Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #11 by MichaelV » Thu May 04, 2017 8:32 pm

Όχι δεν ήταν το στρογγυλό Παναγιώτη, ήταν το μεγαλύτερο μοντέλο τετράγωνο με βραχίονα helius aurum και κεφαλή μια Goldring lz electro mc, αγορασμένο απ' το τότε SPZ Audio (Sakis,Potus,Zafiropulos) και το'παιζα μ' έναν αρθρωτό Meridian (preamp-phono).
Πολύ καλό πικάπ για την εποχή του! Το έδωσα για ένα Michel Gyrodeck, Rega 900, Grado Statement.
Αλλά και τούτο το δικό σου, ουάου (!!), κάποιοι θα το ονειρεύονταν και για το κύριο σύστημά τους...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #12 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 8:48 pm

MichaelV wrote:Όχι δεν ήταν το στρογγυλό Παναγιώτη, ήταν το μεγαλύτερο μοντέλο τετράγωνο με βραχίονα helius aurum και κεφαλή μια Goldring lz electro mc, αγορασμένο απ' το τότε SPZ Audio (Sakis,Potus,Zafiropulos) και το'παιζα μ' έναν αρθρωτό Meridian (preamp-phono).
Πολύ καλό πικάπ για την εποχή του! Το έδωσα για ένα Michel Gyrodeck, Rega 900, Grado Statement.


Εχουν περάσει ωραια εργαλεία απο τα χερια σου Μιχαλη.

MichaelV wrote:Αλλά και τούτο το δικό σου, ουάου (!!), κάποιοι θα το ονειρεύονταν και για το κύριο σύστημά τους...


Ηταν στο κυρίως σύστημα για κάποια χρόνια. Το είχα σχεδιάσει σε μεγάλο βαθμό οταν ήμουν φοιτητής και διάβαζα περι πικαπ αλλα μόλις εκανα την πρωτη απόπειρα κατασκευής κατάλαβα οτι η υλοποίηση ηταν πολύ ακριβη για τις τοτε οικονομίες μου. Χρονια μετα και έχοντας γνωρίσει ενα πολυ καλό χειριστή CNC κατάφερα να το υλοποιήσω. Είναι 100% δικο μου σχέδιο (με εξαίρεση το κύκλωμα του κινητήρα), ειχα προσέξει πολλες λεπτομέρειες (μέχρι και ειδική βαφή του εχω ρίξει). Επειδή ειναι κρίμα να κάθεται θα παει στο δευτερο σύστημα μαζι με τον SME και μια εκ των Shure V15 III (MM) ή Sumiko Talisman Alchemist S (HOMC)
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #13 by MichaelV » Thu May 04, 2017 9:05 pm

Ρε Παναγιώτη εσύ είσαι πολύ βαθιά και στο ηλεκτρονικό μέρος! Εγώ, ως παλαιότερης "τεχνολογίας", αυτά τα βλέπω λίγο ως black box!
Respect!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #14 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 9:21 pm

MichaelV wrote:Ρε Παναγιώτη εσύ είσαι πολύ βαθιά και στο ηλεκτρονικό μέρος! Εγώ, ως παλαιότερης "τεχνολογίας", αυτά τα βλέπω λίγο ως black box!
Respect!!


Οχι, δεν είμαι. Καταλαβαίνω λίγα πράγματα απο ηλεκτρονικά αλλα γνωρίζω λιγο καλύτερα υλικά και μηχανικές ιδιότητες. Κάποια στιγμη (σε 10-20 χρονια) θα φτιάξω και αλλα πικάπ. Προς το παρόν θα βελτιώσω το δεύτερο σύστημα για να ακούω μουσικουλα το καλοκαίρι.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #15 by MichaelV » Thu May 04, 2017 10:35 pm

Dr Pan K wrote:Οχι, δεν είμαι. Καταλαβαίνω λίγα πράγματα απο ηλεκτρονικά αλλα γνωρίζω λιγο καλύτερα υλικά και μηχανικές ιδιότητες. Κάποια στιγμη (σε 10-20 χρονια) θα φτιάξω και αλλα πικάπ. Προς το παρόν θα βελτιώσω το δεύτερο σύστημα για να ακούω μουσικουλα το καλοκαίρι.


Καλό κουράγιο λοιπόν και κάθε επιτυχία με τις μελλοντικές σου σχεδιάσεις (καλά να ' μαστε και ν' ακούμε μέχρι και τότε-εγώ τουλάχιστον ως "κάπως πιό" ώριμος-, και καλές "εξοχικές" ακροάσεις, μιάς και το καλοκαίρι είναι ήδη προ των πυλών...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #16 by pankon » Sun May 28, 2017 7:58 pm

MichaelV wrote:
Dr Pan K wrote:Απιθανη παρουσιαση Μιχαλη, ευχαριστουμε!

Τον Magnum Dynalab τον εχω ακούσει λιγο στου Φουαση, μου άρεσε και παραλίγο να τον δανειστώ και για δοκιμή (πριν κάποια χρονια που υπήρχε λιγο παραπάνω χρόνος). Τα καναδικα μηχανήματα μεσουρανούσαν στις εποχες του ραδιοφώνου, όντας δεύτερα σε ποιότητα tuner πίσω μόνο απο τα Day Sequerra.

