Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πρώτα μας συστήματα

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #1 by pankon » Mon Jan 01, 2018 6:10 pm

Μετά από πρόταση του γιατρού, Dr Pan K, αυτό το νήμα αφορά στα πρώτα μας συστήματα.

Και για να γίνει η αρχή, παρουσιάζω παρακάτω το δικό μου πρώτο σύστημα, που χρονολογείται από το 1982.

Πικάπ Denon DP45F (direct drive) με την κεφαλή θρύλο DL103
Ολοκληρωμένος ενισχυτής Cambridge Audio PA50
Ηχεία Linn Kan original (Mk I) (δεν φαίνονται στη συνημμένη φωτογραφία)

IMG_2484.jpg
IMG_2484.jpg (1.07 MiB) Viewed 3974 times


Το πικάπ και ο ενισχυτής υπάρχει ακόμα. Τα ηχεία δόθηκαν πριν μερικούς μήνες σε τέλεια λειτουργική κατάσταση.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #2 by pankon » Mon Jan 01, 2018 8:17 pm

pankon wrote:Μετά από πρόταση του γιατρού, Dr Pan K, αυτό το νήμα αφορά στα πρώτα μας συστήματα.

Και για να γίνει η αρχή, παρουσιάζω παρακάτω το δικό μου πρώτο σύστημα, που χρονολογείται από το 1982.

Πικάπ Denon DP45F (direct drive) με την κεφαλή θρύλο DL103
Ολοκληρωμένος ενισχυτής Cambridge Audio PA50
Ηχεία Linn Kan original (Mk I) (δεν φαίνονται στη συνημμένη φωτογραφία)

IMG_2484.jpg


Το πικάπ και ο ενισχυτής υπάρχει ακόμα. Τα ηχεία δόθηκαν πριν μερικούς μήνες σε τέλεια λειτουργική κατάσταση.


Το συγκεκριμένο σύστημα και ειδικότερα τον συνδυασμό ενισχυτή και ηχείων τον είχα πρωτακούσει στο Βερολίνο, και είχα πραγματικά εντυπωσιαστεί. Μπορεί να είχε να κάνει με την απειρία μου (το 1982) σε "σωστά" συστήματα, αλλά μέχρι τότε δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι που να πλησιάζει στον αληθοφανή ήχο, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Το σύστημα αυτό ήταν το πρώτο μου, και με εξαίρεση τα ηχεία, το έχω ακόμα, αν και δεν το χρησιμοποιώ πλέον...

Και ως γνωστό, οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Jan 01, 2018 10:40 pm

Εχω πρόβλημα με τις φωτο, δλδ δεν εχω φωτογραφίες απο τότε. Τα μηχανάκια ομως τα ξερω και θα τα προσθέσω μαζι με τις ιστορίες απόκτησης τους.

@Πανο Ο βραχίονας που βλέπω ειναι ο servo tracer, σωστα? Ηταν αυτόματο αυτο το πικαπ και με προχωρημένες λειτουργίες απ οσο ξερω (αν και απο ηχο ηταν απλά ΟΚ).
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #4 by pankon » Mon Jan 01, 2018 11:19 pm

Dr Pan K wrote:Εχω πρόβλημα με τις φωτο, δλδ δεν εχω φωτογραφίες απο τότε. Τα μηχανάκια ομως τα ξερω και θα τα προσθέσω μαζι με τις ιστορίες απόκτησης τους.

@Πανο Ο βραχίονας που βλέπω ειναι ο servo tracer, σωστα? Ηταν αυτόματο αυτο το πικαπ και με προχωρημένες λειτουργίες απ οσο ξερω (αν και απο ηχο ηταν απλά ΟΚ).


Ναι, Παναγιώτη, έχεις δίκιο. Ο βραχίονας είναι ο Dynamic Servo Tracer. Το πικάπ ήταν αυτόματο που πήγαινε κι έφερνε τον βραχίονα στη σωστή θέση. Και μάλιστα μπορούσε να αναγνωρίσει το μέγεθος του δίσκου μέσω αισθητήρα, δηλαδή για τους (μικρούς) δίσκους των 45 στροφών, πήγαινε ο βραχίονας εκεί που έπρεπε. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο αυτόματο -))

Όσον αφορά τον ήχο, ήταν ΟΚ. Σίγουρα το Roksan Xerxes, πού πήρα μετά, ήταν καλύτερο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #5 by pankon » Mon Jan 01, 2018 11:26 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Εχω πρόβλημα με τις φωτο, δλδ δεν εχω φωτογραφίες απο τότε. Τα μηχανάκια ομως τα ξερω και θα τα προσθέσω μαζι με τις ιστορίες απόκτησης τους.

@Πανο Ο βραχίονας που βλέπω ειναι ο servo tracer, σωστα? Ηταν αυτόματο αυτο το πικαπ και με προχωρημένες λειτουργίες απ οσο ξερω (αν και απο ηχο ηταν απλά ΟΚ).


