Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Νέα ηχεία

leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Νέα ηχεία

Unread post #1 by leonidasgr » Thu Jun 30, 2016 5:05 pm

Καλησπέρα σε ολα τα μέλη του φόρουμ !

Το σύστημα αποτελείται απο τα ακόλουθα :
- Burmester 911mk3 power amplifier,
- Dartzeel preamplifier,
- Symphonic line vibrato cd player,
- Burmester b30 speakers ,
- Clearaudio master solution /talisman turntable and
- Mcintosh man 220 room correction system .

Ο χώρος που θα τοποθετηθούν τα νέα ηχεία ειναι συνολικά 35μ2 . Φυσικά δεν ειναι αποκλειστικά για μουσική όποτε ειναι απαραίτητοι οι ακόλουθοι συμβιβασμοί :
Tα ηχεία δεν μπορεί να ειναι παραπάνω απο 2.70 μέτρα μεταξύ τους απόσταση απο τον πίσω τοίχο περίπου 1 μ και η απόσταση ακρόασης περίπου 3-4 μέτρα το πολύ, τέλος το ενα αριστερό ηχείο έχει απόσταση 1,8 μέτρα απο τον πλαϊνό τοίχο ενώ το δεξί πάνω απο 4 μ . Τα ηχεία και ο επεξεργαστής θα φύγουν .
Kόστος Κάτω απο 10Κ

Τι δεν μου αρέσει και τι θελω : με ενοχλεί οτι το μπάσο πλατιαζει δεν ειναι σαφές και κοφτό . Αν και όχι απολύτως ακριβές θα έλεγα οτι ακούγεται σαν κακοκουρδισμενο sub .
Το room correction βελτιωνει το αποτέλεσμα αλλά στα αυτιά μου ακούγεται μηχανικό και ξένο .
Το ηχείο δίνει την εντύπωση οτι δεν ειναι γρήγορο και δεν έχει την ΡΟΗ που θα ήθελα, υπάρχει μια ανομοιογένεια που αποφάσισα οτι δεν με καλύπτει .

Ακουω τα πάντα αλλά κυρίως ροκ και μπλουζ. Αν και η σύγκριση ειναι άδικη εχω στην διάθεση μου κατι μικρά Sonus Faber concertino και το αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών ειναι πιο αποδεκτό, πιο 3D μεγαλύτερο βάθος και πιο μεγάλη ομοιογένεια .
Φυσικα υπάρχουν οι περιορισμοί στο μπάσο αλλά σαν σύνολο δεν με ενοχλεί . Ακούω σχετικά δυνατά 95-100db .

Πάμε για ηχεία βάσης και αν ναι ποια ?
Ακούω προτάσεις, ζω στην επαρχία όποτε πρέπει να εχω ενα πλάνο πριν αρχίσω τα ταξίδια . Για την ωρα εχω πολύ καλή άποψη για τα Sonus Faber Guarneri evo που ειναι πολύ ακριβά, το Joseph pulsar δεν με κάλυψαν, μάλλον τα άκουσα σε λάθος χώρο . Σύντομα θα ακούσω τα Accapela Fidelo .
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Jun 30, 2016 8:17 pm

Καλώς ήρθες στο audiohub Λεωνίδα.

Αν μπορεις ανέβασε μια φωτογραφία του χώρου για να πάρουμε μια ιδεα της διαρρύθμισης και ενδεχομένως κάποιων ακουστικων περιορισμών που ενδέχεται να υπάρχουν.

Ερώτηση, γιατί θες να πας σε ηχειο βάσης? Αν ακους δυνατά οπως λες μηπως καλύτερα κάποιο floorstander? Επίσης κοιτάς μονο σε καινούργιο ή σε ενδιαφέρουν και μεταχειρισμένα?
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #3 by leonidasgr » Thu Jun 30, 2016 10:58 pm

Καλησπέρα ανεβάζω φωτό σύντομα αν και είμαι σε φάση αλλαγών .

Ο λόγος που κοιτάω βάσης ειναι οτι σε πολλές υλοποιήσεις με πολλά μεγάφωνα ακούω ελλειψη ομοιογένειας σαν να παίζουν τα μεγάφωνα ξεχωριστό προγράμμα . Δεν μπορω να το εξηγήσω καλύτερα ειδικά με τα μεγάφωνα στο πλαι που είχαν τα audio physics Virgo3.
Που ηταν καλύτερα απο τα τωρινά σε αυτόν τον τομέα .
Τα ηχεια που με εντυπωσίασαν ηταν δυο δρόμων . Δεν εχω πρόβλημα με μεταχειρισμένα αρκεί να υπάρχει δυνατότητα ανταλλαγής .
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Νέα ηχεία

Unread post #4 by andreasecon » Thu Jun 30, 2016 11:00 pm

Avalon Idea με τιμη κοντά στα 10k έπαιζαν πολύ ωραία στην έκθεση της Αθήνας σε μικρό χώρο. Από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι τα Avalon είναι πολύ εύκολα και ευέλικτα στην τοποθέτησή τους.

