Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The Man Cave System

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

The Man Cave System

Unread post #1 by BityaBit » Sun Jul 23, 2017 4:41 pm

Εχοντας το προνομιο της προσβασης σε ιδιωτικο χωρο χωριστα απο το υπολοιπο σπιτι ως χωρου δημιουργικων δραστηριοτητων οπως μικροεπισκευες ζωγραφικη κλπ, μοιραια, ιδιαιτερα κατα την διαρκεια του μεγαλωματος των δυο τεκνων εμελλε να γινει σταδιακα και χωρος ησυχαστηριου-αναψυχης.

Αργα λοιπον αλλα σταθερα δημιουργηθηκε και εκει ενα ηχοσυστημα το οποιο αποδειχτηκε εως και σωτηριο πολλες φορες, ενω με την παροδο των χρονων μεσω της ευρεσης διαφορων ευκαιριων αλλα και εξυπνων επιλογων, εχει γινει απο την μια, μηχανη εξορκισμου απωθημενων, αφου εχουν περασει λογης συσκευες απο αυτο, ειδικα εγγραφεις, απο τους οποιους πλεον λειτουργουν σταθερα δυο κασετοφωνα. Ενω απο την αλλη εχει γινει "φροντιστηριο" value for money επιλογων εφοσον τα οικονομικα δεν επετρεπαν τις υπερβολες του "καλου" συστηματος στο Σαλονι.

system.jpg
system.jpg (1.31 MiB) Viewed 2750 times


Στην παρουσα φαση λοιπον θεωρω οτι σαν VFM το συστημα αυτο εχει φτασει στα ορια του, αφου οποιαδηποτε υπερβαση θα οδηγουσε σε ριζικες πλεον αλλαγες που λογω κοστους θα του στερουσαν το χαρακτηριστικο αυτο το οποιο λογω στενης πλεον τσεπης ειναι αδιαπραγματευτο..

Η συνθεση του λοιπον ειναι η εξης:

Ως βαση του συστηματος ειναι το ζευγος προ τελικου της Luxman αποτελουμενο απο τον προενισχυτη 1000 PV και τον τελικο 1000 MV.

Το κομματι αυτο ειναι εικοσαετιας και βαλε (1996) και ειναι κατασκευασμενο στην Κορεα αφου τοτε η Luxman ανηκε σε καποιον κολοσσο (που δεν θυμαμαι τωρα) και δεν περναγε τις χρυσες εποχες της.


Ενιδαφερον εχει και η πολυκαναλη δυνατοτητα του (συμφωνα με τις επιταγες της μοδας των 90s) η οποια ηταν μαλλον τυπικη ειδικα στο κομματι του τελικου (ο pro ειναι θηριο) την οποια φυσικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Ειχε αγοραστει ως set μαζι με το δικο του cd player και κασετοφωνο σε εξεφτελιστικα χαμηλη τιμη απο φιλικο μαγαζι στο οποιο μαζευε σκονη, το Cd player, o μονος αδυναμος κρικος του εχει φυγει εδω και καιρο..

Τα ηχεια ειναι τα πρωτα μου ηχεια αγορασμενα το 1998 για 120 χιλιαδες δραχμες. Ηταν τα Audio spectrum ART-1 τα οποια με υπηρετουν πιστα απο τοτε. Πλεον παιζουν πανω στις custom βασεις δικης μου κατασκευης απο τουμποσωληνα φ15 και χοντρη λαμαρινα 5 χιλιοστων οι οποιες γεμματες με αμμο και σκαγια παιζει να ζυγιζουν απο 50 κιλα η καθε μια.


Απο πηγες λοιπον ξεκιναω απο το αναλογικο κομματι στο οποιο δεσποζει ενα πικαπ της Marranz το TT 15S-1 κατασκευασμενο για την Marranz απο την clearaudio (ουσιαστικα ενα Clearaudio Emotion SE χωρις το CMB εδρανο) το οποιο αν και δεν το λες value for money ηταν για εμενα αφου το βρηκα σε τιμη σχεδον τρεις φορες χαμηλοτερη απο την κανονικη του ως Demo σε μεγαλο ηλεκτρομαγαζο που εκλεινε και μην μπορωντας να πιιστεψω την τυχη μου αγορασα επι τοπου.

