Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #1 by Geopolitis » Thu Apr 28, 2016 11:42 am

Ολη η ιστορια ξεκινησε το 2008 οταν πρωτοακουσα στον τοτε SIRIUS στη νεα Ερυθραια ενα ζευγαρι ηχεια για τα οποια δεν ειχα ξανακουσει στη ζωη μου. Ηταν τα Tidal Contriva που μολις ειχαν παρουσιαστει στην εκθεση CES στην Αμερικη. Πραγματικα για μενα ηταν αποκαλυψη αυτο που ακουσα τοτε και εβαλα στοχο να διερευνησω παραπανω τι ηταν αυτο που με συναρπαζε τοσο πολυ στα συγκεκριμενα ηχεια.

Μετα απο πολυετες ψαξιμο, πολυωρες ακροασεις συζητησεις ακομα και με τον ιδιο τον σχεδιαστη της Tidal καθως και με πολλους αλλους ευτυχισμενους κατοχους στην Ελλαδα και στο εξωτερικο, κατεληξα οτι αυτος ηταν ο ηχος που ταιριαζε στα προσωπικα μου θελω και αποφασισα να κινηθω προς την κατευθυνση που πρεσβευει η συγκεκριμενη εταιρια.
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #2 by Geopolitis » Thu Apr 28, 2016 11:56 am

Η φιλοσοφια της Tidal ειναι να δημιουργησει ηχεια και ηλεκτρονικα που να αναπαραγουν το σημα οσο το δυνατον πιστοτερα και με τον λιγοτερο κατα το δυνατον δικο τους χαρακτηρα. Ειναι αυτο που λεμε monitor αναπαραγωγη δηλαδη η δυνατοτητα να ακουμε την παραγωγη ακριβως οπως την φανταστηκε ο δημιουργος της.

Σε ενα τετοιο συστημα ακουγεται διαφορετικα το καθε μουσικο κομματι που ακουμε αναδεικνυοντας απολυτα τη δουλεια του δημιουργου και οδηγει πολλες φορες τον απαιδευτο ακροατη να καταληξει σε περιεργα συμπερασματα για την ποιοτητα του, αναλογα με το ποιο κομματι ακουσε στο συγκεκριμενο συστημα. Για αυτο και εχω παρατηρησει οτι μπορει τα σχολια να ειναι πολυποικιλα για το ιδιο ακριβως συστημα (τοσο σε εκθεσεις οσο και σε σπιτικα συστηματα ) αναλογα με το ποιος και με τι προγραμμα αναφορας εκανε την ακροαση.

Θεματα οπως η ποιοτητα του ρευματος ή η ποιοτικη στηριξη, τα οποια υποτιμουσα στο παρελθον, ξαφνικα αρχιζουν και παιζουν σημαντικο ρολο σε ενα συστημα με Tidal. Αυτο δε σημαινει οτι τα ηχεια ειναι τρελα απαιτητικα στα συνοδα τους οσον αφορα την τιμη. Πιο πολυ αναδυκνυει οτι ειναι στην πραγματικοτητα χαμαιλεοντες που μπορει ο οποιοσδηποτε να τα φερει στα δικα του μετρα αλλαζοντας την συνθεση των συνοδων που χρησιμοποιει....
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #3 by Geopolitis » Thu Apr 28, 2016 12:01 pm

Η σημερινη συνθεση του συστηματος ειναι ως εξης:

Transport: Aurender X100L
USB cable:Stealth Audio USB - T
USB Interface: Audiobyte Hydra-Z
DAC, Προενισχυτης, Phono Stage: Tidal Preos-D
Τελικος: Sovereign Glory
Ηχεια: Tidal Contriva Diacera Special Edition
Power Isolator: Torus Power RM-16
Interconnect: Argento Flow Master Reference
Καλωδια ηχειων: Argento Flow Master Reference
Καλωδια ρευματος: Argento Flow Master Reference

DSC01768.JPG
DSC01768.JPG (1.43 MiB) Viewed 5091 times


DSC01778.JPG
DSC01778.JPG (1.48 MiB) Viewed 5091 times


DSC01771.JPG
DSC01771.JPG (1.39 MiB) Viewed 5091 times
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #4 by Geopolitis » Thu Apr 28, 2016 12:15 pm

DSC01759.JPG
DSC01759.JPG (582.75 KiB) Viewed 5091 times


DSC01762.JPG
DSC01762.JPG (511.67 KiB) Viewed 5091 times


DSC01757.JPG
DSC01757.JPG (664.02 KiB) Viewed 5091 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #5 by Dr Pan K » Thu Apr 28, 2016 4:16 pm

Το σύστημα του Γιώργου το εχω ακούσει κάποιες φορές, η τελευταία πριν λίγες ήμερες με αφορμή το συγκριτικό των ψηφιακών καλωδίων που κάναμε, το θεωρώ αρκετα γνώριμο.

