Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #41 by pankon » Tue Apr 11, 2017 9:23 pm

Chris1967 wrote:...
Η απόφαση σου να πάρεις ένα του Peter είναι καλή, βέβαια αν θες κάτι έτοιμο και δεν θες να μπεις στα βαθιά με diy, όπως εγώ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ανώτερο από το αρκετά καλό Roxanne Xerxes που έχεις.
...


Χρήστο,

έχει τύχει να ακούσεις κάποιο πικάπ του Peter (PTP Audio) ή απλά το προτείνεις επειδή βασίζεται σε Lenco (idler); Πιστεύεις ότι το πικάπ του Peter θα μπορούσε να βελτιωθεί περαιτέρω με κάποιες επιπρόσθετες παρεμβάσεις;

Αν επιτρέπεται, το δικό σου "μεγάλο" Lenco, πόσο κόστισε χωρίς να λάβεις υπόψη τους βραχίονες και τις κεφαλές;

Ποια είναι κατά τη γνώμη σου τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των idler σε σχέση με τα πικάπ με ιμάντα;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλά είναι πολύτιμο να μπορεί κανείς να συμβουλευτεί κάποιον που έχει ασχοληθεί με ένα θέμα (Lenco) σε τόσο βάθος και προφανώς διαθέτει τόσο σημαντική εμπειρία...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #42 by Chris1967 » Wed Apr 12, 2017 1:29 am

pankon wrote:
Chris1967 wrote:
Γεια σου Παναγιώτη!

Εύχομαι υγεία νάχεις και όρεξη πάντα να χαίρεσαι τα Αγγλοσαξονικά σου συστήματα!!

Τα μηχανήματα αυτά τα διάβαζα και τα είχα υπόψι μου όταν και εγώ αγόρασα το πρώτο σύστημα αξιώσεων τέλος της δεκαετίας του 80 αρχές του 90. Εμένα με κέρδισαν τότε τα: Linn Sondek LP12, Ενισχυτικά Musical Fidelity, ψηφιακά της Meridian, και ηχεία της TDL. Από αυτά δεν έχει μείνει τίποτε πια από τα αρχικά τότε μηχανήματα στο σύστημα μου.

Εγώ είμαι ο Χρήστος στην φωτογραφία και έχω δύο Lenco L75. Το μικρό είναι συναρμολογούμενο προς το παρών αλλά το μεγάλο παίζει στο σύτημα μου το οποίο μπορείς να δεις εδώ: viewtopic.php?f=18&t=12

Τα πικάπ που αντικατέστησε ήταν ένα Linn Sondek LP12 ( upgraded bearing, latest spec ac motor, HerculesII, Inspire full upgrade kit: armboard/bottom board/subchassis, black latest spec plinth, Newest spec spring/gromet, Ekos Mk1, Van Den Hul 501 silver hybrid), και ένα Oracle Delphi Mk2, full upgrade to Mk3 spec, Audio Innovation PSU, Rega RB900 silver litz rewire).

Απλά καμία επαφή ακόμα και το "μικρό" Lenco πόσο βέβαια και το μεγάλο.

Η απόφαση σου να πάρεις ένα του Peter είναι καλή, βέβαια αν θες κάτι έτοιμο και δεν θες να μπεις στα βαθιά με diy, όπως εγώ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ανώτερο από το αρκετά καλό Roxanne Xerxes που έχεις.

Αυτά από μένα καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου!!! [wavegreen]


Γεια σου Χρήστο,

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Κατ' αρχήν, αν καταλαβαίνω καλά από το Username σου, προέρχεσαι κι εσύ από την "ένδοξη" γενιά του 1967. Τι σύμπτωση! -))

Ωραία φωτό από το Μόναχο, που ανέβασε ο συνονόματός μου στο νήμα. Τον Peter τον αναγνωρίζω, τον Παναγιώτη επίσης, εσύ ποιος από τους άλλους δυο είσαι;

