Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC Speakers

MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #31 by MichaelV » Sun May 07, 2017 9:19 pm

Dr Pan K wrote:Τα ηχεία είναι περίπου 6 ετών, με μέση χρήση θα έλεγα ένα δίωρο την ημέρα. Κάποιες ημέρες μπορεί να γράψουν και 10 ώρες, άλλες καμία. Όταν διαβάζω και γράφω ακούω σε χαμηλές στάθμες. Όταν ακούω κλασσική δυναμωνω αρκετά.

Παναγιώτης

dapost wrote:

Και τα δικά μου είναι 6-7 ετών. Μικρή χρήση, 6 ώρες τη βδομάδα μαξ. Πρίν 3-4 χρόνια μου είχε φανεί ότι το ένα τουίτερ παραμόρφωνε, είχα γράψει στη εταιρία σχετικά και μου έστειλαν ένα ζευγάρι καινούργια. Μου φάνηκε τότε ότι τα καινούργια έπαιξαν κάπως πιο ζωντανά αλλά δεν παίρνω με τίποτα όρκο. Ίσως μία μέτρηση παραμόρφωσης / στάθμης παλιών / καινούργιων με το REW κάτι να έδειχνε.

Δημήτρης


Σύμφωνα και με τα όσα είδαμε, η σταδιακή πτώση των tweeters έχει να κάνει με τις πολλές ώρες που παίζούν σε συνδυασμό με τις μεγάλες εντάσεις. Κρίνοντας από τη δική σας χρήση κι αν συνεχιστεί μ' αυτούς τους ρυθμούς,, λογικά βγαίνει άνετα δεκαετία, αν δεν ενοχλεί μια κάποια ανεπαίσθητη ολίσθηση!

Εγώ ρε παιδιά, παίζω 6-7 ώρες την ημέρα μπορεί και 10ωρο κάποιες, (τα "κακά" του συνταξιούχου) καιμάλιστα σε ικανά γκάζια (αφού τα άτιμα σε τραβάνε απ' το μανίκι να τα γκαζώσεις, άσε που η ηλικία-μειωμένη ακοή;;-και το ότι ζω σε μονοκατοικία συνηγορούν σ' αυτό!)

Δημήτρη φοβάμαι πως πριν εμφανιστεί η παραμόρφωση (γιά να μετρηθεί) έχουν εμφανισθεί άλλα, μικρά μεν, αλλά ακουστά θεματάκια. Όμως, το ότι μάλλον έπαιξαν ποιό ζωντανά τα καινούργια σου (έστω και χωρίς όρκο) και μάλιστα παρά το "middle life crisis" σου και την πολύ ήπια χρήση, είναι "ανησυχιτικό" για σένα (ίσως άλλο ένα έξοδο προ των πυλών), και κάπως παρήγορο γιά μένα, μιάς και με κάτι τέτοια μπορεί να γλυτώσω τον ..ψυχίατρο...
Και με την ευκαιρία, ποό μοντέλο έχεις εσύ;

Πάντως ρε Παναγιώτη, σκέψου το κι εσύ, έτσι για το γαμώτο, αφού ψάχνουμε τις παραμικρές λεπτομέρειες (όπου κρύβεται ο Βελζεβούλ του Hi End) κάνε μιά ανανέωση σαν του Δημήτρη! Αν δεν ακούσεις καμιά βελτίωση, τα έξοδα δικά μου (το εννοώ!)....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #32 by Dr Pan K » Sun May 07, 2017 9:42 pm

Αν έπρεπε να αλλάξουμε τα tweeter εμείς με τα επαγγελματικών προδιαγραφών ATC τότε τι πρέπει να κάνουν οι υπόλοιποι με τα νορμάλ "σπιτικα" tweeter? Και τι να πουν αυτοι που ακούνε με ηχεία 10ετιας ή και εικοσαετίας?? Δεν πρόκειται να αλλάξω tweeter Μιχαλη, θα μείνω με τα εργοστασιακά μέχρι να δω τι θα γινει με την νέα σειρά.

