Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #51 by pankon » Fri Sep 08, 2017 6:55 pm

Ευχαριστώ, ευχαριστώ για τις ευχες
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #52 by Dr Pan K » Fri Sep 08, 2017 8:49 pm

Επιτελούς έφτασαν! Καλοακουστα και περιμένουμε πρόσκληση για ακρόαση Παναγιώτη.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #53 by pankon » Fri Sep 08, 2017 9:23 pm

Ναι, ναι. Όντως έφτασαν!

Τώρα βέβαια θέλουν στρώσιμο... Σύμφωνα με προηγούμενη εμπειρία μου με ένα ζευγάρι ολοκαίνουργια "κανονικά" SHL5 Plus (όχι τα "Anniversary"), η ηχητική βελτίωση που επετεύχθη μέσα σε 1-2 μέρες μόνο ήταν σημαντική. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα κρατήσω για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, ώστε να διαπιστώσω την εξέλιξη του στρωσίματος, αλλά ήδη τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά.

Ας ελπίσουμε ότι και τα Anniversary θα έχουμε αντίστοιχη βελτίωση σε σύντομο χρονικό διάστημα (ας είναι και 1-2 βδομάδες, δεν πειράζει -))

Και φυσικά, Παναγιώτη, η ακρόαση επιβάλλεται!!! Θα το κανονίσουμε σύντομα. Ετοιμάσου να φέρεις "hardware" (προς το παρόν μόνο CD μπορούμε να παίξουμε...)

Dr Pan K wrote:Επιτελούς έφτασαν! Καλοακουστα και περιμένουμε πρόσκληση για ακρόαση Παναγιώτη.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #54 by Dr Pan K » Fri Sep 08, 2017 10:40 pm

CD .. κάτι πρέπει να κάνεις με τις πηγές σου Παναγιώτη. Έχω κάτι λίγα δλδ που μου έχουν ξεμείνει απο τα φοιτητικά χρόνια οπότε κάτι θα φέρω
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #55 by pankon » Fri Sep 08, 2017 11:00 pm

Dr Pan K wrote:CD .. κάτι πρέπει να κάνεις με τις πηγές σου Παναγιώτη. Έχω κάτι λίγα δλδ που μου έχουν ξεμείνει απο τα φοιτητικά χρόνια οπότε κάτι θα φέρω


Συνονόματε,

έχεις απόλυτο δίκιο για τις πηγές. Έχω μια προσφάτως φρεσκαρισμένη πηγή, ένα μεταλλαγμένο Roksan Xerxes, (βλ. φωτό), το οποίο όμως είναι δυστυχώς 500km μακριά από τα ηχεία -)). Εντελώς τυχαία (αλήθεια), το φινίρισμα του πικάπ είναι κι αυτό καρυδιά, όπως και των ηχείων. Χμμμ, οιωνός;;

Image
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #56 by Dr Pan K » Fri Sep 08, 2017 11:27 pm

Πρέπει κατι να γίνει και με τις εδώ πηγές. Αλλο ενα πικάπ ισως?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #57 by pankon » Sat Sep 09, 2017 8:52 am

Dr Pan K wrote:Πρέπει κατι να γίνει και με τις εδώ πηγές. Αλλο ενα πικάπ ισως?


Παναγιώτη, λες να περιμένω το νέο PTP του Peter ή να ρίξω μια ματιά στο νέο Technics SP10R; Πόσο να κοστίζει άραγε; Μήπως έχεις καμιά ιδέα;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #58 by Dr Pan K » Sat Sep 09, 2017 10:33 am

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Πρέπει κατι να γίνει και με τις εδώ πηγές. Αλλο ενα πικάπ ισως?