Όσον αφορά τα "αγγλοσαξωνικά", έπρεπε απλά να δώσω ένα όνομα στο σύστημά μου. Εκτός αυτού δεν έχω κάποιο κόλλημα όσον αφορά την προέλευση των μηχανημάτων μου (αν κι έχω μια σχετική αδυναμία στον Croft). Έχω κι εγώ ένα ζευγάρι τελικούς ενισχυτές Musical Fidelity MA50 (monoblocks), που "ξεκουράζονται" εδώ και καιρό (πρέπει κάποια στιγμή να τα βγάλω σε μια αγγελία, ώστε να βρουν ένα νέο οικοδεσπότη, που θα τους αξιοποιεί).

Το Roksan Xerxes μου το είχα παροπλισμένο για αρκετά χρόνια, ώσπου κάποια στιγμή (2-3 χρόνια πριν) αποφάσισα να το αναστήσω. Αντικατέστησα τον παλιό Rega RB300, που είχε με έναν χειροποίητο βραχίονα Audiomods του Jeff Spall, άλλαξα τα blobs (λαστιχάκια έδρασης) με νέα, αυθεντικά της Roksan, άλλαξα τον ιμάντα με νέο της Origin Live, έβαλα νέο λάδι στο έδρανο, κι αναβάθμισα τoν ελεγκτή του μοτέρ με το Advanced της Origin Live.

Last but not least, έβαλα και μια νέα κεφαλή και συγκεκριμένα την Music Maker III του Len Gregory, αντικαθιστώντας μια παλιότερη Dynavector DV10x4 MKIV, που είχε παραδώσει το πνεύμα.

Μετά από όλα τα παραπάνω, και φυσικά έχοντας αλλάξει και τις λάμπες του προενισχυτή μου Croft SuperMicroII για το phono stage στις εξαιρετικές Tesla E83CC, τότε κατάλαβα γιατί κάποιοι επιμένουν στην ανωτερότητα του δίσκου σε σχέση με το CD. Απλά θεωρώ ότι χρειάζεται ένα άνω του μετρίου (ή και παραπάνω) πικάπ για να μπορέσει να φανεί αυτή η ανωτερότητα σε σχέση με ένα μέτριο CD player.

Γυρνώντας στο θέμα του idler, πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο εμφανής μπορεί να είναι η βελτίωση σε σχέση με την ποιότητα που λαμβάνω ήδη από το πικάπ μου. Δυστυχώς δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο (και τις γνώσεις) στο να καθίσω και να φτιάξω ένα DIY. Μάλλον θα προτιμήσω αρχικά την αγορά μιας ολοκληρωμένης λύσης (όπως το PTP του Peter). Παρόλο που υπάρχουν τα διαφορετικά flavors του idler (π.χ. Garrard vs. Lenco), από κάπου πρέπει να ξεκινήσω το ταξίδι στα idler.

Και παράλληλα βέβαια, μπορεί να αρχίσω να ασχολούμαι και με ένα DIΥ. Μου φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα ενασχόληση. Βέβαια, θα προτιμούσα να μην πρέπει να βασίζομαι αποκλειστικά και μόνο στην ακουστική αξιολόγηση, αλλά να έχω και τη δυνατότητα κάποιων μετρήσεων, ώστε να καταλαβαίνω πώς η κάθε αλλαγή επηρεάζει τον ήχο (και τις μετρήσεις). Ως μηχανικός (σε εκπαίδευση), έχω μαία τάση να θέλω να γνωρίζω το cause & effect.

Αυτά προς το παρόν, και είναι προφανές ότι αν θελήσω να μάθω (πολλά) περισσότερα για τα idler (και όχι μόνο), ξέρω πού να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ για τις ευχές κι αντεύχομαι ατελείωτη μουσική ικανοποίηση.


Κιεσύ του 67 είσαι? ήταν καλή χρονιά... :lol:

Στην φωτογραφία είμαι στην μέση δίπλα στον Πάνο, αριστερά είναι ο Chris Bayer ένας από τους administrators του γνωστού http://www.lencoheaven.net

Εκεί μπορείς να βρεις τα πάντα για τα Lenco, μπορείς να δεις και πως ξεκίνησε και ο Peter.

