Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #1 by gmastr » Mon Nov 06, 2017 9:54 pm

Αν πρεπει, θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου σαν ''μανιωδη μουσικοφιλο'', γιατι ακουω συστηματικα, σχεδον καθημερινα, μουσικη απο τα γυμνασιακα μου χρονια μεχρι τωρα, στα 60ηντα μου !

Δεν ξερω γιατι καποιοι εχουμε αυτο το μικροβιο, στην περιπτωση μου λεω οτι φταιει ενα νεανικο περασμα απ το Ωδειο, που ομως δεν ακολουθησα επαγγελματικα, γιατι μετα απεκτησα διαφορετικο γνωστικο αντικειμενο.

Απο το πρωτο μου πικαπ Philips με ηχειο καπακι μεχρι σημερα, οι αλλαγες γεμιζουν πολλες περιττες γραμμες με γιαπωνεζικα, με Thorens, Naim, Rogers LS5/3 κλπ

Το συστημα μου τωρα περιλαμβανει το πικαπ Pink Triangle Anniversary, SME V και Van den Hul Grasshopper IV. Τα ενισχυτικα ειναι oi προ & τελικοι του Klimo και τα ηχεια τα Quad ESL-63 & τα KEF referance 105.3. Καλωδια κυριως της Nordost.
Οπως φαινεται τα τελευταια χρονια δεν ανανεωνω το hardware και γιατι αφ ενος με ικανοποιει πληρως, αλλα γιατι το συνηθες ωραριο μουσικων ακροασεων εγινε βραδυνο/νυχτερινο, με διαφορα ακουστικα η με neafield monitor της Genelec.

Αν αυτα σας φαινονται πολλα, πολυ περισσοτερο κοστισε αναζητηση για την αποκτηση της τεραστιας δισκοθηκης με χιλιαδες βινυλια, CD και "αυλα" κοματια. Αυτα αντιθετα απο το hardware συνεχιζω μανιωδως να τα ανανεωνω, εκει βρισκεται το πραγματικο μου ενδιαφερον

Κατα καιρους αναρωτιεμαι αν αξιζε να πληρωσω τοσο κοστος για την αγαπη μου για την μουσικη αναπαραγωγη, δεν μπορω ομως να απαντησω γιατι δεν μπορω να αποτιμησω ποσο με πλουτισε αντιστοιχα αυτη η πορεια

Ψαχνωντας για ενισχυτη των Senn HD800, επεσα σε κειμενα του Chris1967 με modifications που βελτιωσαν τον λαμπρο χαρακτηρα τους. Τον ευχαριστησα γιαυτο, λιγο αμηχανος και σε μια εκθεση ακουστικων (!). Απο αυτον βρεθηκα και εδω, στον ιστοτοπο αυτον που θεωρω απ τα καλυτερα του ειδους του.

Γιωργος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #2 by Chris1967 » Tue Nov 07, 2017 12:38 am

Γιώργο καλώς όρισες και πάλι.

Σε θυμάμαι, μου έκανε εντύπωση που με βρήκες στην έκθεση ακουστικών, χαίρομαι που με κάποιο τρόπο συνέβαλα στο να κάνω την μουσική σου απόλαυση περισσότερη.

Πολύ ωραίο το σύστημα σου, και τα δύο ηχεία σου τα γνωρίζω πολύ καλά. Αναρωτιέμαι αν έχεις επάρκεια ισχύος για τα Kef. Τα ενισχυτικά σου δεν τα γνωρίζω δυστυχώς.

Καλοάκουστα όλα σου εύχομαι!! [wavegreen]

Βάλε μας και καμιά φωτογραφία αν θες!! [beer]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #3 by Dr Pan K » Tue Nov 07, 2017 11:11 am

Συγχαρητήρια για το σύστημα Γιώργο, πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές. Τα Klimo είναι απο την γερμανική ή την ιταλική περιοδο;
Παναγιώτης
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #4 by gmastr » Tue Nov 07, 2017 9:14 pm

Χρηστο κι εγω χαιρομαι που θα μπορουμε να τα λεμε εδω

Πολυ σωστα εντοπισες και την αναγκη ισχυρου ενισχυτη για τα KEF105.3.