Αναρωτιέμαι πως ενω δίνεις τοση σημασία στα tweeter δεν κάνεις το ιδιο με πυκνωτές και τρανζιστορ εξόδου. Αυτά παλαιώνουν αποδεδειγμένα (αν και πολυ λιγότερο απ οτι κάποιοι "μάστορες" θελουν να μας κανουν να πιστέψουμε).
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #33 by MichaelV » Sun May 07, 2017 10:55 pm

Dr Pan K wrote: Αναρωτιέμαι πως ενω δίνεις τοση σημασία στα tweeter δεν κάνεις το ιδιο με πυκνωτές και τρανζιστορ εξόδου. Αυτά παλαιώνουν αποδεδειγμένα (αν και πολυ λιγότερο απ οτι κάποιοι "μάστορες" θελουν να μας κανουν να πιστέψουμε).


Στα 7ετίας και κάτι μήνες ενεργά μου ν' αλλάξω πυκνωτές και τρανζιστορ εξόδου; Στέλνωντάς τα προφανώς στην Αγγλία; Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα; Προς τι;
Οι "μάστορες", νομίζω ότι μιλάνε για κατ' ελάχιστον μετά την 12 ετία (οι πιό αυστηροί γιά προληπτικά) και οι περισσότεροι γιά μετά την 15ετία!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #34 by Dr Pan K » Mon May 08, 2017 12:12 am

Δεν νομίζω τα tweeter που αλλαξες να είχαν πρόβλημα, οχι περισσότερο απο ενα πυκνωτή στο cross ή ενα τρανζιστορ πχ. Δεν μπορείς να ξέρεις οτι αν "φρεσκάριζες" τα τρανζιστορ δεν θα άκουγες κάποια διαφορά. Σύμφωνα με την δικη σου λογικη δλδ Μιχαλη γιατι για εμένα καμια απο αυτές τις αλλαγές δεν εχει λόγο να γινει.

Τα εξαρτήματα εχουν κάποια φθορά αλλα πουθενά δεν αναφέρεται κατι για αλλαγη επαγγελματικών tweeter σε σπιτική χρήση μεσα σε λιγα χρόνια (και η SEAS κάτι λεει για "golden ears = χρυσαυτιαδες" αλλα ίσως να το λεει με ύφος). Και βεβαια η SEAS θελει να πουλάει οποτε δύσκολα θα πει οχι σε κάποια παραγγελία. Φθορά εχουν λιγο πολυ τα παντα, απο επαφες σε ποτ και βύσματα μεχρι οξείδωση στις πιστες του κυκλώματος, πτώση στην χωρητικότητα των πυκνωτων κτλ. Φυσικα εχει και η μεμβράνη μια μοναδας (οχι μονο του tweeter) αλλά και ο μαγνήτης της μονάδας. Επίσης χαλαρώνουν οι καμπίνες, αλλοιώνονται οι αναρτήσεις, χαλάνε τα λάστιχα και ούτω καθεξής.

Αν κάποιος θελει να εχει το συστημα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή πρεπει να το αλλάζει συχνα - πυκνα ολόκληρο και δεν μιλαμε μονο για ενα tweeter. Έχει όμως νόημα? Για έμενα αυτες οι διαφορές δεν ειναι σε καμια περίπτωση ουσιαστικές και επειδή εχουμε ξεφύγει εκτος θέματος τις θεωρω ακομα λιγότερο σημαντικές σε επαγγελματικών προδιαγραφών ηχεια, σχεδιασμένα για πολύωρη και "δυνατη" χρηση, με πολυ μεγάλο power handling και αντίστοιχες ικανότητες σε dissipation.

Φυσικα σέβομαι την εμπειρια του καθενος και ισως οταν αλλαξες τα tweeter διαφορά να υπήρχε. Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι το προηγούμενο ειχε "πέσει" απαραίτητα, μπορεί απλα να ηταν λιγο διαφορετικός ο ηχος λόγω παρτίδας, μπορεί η ανάρτηση να ηταν λιγο σκληρή ακομα ή κατι που μας διαφεύγει.