Απότι κατάλαβες και εγώ Αγγλοσαξονικό σύστημα είχα εκείνες τις εποχές, καλά έκανες και τον χρησιμοποίησες ως όρο. Έτσι ήταν εκείνες οι εποχές παρότι υπήρχαν αρκετά αξιόλογα μηχανήματα και από Ιαπωνία και Αμερική η Αγγλία είχε τότε τα φόρτε της στα στερεοφωνικά.

Πολύ καλά τα MF MA50 τα ξέρω πολύ καλά, εγώ είχα πάρει δύο P180 και σαν προ τον MX (και αυτό γιατί είχα τσιγκουνευτεί τον θρυλικό MVX-2 που έπρεπε να είχα πάρει τότε...).

Στο θέμα για το πικάπ έχω να πω ότι από άποψη φυσικότητας και μουσικής ροής δεν υπάρχει σύγκριση με ένα CD player, πιστεύω δεν ότι το CD έχει πολύ νόημα να χρησιμοποιείται σαν πηγή πια. Το Roksan είναι αρκετά ανώτερο από το CD player σου.

Στο θέμα του idler έχω να πω ότι αν δεν έχεις ακούσει ποτέ idler, σε πρώτη επαφή με ένα καλό παράδειγμα ενός τέτοιου... απλά σοκ και δέος. Αυτό έπαθα και εγώ όταν έστησα το πρώτο μου Lenco δίπλα στα δύο πολύ καλά πικάπ μου (που σου είπα πιο πάνω).

Δεν είναι τυχαίο που εν έτη 2017 στις εκθέσεις φιγουράρουν vintage idler σαν πηγές σύγχρονων συστημάτων πενταψήφιων και εξαψήφιων αξιών.

Το πικάπ του Peter είναι σίγουρα καλό έχει σύγχρονο look, είναι προτεινόμενο στο Stereophile κλπ. κλπ.

Υπάρχουν όμως και τα Garrard που είναι πιο καλά πικάπ από τα Lenco, και στήνονται πιο εύκολα και χωρίς πατέντες και diy εξαρτήματα. Τα βάζεις σε πλίνθο και αυτό είναι όλο.

Θέλει διάβασμα για να πάρεις ιδέες και να ακούσεις γνώμες.

Εγώ παιδεύτηκα μέχρι να φτιάξω το μεγάλο γκρι που έχω τώρα, μου πήρε πάνω από ένα χρόνο κατασκευής και πριν από αυτό άλλο έναν χρόνο διάβασμα στο lencoheaven. Το κόστος υλικών μαζί με το Goldring Lenco GL75 ανήρθε περίπου στα 1000 ευρώ (μόνο deck χωρίς βραχίονες και κεφαλές), χωρίς να υπολογίζονται οι εργατοώρες.

Έμαθα πολλά πράγματα και έχω καλή άποψη για την κατασκευή Lenco.

Δεν ξέρω αν θα το ξανάκανα ή θα πήγαινα σε Garrard τώρα που ξέρω ότι ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι με το Garrard τα πράγματα είναι πιο εύκολα μια και το πικάπ είναι πολύ καλό (σαφέστατα πολύ ανώτερο από stock Lenco) από μόνο του χωρίς παρεμβάσεις.

Καλές και οι μετρήσεις (δεν θυμάμαι πόσο, αλλά το δικό μου που το μέτρησε ο Πάνος είχε πολύ καλό wow/flutter), εκείνο που δεν μετριέται είναι η επίδραση του πλίνθου στο ηχητικό αποτέλεσμα και εξαρτάται πολύ από τα υλικά (πχ το δικό μου είναι mdf/marine ply, του Peter corian της Ωma σχιστόλιθος κλπ).

