Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα

Unread post #11 by pankon » Mon Jan 01, 2018 10:59 am

Και μια σύντομη αναφορά στην ιστορία του συστήματος. Όλα ξεκίνησαν το 1989 σε ένα (πολύ) μικρό φοιτητικό δωμάτιο στην Αγγλία, όπου έκανα το μεταπτυχιακό μου. Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, τα βασικά χαρακτηριστικά του συστήματος υπήρχαν από τότε...

IMG_2477.jpg
IMG_2477.jpg (686.41 KiB) Viewed 1428 times


Πιπάκ Roksan Xerxes με το original τροφοδοτικό της Roksan που καιγόταν συχνά λόγω υπερθέρμανσης
Προενισχυτής Croft SuperMicro II (χωρίς βέβαια τις επεμβάσεις του Croft που ακολούθησαν τα επόμενα χρόνια)
Τελικοί Musical Fidelity MA50 monoblocks (αργότερα αντικαταστάθηκαν από έναν τελικό Croft Series7. Οι τελικοί αυτοί συνεχίζουν να υπάρχουν και είναι πλήρως λειτουργικοί, απόδειξη της καλής κατασκευής τους)
Υπάρχουν τα ηχεία Snell EII, αλλά δεν φαίνονται στη φωτογραφία.
Και φυσικά υπάρχει ειδικό rack δύο επιπέδων (γραφείο και χαρτόνι)

Κι άλλη μια εικόνα του εσωτερικού του λαμπάτου προενισχυτή (τότε δεν είχε προστεθεί το regulation...)

IMG_2476.jpg
IMG_2476.jpg (982.64 KiB) Viewed 1428 times


Είναι ωραίο να βλέπεις (vintage;) συστήματα να προχωράνε στον χρόνο, να ωριμάζουν και όχι μόνο να αντέχουν, αλλά να γίνονται και καλύτερα με μικρές βελτιώσεις εδώ κι εκεί...
Last edited by pankon on Mon Jan 01, 2018 11:01 am, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα

Unread post #12 by Dr Pan K » Mon Jan 01, 2018 11:54 am

Λατρεύω τα πρώτα συστήματα αλλά δεν ξέρω αν έχω καμία φωτο του δικού μου φοιτητικού. Επίσης μου αρέσουν οι loyal audiophiles που εξελίσσουν κάτι που τους άρεσε εξ αρχής. Πρέπει να βάλουμε ένα νήμα με τα πρώτα μας συστήματα και ακούσματα Πάνο
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα

Unread post #13 by pankon » Mon Jan 01, 2018 5:55 pm

Dr Pan K wrote:Λατρεύω τα πρώτα συστήματα αλλά δεν ξέρω αν έχω καμία φωτο του δικού μου φοιτητικού. Επίσης μου αρέσουν οι loyal audiophiles που εξελίσσουν κάτι που τους άρεσε εξ αρχής. Πρέπει να βάλουμε ένα νήμα με τα πρώτα μας συστήματα και ακούσματα Πάνο


Παναγιώτη,

έχεις δίκιο. Ας ξεκινήσουμε ένα τέτοιο νήμα. Έχω μερικές φωτογραφίες να ανεβάσω... Και είμαι σίγουρος ότι κι άλλοι αρκετοί φίλοι θα έχουν να συνεισφέρουν υλικό και μνήμες...

Καλό και μουσικό το 2018!

Π.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register