Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Επανεκκινηση με updates

User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Επανεκκινηση με updates

Unread post #1 by farflung » Sun Jan 14, 2018 8:19 pm

Αποφασια λοιπον κι εγω να επαναλειτουργησω το κυριως συστημα μετα απο μια τετραετια περιπου,
σε αυτο ειχε παιξει ρολο η αποφαση μου να αποχωριστω το τοτε εξαιρετικο ντακ που ειχα
το amr dp777,
το ειχα πουλησει απο καθαρα οικονομικους λογους μιας και ηθελα να κανω upgrade σε αλλο αθλημα
εκτος μουσικης,συγκεκριμενα σε δυο τροχους,αλλα η ζωη τα φερνει διαφορετικα απο οτι τα υπολογιζεις ετσι εμεινα και χωρις ντακ και χωρις μηχανη :-D
Οποτε μετα απο τον ανουσιο προλογο που δεν ενδιαφερει κανενα ερχομαστε στο σημερα και στην φρεσκια αγορα που εκανα.

IMG_0423.JPG
IMG_0423.JPG (916.14 KiB) Viewed 3750 times

IMG_0424.JPG
IMG_0424.JPG (1.29 MiB) Viewed 3750 times


lindemann musicbook 10 usb
επαιξε μεγαλο ρολο στην αγορα του οτι ειναι καθαρος προενισχυτης με επιπλεον δυο αναλογικες εισοδουςκαι οχι αλλο ενα ντακ με δυνατοτητες προενισχυτη,
εχει 5v εξοδο fully balanced,
αναλογικο volume,
στο 50 γινεται σεισμος με βηματα 0-99,
εξαιρετικος ενισχυτης για ακουστικα 32 to 300 ohms,
και dac AK 4490 verita φτανει μεχρι 32/384 dsd128 native,
λογω περιορισμου στην xmos φτανει τοσο κανονικα το chip παει μεχρι 768 dsd 256

ενισχυτης τωρα Gamut D200 MkIII 234 W η σταθερη αξια που κουναει τα παντα
IMG_0428.JPG
IMG_0428.JPG (956.77 KiB) Viewed 3750 times


ηχος ταχυς στακατος δυναμικος με smooth χαρακτηρα.

Επομενος αναβαθμισμενος κρικος τα ηχεια
von schweikert vr 4 jr


IMG_0425.JPG
IMG_0425.JPG (1.01 MiB) Viewed 3750 times

IMG_0426.JPG
IMG_0426.JPG (1.13 MiB) Viewed 3750 times

The VR4jr is 38.5” tall, 8” wide, 20” deep, and weighs 78 pounds. It’s a four-way design that uses a 1” poly-tri-laminate silk dome tweeter, a 7” carbon mica-cellulose poly-laminate midrange driver, two 7” mica-cellulose poly-laminate woofers, and a 1" rear-firing ambience mid/tweeter with fabric dome and transmission-line loading and level control are located on the rear.

Αυτα ειναι τα στοιχεια τους με ευαισθησια 89db.
Το πισω tweeter δημιουργει μια αισθηση περισσοτερου αερα στις υψηλες.

Τωρα πηγες εκτος απο το macbook pro με ολα τα φρεσκα audirvana amarra4 pure music,
αναγκάστηκα να ξαναστησω το htpc που ηταν ντουλαπιασμενο κατι χρονια,
δουλευει win 10 me fidelizer και jriver ξερα χωρις ιντερνετ και προγραμματα,
με απωτερο σκοπο να τρεξω με αλλο ενα σκληρο το Audiophille Linux 4,
απλα δεν εχω βρει το χρονο γιατι θελει μπολικες εντολες και τωρα ειμαι πηγμενος.
Και transport Trichord genesys MkII για τα cd αν και δεν τα ακουω πια,τα προτιμω αυλα.
IMG_0431.JPG
IMG_0431.JPG (1.55 MiB) Viewed 3750 times

