Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #31 by angpsi » Mon Oct 16, 2017 7:41 pm

Btw δεν τα κατάφερα να έρθω, ωστόσο χαίρομαι που περάσατε όλοι όμορφα και μεταφέρετε εδώ τις εμπειρίες σας!
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #32 by dapost » Mon Oct 16, 2017 11:04 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Στο οριο που επιτρεπουν τα (γνωριμα) ακουστικα θα ελεγα οτι εχει διαφορες (αρκετα σημαντικες) σε σχεση με το προηγουμενο πια Brooklyn. Κατι που θεωρώ αναμενόμενο καθως σύμφωνα με την Mytek εχουν αλλάξει λιγο πολυ τα πάντα (Redesigned and enhanced conversion, analog and power supply circuits, New Sabre 9028PRO DAC chipset, upgraded headphone amplifier, better L/R separation, larger capacity power supply, new analog attenuator circuit). Με αλλο τσιπ, αλλη τροφοδοσια, αλλο ενισχυτη ακουστικων, αλλο ποτ κτλ, ε δεν μπορει, κατι διαφορετικο θα εχει και στον ηχο.

Μου φάνηκε πιο smooth, λίγο λιγότερο προβολικό στις ψηλές. Βεβαια θα ηθελα να το δοκιμάσω στο σύστημά μου για να εχω πιο σαφή άποψη.

Συγκρίνεται άραγε με το Benchmark DAC3; Έχω διαβάσει ότι έχει 'μαλακώσει' κι αυτό αλλά δεν το έχω ακούσει. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία; Βέβαια σ' αυτή την κατηγορία χρημάτων παίζει και το Hugo 2, που επίσης φαντάζομαι ότι αποτελεί μια άγνωστη ποσότητα μια και δεν έχει πολύ καιρό που κυκλοφορεί...


To benchmark 3 δοκιμαστηκε στο stereophile.

To hugo 2 ειναι σιγουρα δυνατος αντιπαλος.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #33 by Dr Pan K » Mon Oct 16, 2017 11:25 pm

Το Hugo 2 ειναι καλο και ιδιαιτερο, δεν μοιάζει με τα προαναφερθέντα καθως δεν πατάει επανω σε κανενα γνωστό DAC chip. Σε σχεση με το 1 εχουν βελτιωσει τα φιλτρα, ακούγεται καπως πιο "ανθρωπινό".

Τα Benchmark, Mytek (και οτι κυκλοφορήσει καποια στιγμή απο την Grace) ειναι παραπλησια σε λογικη μηχανηματα με ESS Sabre DAC και στις πιο παλιες εκδόσεις ειχαν λιγο πολυ και το ιδιο θεμα (μεταλλική χροιά). Αυτες οι εταιριες μαλιστα ειχαν και παραπλήσιο marketing με μια ιδεα απο στουντιακο κοσμο και υπόσχεση για κορυφαίες (στατικές) μετρησεις. Με τα χρόνια έμαθαν και τωρα βλέπουμε και τα νεα ESS (9028pro) που ισως να βοηθήσουν στο τελικο αποτέλεσμα. Εμένα μεχρι τωρα δεν μου άρεσαν και πολύ, περιμένω να τα ακούσω σπιτι με ησυχια για να βγαλω συμπεράσματα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #34 by angpsi » Tue Oct 17, 2017 12:58 am

Το κακό με το Hugo 2 είναι ότι είναι αφάνταστα δύσκολο να το ακούσει κανείς εδώ στην Ελλάδα, τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάποιον. Είδα ότι υπάρχει εισαγωγέας στην Κύπρο αλλά δεν νομίζω ότι έχει outlet εδώ, έτσι δεν είναι;

Πάντως βλέπω ότι γενικά η παρέα πάει προς τον ήσυχο και εκλεπτυσμένο ήχο, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ακούγοντας και το Questyle. Btw καταλαβαίνω πώς τα HD800 μπορούν να ταιριάζουν καταπληκτικά με αυτή την υπογραφή, αλλά μου κάνει εντύπωση πώς ταιριάζουν και τα διάφορα Audeze που αγαπάτε! Αν και θα πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν έχω ακούσει ποτέ τα τελευταία, απλά είναι η εντύπωσή μου ότι θα ζητούσαν έναν πολύ πιο δυναμικό ήχο.
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #35 by dapost » Tue Oct 17, 2017 12:21 pm

Dr Pan K wrote:Το Hugo 2 ειναι καλο και ιδιαιτερο, δεν μοιάζει με τα προαναφερθέντα καθως δεν πατάει επανω σε κανενα γνωστό DAC chip. Σε σχεση με το 1 εχουν βελτιωσει τα φιλτρα, ακούγεται καπως πιο "ανθρωπινό".

Τα Benchmark, Mytek (και οτι κυκλοφορήσει καποια στιγμή απο την Grace) ειναι παραπλησια σε λογικη μηχανηματα με ESS Sabre DAC και στις πιο παλιες εκδόσεις ειχαν λιγο πολυ και το ιδιο θεμα (μεταλλική χροιά). Αυτες οι εταιριες μαλιστα ειχαν και παραπλήσιο marketing με μια ιδεα απο στουντιακο κοσμο και υπόσχεση για κορυφαίες (στατικές) μετρησεις. Με τα χρόνια έμαθαν και τωρα βλέπουμε και τα νεα ESS (9028pro) που ισως να βοηθήσουν στο τελικο αποτέλεσμα. Εμένα μεχρι τωρα δεν μου άρεσαν και πολύ, περιμένω να τα ακούσω σπιτι με ησυχια για να βγαλω συμπεράσματα.