Ναι, Παναγιώτη, έχεις δίκιο. Ο βραχίονας είναι ο Dynamic Servo Tracer. Το πικάπ ήταν αυτόματο που πήγαινε κι έφερνε τον βραχίονα στη σωστή θέση. Και μάλιστα μπορούσε να αναγνωρίσει το μέγεθος του δίσκου μέσω αισθητήρα, δηλαδή για τους (μικρούς) δίσκους των 45 στροφών, πήγαινε ο βραχίονας εκεί που έπρεπε. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο αυτόματο -))

Όσον αφορά τον ήχο, ήταν ΟΚ. Σίγουρα το Roksan Xerxes, πού πήρα μετά, ήταν καλύτερο.


Α, ναι, και για να μην ξεχνάμε και τα ακουστικά, το μοντέλο ήταν (είναι ακόμα) το Stax SR-60 ("electret").
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #6 by Gojakla » Tue Jan 02, 2018 8:01 pm

Ας βάλω και εγώ το πρώτο μου σύστημα. Αγορά απο Ζωδιάτη κάπου στα '90s...

• Ολοκληρωμένος Audiolab 8000A
• Ηχεία B&W P4 (Transmission Line)
• Πικάπ Rega Planar 3 με τον "μαμά" βραχίονα Rega.


Audiolabs_B&W_Rega.jpg
Audiolabs_B&W_Rega.jpg (108.78 KiB) Viewed 3936 times



Μετά απο 2-3 χρόνια προστέθηκαν και ένα CD Player της Harman Kardon, το HD750 και ένα tuner της Denon.
Πολλά χρόνια αργότερα (κατά το 2012 περίπου) προστέθηκε και ο ομόσταυλος τελικός που φαίνεται και στη φώτο, ο Audiolab 8000P.

Ήμουν 17 χρονών περίπου όταν "στήθηκε" και με συντρόφεψε μέχρι τα 34 μου οπότε και γνώρισα εσάς ρε κ#λόπαιδα... [stick] [stick] [stick]



:mrgreen:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed Jan 03, 2018 7:18 pm

Pioneer PD-206.jpg
Pioneer PD-206.jpg (115.8 KiB) Viewed 3916 times


Το πρώτο σύστημα που αγόρασα ο ιδιος ηταν ενα CD Player της Pioneer, το PD-206. Του ειχα κοτσάρει επανω 2 αηδιαστικά ηχειάκια για PC (αυτοενισχυόμενα) και εκανα φιλότιμες προσπάθειες να φανταστώ πως ειναι μια συμφωνική ορχήστρα μεσα απο αυτο.

nad-3020b.jpg
nad-3020b.jpg (584.45 KiB) Viewed 3916 times


Θελε πολυ φαντασία οποτε κάποια στιγμη αποφάσισα πως δεν παει αλλο και πηρα μεταχειρισμένο ενα NAD 3020B, φανταστικό μηχανάκι με πολυ καλο ηχο, πράγμα που εγω δεν πολυγνωριζα γιατι απο ηχεία ειχα φτιαξει κατι coaxial Pioneer απο μονάδες αυτοκίνητου (μόνος μου καμπίνες, ντύσιμο κτλ) και μετα για "καλύτερα" ειχα πάρει κατι πάμφθηνα ιταλικα RCF τριών δρόμων, απο τις πρώτες γενιές made in China. Παραδόξως τα ηχεία δουλεύουν ακομα (και τα δυο ζευγαρια, τα εχω χαρίσει αμφότερα).

coppia-di-casse-diffusori-rcf-br-1037-3-vie-100w.jpg
coppia-di-casse-diffusori-rcf-br-1037-3-vie-100w.jpg (28.08 KiB) Viewed 3916 times


Κάπου εκει ειχα το πρώτο "αξιοπρεπές" σύστημα, επαιζε χάλια λογω των ηχείων αλλα ψιλοάκουγα. Κατι με εκανε να πιστέψω οτι με μεγαλύτερο ενισχυτή θα επαιζα καλύτερα και πηγα στο γνωστό μαγαζί High end που συχναζα (μονιμος κατοικος δλδ) και αλλαξα τον NAD με ενα Harman Kardon (απο την εποχη που η HK εβγαζε δικαναλους ενισχυτές). Ο διευθυντής του μαγαζιού μου ειχε πει "παιζει καλα ο NAD, γιατι τον αλλάζεις" αλλα εγω πεπεισμένος οτι Bigger is better άλλαξα εκεινο το στολιδι με μια αμερικανική μουφα. Νομιζω ηταν ο HK 640, η εμφανιση καλη, ο ηχος τιποτα το ιδιαιτερο.