turnt.jpg
turnt.jpg (1.05 MiB) Viewed 2750 times


Η κεφαλη ειναι η Clearaudio Performer (mm στα 3,3mv) ενω πολυ προσφατα προστεθηκε το οικονομικοτατο αλλα πολυ καλο (για τα λεφτα του "τουμπανο") phono stage της Emotiva το Xps-1 το οποιο αναβαθμισε σημαντικα το τυπικο ενσωματομενο του προενισχυτη και εφερε στα ισια της την αποδωση του εξαιρετικου πικαπ για το συστημα που πριν λογω ενσωματωμενου phono το αδικουσε.
Στην παρουσα φαση το emotiva στρωνει ενω καποια στιγμη το φθινοπωρο θα ακολουθησει ενα Hands On.

Φυσικα να μην ξεχασω τα δυο κασετοφωνα το αγαπημενο μου κομματι το Sony TC-KB92QS και το Luxman 1000K που περιμενει υπομονετικα να παει για service.

sony.JPG
sony.JPG (1.03 MiB) Viewed 2750 times

luxdeck.JPG
luxdeck.JPG (1.06 MiB) Viewed 2750 times



Στο ψηφιακο τωρα για Dac χρησιμοποιω το εξαιτερικο Ifi I DSD Black Label το οποιο εχει διαδεχτει τον προγονο του το απλο I Dsd και το χρησιμοποιω και ως DAC Amp και για τα ακουστικα. Παλαιοτερα ειχα και ενα Meridian director και μεχρι προσφατα ολα τα οδηγουσα απο την coaxial με ενα φτηνο Media Player απο το Πλαισιο.

Digital.JPG
Digital.JPG (1.05 MiB) Viewed 2750 times


Η μεγαλη διαφορα στο ψηφιακο εγινε προσφατα με την προσθηκη ενος Rasberry pie για ψηφιακο τρανσπορτ το οποιο κυριολεκτικα απελευθερωσε της ποιοτικες δυνατοτητες του Ifi σε συνδυασμο με το οποιο μπορουμε να μιλαμε για ριζικη αναβαθμιση σε σχεση με πριν (απλο I dsd - coaxial - TurboX media player). To κοστος δε του Rasberry σε σχεση με την αναβαθμιση που εδωσε το καθιστουν απλως απαραιτητο και απολυτο Value For Money για να μην αναφερθω στις απιστευτες ευκολιες στην διαχειριση του Μοοde Player σε σχεση με τους περιορισμους του media player οπου απλα καμια σχεση...

rasp.JPG
rasp.JPG (1.07 MiB) Viewed 2750 times

dac.JPG
dac.JPG (898.59 KiB) Viewed 2750 times


Τελος ολα τα καλωδια Ρευματος και interconnect ειναι δικης μου κατασκευης και τα πολυμπριζα απλα και χωρις καμια ιδιαιτερη φροντιδα ενω για ρακ χρησιμοποιω μοα παπουτσοθηκη της ΙΚΕΑ που μαλλον κανει δουλεια... Το δε πικαπ στηριζεται με βαση πατεντα στον τοιχο.

Αυτη λοιπον ειναι η περιγραφη του συστηματος της "Ταρατσας" το οποιο σταδιακα απο "κατι για να παιζει" εξελιχτηκε σε σοβαροτατο Hi - Fi, ενω σαν εξελιξη και ενδιαφερον αποτελει κυριολεκτικα "Ζωντανο οργανισμο" λογω των περιθωριων για βελτιωδεις και της διαρκους αναζητησης οικονομικων αλλα αποτελεσματικοτατων λυσεων. Οσο για την χαρα και την
...ανακουφοση που μου εχει προσφερει θα το χαρακτηριζα μαλλον ανεκτιμητο..

Αυτά τα ολίγα λοιπόν. Ελπίζω να μην κούρασα και εύχομαι καλή ξεκούραση και καλές διακοπές σε όλους! [wavegreen]

Υ.Γ. Να μην ξεχασω να ευχαριστησω τον φιλο και γειτονα Μιχαλη Ψυρρα για την πουτιμη βοηθεια του στο στησιμο του Rasberry. Ευχαριστω για ολα Μιχαλη!!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The Man Cave System

Unread post #2 by Gojakla » Sun Jul 23, 2017 9:38 pm

Ωραιο το Man Cave. Προ-Τελικος Luxman και Audio Spectrum υποψιαζομαι πως θα προκειται για γλυκο, ξεκουραστο, ηχο που θα μπορεις να ακους με τις ωρες...