Ρίχνε ματιές στην ενότητα με τις ακροάσεις ώστε να έρθεις παρέα μας στην επόμενη να ακούσεις τόσο το δικό μου αλλά και του Πάνου (που το έχει φτάσει στην στρατόσφαιρα... :lol: ).
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #43 by pankon » Wed Apr 12, 2017 8:44 am

Chris1967 wrote:Κιεσύ του 67 είσαι? ήταν καλή χρονιά... :lol:


Εξαιρετική χρονιά θα έλεγα! ;-)


Chris1967 wrote:...
Στην φωτογραφία είμαι στην μέση δίπλα στον Πάνο, αριστερά είναι ο Chris Bayer ένας από τους administrators του γνωστού http://www.lencoheaven.net

Εκεί μπορείς να βρεις τα πάντα για τα Lenco, μπορείς να δεις και πως ξεκίνησε και ο Peter.


Το έχω υπόψη μου το lencoheaven και το έχω επισκεφθεί ου ολίγες φορές. Απλά είναι τεράστιο και δεν έχω διαβάσει ό,τι υπάρχει. Σημαντική πηγή γνώσης για τα Lencos πάντως...


Chris1967 wrote:Στο θέμα του idler έχω να πω ότι αν δεν έχεις ακούσει ποτέ idler, σε πρώτη επαφή με ένα καλό παράδειγμα ενός τέτοιου... απλά σοκ και δέος. Αυτό έπαθα και εγώ όταν έστησα το πρώτο μου Lenco δίπλα στα δύο πολύ καλά πικάπ μου (που σου είπα πιο πάνω).


Τόσο μεγάλη η διαφορά από τα πικάπ ιμάντα; Ενδιαφέρον!


Chris1967 wrote:Υπάρχουν όμως και τα Garrard που είναι πιο καλά πικάπ από τα Lenco, και στήνονται πιο εύκολα και χωρίς πατέντες και diy εξαρτήματα. Τα βάζεις σε πλίνθο και αυτό είναι όλο.

Θέλει διάβασμα για να πάρεις ιδέες και να ακούσεις γνώμες.


Όπου έτυχε να διαβάσω, μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι τα Lenco είχαν ένα προβάδισμα (έστω και μικρό) σε σχέση με τα Garrard. Μπορεί να έπεσα πάνω σε κατόχους Lenco, που να μην είχαν την πιο αμερόληπτη τοποθέτηση... :-)


Chris1967 wrote:Εγώ παιδεύτηκα μέχρι να φτιάξω το μεγάλο γκρι που έχω τώρα, μου πήρε πάνω από ένα χρόνο κατασκευής και πριν από αυτό άλλο έναν χρόνο διάβασμα στο lencoheaven. Το κόστος υλικών μαζί με το Goldring Lenco GL75 ανήρθε περίπου στα 1000 ευρώ (μόνο deck χωρίς βραχίονες και κεφαλές), χωρίς να υπολογίζονται οι εργατοώρες.


Το γκρι πικάπ σου είναι πραγματικά υπέροχο στην όψη. Φαντάζομαι θα είναι πολύ καλό και στον ήχο, αφού έχεις ασχοληθεί τόσο πολύ. Εκτός από τον πλίνθο έκανες τυχόν άλλες βελτιώσεις στα μηχανολογικά ή τα ηλεκτρολογικά του;

O Peter έχει κατασκευάσει ένα νέο έδρανο, το οποίο υποτίθεται ότι βελτιώνει τον ήχο. Και προσφέρει και ποδαράκια στήριξης, αν κι εκεί -φαντάζομαι- μπορεί κανείς να δοκιμάσει πολλές λύσεις, και όχι υποχρεωτικά εξειδικευμένες για πικάπ...

Chris1967 wrote:Ρίχνε ματιές στην ενότητα με τις ακροάσεις ώστε να έρθεις παρέα μας στην επόμενη να ακούσεις τόσο το δικό μου αλλά και του Πάνου (που το έχει φτάσει στην στρατόσφαιρα... :lol: ).