640.jpg
640.jpg (122.07 KiB) Viewed 3916 times


Ο ΗΚ εμεινε στα χέρια μου ελάχιστο καιρό, ξαναεπεστρεψα στο μαγαζι και τους ζήτησα (παλι) αλλαγή, εφυγα με ενα Marantz MP72, αυτος ειχε και MC phono (που δεν χρησιμοποίησα ποτε αλλα λεμε τωρα). Ηταν περίπου 12κιλα, δηλωνε 120Watt/8 και μάλιστα κάπου ελεγε οτι τα πρώτα 20-25 ήταν σε τάξη Α (εδω γελάμε, ουτε τα πρώτα 2 δεν ήταν σε Α). Τον εχω χαρίσει και αυτόν αλλα εχει κάποια προβληματάκια με το ποτ απ οτι εχω μάθει (και τον τρώει η σκόνη)

marantz_pm-72_stereo_integrated_amplifier.jpg
marantz_pm-72_stereo_integrated_amplifier.jpg (39.57 KiB) Viewed 3916 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #8 by pankon » Wed Jan 03, 2018 8:26 pm

Dr Pan K wrote:
Pioneer PD-206.jpg


Το πρώτο σύστημα που αγόρασα ο ιδιος ηταν ενα CD Player της Pioneer, το PD-206. Του ειχα κοτσάρει επανω 2 αηδιαστικά ηχειάκια για PC (αυτοενισχυόμενα) και εκανα φιλότιμες προσπάθειες να φανταστώ πως ειναι μια συμφωνική ορχήστρα μεσα απο αυτο.

nad-3020b.jpg


Θελε πολυ φαντασία οποτε κάποια στιγμη αποφάσισα πως δεν παει αλλο και πηρα μεταχειρισμένο ενα NAD 3020B, φανταστικό μηχανάκι με πολυ καλο ηχο, πράγμα που εγω δεν πολυγνωριζα γιατι απο ηχεία ειχα φτιαξει κατι coaxial Pioneer απο μονάδες αυτοκίνητου (μόνος μου καμπίνες, ντύσιμο κτλ) και μετα για "καλύτερα" ειχα πάρει κατι πάμφθηνα ιταλικα RCF τριών δρόμων, απο τις πρώτες γενιές made in China. Παραδόξως τα ηχεία δουλεύουν ακομα (και τα δυο ζευγαρια, τα εχω χαρίσει αμφότερα).

640.jpg


Κάπου εκει ειχα το πρώτο "αξιοπρεπές" σύστημα, επαιζε χάλια λογω των ηχείων αλλα ψιλοάκουγα. Κατι με εκανε να πιστέψω οτι με μεγαλύτερο ενισχυτή θα επαιζα καλύτερα και πηγα στο γνωστό μαγαζί High end που συχναζα (μονιμος κατοικος δλδ) και αλλαξα τον NAD με ενα Harman Kardon (απο την εποχη που η HK εβγαζε δικαναλους ενισχυτές). Ο διευθυντής του μαγαζιού μου ειχε πει "παιζει καλα ο NAD, γιατι τον αλλάζεις" αλλα εγω πεπεισμένος οτι Bigger is better άλλαξα εκεινο το στολιδι με μια αμερικανική μουφα. Νομιζω ηταν ο HK 640, η εμφανιση καλη, ο ηχος τιποτα το ιδιαιτερο.

coppia-di-casse-diffusori-rcf-br-1037-3-vie-100w.jpg


Ο ΗΚ εμεινε στα χέρια μου ελάχιστο καιρό, ξαναεπεστρεψα στο μαγαζι και τους ζήτησα (παλι) αλλαγή, εφυγα με ενα Marantz MP72, αυτος ειχε και MC phono (που δεν χρησιμοποίησα ποτε αλλα λεμε τωρα). Ηταν περίπου 12κιλα, δηλωνε 120Watt/8 και μάλιστα κάπου ελεγε οτι τα πρώτα 20-25 ήταν σε τάξη Α (εδω γελάμε, ουτε τα πρώτα 2 δεν ήταν σε Α). Τον εχω χαρίσει και αυτόν αλλα εχει κάποια προβληματάκια με το ποτ απ οτι εχω μάθει (και τον τρώει η σκόνη)

marantz_pm-72_stereo_integrated_amplifier.jpg


Παναγιώτη, μήπως θυμάσαι και το κόστος αυτού του πρώτου σου συστήματος;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #9 by Dr Pan K » Wed Jan 03, 2018 9:08 pm

pankon wrote:Παναγιώτη, μήπως θυμάσαι και το κόστος αυτού του πρώτου σου συστήματος;


Λιγότερο απο το πιο φτηνο καλώδιο του σημερινού συστήματος..

Εχω και συνέχεια..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #10 by pankon » Wed Jan 03, 2018 9:13 pm

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:Παναγιώτη, μήπως θυμάσαι και το κόστος αυτού του πρώτου σου συστήματος;


Λιγότερο απο το πιο φτηνο καλώδιο του σημερινού συστήματος..

Εχω και συνέχεια..


χαχαχα, το φαντάστηκα! :lol:

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register