http://avalonacoustics.com/pdf/HIFI+84% ... n%20LR.pdf

http://avalonacoustics.com/pdf/HIFICRIT ... review.pdf
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #5 by leonidasgr » Thu Jun 30, 2016 11:10 pm

Φωτογραφίες

image1.jpeg
image1.jpeg (1.1 MiB) Viewed 5570 times


image2.jpeg
image2.jpeg (1.13 MiB) Viewed 5570 times


image3.jpeg
image3.jpeg (1.07 MiB) Viewed 5570 times
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #6 by Geopolitis » Thu Jun 30, 2016 11:17 pm

Εγω θα έλεγα να δεις αν μπορεις να ανέβεις λιγο παραπανω και να δεις το Tidal Piano G2 στο φτηνότερο ματ φινίρισμα. Ηχειο χαμαιλέοντας παιζει παντού και παιζει εκπληκτικά, με απίθανη ομοιογένεια, ανάλυση και τονική ισορροπία. Μπορει να παιξει σαν 2 η σαν 2.5 δρόμων με καποιες ρυθμίσεις που εχει στο πισω μέρος και γενικα οτι καλυτερο κυκλοφορεί στην μεσαίο-υψηλή κατηγορια τιμης.

Με τα συνοδα που εχεις αξιζει να το δεις....Τα ενισχυτικά σου ειναι εξαιρετικα και τους αξιζει καποιο σοβαρό ηχειο....

http://www.tidal-audio.com/piano/
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #7 by leonidasgr » Thu Jun 30, 2016 11:57 pm

Τα ηχεια tidal ειναι κατι που δενεχω ακούσει ποτέ πρέπει να ίδια αρκετά πάνω απο τα χρήματα που διαθέτω . Δεν βιάζουμε εχω εφεδρικα όποτε αν κατι αξίζει θα περιμενω . Harbeth ? Monitor 30/40 ειναι κατι που θα είχε νοιμα να δω ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #8 by Dr Pan K » Fri Jul 01, 2016 12:13 am

Ναι, ειδικά τα 40.1 ή τα νεότερα 40.2 θα ηταν εξαιρετική περίπτωση. Μουσικότητα, με καλη εκταση στο χαμηλο, ιδανικα για jazz, blues. Ειχα σκοπό να στα προτείνω και εγώ γιατι σε σχέση με αλλα γνωστά Εγγλεζικα ηχεία (οπως τα δικα μου ATC η και τα PMC) ο χαρακτήρας τους ειναι πιο κοντά σε αυτο που υποψιάζομαι οτι θες.

Mια εταρεια που θα σκεφτόμουν ειναι και η Wilson Benesch, εδω Ελλάδα δεν πολυακουγεται αλλα εχει σοβαρες υλοποιήσεις. Ριξε μια ματιά στο διαδίκτυο..

Τα μικρα Avalon αν και δεν τα θεωρώ value for money ειναι γρήγορα και δυναμικά ηχεια, το ιδιο ισχύει και για το Tidal που σου πρότεινε ο Γιωργος. Βέβαια η τιμη ανεβαίνει αρκετά και το χαμηλό ισως να μην σου αρκει για τα 35μ2.

Δες και αυτη την αγγελια (το μαγαζι ειναι αρκετα γνωστο στον χωρο) για τα Avalon Indra http://www.highendaudio.nl/en/luidsprek ... lon-indra/
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #9 by Dr Pan K » Fri Jul 01, 2016 12:19 am

Υπόψιν Λεωνίδα, στον χωρο που εισαι με τζάκι απο την μια μερια και ανοιχτο δωμάτιο απο την αλλη ηχεια με πλαϊνή φορτιση απλα δεν μπορουν να δουλέψουν. Σε καμια περίπτωση. Πρέπει να βρεις πιο κλασσικά σχέδια με front firing μοναδες.

Ετοιμάζεσαι να αλλάξεις χώρος? Αν ναι θα ηταν σημαντικό να ξερουμε διαστάσεις γιατι εδω τουλάχιστον τα τετραγωνικά σου ειναι πολλά για κάποιες απο τις λυσεις που εχουν προταθεί (Tidal πχ) και χαμηλό δεν θα πάρεις.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #10 by leonidasgr » Fri Jul 01, 2016 12:23 am

Εχω ακούσει τα pmc26 ειναι άσχημα στο μάτι αλλά πολύ γρήγορα και κατεβενουν πολύ χαμηλά .το άλλο θέμα ειναι και οι ηχογραφήσεις που δεν ειναι και οι καλύτερες στην ροκ . Δεν θα ειθελα κατι που να καταδικάζει τα πάντα . Θελουμε να απολαμβάνουμε την μουσική στο Φινάλε . Τα ΝΔ ηχεια θα ειναι στην υπάρχουσες θέσεις

Return to “Ηχεία”



Login · Register