Πολύ ευχαρίστως να έρθω σε κάποια από τις επόμενες ακροάσεις σας. Ευχαριστώ για την ευγενική πρόσκληση!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #44 by Dr Pan K » Wed Apr 12, 2017 11:08 am

Και εχω φρέσκες κατι μετρήσεις απο κινητήρες idler wheel πικαπ. Ευκαιρία για σχετικό νήμα...
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #45 by Chris1967 » Wed Apr 12, 2017 2:28 pm

Η κατασκευή μου είναι στο lencoheaven αλλά δεν έχω αναφερθεί σε όλες τις μικρολεπτομέρειες.

Φυσικά και δεν είναι μόνο πλίνθος.

Είναι κομμένο το top plate, και πακτωμένο στον πλίνθο. Το έδρανο είναι τροποποιημένο έχει ruby ball bearing, peak plate, και κάλυμα delrin το οποίο εφαρμόζει γύρο από το εργοστασιακό, Jean Nantais mod (50gr) αντί ελατηρίου στο idler, πόδια αλουμινίου με ρύθμιση ύψους και lock. Εκκρεμεί η κατασκευή ηλεκτρονικού τροφοδοτικού (έχω όλα τα υλικά και περιμένω να έχω ησυχία να το φτιάξω).

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι αν ακολουθήσει κανείς κάποιες κατασκευαστικές αρχές δεν χρειάζεται PTP. To PTP απλά διευκολύνει την κατασκευή τίποτε άλλο.

Ο Jean Nantais χρησιμοποιεί αυτούσιο το top plate και τα πικάπ του (παρότι δεν μου αρέσουν πολύ αισθητικά) έχουν εξαιρετικό ήχο.

Αν δεν έχεις χρόνο και διάθεση για πολύ διάβασμα , ένα PTP επάνω σε κλασικό πλίνθο birch ply είναι αρκετό να ακουστεί καλύτερο από το Roksan.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #46 by pankon » Fri Sep 08, 2017 9:49 am

Προχώρησα λοιπόν σε μια πρώτη, αλλά σημαντική αναβάθμιση. Τα KEF LS50 αντικαταστάθηκαν από τα Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary...

Πολύ νωρίς για σχόλια ηχητικής απόδοσης, καθώς τα ηχεία είναι άστρωτα, αλλά η πρώτη αίσθηση είναι ότι "είμαστε στο σωστό δρόμο".

Μπορώ όμως με σιγουριά να πω ότι το φινίρισμα είναι εξαιρετικό. Το ξύλο της καρυδιάς (που για την Harbeth διατίθεται αποκλειστικά μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο) είναι πολύ πιο όμορφο από ό,τι φανταζόμουν αρχικά. Από κοντά όμως φαίνεται πολύ πιο όμορφο απ' ό,τι δείχνουν οι φωτογραφίες.

Θα επανέλθω μετά από κάποιο καιρό, έχοντας προσθέσει κάποιες ώρες ακρόασης στο κοντέρ...

Και μερικές φωτογραφίες...

IMG_2203.JPG
IMG_2203.JPG (984.64 KiB) Viewed 3706 times

IMG_2204.JPG
IMG_2204.JPG (987 KiB) Viewed 3706 times

IMG_2199.JPG
IMG_2199.JPG (1.09 MiB) Viewed 3706 times
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #47 by dapost » Fri Sep 08, 2017 10:15 am

Μεγειά σου και καλοάκουστα! Κλασσικά ηχεία σε καταπληκτικό χρώμα!!!
Last edited by dapost on Fri Sep 08, 2017 10:19 am, edited 1 time in total.
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #48 by pankon » Fri Sep 08, 2017 10:17 am

dapost wrote:Μεγειά σου και καλοάκουστα! Καταπληκτικό χρώμα!!!


[musicphones]
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #49 by Jim » Fri Sep 08, 2017 5:21 pm

καλοτάξιδα !!!!!!!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #50 by Gojakla » Fri Sep 08, 2017 6:26 pm

Καλοάκουστα! Πραγματικά πανέμορφα.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register