Αυτο με επρωξε στην επιλογη των Klimo Linnete που βγαζουν 2Χ100W σε ταξη Α (monoblock 6xEL34 εκαστος). Ειναι αυτοι: http://kahlaudio.com/products/klimo-lin ... 9000-msrp/
Ο Dusan Klimo ελεγε οτι τους σχεδιασε για τα αναισθητα ηχεια ribon της Apogee !

Ειχα ακουσει τα ΚΕF να παιζουν μαγικα διαφορα κομματια Jazz στην Αγγλια και με τους Linnete λυθηκε το προβλημα της οδηγησης τους.
Παρ ολα αυτα δεν απεδωσαν ποτε το 100% του υπεροχου "συγκεκριμενου" χαμηλου τους, λογω διατασεων του χωρο μου (5 χ6m) και υλικων κατασκευης των σπιτιων εδω (διαφορετικων απο τα συμπαγη παλια εγγλεζικα σπιτια)

Ο προενισχυτης ειναι και αυτος γνησιος γερμανος, εχει και εξωτερικο τροφοδοτικο με λαμπες. Ειναι αυτος:
http://www.6moons.com/audioreviews/klimo/merlin.html
Χαιρομαι το εξαιρετικο phono που εχει

Τελος για το πλατω εχω να πω μονο καλα λογια, δινει τον αερα των ηχογραφησεων χωρις καμμια συμπιεση και ολοκαθαρα ολα τα οργανα
https://en.wikipedia.org/wiki/Pink_Tria ... nufacturer)#/media/File:Pink_Triangle_Anniversary_Helius_Orion_arm.jpg
Υπηρξε πολυ πρωτοτυπη σχεδιαση, σε πολλα πρωτοπορος (πχ υλικο πλατω ιδιο με τα βινιλια, "σφιγγτηρι" βιδωτο στο κεντρο για να συμπιεζει τους δισκους στο πλατω, εξωτερικο τροφοδοτικο με μπαταριες, υποσασι απο "εξωτικο" ακουστικα νεκρο υλικο, αναρτηση εδρανου πλατω "κρεμαστη" κλπ)
Σε πολλα αλλα ξεπεραστηκε απ τους σημερινους σχεδιαστες: πχ Χαμηλη μαζα με υπερ-μαλακη αναρτηση που χωρευει με το παραμικρο, το μοτερ στο ιδιο υποσασι με το πλατω (!!!), καθρεφτης στην πανω επιφανεια κλπ Εδω η αναρτηση

Σε πολλα ξεπερνουσε το πλατω αναφορας της εποχης (Linn Sondek) και γιαυτο ηταν και πολυ ακριβοτερο. Τελικα η εταιρεια χρεωκοπησε και ο σχεδιαστης του Arthur Khoubesserian παραγει σημερα τα Funk, εδω http://thefunkfirm.co.uk/

Η ψηφιακη επανασταση, αλλαξε σε πολλα τον κοσμο μας και φυσικα την αναπαραγωγη της μουσικης. Τα PC εγιναν η συνηθης πηγη, το software ευκολοτερο να βρεθει (...) Κι ομως καποιες σχεδιασεις στεκονται αξιοπρεπως μεχρι σημερα

Χαιρετω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #5 by Dr Pan K » Wed Nov 08, 2017 10:23 am

Θυμάμαι από παλιά τα Klimo που έχαιραν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό, μετά πέρασαν στους Ιταλούς οι οποίοι συνέχισαν να σχεδιάζουν ποιοτικά μηχανήματα αλλά πρόσθεσαν και άλλες συσκευές πέραν των ενισχυτων.

Περιμένουμε φωτογραφίες Γιώργο!

Από περιέργεια, με ποια ηχεία ακούς περισσοτερο;
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #6 by Chris1967 » Wed Nov 08, 2017 3:53 pm

Το πικάπ σου φανταστικό, δυστυχώς δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ακούσω ένα Pink Triangle, δυστυχώς όταν αγόρασα το πρώτο σοβαρό μου πικάπ δεν υπήρχε πρόσβαση στα Pink Triangle.

Εγώ μέχρι πρόσφατα είχα Linn Sondek και Oracle Delphi, συνομήλικά με το δικό σου. SME series V κρυφός πόθος.

