Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το ταπεινό μου σύστημα...

User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #1 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 5:41 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Αν και μας εχουν βγει τα ματια με τα Tidal,atc,luxman,plinius κτλπ...παιρνω το θαρρος να παρουσιάσω και το δικο μου συστημα για να δωσω κουραγιο και στους πιο low budget system φιλους που επισκεπτονται το audiohub :-D :-D [thumbup]
Το συστημα ειναι minimal προσανατολισμενο στην ψηφιακη ακροαση και στις ευκολιες.
Αποτελειται απο
Ενισχυτής : Teac AI-2000
Ηχεία: Mission 796SE
Πηγη: HTPC συνδεδεμενο με
DAC: Denon DA-300usb
Speaker Cables: QED xt40

Ο χωρος ακροασης ειναι 30 τμ. Τα ηχεια ειναι σε 2,5μ αποσταση μεταξυ τους με την θεση ακροασης στα 2,5μ επισης

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #2 by Jazzer » Sat Jul 09, 2016 5:46 pm

Πολύ ωραία όλα και ο χώρος δείχνει ότι είναι κατάλληλος για πολύωρες ακροάσεις !
Πες μας αν θέλεις τι μουσικές ακούς :)
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #3 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 6:19 pm

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ακουω διαφορα ειδη μουσικης κυριως ομως jazz, funk, soul
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #4 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 6:32 pm

Επειδη μετακομίσαμε προσφατα σε αυτο τον χωρο ακομα δεν εχω πειραματιστει με την θεση των ηχειων. Η μεγαλυτερη αλλαγη στον ηχο προκυπτει απο το αν η μοναδα χαμηλων (200mm) "κοιταει" προς τα εξω ή μεσα. Προς το παρον τα εχω βαλει να "βλεπουν" εξω. Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #5 by Dr Pan K » Sat Jul 09, 2016 7:15 pm

Καλορίζικο το νέο σπίτι Χρήστο. Πριν διαβάσω το κείμενο σκεφτόμουν "να άλλος ένας που κρατάει τον χώρο του άδειο από περιττά αντικειμενα". Το σύστημα έτσι πάντως δείχνει κούκλα και οι φωτογραφίες πολύ καλές.

Όσον αφορά τα ηχεία, γενικός κανόνας είναι το toe in . Ο λόγος απλός, οι μονάδες υψηλών συχνοτήτων έχουν μεγάλη κατευθυντικοτητα και μικρή διασπορά στον χώρο οπότε η εκπομπή τους είναι σχεδόν γραμμική. Όσο οι συχνότητες πέφτουν τόσο η διασπορά γίνετε πιο σφαιρική μέχρι τα Sub όπου είναι απόλυτα σφαιρική οπότε και τοποθετουνται όπως θέλουμε.

Άρα αυτή την στιγμή ακούς ελάχιστα τις άνω οκταβες. Θα έλεγα να στριψεις τα ηχεία ώστε να κοιτούν περίπου στους ώμους σου, λίγο έξω από το κεφάλι δλδ και από εκεί μικρές κινήσεις προς τα μέσα ή έξω ανάλογα εάν λείπει ενέργεια ψηλά.
Παναγιώτης
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #6 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 7:22 pm

Ευχαριστω Παναγιωτη για τα καλα σου λογια. Οταν ελεγα για το "μεσα", "εξω" εννουσα το side firing woofer Πανο.

Image
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #7 by Dr Pan K » Sat Jul 09, 2016 7:27 pm

Α, οκ. Το side firing woofer παει σχεδόν πάντα εξω. Σε εσένα δεν υπάρχει θεμα για "μεσα" καθώς εχεις το έπιπλο.
Παναγιώτης
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #8 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 7:42 pm

Δοθείσης της ευκαιρίας του παρόντος νήματος θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον drPanK ο οποίος με τις συμβουλές του με βοήθησε σε ότι και αν χρειαστηκα γύρω από τον "ήχο".
Να'σαι καλά!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #9 by Dr Pan K » Sat Jul 09, 2016 7:49 pm

Να είσαι καλα Χρήστο και να χαίρεσαι το σύστημά σου.

Δοθείσης της ευκαιρίας, δεν φέρνεις καμια μέρα το Denon να το ακούσουμε γιατι ψάχνω για DAC..?
Παναγιώτης
User avatar
ChrisM
Posts: 20
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:37 pm

Re: Το ταπεινό μου σύστημα...

Unread post #10 by ChrisM » Sat Jul 09, 2016 8:29 pm

Εγώ το dac στο φέρνω όποτε θέλεις. Δεν το συζητάμε. Αλλά να έχεις το rockna και να ζητάς να ακουσεις το denon φτάνει στα όρια του trolling! :lol:

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register