Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

I did it my way...

User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

I did it my way...

Unread post #1 by johnVO » Tue May 24, 2016 11:43 pm

Ξεκινώντας με στίχους από την τραγουδάρα του Frank Sinatra είπα να παρουσιάσω την δική μου προσέγγιση στο audio.
Η διαδρομή μου ξεκίνησε το 2003 με classe, sonus faber και esoteric και με τα χρόνια εξελίχτηκε σε αυτό που έχω σήμερα.
Ο στόχος μου ήταν πάντα ένας...να έχω όσο γίνεται πιό "καθαρό" άκουσμα.
Το ξέρω ότι ίσως ακούγεται αρκετά απλοικό ή γενικό αυτό, όμως στο μυαλό το δικό μου, εκείνο που μετράει, είναι το αποτέλεσμα που βγαίνει από τα ηχεία να μην μου δίνει την αίσθηση ότι η μισή πληροφορία έχει χαθεί στην διαδρομή...
Για να το εξηγήσω περισσότερο, υπάρχει ένας συνεχής πόλεμος με τον "θόρυβο" από όπου και να προέρχεται. Είτε είναι "εσωτερικός"( ρεύματα, jitter) είτε είναι "εξωτερικός".
Πάνω σε αυτές ,τις για μένα θεμελιώδεις αρχές, έχει στηθεί και εξακολουθεί να στήνεται το σύστημα που θα παρουσιάσω.
( οι φωτό είναι στο επίπεδο του μετρίου όχι λόγω κακής μηχανής, αλλά εξαιτίας έλλειψης ικανοτήτων στο θέμα φωτογράφηση...)
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #2 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:03 am

Ηχεία : Tidal piano cera Γ2 with Duelund x-over
προ : Tidal preos-D
Τελικός : Tidal impulse
Πηγή : Aurender X100L 12T με εξωτερικό τροφοδοτικό + audiobyte hydra z με το τροφοδοτικό του zpm
Ρεύμα : Equitech 3rq-e
Καλώδια: Argento(ηχείων και ρεύματος) , STEALTH USB –T
Rack : solid tech rack of silence
acoustic treatment by Χάρης Τσακίρης (zakman)
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #3 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:10 am

Και μερικές φωτό ακόμα...
Attachments
005.JPG
005.JPG (765.37 KiB) Viewed 4299 times
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #4 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:12 am

και...
Attachments
014.JPG
014.JPG (822.63 KiB) Viewed 4299 times
012.JPG
012.JPG (707.13 KiB) Viewed 4299 times
010.JPG
010.JPG (778.11 KiB) Viewed 4299 times
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #5 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:27 am

Ξεχωριστή μνεία πρέπει να γίνει στην συμβολή του treatment στο μικρό και δύσκολο χώρο μου.
Ήταν η πιό ουσιαστική αναβάθμιση που έχω κάνει!! Μετά από αυτή νομίζω πως άρχισα να ακούω μουσική!
Πιστεύω ότι οποιαδήποτε αλλαγή μηχανήματος ίσως να μην αξίζει, αν ο χώρος δεν μετράει στοιχειωδώς καλά..
Ο Χάρης Τσακίρης (zakman) με βοήθησε αφάνταστα και τον ευχαριστώ..αν θέλει μπορεί να δώσει και λεπτομέρειες!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: I did it my way...

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed May 25, 2016 12:37 am

Για τις φωτογραφίες δεν σχολιάζω, κάνουν ενα απο τα καλύτερα σύστημα και ταυτόχρονα έναν πολυ ζεστό χώρο να μοιάζουν σαν να έχουν βγει απο Πολωνική ταινία του 1960. Μολις δοθεί η ευκαιρία θα τραβήξουμε άλλες, πιο......

Το σύστημα το εχω ακούσει μονο δυο φορες αν θυαμαι καλα και οχι στην τελευταία του μορφη. Η πιο προσφατη ηταν οταν καναμε μια σύγκριση μεταξυ δυο ομοαξονικων καλωδίων της Stereolab, οπου οι διαφορές αναμεσα στο entry level και το κορυφαίο ηταν εκκωφαντικές. Πραγμα που αναδεικνύει ποσο καλο ειναι ενα σύστημα, μην περιμεντε να ακουσετε διαφορες σε ψηφιακα καλωδια οταν χρησιμοποιείτε set up που δεν θα τις αναδείξουν.

Ο Γιαννης εχει επισης την τύχη του dedicated room, στο οποίο οι γνώσεις του Χαρη (Zakman35) έφεραν τον χωρο κοντά στα ορια του τι μπορεί να αποδώσει. Μεγάλη ηχητική αναβάθμιση το room treatment, τα εχουμε ξαναπεί.

Αυτό που λειπει αλλα οχι για πολυ ακόμα ειναι ενα αναλογικό front end, η jazz που αρεσει στον Γιαννη επιβάλλεται να παίζει σε 33 στροφές. Προς το παρόν ακουει με το ενσωματωμένο ladder DAC του Tidal Preos D που ειναι πολυ καλο και με "αναλογικό" χαρακτήρα.

Δεν βλεπω το νεο τροφοδοτικό του Aurender που απ οτι μαθαίνω ειναι κατι μεταξύ τανκ και τελικου ενισχυτή σε μέγεθος.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: I did it my way...

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed May 25, 2016 12:39 am

Ανεβάζω και μια φώτο απο το σύστημα με τα προηγούμενα Tidal ηχεία

DSC03374.JPG
DSC03374.JPG (912.44 KiB) Viewed 4294 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: I did it my way...

Unread post #8 by Gojakla » Wed May 25, 2016 12:40 am

Ω ρε μανουλα μ'!

Συγχαρητηρια για τα "παιχνιδια" αλλα κυριως για την ατμοσφαιρα!!!


[beer]
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #9 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:44 am

Οι φωτό μου έχουν ένα retro style, μία vintage ατμόσφαιρα που περίμενα να εκτιμηθεί Doctor.. :-D :-D
To τροφοδοτικό του aurender είναι στην πάνω θέση αριστερά.
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: I did it my way...

Unread post #10 by johnVO » Wed May 25, 2016 12:49 am

Dr Pan K wrote:Ανεβάζω και μια φώτο απο το σύστημα με τα προηγούμενα Tidal ηχεία

DSC03374.JPG


Ευτυχώς που έχεις αρχείο..ουφ.
Πάντως ο dr Pan έχει δίκιο...οι φωτό μου δεν δείχνουν το πόσο τουλάχιστον "ζεστός" είναι ο χώρος...

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register