IMG_0429.JPG
IMG_0429.JPG (893.21 KiB) Viewed 3750 times


Τελος καλωδια ηχειων Audience Au24
XLR Vdh integration hybrid και gotham quad το gac2 αν θυμαμαι καλα ολα neutric
και πολυμπριζο furutech TP80E me ρευματος G314 AG κεντρικο και
δυο ιδιοκατασκευη μου ollflex 110cy με oyade μαιμου ροδιου πολυ καλης ποιοτητας.
Αυτα τα ολιγα [wavegreen]
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #2 by Gojakla » Sun Jan 14, 2018 8:47 pm

Ω ρε μανα 'μ, ωραια παιχνιδια.

Με το καλο το "reboot". Περιεγραψε μας λιγο παραπανω το Lindemann. Πως και κατεληξες σε αυτο;




Υγ. Τι τα ηθελες τα μηχανακια; :-D
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #3 by Dr Pan K » Sun Jan 14, 2018 9:15 pm

Διόλου άσχημα θα έλεγα. Τα VR ειναι "επισημα" ηχεια, full range και με τον Gamut απο πίσω θα πετάνε.

Το Lindemann εγω το γνωρίζω, ειχα μιλησει και με τον εδω αντιπροσωπο (Solid Foundation) λιγο πριν πάρει την εταιρία. Έχουν κανει καλη δουλειά. Πες μας λιγα παραπανω απο την επειρια σου και welcome back στο χόμπι !!
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #4 by farflung » Sun Jan 14, 2018 9:19 pm

Gojakla wrote:Ω ρε μανα 'μ, ωραια παιχνιδια.

Με το καλο το "reboot". Περιεγραψε μας λιγο παραπανω το Lindemann. Πως και κατεληξες σε αυτο;



Υγ. Τι τα ηθελες τα μηχανακια; :-D

Εμ ειχα το ωραιο 600αρακι και ηθελα το χιλια η χαρα της αναβαθμισης παιζει σε ολα ξερεις οχι μονο στα στέρεα

Το πως κατεληξα το εγραψα εψαχνα εδω και καιρο ενα αξιολογο ντακ που να ειναι πραγματικος προενισχυτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #5 by Gojakla » Sun Jan 14, 2018 9:37 pm

farflung wrote:Εμ ειχα το ωραιο 600αρακι και ηθελα το χιλια η χαρα της αναβαθμισης παιζει σε ολα ξερεις οχι μονο στα στέρεα



Εμενα το λες;

€7.300 πηρα καινουργιο το μηχανακι και σε περιπου 4 χρονια του ειχα "ριξει" αλλα 8.5Κ! :shock:



:lol: :lol:
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #6 by Chris1967 » Sun Jan 14, 2018 9:43 pm

Μπράβο ρε Θοδωρή πολύ το χάρηκα που έφτιαξες το σύστημα σου! Καλοάκουστα φίλε!

Για πες για το LIndemann αλλά και για τα ηχεία, εγώ σε θυμάμαι με τα Audio Physic.
Χρήστος
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #7 by farflung » Sun Jan 14, 2018 9:57 pm

Dr Pan K wrote:Διόλου άσχημα θα έλεγα. Τα VR ειναι "επισημα" ηχεια, full range και με τον Gamut απο πίσω θα πετάνε.

Το Lindemann εγω το γνωρίζω, ειχα μιλησει και με τον εδω αντιπροσωπο (Solid Foundation) λιγο πριν πάρει την εταιρία. Έχουν κανει καλη δουλειά. Πες μας λιγα παραπανω απο την επειρια σου και welcome back στο χόμπι !!


