Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #61 by pankon » Sat Sep 09, 2017 11:53 am

Dr Pan K wrote:Εγω διασκεδάζω και με εισαγωγικά πικάπ, το παλιό μου Rega πχ τελευταία φορα που το άκουσα με έκανε να χαμογελάσω, παρότι ειναι έτη φωτός πίσω απο το Garrard 401 με 4point και ΖΥΧ 4D. Αν ειμαστε τυχεροι και το SP10R βγει εκει που ονειρεύομαι (5Κ) τοτε θα ειναι το ενα και μοναδικό giant slayer, αρκει να μπει βραχίονας, πλίνθος και κεφαλή επιπέδου (μαλλον θα βάλω εκει εναν εκ των SME IV ή V-12). Το συνολικό budget για κατι τέτοιο το περιμένω να είναι πάνω απο 10Κ αλλα το αποτέλεσμα θα είναι κατι ανάμεσα στο διαχρονικό και το απόλυτο.


Παναγιώτη, να σε δω με direct-drive πικάπ και να μην το πιστεύω! -))

Πάντως έχεις δίκιο. Αν το SP10R βγει στα 5Κ, θα πρέπει να θεωρείται πολύ καλή ευκαιρία. Κι αν έχει την απόδοση που φανταζόμαστε ότι θα μπορούσε να έχει, τότε πολλοί hi-end κατασκευαστές πικάπ θα χάσουν τον ύπνο τους...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #62 by Dr Pan K » Sat Sep 09, 2017 12:00 pm

Dr Pan K wrote: Παναγιώτη, να σε δω με direct-drive πικάπ και να μην το πιστεύω! -))


Ίσως να μην γνωρίζεις οτι έχω υπάρξει dj και φυσικά έπαιζα με 1200mk2 & Stanton. Την εκτίμηση που έχω στην Technics δεν την έχω και για πολλές άλλες εταιρίες, οσο highend και να ειναι. Αν τελικά βγει σε μια λογική τιμή θα το χτυπήσω χωρις πολλά πολλά.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #63 by pankon » Sat Sep 09, 2017 12:01 pm

Dr Pan K wrote:
Dr Pan K wrote: Παναγιώτη, να σε δω με direct-drive πικάπ και να μην το πιστεύω! -))


Ίσως να μην γνωρίζεις οτι έχω υπάρξει dj και φυσικά έπαιζα με 1200mk2 & Stanton. Την εκτίμηση που έχω στην Technics δεν την έχω και για πολλές άλλες εταιρίες, οσο highend και να ειναι. Αν τελικά βγει σε μια λογική τιμή θα το χτυπήσω χωρις πολλά πολλά.


Και dj και γιατρός. Μπράβο, δεν το ήξερα!

Για το Technics, βάλε κι εμένα στη λίστα. Αν πάρουμε 2, θα πετύχουμε καλύτερη τιμή... :-D
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #64 by andreasecon » Sun Sep 10, 2017 11:35 am

Μεγεια !!!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #65 by pankon » Sun Sep 10, 2017 11:37 am

andreasecon wrote:Μεγεια !!!


Ευχαριστώ πολύ!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #66 by pankon » Tue Sep 19, 2017 6:29 am

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Άφησα το σύστημα να παίζει ασταμάτητα με ένα CD για περίπου 30 ώρες σε μεσαία ένταση, ώστε τα νέα Harbeth SHL5 Plus (40th Anniversary) να αρχίσουν κάπως να χαλαρώνουν. Βέβαια το "ροντάρισμα" συνεχίζεται...