DSC01758.JPG
DSC01758.JPG (612.13 KiB) Viewed 5079 times


Δεν θα πάω πίσω χρόνια γιατι ειναι σε αέναη εξέλιξη, η τελευταία σημαντική αλλαγή ηταν ο προενισχυτης της Tidal, μηχανημα αναφοράς χωρις αμφιβολια. Οχι πως ο Sovereign Director δεν ηταν καλος, απλά εδω εχει γίνει υπέρβαση ηχητικά. Σε αυτο το επίπεδο προφανώς χαρακτηριστικα όπως χαμηλό, έκταση, ταχύτητα κτλ ειναι όλα εκει, αυτο που ο χρήστης αναζητά ειναι το refinement, η εσωτερική υφη της αναπαραγωγής και ισως η άποψη (περι άποψης στην αναπαραγωγή θα επανέλθω στο πρώτο review μου για το audiohub.gr)

Για οσους δεν το πρόσεξαν υπάρχει και πικαπ στο σύστημα. Του Γιώργου δεν του πολυαρεσει, εγω παλι το προτιμώ απο το DAC του. Ειναι μια ενδιαφέρουσα σύγκριση καθως το DAC και το Phono ειναι μέρος του ίδιου προενισχυτη Tidal. To DAC τροφοδοτείτε απο Aurender, το πικάπ ειναι ενα σχετικά απλο μοντέλο της Ιταλικης Bluenote (Bellavista) με Denon 110 (MC). Παρότι μιλαμε για μια φτηνη κεφαλη ο χαρακτηριστικός οργανικός ηχος του αναλογικού ειναι πιο κοντα στα γούστα μου, πιο κοντα στην αρμονία της μουσικής.

Στο μελλον, και αφου προστεθεί στην αλυσίδα ο ομοσταυλος τελικός (θεμα χρόνου πιστεύω) θα υπάρξει και αναβάθμιση του αναλογικού, οσο και να αντιστέκεται κατα βάθος και ο ίδιος γνωρίζει την υπεροχή των μαύρων δίσκων.
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #6 by johnVO » Fri Apr 29, 2016 11:10 am

Το σύστημα του geopolitis, το έχω ακούσει ίσως και περισσότερες φορές από το δικό μου...τις περισσότερες φορές τις αναβαθμίσεις, τις κάνουμε ταυτόχρονα ή με μικρή χρονική διαφορά.
Τον ευχαριστώ που έγραψε τόσο αναλυτικά για τα tidal ,γιατί έτσι δεν θα χρειαστεί να γράψω εγώ :lol: όταν θα παρουσιάσω το δικό μου σύστημα, που έχει μηχανές από την ίδια εταιρεία.
Από τα παραπάνω καταλαβαίνετε, ότι είναι λίγο οξύμωρο να πω την γνώμη μου για ένα σύστημα που για μένα είναι μέσα σε αυτά, που καθορίζουν την πορεία μου στον ήχο.
Θα πω απλά, ότι ζηλεύω το ηχείο του (ίσως ό,τι πιό διάφανο και ταυτόχρονα μουσικό έχω ακούσει...) αλλά και τα "καλωδιάκιά" του ;-) ( Argento FMR), που μου έχει δανείσει και ακούω αυτές τις μέρες...
Τελειώνοντας, πρέπει να αναφέρω ότι οι τελευταίες ακροάσεις, στρέφονται κυρίως γύρω από το αναλογικό setup του geopolitis ,το οποίο εξαιτίας του πολύ καλού ενσωματωμένου phono του προενισχυτή του, μου έχει πάρει το μυαλό...όπως λέει και ο Doctor είμαι "αναλογικός", απλά δεν το ξέρω ακόμα [shrug] ...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Apr 29, 2016 8:04 pm

johnVO wrote:...όπως λέει και ο Doctor είμαι "αναλογικός", απλά δεν το ξέρω ακόμα [shrug] ...


Το ξερεις, θεμα χρόνου είναι να γίνεις φανατικός και να ρωτας τους άλλους πως μπορούν να ακούνε την Billie απο άσσους και μηδενικά......
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #8 by johnVO » Fri Apr 29, 2016 10:19 pm

"Άσσοι και μηδενικά"...καλό [thumbup]
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #9 by Zakman35 » Tue May 03, 2016 5:05 pm

Συγχαρητήρια Γιώργο για την παρουσίαση και τις πολύ όμορφες (καλλιτεχνικές) φωτογραφίες.

Είχα την τύχη να ακούσω και να μετρήσω το υπέροχο σύστημα του Γιώργου.
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι τα ηχεία βέβαια. Χρονικά ευθυγραμμισμένα, με ταχύτατες μονάδες και κούρδισμα τέτοιο που επιτρέπει στον χρήστη να δώσει το χαρακτήρα που επιθυμεί ανάλογα με τα συνοδά μηχανήματα.


Να σαι καλά George και να χαίρεσαι την συστηματάρα σου.
Χάρης.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Tidal to rule them all - Παρουσιαση συστηματος

Unread post #10 by andreasecon » Wed May 04, 2016 11:42 am

Το σύστημα του Γιώργου το έχω ζήσει από αρκετά παλιά και έχω βιώσει όλες τις αλλαγές μέχρι τη σημερινή του μορφή.

Το σύστημα συνδυάζει αναλυτικότητα και μουσικότητα σε μεγάλο βαθμό. Παρουσιάζει κάθε εγγραφή με διαφορετικό τρόπο, κάτι που μπορεί να ξενίσει κάποιους που έχουν συνηθίσει συστήματα με ομοιομορφία στην αναπαραγωγή διαφορετικών εγγραφών.

Το φοβερό με το Γιώργο είναι ότι ξέρει ακριβώς τι θέλει και προχωράει προς την ολοκλήρωση του συστήματος με υπομονή (σπάνια στο χόμπυ μας) και σχέδιο.

ΥΓ Εχω ακούσει το σύστημα να παίζει καλύτερα από τη σημερινή του μορφή, μία φορά ! Με τελικό της Tidal, το επόμενο όνειρο του Γιώργου....

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register