Παναγιώτη, λες να περιμένω το νέο PTP του Peter ή να ρίξω μια ματιά στο νέο Technics SP10R; Πόσο να κοστίζει άραγε; Μήπως έχεις καμιά ιδέα;


Δεν ξερω τι να σου πω Παναγιώτη. Περισσότερο θεμα προτεραιοτήτων θα έλεγα παρά κάτι αλλο, πρέπει να ζυγισεις τις ωρες ακροασεις που κανεις με το δευτερο συστημα. Αν ειναι αρκετες ή περισσότερες απο αυτές του πρώτου αξιζει να επενδύσεις σε ενα καλό πικάπ (+κεφαλή +βραχίονα +καλώδια +phono). Αν δεν είναι τόσο πολλές και με ενα entry- mid level Rega ή Project ή VPI πχ θα ήσουν μια χαρά.

Το SP10R μαζι με πλινθο και τους σχετικούς βραχίονες και κεφαλή ισως να είναι too much, η τιμή του ειναι ακόμα any man's guess
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #59 by pankon » Sat Sep 09, 2017 11:24 am

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Πρέπει κατι να γίνει και με τις εδώ πηγές. Αλλο ενα πικάπ ισως?


Παναγιώτη, λες να περιμένω το νέο PTP του Peter ή να ρίξω μια ματιά στο νέο Technics SP10R; Πόσο να κοστίζει άραγε; Μήπως έχεις καμιά ιδέα;


Δεν ξερω τι να σου πω Παναγιώτη. Περισσότερο θεμα προτεραιοτήτων θα έλεγα παρά κάτι αλλο, πρέπει να ζυγισεις τις ωρες ακροασεις που κανεις με το δευτερο συστημα. Αν ειναι αρκετες ή περισσότερες απο αυτές του πρώτου αξιζει να επενδύσεις σε ενα καλό πικάπ (+κεφαλή +βραχίονα +καλώδια +phono). Αν δεν είναι τόσο πολλές και με ενα entry- mid level Rega ή Project ή VPI πχ θα ήσουν μια χαρά.

Το SP10R μαζι με πλινθο και τους σχετικούς βραχίονες και κεφαλή ισως να είναι too much, η τιμή του ειναι ακόμα any man's guess


Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να δαπανηθούν αρκετά χρήματα, ώστε μια αναλογική πηγή (πικάπ+βραχίονας+κεφαλή+phono) να πετύχει ένα καλό επίπεδο ηχητικής ποιότητας. Δεν νομίζω ότι απλά και μόνο το φορμάτ, δηλαδή ο δίσκος ("βινύλιο", όπως συνηθίζεται να ονομάζεται ο δίσκος τα τελευταία 20 χρόνια), μπορεί να δώσει καλά αποτελέσματα με μια "φθηνή" ή ακόμα και μεσαίου κόστους αναλογική πηγή. Το υπόλοιπο σύστημα, δηλαδή ενισχυτές και ηχεία, είναι σε ένα "καλό" επίπεδο, οπότε χρειάζεται αντίστοιχης ποιότητας πηγή.

Πιστεύω λοιπόν ότι ή θα κάνουμε τη δουλειά "σωστά", ειδάλλως δεν έχει νόημα να ξεκινήσουμε καν την προσπάθεια.

Τελικά είμαι ρεαλιστής ή μήπως (λίγο;) υπερβολικός;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #60 by Dr Pan K » Sat Sep 09, 2017 11:40 am

Εγω διασκεδάζω και με εισαγωγικά πικάπ, το παλιό μου Rega πχ τελευταία φορα που το άκουσα με έκανε να χαμογελάσω, παρότι ειναι έτη φωτός πίσω απο το Garrard 401 με 4point και ΖΥΧ 4D. Αν ειμαστε τυχεροι και το SP10R βγει εκει που ονειρεύομαι (5Κ) τοτε θα ειναι το ενα και μοναδικό giant slayer, αρκει να μπει βραχίονας, πλίνθος και κεφαλή επιπέδου (μαλλον θα βάλω εκει εναν εκ των SME IV ή V-12). Το συνολικό budget για κατι τέτοιο το περιμένω να είναι πάνω απο 10Κ αλλα το αποτέλεσμα θα είναι κατι ανάμεσα στο διαχρονικό και το απόλυτο.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register