Και φυσικα δεν υπάρχει καποια ταμπέλα του τυπου "tweeter καθε Χ χρονια, πυκνωτες καθε Ψ" γιατι απλα ο καθε κατασκευαστής και το καθε μοντέλο εχει δικο του χρόνο ζωης ο οποιος επηρεάζεται και απο τις συνθήκες (Τ, υγρασία, ταση κτλ) και απο την χρήση φυσικά. Στην περίπτωση σου αν μεσα σε 5 χρονια υπαρχει ουσιαστική επιδείνωση στην συμπεριφορά του tweeter τοτε ποιος σου λεει οτι δεν υπαρχει αντίστοιχη πτώση στα ενισχυτικά πχ?

Στα PR συστήματα οντως υπαρχει ανανέωση χωρις να τα εχουν φτύσει γιατι δουλεύουν στα ορια για παρα πολλες ωρες και υπο αμφίβολες συνθήκες (dance clubs πχ που ξηλώνουν τις εγκαταστάσεις γιατι παίζουν αλλα δεν "παίζουν"). Εκει βέβαια δεν αλλαζουν ενα εξάρτημα αλλα ολόκληρο το σύστημα.

Νομιζω αρκετά τα αναλύσαμε το θεμα, σε 2 εβδομαδες ευελπιστώ να εχω ουσιαστικά νεα απο την ATC.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #35 by MichaelV » Mon May 08, 2017 1:30 am

Dr Pan K wrote:Δεν νομίζω τα tweeter που αλλαξες να είχαν πρόβλημα, οχι περισσότερο απο ενα πυκνωτή στο cross ή ενα τρανζιστορ πχ. Δεν μπορείς να ξέρεις οτι αν "φρεσκάριζες" τα τρανζιστορ δεν θα άκουγες κάποια διαφορά. ...............................................................

Νομιζω αρκετά τα αναλύσαμε το θεμα..........,


Όντως, το κουράσαμε το όλο θέμα. Την βιωματική εμπειρία μου κατέθεσα, χωρίς καμιά πρόθεση αντιδικίας, σεβόμενος τις όποιες εικασίες, αλλά επιμένοντας μόνο σε ένα: "Hearing is believing"!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #37 by Dr Pan K » Wed May 17, 2017 1:12 am

DomieMic65 wrote:http://www.theabsolutesound.com/articles/atc-scm19a-loudspeaker/


Τα θες πολυ τα ενεργά ATC... Τα 40ρια εχουν το ονομα σου επανω
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #38 by Kostas k » Wed May 17, 2017 1:41 pm

Μιχαλιό, μην ακούς τον Παναγιώτη

εδώ είσαι

http://atcloudspeakers.co.uk/professional/loudspeakers/scm20asl-pro/


Image
Image
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #39 by Kostas k » Wed May 17, 2017 1:59 pm

το κάνουμε και ένα faux wood paint να μην χτυπά ασχημα στο ματι το πλαστικό και μπαίνει με αξιώσεις σε σαλονάκι

Image

Image

στο κάνω και vintage άμα λάχει

Image
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: ATC Speakers

Unread post #40 by DomieMic65 » Sat May 20, 2017 11:39 am

Μην παίζετε με τον πόνο μου ρε παιδιά!!!!
Και τα τρία είναι υπέροχα...
Παναγιώτη μάλλον θα προτιμήσω την πρόταση του Κώστα αλλά στην tower έκδοση (όχι πως η βάσης με χαλάει δλδ) και Κώστα πίστεψε με δεν έχω απολύτως κανένα θέμα με το εν λόγω φινίρισμα!!
Άλλου είναι το πρόβλημα .... {#?>~>{$.$~!{%#}[£?¥£**?>{%]^.......

http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loud ... scm20aslt/

Return to “Ηχεία”



Login · Register