Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βαφή Ηχείου: Επιτρέπεται?

Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Βαφή Ηχείου: Επιτρέπεται?

Unread post #1 by Grandpa » Sun Sep 10, 2017 11:50 pm

Και τι ηχειου:Harbeth shl5+!
Λογω ...περαιωσης της περιβοητης συζυγικης ανοχης (waf, σωστα το λεω; ) και σκοπευοντας στην αλλαγη ηχου (sugden ia4 - harbeth πχ), ειπα να παρω το περιβοητο ηχειο. Βρηκα ενα μεταχειρισμενο μα σε ...μη αποδεκτο χρωμα:cherry, κιτρινιαρικο δηλαδη που, μαζι με το μαυρο, ειναι εξορκισμενα εδω μεσα.
Τι λετε, υπαρχει περιπτωση να ειναι δυνατη η αλλαγη χρωματος στο ευαισθητο, ξυλουργικα, Harbeth, ή θα το ...ξεφτιλισω εντελως;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βαφη ηχειου: επιτρεπετε;

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Sep 11, 2017 12:29 am

Ειδικά σε Harbeth που το σχέδιο βασίζεται στα "ζωντανά" τοιχώματα θα έλεγα οχι, ουτε για αστείο. Να ήταν τπτ αλλο να το συζητήσουμε αλλα το Harbeth θα το σκοτώσεις. Παρε δώρο μια ωραία τσάντα ή σκουλαρίκια καλύτερα που ως γνωστόν βελτιώνουν κατα πολύ το WAF
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Βαφη ηχειου: επιτρεπετε;

Unread post #3 by Kostas k » Tue Sep 12, 2017 1:47 pm

Σε σχέση με τον φίλο Παναγιώτη, εγώ κρατώ μια πιο μετριοπαθή στάση.

Θεωρώ οτι ένα/δύο χέρια από κάποιο έγχρωμο βερνίκι εμποτισμού δεν είναι ικανό να επηρεάσει τον ήχο του ηχείου σε αντιληπτό βαθμό.

Να ήταν κάνα ούτι που ζυγίζei περί τα 850gr όλο αυτό το όργανο να σου έλεγα όχι.
Image
Να ήταν κάνα άλλο όργανο με κάνα λεπτό σκάφος να σου έλεγα όχι.
Τώρα ένα ηχειο από καπλαμαρισμένο mdf ικανού πάχους ξέρω εγώ….

Προσωπικά εφόσον δεν τίθεται θέμα εγγύησης και εφόσον το ηχείο θα το έπαιρνα για να μείνει και όχι για να το πουλήσω σε λίγο καιρό, θα το τολμούσα. Αν και πιάνουν τα χέρια μου μάλλον θα ζήταγα την βοήθεια κάποιου επαγγελματία. Πιστευω με λίγο ψάξιμο θα βρισκόταν κάποιος που θα μπορούσε να το κάνει.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βαφή Ηχείου: Επιτρέπεται?

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Sep 12, 2017 5:09 pm

Αν το βερνίκι είναι από αυτά που σκληραίνουν φοβάμαι πως θα επηρεάσει αρκετά τον ήχο (όπως στα βιολιά πχ). Τώρα αν μιλάμε για κάποιο έλαιο που απλά θα σκουρινει λίγο το χρώμα ίσως και να είναι οκ. Εγώ δεν θα το πείραζα καθόλου.. χάνει μεταπωλητικη αξία και δεν ξέρεις καν αν θα σου αρέσει περισσότερο μετά
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βαφή Ηχείου: Επιτρέπεται?

Unread post #5 by Grandpa » Tue Sep 12, 2017 6:57 pm

Για να "ερθει" απο κιτρονωπο chery σε σχεδον βαθυ κοκκινωπο χρειαζεται τριψιμο,, στοκαρισμα, τριψιμο, βαψιμο σε λουστραδορο. Ποσο να αντεξει το παλλομενο λεπτο σκαφος? Δυσκολο... παμε για αλλο!
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Βαφή Ηχείου: Επιτρέπεται?

Unread post #6 by Kostas k » Wed Sep 13, 2017 2:08 pm

Grandpa wrote:... παμε για αλλο!


το καλύτερο όλων

Return to “Ηχεία”



Login · Register