θέμα της φορητότητας τώρα, μια χαρά φορητά είναι και αποδίδουν πολύ καλά με οποιοδήποτε κινητό, με iPhone εκμεταλλεύεσαι το dsp τους αλλά και σε Android αν το θέλει κάποιος μπορεί να πειραματιστεί με dsp. Η απομόνωση για κάποιους είναι ένα θεμα οπότε δεν θα τα πάρουν όπως δεν θα πάρουν κανένα άλλο ανοιχτο ακουστικό. Υπάρχουν προϊόντα για όλα τα γούστα και απαιτήσεις στην αγορά, με τέτοια σκηνή και χροιες λίγα έως κανένα.
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register