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται αρκετά (έως σημαντικά) από την απόσταση από τη θέση ακρόασης. Πιο συγκεκριμένα:

Θέση Α: Απόσταση από θέση ακρόασης: 1.5m, απόσταση μεταξύ ηχείων 2m
Θέση Β: Απόσταση από θέση ακρόασης: 1.2m, απόσταση μεταξύ ηχείων 1.7m

Στη θέση Α η σκηνή είναι ικανοποιητικά μεγάλη με "μέτριο" βάθος και οι φωνές αρκετά ρεαλιστικές
Στη θέση Β η σκηνή εξακολουθεί να είναι μεγάλη, τρισδιάστατη, με πολύ μεγαλύτερο βάθος, οι φωνές πολύ πιο ρεαλιστικές, τα όργανα με καλύτερο σώμα και η όλη εικόνα πολύ πιο αληθοφανής. Τα ηχεία έχουν "χαθεί", γιατί τα δρώμενα λαμβάνουν χώρα πίσω από ηχεία

Οι ακροάσεις σαφώς θα συνεχιστούν, αλλά όποιος τυχαίνει να έχει ευελιξία στην τοποθέτηση των ηχείων μέσα στο χώρο (αλλά και τα ηχεία έχουν καλό integration μεταξύ των μεγαφώνων), θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμάσει μια ακρόαση near-field. Μπορεί να "δει τα πράγματα αλλιώς" και να μη θέλει να ξαναγυρίσει σε μεγαλύτερες αποστάσεις ακρόασης. Φοβάμαι ότι κάπως έτσι είναι και η δική μου περίπτωση...

Νομίζω ότι μετά από περίπου 100-200 ώρες ακρόασης, θα έρθει η ώρα να ξαναασχοληθώ με το valve-rolling των 12BH7A και των ECC83. RCA, Sylvania, Tungsol, Westinghouse, Marconi, Mullard, Brimar, κτλ, κτλ. Για να δούμε τι θα αποκαλύψουν τα ηχεία...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #67 by Dr Pan K » Tue Sep 19, 2017 7:14 am

Σωστό το τελευταίο, πρώτα στρωνεις 100% τα ηχεία μια μετά αλλάζεις λάμπες για να ξέρεις που αποδίδονται οι οποίες αλλαγές.

Ισοπλευρο τρίγωνο δοκίμασες; για near midfield ίσως να είναι το καλύτερο
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #68 by pankon » Tue Sep 19, 2017 7:29 am

Θα το δοκιμάσω και το ισόπλευρο τρίγωνο, για να δω αν θα κάνει διαφορά. Σε κάθε περίπτωση, η δική μου διαπίστωση είναι ότι και στα δυο συστήματα που έχω, η απόσταση από τη θέση ακρόασης παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο στη συνολική απόδοση.
Δυστυχώς αυτό δεν το αντιλαμβάνεται κανείς και συνήθως τοποθετεί τα ηχεία σε μια βολική, (δήθεν τάχα μου "προφανή") θέση, με μοναδικό πειραματισμό μικροαλλαγές θέσης μπρος-πίσω, και τη γωνία ως προς τη θέση ακρόασης.
Καταλαβαίνω τους πρακτικούς περιορισμούς, όπως και το WAF, αλλά έτσι μπορεί να αδικηθεί η πραγματική απόδοση ενός συστήματος, που μπορεί να μείνει για πάντα κρυμμένη...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #69 by Dr Pan K » Tue Sep 19, 2017 7:39 am

Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα πρακτικής ανάγκης, τα δωμάτια δεν αφήνουν και πολλές δυνατότητες δοκιμών.

Όταν δεν είναι έτσι μιλάμε για την πιο φτηνή και ουσιαστική αναβάθμιση του συστήματος, η σωστή τοποθέτηση των ηχείων
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #70 by pankon » Tue Sep 19, 2017 7:50 am

Dr Pan K wrote:Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα πρακτικής ανάγκης, τα δωμάτια δεν αφήνουν και πολλές δυνατότητες δοκιμών.

Όταν δεν είναι έτσι μιλάμε για την πιο φτηνή και ουσιαστική αναβάθμιση του συστήματος, η σωστή τοποθέτηση των ηχείων


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!! [+1]

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register