Τα Kef 105.3 ήταν από τα αγαπημένα μου ηχεία, σαν φοιτητής εργαζόμουν σε κατάστημα στερεοφωνικών στο εξωτερικό. Τα 105.3 ήταν το πιο καλό ηχείο του μαγαζιού (μαζί με τα Quad ESL-63, αλλά και τα TDL Reference Monitor/Standard). Για σοβαρά demo τα βάζαμε να παίζουν με Musical Fidelity SA470 και προενισχυτή τον Musical Fidelity MVX. Ήχος από άλλον πλανήτη.
Χρήστος
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #7 by gmastr » Thu Nov 09, 2017 12:43 am

Kαι μια συνολικη αξιολογηση στο συστημα μου :

Οπως ξερετε, το πακετο βινυλιο/λαμπες/ηλεκτροστατικα δινει την δικη του ερμηνεια στο μουσικο περιεχομενο.
Δεν ειναι ακριβης η γρηγορη σαν τις σημερινες σχεδιασεις που που εχουν να διαχειριστουν και το καινουριο, ψηφιακο υλικο.
Και συχνα ωραιοποιει και επιβαλεται του χαρακτηρα της ηχογραφησης
(Ειναι ομως και μεγαλο & χωριστο θεμα συζητησης, το ποιος ηχητικος χαρακτηρας ειναι αντικειμενικα ο σωστοτερος, γιατι ο καθενας μας εχει για αναφορα δικα του μουσικα προτυπα...)

Παντως ειτε σε μικρα συνολα ειτε σε μεγαλες ορχηστρες, κλασσικης η jazz, δε του λειπει τιποτα.
Και αφου καταφερνει μεχρι σημερα να μεταδιδει τα μουσικα μηνυματα, να δημιουργει συναισθηματα, ειναι ενας αληθοφανης αναπαγωγεας της μουσικης

Θα πρεπει ομως να προσθεσω και καποια κριτικη, γιατι καπου ξεπεραστηκε:

1) Ακριβη αγορα & κοστος χρησης ...
Αν το πουλαγαν οι κομπιουτεραδες θα εκανε λιγοτερο απο το 1/2 της τιμης του !
Βεβαια οι μικρες πωλησεις, η ερευνα & οι ατελειωτες ωρες δοκιμων πρεπει να πληρωνονται...
Αλλιως δεν θα ειχαμε εξελιξη, αλλα ...
Οι Linnete αγοραστηκαν 8000€ και δεν θελω να ξερω την σημερινη αξια τους. Κατι χειροτερο δηλαδη απο την αγορα ακριβου αυτοκινητου (που σημαντικο μερος της ειναι ομως φοροι)
Αναβελονωση καθε μερικα χρονια, με κοστος νεας κεφαλης ! Λαμπες που εξαντλουνται/καιγονται απροβλεπτα καθε τοσο με σοβαρο κοστος. Καιγονται και μεμβρανες των ηλεκροστατικων !

2) Δυσχρηστο ...
Η συνηθης τελετουργια ξεκιναει με ψαξιμο στην δισκοθηκη, το πλuσιμο καποιων LP, τον ελενχο ρυθμισης αναρτησης / γεωμετριας πικαπ, τις δοκιμες στις λαμπες του προενισχυτη, τη μετρηση bios στις λαμπες του τελικου... και παρ' ολα αυτα οχι παντα αξιοπιστο...
Πως συγκρινεται με την σημερινη ψηφιακη / solid state αναπαραγωγη, που ξεκιναει με το πατημα ενος κουμπιου ?

3) Εντασεις ...
Η σχεδιαση αποδιδει τις πραγματικες δυνατοτητες του σε ικανες εντασεις, που ομως αυτες ειναι επιτρεπτες συγκεκριμενες ωρες της μερας απο τους συγκατοικους/γειτονες.
Σε χαμηλοτερες εντασεις χανεται ενα μεγαλο μερος της μουσικης πληροφοριας.

Γιαυτο και συνηθως "παιζει"κυριακες το πρωι η καποια συγκεκριμενα απογευματα.
Τις καθημερινες, μετα την δουλεια κλπ, προτιμω στην ευκολια του PC (με τα near field monitors 8030Α της Genelec η με τα ακουστικα) ενω εχω και την δυνατοτητα να σερφαρω παραλληλα στο νετ.