Ενδιαφέρον θέμα οι μετρήσεις των ψηφιακών μηχανών. Όντως καλές μετρήσεις δε σημαίνουν απαραίτητα καλό ήχο. Brick wall φίλτρα μετράνε καλά σε πολλές παραμέτρους αλλά δεν ακούγονται καλά. Αρκετές εταιρίες π.χ. ayre έχουν φίλτρο με ονομασία measure και άλλο με ονομασία listen. Χαχα!

Πάντως είναι ενδιαφέροντα μερικά σχόλια από το review του benchmark 3 στο stereophile:

""Science works ... never underestimate a good geek.""

και για τις μετρήσεις του:

"his as good as a DAC can currently get!"

"This as good as a DAC can currently get! All I can say is 'Wow"
Δημήτρης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #36 by Chris1967 » Tue Oct 17, 2017 12:51 pm

Να πας στα παιδιά και να κάνεις ακροάσεις διαφόρων προϊόντων.

Όταν βρεις κάτι που σου αρέσει πολύ, θα μπορέσουμε να σε συμβουλέψουμε για αντίστοιχα προϊόντα.

Άλλος ο χαρακτήρας του Hugo2 (δεν το έχω ακούσει ακόμα θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλό), άλλος του Questyle, και άλλος του Mytek. Να ξέρεις πάντοτε θα υπάρχει κάτι καλύτερο και πάντοτε θα βγαίνει επίσης κάτι πιο καινούργιο και ανώτερο.

Από την άλλη όπως είπα αρχικά, όλα παίζουν πια καλά. Όλες αυτές οι επιλογές συν τα προϊόντα της Ifi, M2Tech κλπ είναι καλές και δεν θα πέσεις σε λούμπα.

Πρέπει να κατασταλάξεις και από ακουστικά, για να κάνεις την καλύτερη επιλογή.
Χρήστος
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #37 by SouthKops » Tue Oct 17, 2017 1:24 pm

Θα ήξθελα να ευχαριστήσω όλα τους φίλους του audiohub.gr που επισκέφθηκαν το 1ο CanSouth στο SouthSounds και μας τίμησαν με την παρουσία και τα σχόλια τους.

Να προσθέσω σχετικά με τα Ultrasone, ότι παρελήφθησαν 3 ημέρες πριν το event και έπαιξαν άστρωτα. Είδαμε πολλές δυνατότητες και ενδιαφέροντα προιόντα, που σε επόμενες συναντήσεις θα ξεδιπλώσουν τον χαρακτήρα τους.
Την έκπληξη έκαναν τα Ultrasone GO bluetooth ακουστικά, τα οποία και εξανλτήθηκαν, αλλά και το NAOS dac.
Tα υπόλοιπα δεν τα έχω ακούσει ακόμη, γιατί προείχε η οργάνωση του event.

Ωραία νέα περιμένουμε και από την Audeze, σχετικά με νέες κυκλοφορίες ακουστικών σε άλλες κατηγορίες από τις σημερινές, αλλά και ένα εξαιρετικό νέο που αφορά το "classic" LCD-2. Θα κυκλοφορήσει στις ΗΠΑ δοκιμαστικά μια πολύ πιο προσιτή οικονομικά έκδοση του, αν προχωρήσει θα δοθεί και το πράσινο φώς για Ευρώπη και Ασία. Κάτι που θα σημαίνει ένα LCD series model για όλο τον κόσμο.......οψόμεθα.
Audio Soul Ultra - South Sounds
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #38 by SouthKops » Tue Oct 17, 2017 1:27 pm

Τα ifI επιφυλλάσουν μια ευχάριστη έκπληξη για όλους τους κατόχους τους.
Κατ' εμέ πρωτόγνωρη για τέτοιο επίπεδο τιμών αναβάθμιση! Stay tuned, MQA for all!
Audio Soul Ultra - South Sounds
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #39 by SouthKops » Tue Oct 17, 2017 1:31 pm

Τέλος το νέο M2Tech Young3, έκλεψε τις εντυπώσεις, έχει τα πάντα με Ευρωπαϊκή ποιότητα κατασκευής και δυνατότητες αναβάθμισης.

Super παρουσία και από τους συναδέλφους, Athens Pro Audio, Ultimate Audio & Audio Harmony, με εκπληκτικά προιόντα και παρουσία.
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: CanSouth 14/10/2017 - Ημερίδα Ακουστικών!

Unread post #40 by Zakman35 » Tue Oct 17, 2017 9:51 pm

SouthKops wrote:Την έκπληξη έκαναν τα Ultrasone GO bluetooth ακουστικά, τα οποία και εξανλτήθηκαν,.


Και εμένα με εντυπωσίασαν αυτά τα ακουστικά!!!!!
Τόσο καλή ποιότητα ήχου από bluetooth δεν το περίμενα.

Μου άρεσαν επίσης και τα μικρά της Audeze (Sine νομίζω).

Συγχαρητήρια σε όλους για το πολύ ωραίο event.

Return to “Ακουστικά”



Login · Register