Ναι βαρανε δυνατα τα σπρωχνει στο οριο ο ενισχυτης αμα θελω,
ο ηχος σε γενικες γραμμες θα ελεγα πως ειναι συμπαγης και πληρης σε ολες τις συχνοτητες,
κατεβαινουν αρκετα χαμηλα με τα 2 οκταιντσα και η οπη ειναι μπροστα βασικο αυτο στον χωρο μου,
μπορεις να ακουσεις ολες τις ηχογραφησεις με σχετικη ανεση δεν θα σου πεταξει στην μουρη τις κακες,βεβαια θελει να κλεισεις τα πισω tweeter σε αυτες,
σε hd περιεχομενο ειναι σαφες πως απογειωνονται,οπως κι ολα πανω κατω τα συστηματα,
αλλα τα καλα 44αρια με up στα 384 ειναι υπερβολικα κοντα σε αερα και διαφανεια.

δεν εχω πειραματιστει ακομη με την θεση των ηχειων,πιστευω μπορουν και καλυτερα
εχουν επαρκως μεγαλη σκηνη αλλα συνηθισμενος απο τα audio physic με τα πλαινα woofer μου φαινεται μικροτερη λιγοτερο τρισδιαστατη.
Σαν θεση σκηνης οργανων τραγουδιστη κλπ ειναι στην θεση τους σωστα με μεγαλα σωματα.
στις μεσαιες και ψηλες ειναι πολυ αναλυτικα φωτεινα θα ελεγα ακους το σαλιο στο στομα που λενε,
αλλα οπως ειπα και πιο πανω δεν κουραζουν μαλλον λογω των silk tweeter.
Σε ολα αυτα που λεω ειναι σαφες πιστευω οτι κατα 80% παιζει ρολο και το ντακ,
εχω δοκιμασει και αλλα εως τωρα αλλα δεν ειχα τετοια αποτελεσματα,
ειναι μια πολυ σοβαρη κατασκευη και σε υλικα και ηχο και αποπνεει και μια αισθηση χλιδας.
Ο ηχος που εχει δωσει στο συστημα ειναι σχεδον αναλογικος,
Επισης εχει δυο αναλογικες εισοδους για ενισχυτη phono και tuner.
Εκτος του οτι εψαχνα να ειναι σωστος προ και οχι ντακ με πακακι στην αγορα του προχωρησα
και μετα απο αρκετο διαβασμα και δεν βρηκα πουθενα ενα αρνητικο σχολιο,
παντου εχει αποσπασει διθυραμβους,
σημειωτεον ειναι το απλο 10 οχι αυτο με το bluetooth.
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #8 by farflung » Sun Jan 14, 2018 10:08 pm

Chris1967 wrote:Μπράβο ρε Θοδωρή πολύ το χάρηκα που έφτιαξες το σύστημα σου! Καλοάκουστα φίλε!

Για πες για το LIndemann αλλά και για τα ηχεία, εγώ σε θυμάμαι με τα Audio Physic.

Σε ευχαριστω Χρηστακο μου τα physic πηγαν τραμπα
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #9 by BityaBit » Sun Jan 14, 2018 10:43 pm

θόδωρα μεγειές καλή χρονιά με αρκετό χρόνο για να χαίρεσαι την επιστροφή σου στην ενεργό δράση. Οι επιλογές σου δείχνουν τουλάχιστον ενδιαφέρουσες και πολλά υποσχόμενες!

Υ.Γ. Ζηλεύω το transport σου βρε μπαγάσα..
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Επανεκκινηση με updates

Unread post #10 by farflung » Sun Jan 14, 2018 11:06 pm

BityaBit wrote:θόδωρα μεγειές καλή χρονιά με αρκετό χρόνο για να χαίρεσαι την επιστροφή σου στην ενεργό δράση. Οι επιλογές σου δείχνουν τουλάχιστον ενδιαφέρουσες και πολλά υποσχόμενες!

Υ.Γ. Ζηλεύω το transport σου βρε μπαγάσα..

Thanks Πετραν επισης καλη χρονια,
Το trans φιλε μου ειναι το μονο που καθεται

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register