Πεφτω οξω;
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The Man Cave System

Unread post #3 by BityaBit » Sun Jul 23, 2017 11:29 pm

Με τις ωρες ακους σιγουρα αλλα γλυκο δεν θα το ελεγα. Ζεστο ουδετερο και δυναμικο ναι γλυκο με τιποτα. Καποιοι φιλοι μου το εχουν παρομοιασει με nearfield monitor εμπειρια αλλα δεν εχω αποψη ο ιδιος.. Παντως η αποσταση απο τοτε που ειχα πρωοτοπαρει το σετ με ψηφιακο το σιντι του και αναλογικο ενα Rotel πικαπ του πεθερου μου καμια σχεση πλεον.

Η τρισδιαστατη απεικονιση τα δυναμικα και η διαφανεια εχουν πλεον ξεφυγει σε σχεση με τοτε. Αλλα αν σκεφτει κανεις την ριζικη αναβαθμιση στις πηγες, το tweaking του σετ της Lux ωστε να παιρνει αποσπωμενα καλωδια ρευματος και την προσθηκη των ποιοτικων interconnect λογικο ειναι να μην εχει και πολυ σχεση με το αρχικο αποτελεσμα που ηταν μεν πιο γλυκουτσικο αλλα και κουρτινες θολοτερο και πιο ανιαρο..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The Man Cave System

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Jul 24, 2017 2:55 pm

Το είχα ακούσει το σύστημα αυτό πριν αρκετό καιρό, νομίζω ήταν τα ιδια ηχεία και ενισχυτές αλλά χωρίς το ifi Black που σίγουρα κάνει την διαφορά και χωρίς το άρτι αφιχθεν phono stage της Emotiva που θεωρείτε κορυφαίο της κατηγορίας του. Τότε έπαιζε ήδη αξιοπρεπεστατα, σήμερα φαντάζομαι με τις ουσιαστικές βελτιώσεις των πηγών θα είναι ακόμα καλύτερα.

Να πω και κάτι άλλο, γενικότερο. Τα δεύτερα συστήματα μερικές φορές και συνήθως λόγω οικογενειακών αναγκών βλέπουν πιο πολύ χρήση και από τα πρώτα. Οπότε οι αναβαθμίσεις πιάνουν τόπο..

Περιμένουμε hands on για το πολλά υποσχόμενο Emotiva Phono stage
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The Man Cave System

Unread post #5 by BityaBit » Mon Jul 24, 2017 4:40 pm

Σε ολα μεσα επεσες Παναγιωτη! Αν και σαν το μεγαλο συστημα δεν παιζει ειναι με το παραπανω ικανοποιητικο ειδικα αν σκεφτει κανεις το οτι ουσιαστικα αποτελει ρεζερβα η οποια μεχρι προσφατα τουλαχιστον εγραφε περισσοτερα χιλιομετρα και τωρα μοιραζεται εξισου τον χρονο των ακροασεων μου.

Το γεγονος οτι ο χωρος ειναι απομονωμενος και η ελευθερια που αυτο συνεπαγεται αφου μπορω να πηγαινω εκει οποιαδηποτε ωρα και ανα πασα στιγμη μου δινουν μια αισθηση χαλαροτητας και οικειοτητας που αντισταθμιζει και με το παραπανω τους οποιους συμβιβασμους.

Αν ο χωρος της "Σπηλιας" ηταν δεκα τετραγωνικα νεγαλυτερος μαλλον αντιστροφα θα ηταν τα συστηματα αλλα ας μην ειμαι και αχαριστος... Εξαλου ειναι πολυ καλυτερο απο το συστημα με τα ιδια ηχεια που ειχα στο σαλονι οταν παντρευτηκα...

Για το emotiva εχεις επισης δικιο. Παροτι στοιχισε μολις 170 ευρω, ηδη αστρωτο ανταγωνιζεται οποιοδηποτε phono τριπλασιας τιμης στα ισια. Οχι οτι δεν εχει και τις αδυναμιες του ( σε σχεση με καποια του ανταγωνισμου που ανεφερα) αλλα ας το στρωσω πρωτα καλα και θα επανελθω με λεπτομερειες το φθινοπωρο στο δικο του hands on.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register