Η λογική του κρατάω το δεύτερο σύστημα λιγο πιο "καθαρό" απο highendιλικια μου αρέσει, μας θυμίζει πως ηταν οταν ξεκινήσαμε και αυτες ειναι ωραίες αναμνήσεις.

Αναρωτιέμαι πως και δεν εχει βάλει κανα πικαπ στο εξωχικο. Εγω ειχα ενα DD απο τα φτηνα του 80, (το χάρισα μαζι με ενα τον ενισχυτη του πρώτου μου συστήματος και κατι RCF ηχεία που ειχα παρει φοιτητής) και τώρα ετοιμάζομαι να βαλω κατι καλύτερο (την ιδιοκατασκευη μου με βραχίονα SME 3009). Εχω παρατήσει και μερικά βινυλια εκει, κουβαλάω και τίποτα φρεσκο μαζι στα ταξίδια και κανω κατάσταση.


Παναγιώτη ευχαριστ΄για τα καλά σου λόγια!
Ο Magnum όντως είναι ένα διαμάτι ακόμα και σήμερα και ικανός να κάνει κάτι σημερινά πανάκριβα να κλάψουν και να ψάχνουν τη μαμά τους!
Πικαπ, είχα το τελευταίων φοιτητικών χρόνων μου, ένα Garrard DD130 με μιά Standon σειράς 500 (δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο) αλλά έκανα τη βλακεία και το πούλησα για ένα Walker CJ51 (εντάξει, τούτο ήταν καλύτερο, αλλά το παλιό ειν' αλλιώς...)
Όμως τώρα, στη λογική της αποχαιεντοποίησης όταν είμαι στο εξοχικό, δεν μου λείπει, άσε που παίρνω πάρα πολύ vintage απ' το πολύ καλό ραδιόφωνο...


Μιχάλη,

εγώ, ως Βορειολλαδίτης, θα μείνω στον Πλαταμώνα. Όποιος δεν έχει πάει, δεν μπορεί να καταλάβει...

Και με καλή μουσική, συνδέεσαι με τους Θεούς, που κατοικούν ψηλά στο βουνό!

Enjoy!

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #17 by Dr Pan K » Thu Jul 20, 2017 9:41 pm

Περισσότερες λεπτομέρειες αύριο..

20170720_213225.jpg
20170720_213225.jpg (966.95 KiB) Viewed 3909 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #18 by Dr Pan K » Fri Jul 21, 2017 10:09 pm

20170721_215623.jpg
20170721_215623.jpg (867.81 KiB) Viewed 3889 times


Εξοχικό σύστημα, version 2017:

Ενισχυτές
•DIY 300B 2x7W με οδήγηση από 6SN7GT και σίδερα Hammond.
•Pre & Power by Hitachi HCA 6500 - HMA 6500
•DIY tube rectified phono stage, ECC83

Πηγές
•DIY πικάπ ιμάντα, SME 3009 s2 Improved tonearm, Shure V15 III MM cartridge,
•Chord Mojo DAC
•Pioneer PD 107 CD player
•Pioneer Radio tuner

Ηχεία
•B&W DM 550

20170721_215706.jpg
20170721_215706.jpg (774.77 KiB) Viewed 3889 times
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #19 by Κώστας Γκαβάκος » Wed Aug 09, 2017 9:10 pm

MichaelV wrote:Σύστημα Εξοχικού

Εκεί λοιπόν στο εξοχικό, μου ‘ρχεται κάθε τόσο και λιγάκι να κραυγάζω: «Απεταξάμην το Hi End”!!
Που είναι κλεμμένο απ’ το Βαγγέλη, που όταν το πετάει κάθε τόσο στους σκληροπυρηνικούς της ..«μαφίας του κάμπου», γίνεται ένας χαμός, ιδίως άμα στο μεταξύ έχουν ρεύσει και μπόλικα τσίπουρα!


Είναι τόσο πωρωμένοι στον <κάμπο> που ως και ο ιδιοκτήτης του τσιπουράδικου είναι χαιεντάς.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #20 by Grandpa » Tue Sep 05, 2017 6:07 pm

Δυστυχως (ή ευτυχως; ) ενω εφτιαχνα το β συστημα στο εξοχικο, αρχισαν να καταφτανουν στον grandpa και στην grandma, οι απογονοι των απογονων. Οποτε, οπως καταλαβαινετε, λογω τιβι κατεληφθη ο χωρος και παπαλα επι διμηνο! Χειμωνα δεν πηγαινουμε πια, λογω ερημιας και φοβου (ειχαμε σχετικο κρουσμα), οποτε τα μηχανακια αργουν! Τα οποια ειναι:
- avr harman kardon 445
- cd/dvd player philips 743
- media player egreat - wdtv
- κυρια ηχεια Audio Spectrum s37 gold iii
- και μια δυαδα Canton για surround
- wharthedale (το'γραψα σωστα; ) για κεντρικο
Ειχα αποσυρει και τον Optoma hd 72i + ενα μικρο πανι και ημουν ΟΚ τους χειμωνες κυριως με τζακι κλπ. Μετα απο ενα επεισοδιο ομως, τελειωσαν αυτα κι εμεινε το 3μηνο καλοκαιρι, που κραταει δυο εβδομαδες τον Σεπτεμβρη. Στην πολη ομως ολα τα παντα δικα μου [dance]

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register