Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Σύστημα MichaelV

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Σύστημα MichaelV

Unread post #11 by Dr Pan K » Fri Apr 28, 2017 9:02 pm

Απο επιλογή ηχείων δεν μπορω παρα να συμφωνήσω καθώς ειχα τα 40 και εχω τα 100 Classic. Τα 40ρια μάλιστα μολις ειδα την φωτο σχεδόν συγκινήθηκα, εχουν κορυφαία συνοχή και vfm.

Μου εκανε εντύπωση που καποιος με τοσο μερακι για την ακουστικη εχει μια τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία, εκει που θα έπρεπε να υπαρχει ενα 3D scattering device για εξτρα βαθος σκηνής.

Θα σταθω λιγο και στο router γιατι και σε εμένα οταν ειχε μπει επάνω ενα TP Link Archer η διαφορά στον ηχο ηταν αισθητή (και κάποιοι φιλοι απο εδω γελάνε ακομα). Το ενδιαφέρον ειναι οτι μιλώντας με τον Aνεστη (Αudio Soul Ultra) και αυτος μου ειχε αναφέρει πολυ καλη εμπειρία με την συγκεκριμένη σειρα router χωρις να ξερει οτι εγω το ειχα τοποθετήσει με κορυφαία αποτελέσματα. Τυχαίο? δεν νομιζω..

Οι ομοιότητες στο ψηφιακό δικτυο δεν σταματούν εκει μια που εχω βαλει και ενα φίλτρο παραπλήσιο με το GISO, παρ'ολα αυτά δεν μπορω να πω οτι μου έκανε κάποια μεγαλη διαφορά (οπως και το γραμμικό τροφοδοτικό στο router). Ισως να μην ηταν τόσο αναγκαίο στο δικο μου συστημα? Εσυ πως το βρίσκεις το GISO? (αν θες τα λεμε και στο σχετικό νημα digital audio tweaking)

Τέλος να πω οτι εγκρίνω 100% και τις επιλογές στο αναλογικο front end (οχι πως το ψηφιακο δεν μου αρεσει). Πικαπ απο την VPi με σοβαρό κύκλωμα ελεγχου ειναι θεμέλιο για καλο ηχο, κεφαλή σχεδιασμένη απο τον φιλο Carr και phono stage με άποψη.

Κρίμα μόνο που δεν εισαι λιγο πιο κοντά γιατι μια ακρόαση θα ηθελα να την κάνω. Congrats και πάλι για ολα.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Σύστημα MichaelV

Unread post #12 by MichaelV » Fri Apr 28, 2017 9:47 pm

Dr Pan K wrote:Απο επιλογή ηχείων δεν μπορω παρα να συμφωνήσω καθώς ειχα τα 40 και εχω τα 100 Classic. Τα 40ρια μάλιστα μολις ειδα την φωτο σχεδόν συγκινήθηκα, εχουν κορυφαία συνοχή και vfm.

Μου εκανε εντύπωση που καποιος με τοσο μερακι για την ακουστικη εχει μια τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία, εκει που θα έπρεπε να υπαρχει ενα 3D scattering device για εξτρα βαθος σκηνής.

Κρίμα μόνο που δεν εισαι λιγο πιο κοντά γιατι μια ακρόαση θα ηθελα να την κάνω. Congrats και πάλι για ολα.


Παναγιώτη τα 40ρια της 1ης γενιάς προσωπικά τα λατρεύω (ίσως και περισσότερο από τα αντίστοιχα της νέας γενιάς) και θεωρώ ότι έχουν τον πιο domestic ήχο απ’ όλα τα ATC, χωρίς παράλληλα να χάνουν τον χαρακτηριστικό ξεχωριστό και λατρεμένο ήχο της εταιρίας! Ταιριάζουν δε με τον Magnum υπέροχα. Τα πήρα «τράμπα» σχεδόν άπαιχτα από αυτόν που πούλησα τα 50ρια μου τα ενεργά. Σύντομα θα τα πούμε επ’ αυτού αλλά και για τα νέα tweeter ATC vs Seas, για τα ferrofluid, κλπ στο αντίστοιχο νήμα, γιατί το ‘χω ψάξει πολύ το θέμα!

Η τηλεόραση είναι ~ 2,20 m πίσω από τα ηχεία, οπότε μικρό το κακό (αν υπάρχει), μιας και το βάθος σκηνής είναι ήδη αξιοζήλευτο, όπως και οι διαστρωματώσεις και η ακρίβεια στις τοποθετήσεις οργάνων. Με βολεύει όμως πάρα πολύ, γιατί το laptop μου είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο σύστημα και στην TV (όπως το βλέπεις στην εικόνα) και το χειρίζομαι ασύρματα από τη θέση ακρόασης, οπότε βολεύει να γράφω, να σερφάρω, να χειρίζομαι τα άυλα, αλλά και να βλέπω Berliner Philharmoniker, κλπ καλούδια!
Για τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο digital audio tweaking νήμα.
Όσο για το κοντά – μακριά για την ακρόαση, θα είναι μεγάλη χαρά μου αν περάσεις απ’ τα μέρη μας! Και ξέρεις, εδώ, πέραν των «καλών» συστημάτων έχουμε και πολύ καλό τσίπουρο, κι όχι μόνο, όπως και τον ασίγαστο Βαγγέλη! Αν μάλιστα περάσεις Πλαταμώνα μεριά, πέρα απ’ τα τσίπουρα, υπάρχουν πάντα και τα 40ρια!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Σύστημα MichaelV

Unread post #13 by Dr Pan K » Sat Apr 29, 2017 11:00 am

MichaelV wrote:Όσο για το κοντά – μακριά για την ακρόαση, θα είναι μεγάλη χαρά μου αν περάσεις απ’ τα μέρη μας! Και ξέρεις, εδώ, πέραν των «καλών» συστημάτων έχουμε και πολύ καλό τσίπουρο, κι όχι μόνο, όπως και τον ασίγαστο Βαγγέλη! Αν μάλιστα περάσεις Πλαταμώνα μεριά, πέρα απ’ τα τσίπουρα, υπάρχουν πάντα και τα 40ρια!


Κατι άκουσα εχθές το βραδυ στα γενέθλια του Audiohub για "μαφία του κάμπου", τσίπουρα και κονιακ στην κατάψυξη..
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Σύστημα MichaelV

Unread post #14 by MichaelV » Sat Apr 29, 2017 11:14 am

Συκοφαντίες... :-)
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Σύστημα MichaelV

Unread post #15 by Grandpa » Sun Sep 10, 2017 10:41 am

Πατριδα, ωραιο ( χμ... μονο; ) το "συστηματακι" σου.


Η "μαφια" του καμπου εν μερει υφισταται, αλλα απο οτι μαθαινω* περιοριζονται μονο σε ...λογοδιαρροια!


* μαθαινω, ως μη συμμετεχων οντας ολιγαρκεστατος μηχανηματικως, αεναως ανανεουμενος !

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register