Παναγωτη,
Η επιλογη των ηχειων, μερος της τελετουργιας, εχει να κανει με το ειδος της μουσικης : Φωνες, κλασσικη με τα ESL-63. Jazz, Ηλεκτρ.Οργανα, soundtracks με τα 105.3. Συνολικα πιο πολυ παιζουν τα EL-63. Σε ωρες λειτουργιας ομως, τα τελευταια χρονια ειναι αναμμενα (προς ντροπη μου) τα βολικα Genelek (!)

Χαιρετω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Nov 09, 2017 3:39 pm

gmastr wrote: Σε ωρες λειτουργιας ομως, τα τελευταια χρονια ειναι αναμμενα (προς ντροπη μου) τα βολικα Genelek (!)


Πρακτικα ζητηματα και δεν ειναι καθολου ντροπη. Εχθες το βραδυ ελεγα παλι στην γυναικα μου μηπως να βαζαμε ενα συστημα μεσα στο υπνοδωματιο.. 2 ηχειακια, ενα streamer και ενα ενισχυτη με DAC (ή ενεργα για λιγοτερη φασαρια). Το σκεφτομαι σοβαρα. Τηλεοραση μεσα στο δωματιο δεν εχουμε (και δεν εχω σκοπο να βαλω γιατι απλα δεν βλεπουμε) αλλα 2 ενεργα ισως. Εστω για μια ωριτσα το βραδυ.

Μου κανει εντύπωση βεβαία που ακους μουσική με Quad 63 και με Genelec. Toν συγχωρεμένο Martikainen τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση αλλα για studio monitor, οχι για οικειακη χρηση. Μιλαω και εγω που ακουω με ATC αλλα μπροστά στα Genelec οτιδήποτε δειχνει χρωματισμένο. Δεν σε κουράζουν οι ηχογραφήσεις μεσα απο τα Genelec?
Παναγιώτης
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #9 by gmastr » Fri Nov 10, 2017 12:39 am

Εχει να κανει με την ποιοτητα του μουσικου αρχειου, Παναγιωτη

Ενα μερος της καταγεγραμενης μουσικης (και πολλα αγαπημενα κομματια), βρισκονται δυστυχως σε προβληματικες η "παλαιικες" ηχογραφησεις & συχνα και με απωλεστικη συμπιεση !
Τετοια κομματια αναπαραγομενα σε μετριες εντασεις χανουν την μουσικη πληροφορια.
Και εκει νομιζω οτι εχει λογο υπαρξης ενα υπερ-αναλυτικο ηχειο, που θα αποκαλυψει το δυνατον τι γραφτηκε.

Αντιθετα σε μια καλη ηχογραφηση, σε HD αρχεια, υπαρχουν τα δεδομενα που επιτρεπουν να αναπτυχθουν & να αξιοποιουνται οι "ερμηνευτικές" ικανοτητες & η προσωπικοτητα ενος καλου συστηματος αναπαραγωγης

Δυστυχως ειναι πολλα αυτα τα αξιολογα μουσικα αλλα μετρια ηχητικα κομματια.
Δοκιμασα στην αρχη να τα προσεγγισω με ενα "ξερο" ζευγαρι μονιτορ της Yamaha και αργοτερα κρατησα τα Genelec.
Εξαιρετικη δουλεια προς αυτην την κατευθυνση κανουν φυσικα και τα ακουστικα ( Stax SR-X και τωρα τα Senn HD800).
Υποθετω οτι με τα δικα σου εξαιρετικα ηχεια δεν θα εχεις τετοια διλημματα γιατι αποτελουν "χρυση τομη" στο θεμα της αναλυσης (Τα ειχα ακουσει στον Θεμη)

Το μετρησιμο μερος της μουσικης πληροφοριας ειναι κοινο σε ολους μας. Το υπολοιπο μερος, αυτο που το μυαλο μας συνθετει/αναπλαθει σε μουσικη συγκινηση, νομιζω οτι ειναι υποκειμενικο. Ετσι υποκειμενικος ειναι και ο τροπος που προσεγγιζουμε μια κακη ηχογραφιση: απο το να την αγνοησουμε, να την ξεπεταμε γιατι την βαριομαστε, μεχρι να επιμενουμε να την "σκαβουμε" αναζητωντας λεπτομερειες.

Χαιρομαι που τα λεμε
Γιωργος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μουσικοφιλος με συστημα υπο διαμορφωση

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Nov 10, 2017 10:38 pm

gmastr wrote: Χαιρομαι που τα λεμε


Ο λόγος ύπαρξης του Audiohub..
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register