Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #51 by Sonorus » Mon Feb 26, 2018 2:14 pm

Οκ ευχαριστώ αν και σε πρώτη ματιά δεν βλέπω balanced για τα HD800.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #52 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 2:21 pm

Δίκιο έχεις, περίεργο...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #53 by Dr Pan K » Mon Feb 26, 2018 2:49 pm

Μετα την πρόσφατη εμπειρία με τους ενισχυτές ακουστικων, η λύση για πολλα (και ποιοτικά) βατ ενος ολοκληρωμένου ενισχυτή με ειδική εξοδο για ακουστικά δεν φαντάζει καθόλου ασχημη. Στα Susvara το απόλυτο στην οδηγηση τους το πέτυχα με τον Air Tight, στην έκθεση κατι τετοιο πρότεινε και η Lab12 (με ακομα περισσότερα βατ αλλα και το απαραίτητο δικτύωμα για να πέσει η αντίσταση εξόδου). Αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο, πχ ο παλιος τελικος μου της Hitachi εχει εξοδο ακουστικων (οχι ο pre amp, o τελικός..)

Και αν κάποιος χρησιμοποιεί τον ενισχυτή και για ηχεια τοτε το κόστος δεν ειναι και τοσο απαγορευτικό.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #54 by Gojakla » Mon Feb 26, 2018 3:12 pm

angpsi wrote:
Sonorus wrote:Πάντως ναι, όποτε μου κάτσει budget για ακουστικά νομίζω ότι ένα καλό σετ HD800 από δεύτερο χέρι θα είναι ο πρώτος στόχος. [+1]




[+1]


Τα έχω πεί πολλάκις βέβαια... [oldtimer]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #55 by angpsi » Mon Feb 26, 2018 5:28 pm

Dr Pan K wrote:Και αν κάποιος χρησιμοποιεί τον ενισχυτή και για ηχεια τοτε το κόστος δεν ειναι και τοσο απαγορευτικό.

Αρκεί τα ηχεία να μην είναι τα αναίσθητα γαϊδούρια που είναι τα ATC SCM20sl μου (84db / 8ohm)! :lol:
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #56 by Dr Pan K » Mon Feb 26, 2018 6:27 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Και αν κάποιος χρησιμοποιεί τον ενισχυτή και για ηχεια τοτε το κόστος δεν ειναι και τοσο απαγορευτικό.

Αρκεί τα ηχεία να μην είναι τα αναίσθητα γαϊδούρια που είναι τα ATC SCM20sl μου (84db / 8ohm)! :lol:


Χμμ, ναι περίπου. Φιλος με ATC 40 mkI και ολοκληρωμένο Copland (push pull rated @50W/8 Ohms) ειναι πανευτυχης. Τα ATC έχουν ευκολο cross over.. Δεν λεω οτι ειναι το ιδανικό αλλα δεν παίζουν καθόλου άσχημα με λάμπα.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #57 by Chris1967 » Mon Feb 26, 2018 6:59 pm

Δύό λόγια και από μένα, συγνώμη για την μικρή καθυστέρηση, εχθές μόλις γύρισα σπίτι και άναψα υπολογιστή, μου κάηκε το μόνιτορ, και δεν ασχολήθηκα περεταίρω με το λάπτοπ κλπ, άλλωστε όπως μαρτυρήσατε αγόρασα τις κεραμικές ψείρες CL1 της RHA, (άφησα τους ανθρώπους χωρίς ντέμο :lol: ) και είχα καινούργιο παιχνιδάκι να παίξω (και σύντομα hands on). Η μέρα σήμερα λίγο δύσκολη, και κατάφερα να πάρω και ένα καινούργιο monitor, και είμαι κομπλέ τώρα.

Η έκθεση σαφώς μικρότερη, αλλά με σταθερές αξίες όπως έχει καθιερωθεί πια από τους φίλους εμπόρους και διοργανωτές.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι τα πιο ενδιαφέροντα ακουστικά ήταν Quad και LCD-2c, και ένας πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός ο ολοκληρωμένος και το DAC της LAB12.

Τα Focal δυστυχώς δεν μου κάθονται καλά στα αυτιά μου. Είναι πιο πολύ μονιτορέ απ'ότι θα ήθελα, με έντονες υψηλές και λίγο υστέρηση στις μεσαίες. Κατά την άποψη μου τα συνοδά δεν τα βοηθάνε πολύ. Συγνώμη αλλά την άποψη μου την λέω χωρίς φόβο και πάθος. Το μικρό Mytek δεν το άκουσα.

Τώρα για την ερώτηση του Sonorus, τι θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα HD800, η απάντηση είναι απλή... ΤΙΠΟΤΑ,... εκτός από ακουστικά με τιμές στην στρατόσφαιρα (βλ. Susvara ή Abyss).

Η σκηνή που στήνουν δεν την έχω ακούσει ποτέ από ΚΑΝΕΝΑ ακουστικό, πλην των Abyss.

Είναι δεν η πιο ξεκούραστη κατασκευή για πολύωρη χρήση. Αυτά βέβαια αν κάποιος αρέσκεται στο ηχόχρωμα αυτό που είναι κατεμέ πολύ σωστό στην βελτιωμένη βερσιόν (βλ. SDR/Anax).

Αλλά επειδή όλοι ακούμε διαφορετικά περί ορέξεως ξέρετε την συνέχεια.

Εύχομαι και του χρόνου με υγεία [wavegreen]
Χρήστος
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #58 by Κώστας Γκαβάκος » Mon Feb 26, 2018 8:26 pm

Chris1967 wrote:
Τώρα για την ερώτηση του Sonorus, τι θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα HD800, η απάντηση είναι απλή... ΤΙΠΟΤΑ,... εκτός από ακουστικά με τιμές στην στρατόσφαιρα (βλ. Susvara ή Abyss).


Εύχομαι και του χρόνου με υγεία [wavegreen]


Χρήστο συμφωνώ γιατί για πρώτη φορά τα άκουσα με καλό ενισχυτή. Μόνο νομίζω ότι τα HD 800S είναι λίγο καλύτερα από τα 800 αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί τα άκουσα ελάχιστα.
Επίσης μου φάνηκαν πιο ελαφριά.
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #59 by Sonorus » Mon Feb 26, 2018 8:48 pm

Έχουν το ίδιο βάρος.
Επίσης τα HD800 με to sdr mod και dekoni pads είναι σχεδόν τα
ίδια με τα 800s και μάλιστα πολύς κόσμος (όπως και εγώ) τα προτιμάμε
από τα 800s.
Σε σχέση με το stock 800 , το 800s είναι πιο ζεστό , λιγότερο ενοχλητικ'ο
στα υψηλά και έχει ελαφρώς την αίσθηση πιο πολύ μπάσου.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: 4η Πανελλήνια Εκθεση Ακουστικών

Unread post #60 by Chris1967 » Mon Feb 26, 2018 10:36 pm

Εγώ προτιμώ τα 800 με SDR και Anax2 σε σχέση με τα 800s.

Πληροφοριακά για όσους δεν γνωρίζουν, τα δύο ακουστικά 800 και 800s είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ, εκτός του γεγονότος ότι το S έχει έναν resonator στο κέντρο του driver. Δεν υπάρχει απολύτως καμία μα καμία άλλη διαφορά.
Χρήστος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register